Προβληματα με την αδερφη μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4

    Unhappy Προβληματα με την αδερφη μου

    Καλησπερα! Εδω και λιγους μηνες εχω ενα μικρο προβληματακι με την αδερφη μου και την μητερα μου. Πρωτα απο ολα να ξεκινήσω απο το οτι ειμαστε δίδυμοι και ειμασται και οι δυο 16 χρόνων. Ποιο ειναι το προβλημα; Τους τελευταιους μηνες η αδερφη μου ξεκινησε να με "καρφωνει" στην μητερα μου και να λεει πραγματα που γινονται στο σχολειο τα οποια δεν θα ηθελα πρωσοπικα να τα πω στους γονεις μου. Δεν αναφερομαι σε καποιο συγκεκριμένο θεμα διοτι αυτο γινεται γενικές ανεξαρτητως με το τι εχει να κανει (σχεσεις, "βλακειες" που σαν παιδια κανουμε, τιμωρίες απο καθηγητες κτλ.). Εχω προσταθησει πολλες φορες να εξηγήσω στην μητερα μου πως αυτο που κανει η αδερφη μου δεν μου αρεσει και πως δεν θα αρεσε σε εκείνη επισης εαν βρισκοταν στην θεση μου. Δεν με καταλαβαινει, εχω προσπαθησει να της το εξηγήσω και ηρεμα αλλα και μερικες φορες δεν αντεξα και ξεσπασα κιολας. Οι απαντησεις που συνηθως μου δινει ειναι οι εξεις: "Σιγα καλε", "Μην το παιρνεις τοσο σοβαρα", "το κανει για να παραδιγματιζεται", "μια φορα το ειπε" κτλ. Εχω επισης προσπαθησει να το εξηγισω και στην ιδια την αδερφη μου, η οποια παντα, μα παντα μου δινει απαντησεις το τυπου: "Παραταμε", "ασε με", "Ενταξει θα σταματησω"(Το οποιο ποτε δεν εγινε), ή προσπαθει να ριξει το μπαλακι σε εμενα λεγοντας οτι και εγω κανω το ιδιο πραγμα που δεν ισχυει καθολου. Παντα ελεγχω να δω αμα οντος το κανω, και επισης δεν το κανω γιατι βλεπω ποσο ενοχλητικο ειναι και πιστευοντας πως συντομα θα καταλαβει και εκεινη το ιδιο. Δεν το καταλαβε ποτε. Να μην φλυαρω τωρα, καταλαβατε την κατασταση. Καμια ιδεα;

    EDIT: Η κατασταση αυτη αρχιζει και με κανει εσωστρεφή, πραγμα που πραγματικα προσπαθω να αποτρεψω απο το να γινει και εχει και μερικες ημερες που προσπαθω να γινω γενικως πιο κοινωνικος αλλα η ολο αυτο δεν βοηθα να πω την αληθεια. | Η αδερφη μου γενικως δεν ειναι και τοσο κοινωνικη. Δεν ξερω εαν εχει σημασικα ή οχι αλλα ηθελα να το αναφερω μηπως και βοηθαει

    ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Εχω προσεξει πως αυτο δεν ειναι κατι που κανει σε εμενα μονο, δεν ειναι λιγες οι φορες που την ακουσα να κανει το ιδιο και στης φιλες τις, δηλαδη να πηγαίνει στην μητερα μου και να αρχιζει να λεει πραγματα το τυπου: "Η ταδε πηρε ωριαια στην εκθεση", "Μιλαει με αυτον", "Γουσταρει εκεινον" κτλπ. οποτε δεν πιστευω οτι το προβλημα ειναι ζιλια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Προσπάθησε να μην σε επηρεάζει στην συμπεριφορά σου. Απ'ο,τι κατάλαβα δεν πρόκειται να σταματήσει να το κάνει οπότε απλά πρέπει να την αγνοήσεις και να σκεφτείς ότι έτσι κι αλλιώς λένε πράγματα για μας απλά δεν μαθαίνουμε πάντα αυτό που λένε. Ζήσε τη ζωή σου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Θα μπορούσε να "καρφώνει" εσένα και τις φίλες της στη μαμά σου για να δείξει πως εκείνη που δεν κάνει τα ίδια είναι καλό παιδί; Πως αντιδρά η μαμά σου σ' εσένα και σ' εκείνη όταν της τα λέει;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Προσπάθησε να μην σε επηρεάζει στην συμπεριφορά σου. Απ'ο,τι κατάλαβα δεν πρόκειται να σταματήσει να το κάνει οπότε απλά πρέπει να την αγνοήσεις και να σκεφτείς ότι έτσι κι αλλιώς λένε πράγματα για μας απλά δεν μαθαίνουμε πάντα αυτό που λένε. Ζήσε τη ζωή σου.
    Αυτο το εχω σαν τελευταια λυση στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη, θελω να πω πως αυτο προκειτε να κανω εαν δεν βρω καποια αλλη λυση στο προβλημα αυτο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Θα μπορούσε να "καρφώνει" εσένα και τις φίλες της στη μαμά σου για να δείξει πως εκείνη που δεν κάνει τα ίδια είναι καλό παιδί; Πως αντιδρά η μαμά σου σ' εσένα και σ' εκείνη όταν της τα λέει;
    Θα μπορουσε να γινεται αυτο, οταν λεει η αδερφη μου στην μητερα μου για τις φιλες της και γενικως τους συμμαθητες μας, συνηθως συζητουν, την εχω ακουσει πολλες φορες να λεει στην αδερφη μου να μην κανει τα ιδια ή να της λεει πραγματα το τυπου "Καλα, οι συμμαθητες σας ειναι οτι νανε" και γενικως πιστευω την κανει να πιστευει πως ολοι ειναι οτι νανε, κανουν βλακειες και οτι δεν ειναι "καλα παιδια".

    Οταν παλι μιλα για εμενα, συνηθως ακουει τι λεει η αδερφη μου και μετα ερχεται και με κραζει

    Και πες οτι ειναι ετσι οπως λες, τι πιστευεις οτι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Person1 View Post
    Θα μπορουσε να γινεται αυτο, οταν λεει η αδερφη μου στην μητερα μου για τις φιλες της και γενικως τους συμμαθητες μας, συνηθως συζητουν, την εχω ακουσει πολλες φορες να λεει στην αδερφη μου να μην κανει τα ιδια ή να της λεει πραγματα το τυπου "Καλα, οι συμμαθητες σας ειναι οτι νανε" και γενικως πιστευω την κανει να πιστευει πως ολοι ειναι οτι νανε, κανουν βλακειες και οτι δεν ειναι "καλα παιδια".

    Οταν παλι μιλα για εμενα, συνηθως ακουει τι λεει η αδερφη μου και μετα ερχεται και με κραζει

    Και πες οτι ειναι ετσι οπως λες, τι πιστευεις οτι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση;
    Ποιο θεωρείς το περισσότερο και ποιο το λιγότερο σοβαρό που "έχεις κάνει" και σε έχει "κράξει";

Similar Threads

  1. Οικογενιακά Προβλήματα Με Την Αδερφή μου
    By Person1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 25-05-2021, 22:35
  2. η αδερφη μου
    By mary12 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 39
    Last Post: 13-08-2020, 21:24
  3. Προβλήματα με την αδερφή μου!
    By gianis0 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 17
    Last Post: 11-11-2019, 01:42
  4. προβληματα στην οικογενεια (γονεις, αδερφη)
    By anthoulaki in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 30
    Last Post: 27-08-2014, 21:07
  5. Για την αδερφη μου..
    By Αριαδνη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 53
    Last Post: 04-08-2012, 20:16

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •