απογοητευση απο γιατρο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 113
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    κανεις δεν μπορει να ξερει, τι ξερει και τι ειδε ο γιατρος και πως ακριβως τα λεει, οσα λεει.
    αυτο που ξερουμε σιγουρα ειναι οτι ειναι μια πολυ σοβαρη παθηση, που θολωνει και την κριση και την αντιληψη και νομιζω οτι ειναι ατοπο να εκφερουμε γνωμη για το γιατι ειπε ο,τι ειπε ο γιατρος, ΑΝ ειπε...
    οσο για τους γιαλαντζι ψυχιατρους που εκριναν οτι η μπου βρεθηκε στο ψυχιατρειο ΕΠΕΙΔΗ εξεφρασε την κατασταση της, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΑΜΕΣΑ, ας μας δειξουν το πτυχιο τους πριν συνεχισουν την ακατασχετη λογοδιαροια...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Δεν λέω ότι είναι τα ίδια πράγματα. Όπως δεν συνηστούν σε όλους τους ασθενείς leponex ή οτιδήποτε άλλο, δεν συνηστούν σε όλους επέμβαση. Αν έχεις ένα κομμάτι του δίσκου καρφωμένο στο νεύρο δε θα φύγει από μόνο του και ξέρω άτομο που επειδή ανακουφίστηκε προσωρινά με συντηριτική αντιμετώπιση απέφυγε την επέμβαση και τώρα κάθε λίγο και λιγάκι είναι τάβλα στο κρεββάτι. 5 χρόνια νεώτερη από εμένα. Ας μη βγούμε εκτός θέματος.

    Εννοείται ότι η boo έχει κάνει μεγάλο αγώνα και σημαντικά βήματα προόδου. Αν ο συγκεκριμένος ιατρός ήταν εδώ θα του έλεγα μω΄ρε μαλάκα δεν μιλάνε έτσι, τον ξενίζεις τον άλλο και τον κάνεις εχθρό σου. Δεν μιλάω με το γιατρό, με τη boo μιλάω και της λέω μια άλλη οπτική, ότι ίσως να θέλει μια άλλη αντιμετώπιση το θέμα της φαρμακευτικά και της το έχουν πει πολλοί.

    Δεν αναιρεί το ένα το άλλο, ούτε τους στόχους της για τη σχολή, ούτε τον αγώνα που έχει κάνει, ούτε τίποτα. Ούτε θα αναιρέσει όλα τα άλλα για το θέμα της υγείας της. Απλά θεωρώ ότι η υγεία έχει προτεραιότητα σε σχέση με όλα τα άλλα. Έχω πει πολλές φορές ότι κανείς δεν μπορεί να μπει στην θέση της και ότι θέλει θα κάνει. Συζήτηση κάνουμε, μπορεί ο καθένας απο εμάς να λέει και μπούρδες. Αφού άνοιξε το θέμα, το συζητάμε. Αν δεν θέλει η ίδια να το συζητήσει άλλο ή την χαλάνε αυτά που λέω και δεν θέλει να γράφω, ας το πει η ίδια. Δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε είναι κάτι προσωπικό. Νομίζω ότι τον σεβασμό και την εκτίμηση την έχει από όλους μας εδώ μέσα, δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό.
    Αυτο λεω ,δεν μιλας το ιδιο για μια αποδεδειγμενη κατσταση με μια υποθετικη !

    Ετσι ακριβως οσο αφορα την boo !
    Επειδη πιστευω οτι οσοι γραφουμε στο θεμα της ειναι καθαρα γιατι θελουμε να την βοηθησουμε και να την κανουμε να νοιωσει καλυτερα δεν νομιζω οτι το παραμικρο που μπορει να την στεναχωρει να βοηθαει .
    Πιστευω ολοι (οι περισσοτεροι γιατι ειναι και καποιοι με θεματακια εδω μεσα )θα χαρουμε το ιδιο αν μπει μια μερα και μας πει οτι βρηκε τον γιατρο με τον οποιο θα δουλευουν μαζι και θα πηγαινει πολυ καλυτερα!

    Κανενας μα κανενας εδω μεσα δεν μπορει να διατάξει εισαγγελικη παρεμβαση απο την στιγμη που δεν εχει αμεση επαφη και να κρινει αν χρειαζεται να μεταφερθει με την βια καπου και ολο αυτο να δημιουργήσει περισσοτερο θεμα ..
    Υποστηριζω απολυτα αυτη την ενεργεια αν οντως ομως ξερω και εχω δει με τα ματια μου οτι το ατομο αυτο κινδυνευει και οχι μεσα απο ενα ανωνυμο μήνυμα ..Ειδικα οταν εχει ανθρωπους που ζουν μαζι με τετοια ατομα ,δεν ειναι εγακταλελημενα στο ελος τους και χωρις καμια επιβλεψει ...
    Εκει αν πραγματικα θελω να βοηθησω βρισκω την οικογενεια της και ενημερωνω εκεινη ..Αυτο λεει η λογικη και η ενσυναισθηση και δεν πρεπει να ειναι καποιος επιστημονας για να το κανει ..
    Αν πραγματικα νοιαζομαστε για καποιον προσπαθουμε να επικοινωνησουμε προσωπικα και απο εκει και περα εχουμε την εικονα τι πρεπει να κανουμε ..
    Εξ αποστασεως κριτικη και υποδείξεις κανουν αυτοι που δεν εχουν κανενα ιχνος ενσυναισθησης ..Οταν θες να βοηθησεις το κανεις αλλιως ΣΩΣΤΑ σε αυτες τις περιπτωσεις, γιατι μια στο εκατομμυριο να κανεις λαθος ,πραγματικα δημιουργει τεραστια θεματα ...

    Βοο πραγματικα αν μονο εσενα ενοχλει ολη αυτη η συζητηση πες το μας ,το μονο που δεν θελουμε ειναι να επηρεαζεσαι αρνητικα απο ολα αυτα !
    Οι υπολοιποι που ενοχλούνται το έχουμε πει επανηλλειμενος ,να λυσουν τα θεματακια τους μονοι τους και εξω απο εδω ,αλλιως δεν μπορουμε να κανουμε κατι ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλημερα σε ολες/ους
    ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

    αλλο πραγμα ο ψυχιατρος και αλλο οποοσδηποτε αλλος γιατρος. και του πατερα μου του εχει βαλει τις φωνες του πατερα μου επειδη δεν ακουει τι πρεπει να κανει.
    αλλο να ανοιγεις τη ψυχη σου και να εισαι πλεον εαυλωτος στην κριση του αλλου και να παιζει με τον ψυχισμο σου.

    δυστυχως ο γιατρος που ειχα δει μεγαλη προοδο εφυγε με μεταθεση σε νοσοκομειο μακρυα.. και μου ειχε πει μαλιστα οτι το προσωπικο μου αρχειο που ειχε φιαξει απο τις συνεδριες μας θα το πεταγε στα σκουπιδια. δε δεχτηκε ουτε να το κρατησω εγω.δε ξερω γιατι συμπεριφερθηκε ετσι..

    1ος γιατρος - δεν εβγαζε λεξη
    2η γιατρος - ακουγα φωνες και ελεγε οτι ειναι της φαντασιας μου.εκατσα 6-7μηνες
    3η - αλλαξα πολη και δε μπορουσα να συνεχισω. το προσπαθησα για καποιους μηνες αλλα δε.. η ιδια μου ειπε να βρω γιατρο εδω που ειμαι.
    4ος γιατρος - εφυγε σε αλλη πολη μακρυα
    5ος - γιατρος αυτος που παω τωρα
    εχω παει και σε 2 ωαλλους αν θυμαμαι καλα να δοκιμασω αλλα εφευγα απο το 1ο ραντεβου.δεν ταιριαζαμε

    μην παιρνετε ετσι αψηφιστα το λεπονεξ. περα απο τις πολυ πιθανες παρανεργειες που μπορει να σου βγαλει.. πως να αντεξω και 2 και 3 και δε ξερω ποσες νοσηλειες χρειαζεται.. γιατι για καθε αυξηση μπαινεις μεσα..
    και μεσα δεν ειναι παιδικη χαρα. ουτε μιλαμε για 5-6 μερες..που κι αυτες ειναι ζορι εκει μεσα. δε θελω να ακουω για νοσηλεια εχω περασει πολλα εκει μεσα πιστεψτε με.. εφιαλτης ειναι

    δεν θελω να μπλεξουμε την τελευταια νοσηλεια.. απλα ξερω πλεον μεχρι που με παιρνει να μιλησω καλως ή κακως. σε τετοια κατασταση προτιμω πλεον να μιλησω στο γιατρο μου.
    Last edited by boo; 31-05-2021 at 14:33.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλημερα σε ολες/ους
    ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

    αλλο πραγμα ο ψυχιατρος και αλλο οποοσδηποτε αλλος γιατρος. και του πατερα μου του εχει βαλει τις φωνες του πατερα μου επειδη δεν ακουει τι πρεπει να κανει.
    αλλο να ανοιγεις τη ψυχη σου και να εισαι πλεον εαυλωτος στην κριση του αλλου και να παιζει με τον ψυχισμο σου.

    δυστυχως ο γιατρος που ειχα δει μεγαλη προοδο εφυγε με μεταθεση σε νοσοκομειο μακρυα.. και μου ειχε πει μαλιστα οτι το προσωπικο μου αρχειο που ειχε φιαξει απο τις συνεδριες μας θα το πεταγε στα σκουπιδια. δε δεχτηκε ουτε να το κρατησω εγω.δε ξερω γιατι συμπεριφερθηκε ετσι..

    1ος γιατρος - δεν εβγαζε λεξη
    2η γιατρος - ακουγα φωνες και ελεγε οτι ειναι της φαντασιας μου.εκατσα 6-7μηνες
    3η - αλλαξα πολη και δε μπορουσα να συνεχισω. το προσπαθησα για καποιους μηνες αλλα δε.. η ιδια μου ειπε να βρω γιατρο εδω που ειμαι.
    4ος γιατρος - εφυγε σε αλλη πολη μακρυα
    5ος - γιατρος αυτος που παω τωρα
    εχω παει και σε 2 ωαλλους αν θυμαμαι καλα να δοκιμασω αλλα εφευγα απο το 1ο ραντεβου.δεν ταιριαζαμε

    μην παιρνετε ετσι αψηφιστα το λεπονεξ. περα απο τις πολυ πιθανες παρανεργειες που μπορει να σου βγαλει.. πως να αντεξω και 2 και 3 και δε ξερω ποσες νοσηλειες χρειαζεται.. γιατι για καθε αυξηση μπαινεις μεσα..
    και μεσα δεν ειναι παιδικη χαρα. ουτε μιλαμε για 5-6 μερες..που κι αυτες ειναι ζορι εκει μεσα. δε θελω να ακουω για νοσηλεια εχω περασει πολλα εκει μεσα πιστεψτε με.. εφιαλτης ειναι

    δεν θελω να μπλεξουμε την τελευταια νοσηλεια.. απλα ξερω πλεον μεχρι που με παιρνει να μιλησω καλως ή κακως. σε τετοια κατασταση ποτιμω πλεον να μιλησω στο γιατρο μου.

    Απολυτως σεβαστο απο εμενα και πραγματικα αυτο εννοω ..
    Οχι εδω μεσα τετοια,γιατι θυμαμαι τα παντα απο τοτε,ευαλωτες στιγμε εχουμε ολοι μας .... μονο στους γιατρους μας ομως !
    Εσενα ειχα απεναντι μου και διαβαζα ακριβως τι εγραφες και τι πονο ειχαν ,γι αυτο οταν βλεπω μηνυματα που να μιλανε για παροιμοιες καταστασεις θα λεω παντα ,προσεχετε τι γραφετε ...


    Τι να πω κοριτσι μου ειλικρινα τι δυναμη εχεις !Μακαρι να ξαναβρεις τον ανθρωπο που θα κουμπωσετε και θα δουλεψετε μαζι ειτε αυτος ειναι ψυχιατρος ειτε ψυχολογος .
    Last edited by Marilou; 31-05-2021 at 14:49.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θα προσπαθησω να διαβασω οσο μπορω και οπως μπορω. δεν εχω μαθει να τα παραταω οσο κι αν μου ειναι δυσκολο
    θα ρωτησω το γιατρο γι αυτα που μου ειπε. να μου πει εστω οτι τον παρεξηγησα. διαφορετηκα να προσεχει τι λεει και πως το λεει. το οτι εχω το θεμα μου δε σημαινει οτι δε μπορω να φιλτραρω αυτα που ακουω ή να νοιωθω συναισθηματα.

    ειμαι η boo και το βασικο μου παραληρημα ειναι οτι με κυνηγανε. και αυτο πλεον το ξεχναω πολλες φορες ειδικα αν ειμαι μεσα στο σπιτι. εξω στο γυρισμο για το σπιτι το παθαινω
    αυτα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλημερα σε ολες/ους
    ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

    αλλο πραγμα ο ψυχιατρος και αλλο οποοσδηποτε αλλος γιατρος. και του πατερα μου του εχει βαλει τις φωνες του πατερα μου επειδη δεν ακουει τι πρεπει να κανει.
    αλλο να ανοιγεις τη ψυχη σου και να εισαι πλεον εαυλωτος στην κριση του αλλου και να παιζει με τον ψυχισμο σου.

    δυστυχως ο γιατρος που ειχα δει μεγαλη προοδο εφυγε με μεταθεση σε νοσοκομειο μακρυα.. και μου ειχε πει μαλιστα οτι το προσωπικο μου αρχειο που ειχε φιαξει απο τις συνεδριες μας θα το πεταγε στα σκουπιδια. δε δεχτηκε ουτε να το κρατησω εγω.δε ξερω γιατι συμπεριφερθηκε ετσι..

    1ος γιατρος - δεν εβγαζε λεξη
    2η γιατρος - ακουγα φωνες και ελεγε οτι ειναι της φαντασιας μου.εκατσα 6-7μηνες
    3η - αλλαξα πολη και δε μπορουσα να συνεχισω. το προσπαθησα για καποιους μηνες αλλα δε.. η ιδια μου ειπε να βρω γιατρο εδω που ειμαι.
    4ος γιατρος - εφυγε σε αλλη πολη μακρυα
    5ος - γιατρος αυτος που παω τωρα
    εχω παει και σε 2 ωαλλους αν θυμαμαι καλα να δοκιμασω αλλα εφευγα απο το 1ο ραντεβου.δεν ταιριαζαμε

    μην παιρνετε ετσι αψηφιστα το λεπονεξ. περα απο τις πολυ πιθανες παρανεργειες που μπορει να σου βγαλει.. πως να αντεξω και 2 και 3 και δε ξερω ποσες νοσηλειες χρειαζεται.. γιατι για καθε αυξηση μπαινεις μεσα..
    και μεσα δεν ειναι παιδικη χαρα. ουτε μιλαμε για 5-6 μερες..που κι αυτες ειναι ζορι εκει μεσα. δε θελω να ακουω για νοσηλεια εχω περασει πολλα εκει μεσα πιστεψτε με.. εφιαλτης ειναι

    δεν θελω να μπλεξουμε την τελευταια νοσηλεια.. απλα ξερω πλεον μεχρι που με παιρνει να μιλησω καλως ή κακως. σε τετοια κατασταση προτιμω πλεον να μιλησω στο γιατρο μου.
    την καλυτερη δουλεια θα κανεις αν μιλας στον γιατρο σου για σοβαρες ανησυχιες σου αντι για εδω μεσα...
    τωρα, γι αυτους που ξεκινανε παλι να αναφερουν την νοσηλεια σου, μην ανησυχεις. δεν το κανουν για να ενοχλησουν εσενα. εχουν τις μεγαλοθεματαρες τους, οπως εχει διαπιστωθει απο παμπολλα μελη σε παμπολλα θεματα, κι απλα δεν σεβονται την δικη σου κατασταση κι αμολανε οτι τους ερθει στο κεφαλι κμπας κι ενοχλησουν οσους τους εχουν γυρισει την πλατη εδω και πολυ καιρο, αλλα τους εμειναν αξεχαστοι...

    η 2η γιατρος παρεμπιπτοντως, ειχε δικιο. τις φανταζοσουν τις φωνες. το θεμα ομως δεν ειναι αν τις φανταζοσουν, αλλα οτι επρεπε να βρει τροπο να σταματησουν. αυτο, το εκανε;;;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν ειναιφανταστικες οι φωνες. κατι γινεται με τους νευρωνες στον εγκεφαλο.στελνουν λαθος σηματα. δεν τα θυμαμαι καλα. μουυ το ειχαν εξηγησει.
    οχι δεν εκανε τιποτα. ουτε μια αλλαγη στα φαρμακα.ουτε μια αλλαγη 7 μηνες!! γι αυτο ακολουθησε η 2η νοσηλεια οπου μου τα αλλαξαν ολα..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν ειναιφανταστικες οι φωνες. κατι γινεται με τους νευρωνες στον εγκεφαλο.στελνουν λαθος σηματα. δεν τα θυμαμαι καλα. μουυ το ειχαν εξηγησει.
    οχι δεν εκανε τιποτα. ουτε μια αλλαγη στα φαρμακα.ουτε μια αλλαγη 7 μηνες!! γι αυτο ακολουθησε η 2η νοσηλεια οπου μου τα αλλαξαν ολα..!
    οταν λεω "φανταστικες", εννοω δεν ειναι πραγματικες φωνες. εννοω οτι και διπλα σου να στεκεται καποιος, δεν τις ακουει. τις ακους μονο εσυ.
    δεν ειναι κατι εκει, να παραγει ηχους. ειναι θεμα της δικης σου αντιληψης εκεινη την στιγμη. σιγουρα καπως εξηγειται αυτη η λειτουργια, αλλα παντως τπτ δεν παραγει ηχο την ωρα που ακους τις φωνες.

  9. #39
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    την καλυτερη δουλεια θα κανεις αν μιλας στον γιατρο σου για σοβαρες ανησυχιες σου αντι για εδω μεσα...
    τωρα, γι αυτους που ξεκινανε παλι να αναφερουν την νοσηλεια σου, μην ανησυχεις. δεν το κανουν για να ενοχλησουν εσενα. εχουν τις μεγαλοθεματαρες τους, οπως εχει διαπιστωθει απο παμπολλα μελη σε παμπολλα θεματα, κι απλα δεν σεβονται την δικη σου κατασταση κι αμολανε οτι τους ερθει στο κεφαλι κμπας κι ενοχλησουν οσους τους εχουν γυρισει την πλατη εδω και πολυ καιρο, αλλα τους εμειναν αξεχαστοι...

    η 2η γιατρος παρεμπιπτοντως, ειχε δικιο. τις φανταζοσουν τις φωνες. το θεμα ομως δεν ειναι αν τις φανταζοσουν, αλλα οτι επρεπε να βρει τροπο να σταματησουν. αυτο, το εκανε;;;
    Με εχουν εκνευρισει παρα πολυ καιρο αυτα για τα ατομα τα οποια μιλας..
    Τι ξερουν αυτοι για νοσηλειες?
    Χωστα εσυ για εμενα...
    Εχουν παρει την σκυταλη και "καθοδηγουν" ανθρωπους ενω δεν μπορω να ελενξουν ουτε τον ιδιο τους τον ευατο...
    Εχουν μεγαλη ιδεα για τον ευατο τους και δεν ξερουν τι να κανουν μεσα στο γραφειακι τους και αυτοκυρηχθηκαν καποιες...
    Ειναι απλα εδω μεσα οχι για να βοηθησουν αλλα για να ικανοποιησουν το μεγαλο ΕΓΩ τους...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by boo View Post
    θα προσπαθησω να διαβασω οσο μπορω και οπως μπορω. δεν εχω μαθει να τα παραταω οσο κι αν μου ειναι δυσκολο
    θα ρωτησω το γιατρο γι αυτα που μου ειπε. να μου πει εστω οτι τον παρεξηγησα. διαφορετηκα να προσεχει τι λεει και πως το λεει. το οτι εχω το θεμα μου δε σημαινει οτι δε μπορω να φιλτραρω αυτα που ακουω ή να νοιωθω συναισθηματα.

    ειμαι η boo και το βασικο μου παραληρημα ειναι οτι με κυνηγανε. και αυτο πλεον το ξεχναω πολλες φορες ειδικα αν ειμαι μεσα στο σπιτι. εξω στο γυρισμο για το σπιτι το παθαινω
    αυτα
    Bοο μου σε άλλες περιπτώσεις θα λέγαμε ότι τους φόβους μας αν δεν μπορούμε να τους αφήσουμε πίσω,τους ενσωματώσουμε και να τους κάνουμε δικούς
    μας .
    Αυτό μας μαθαίνουν στην ψυχοθεραπεία όταν ξεκινάμε και φτάνουμε σε ένα σημείο που δυστηχως αναγνωρίζουμε ότι δεν μπορούμε αν τους αποβαλλουμε

    Στην δική σου περίπτωση όμως πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει αυτό ..

    Κράτα προς το παρόν την δύναμη και αποφασιστικότητα που έχεις για να το ξεπεράσεις και είναι σίγουρη ότι και θα καταφέρεις να διαβάσεις κάποια στιγμή και να διώξεις από την ζωή σου αυτό που πραγματικά σε πάει πίσω ..

    Για όλα τα άλλα απλά μην ασχολείσαι .
    Ο καθένας έχει τα θέματακια του ,αν εσύ αναγνωρίζεις ότι κάτι δεν σου ταιριάζει πολύ απλά το διώχνεις ,το πετας και πας παρακάτω ώστε να βρεις κατι καλύτερο !

    Μην σταματάς μόνο να προσπαθείς ,μόνο αυτό και να μιλήσεις στο γιατρό σου και να του πεις καθαρά ότι αυτό σε ενόχλησε πάρα πολύ να δούμε πως θα αντιδράσει.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πως σκριβως να του το πω?
    στην αρχη ή στη ληξη της συνεδριας?
    θα ευγνωμονουσα οποιον θα με εκανε να ξεκολησω αυτον αυτο που θα μου αλλαζε αυτο το κρακ που εκανε το μυαλο μου στα 16 μου...
    οσο κι αν εχω προσπαθησει τιποτα.
    απλα βελτιωνομαι αλλα δεν μπορω να το απαρνηθω.
    ισως να μην καταφερω ποτε να το διωξω αλλα να λειτουργω εστω παραλληλα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω για τις απαντησεις! το εκτιμω!

    θα προσπαθησω να περασω εστω κι ενα μαθημα. απλα εχουμε πολυ παπαγαλια και δυσκολευομαι να τα μαθω.στα πρακτικα τα παω πολυ καλυτερα
    ντρεπομαι και φοβμαι να πω αυτο που θελω
    δε ξερω που μπορει να οδηγησει οποτε δε μιλαω

    δε ξερω αν ξαναπαω.
    οπως μια ψυχολογος παλιοτερα της ειχα πει να διακοψουμε και η απαντηση της ηταν..σε κανα 3μηνο παλι εδω θα εισαι..
    δε ξαναπατησα ποτε
    Κορίτσι μου άκου κάτι. Κι αυτό ένα επάγγελμα είναι όπως όλα. Αν γίνεις καλά εσύ πάνε τα πελατακια. Αυτή είναι η αλήθεια. Και ξέρω ότι δεν είναι πολύ ωραία αλήθεια αλλά έτσι είναι.

    Πολύ κακία δεν είναι να σου πει κάποιος σε 3 μήνες εδώ πάλι θα είσαι. Κακία όμως μεγάλη. Προδικαζει την αποτυχία σου για να αισθανθεί εκείνη καλύτερα. Ψυχαναλυοντας τους ψυχολόγους και τους ψυχιατρους ως ανθρώπους και όχι ως ιδιότητα όχι ως επιστήμονες θα δεις ότι είναι τρωτοι κι αυτοί ευάλωτοι με μικροτητες και κακιες. Φυσικά δεν θα έπρεπε γιατί έχουν να κάνουν με πληγωμένους ανθρώπου που η συμπεριφορά παίζει άμεσο ρόλο στις επιπτώσεις του ασθενούς. Εμένα μου έχουν πει 2 φορές πράγματα οι ψυχολόγοι και όχι απλά με τσάκισαν με δυελυσαν. Κι ακόμα δεν έχω βρει τι ήταν αυτό που μου είπαν και με πείραξε τόσο πολύ και για πιο λόγο. Γιατί κάθε τι που θα μας που αυτοί επειδή ακριβώς δεν έχουμε δομηαει ακόμα ένα δυνατό εαυτό μας επηρεάζει. Είναι αυτοί που στηριζοματσε απανως τους για να μεγαλώσουμε. Γινονται οι γονείς; που δεν είχαμε. Και μας πληγώνει πολύ κάθε τι που λένε. Πάντως ένα έχω να σου πω. Γιατί να παίζει τόσο ρόλο για σένα ότι λέει αυτός? Ε? Πρέπει να παίζει ρόλο μόνο τι λες εσύ. Έτσι φτιάχνουν τα πράγματα. Αν για σένα μετράει μόνο ότι λες εσύ ή μάλλον αν αρχίσει με μετράει μόνο ότι λες τότε θα αδιαφορείς.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by boo View Post
    πως σκριβως να του το πω?
    στην αρχη ή στη ληξη της συνεδριας?
    θα ευγνωμονουσα οποιον θα με εκανε να ξεκολησω αυτον αυτο που θα μου αλλαζε αυτο το κρακ που εκανε το μυαλο μου στα 16 μου...
    οσο κι αν εχω προσπαθησει τιποτα.
    απλα βελτιωνομαι αλλα δεν μπορω να το απαρνηθω.
    ισως να μην καταφερω ποτε να το διωξω αλλα να λειτουργω εστω παραλληλα.
    Εσύ πως νομίζεις ότι θα ήθελες να γίνει αυτή η συνεδρία?
    Κάτω από ποιες συνθήκες νομίζεις ότι θα είσαι καλά ?

    Αν πιστεύεις ότι θα νοιώσεις πιο καλά πριν ξεκινήσετε να μιλάτε για οτιδήποτε άλλο να του το αναφέρεις αρχικά .
    Αν πάλι νομίζεις ότι μπορείς να βγάλεις μια ακόμη συνέδρια μαζί του και να του το πεις στο τέλος ,καντω έτσι .

    Εδώ θα δεις τι ξεκαθαρα θέλεις εσύ ώστε να νοιωθεις καλά μαζί του από την πρώτη στιγμή που θα μπεις στον χώρο του .
    Αν είναι να συζητάτε για αλλά και το μυαλό σου να είναι στο συγκεκριμένο περιστατικό και να επηρεάζει και την όλη πορεία της συζητησης σας να το κάνεις μόλις πας .

    Όταν έχεις αυτές τις στιγμές ,ότι αντιλαμβάνεσαι ότι βελτιώνεσαι που νομίζεις ότι οφείλεται όλο αυτό ?

    Στην δεδομένη αγωγή εκείνης της χρονική περιόδου ή στην καθαρά δική σου ψυχική ηρεμία που έχεις την δεδομένη στιγμή ?
    Δηλαδή έχεις βάλει περίπου την καθημερινότητα σου σε μια σειρά αφήνοντας λιγάκι τις φοβίες σου και αυτό σε κάνει να νοιωθεις ότι είσαι παραγωγική σε αυτά που έχεις αναλάβει?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #44
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    18
    Boo δεν υπάρχει λόγος να αρχίσει αντιπαράθεση με τον ψυχ. Αν το κάνεις το μόνο που θα πετύχεις είναι να τρέφεις τον δικό του εγωισμό.
    Ο άνθρωπος δεν έχει καμμία συναίσθηση του ρόλου του.

    Κανείς ένα λάθος. Ο ψυχίατρος δεν είναι για να πιάνεις κουβέντα. Μόνο να γράφει φάρμακα μπορεί.

    Όσο έχω διαβάσει και από εμπειρία μου ξέρω ότι οι λέξεις είναι μαχαίρια. Δεν τις πετάς έτσι αψηφιστα.

    Οι ψυχολόγοι ψυχαναλυτές τα γνωρίζουν αυτά και αυτά εκπαιδεύονται.
    Η βάση τη ψυχολογίας είναι η δύναμη των λέξεων. Όλη η θεραπεία περιστρέφεται γύρω από αυτό.
    Φυσικά και οι ψυχολόγοι έχουν κατά καιρούς παρουσιάσει αντικρουόμενες θεωρίες σχετικά με τον τρόπο που η συζήτηση προκαλεί την θεραπεία και την επιταχύνει.
    Αυτός είναι ο λόγος που δεν σου συνιστώ να απευθυνθείς σε ψυχολόγο.

    Γι αυτό σου έγραψα χτες οτι πρέπει να δουλέψεις και να αποφύγεις φθοροποιεις σχέσεις.

  15. #45
    hlias1988
    Guest
    εγω πιστευω οτι ηθελε να την ταρκουνησει....
    να ξεκολησει το μυαλο της..... αυτο...

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ντρέπομαι να πάω σε γιατρό
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2020, 20:01
  2. Σε τι γιατρό να πάω τα έχω χασει
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 25-08-2018, 02:13
  3. Ερωτεύτηκα τον γιατρό μου
    By Aretousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 29-11-2017, 02:38
  4. Να το πω στον γιατρο μου η οχι
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2013, 10:19
  5. πως θα παω στο γιατρο????
    By anton76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-2013, 16:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •