απογοητευση απο γιατρο - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 113
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτά τα προγράμματα Ανδρέα είναι ευρωπαϊκά κονδύλια και είναι πανελλαδικά .
    Ανάλογα με τον πλυθησμό της εκάστοτε πόλης βγαίνουν και οι αντίστοιχες θέσεις .
    Αν είσαι σε μεγάλη πόλη θα βγουν πολλές θέσεις ,αν είσαι σε επαρχιακή θα βγουν με λιγότερες θέσεις .

    Όταν δούλευα στον ΟΑΕΔ έβγαινε για την κάθε πολη ξεχωριστά ο αριθμός των θέσεων με τα ανάλογα κριτηρια .
    Σε πληροφορω πως σχεδόν όλοι οι νόμοι συμμετείχαν ακόμα και με δύο το πολύ τρεις θέσεις που έπρεπε να καλυφθούν ...

    Αυτά τα προγράμματα όμως δεν έχουν τις θέσεις που κάποιος μπορεί να φαντάζεται ..
    Ειναι θέσεις που αφορούν περισσότερο χειρονακτική εργασία ανάλογα βέβαια και τα ποσοστά αναπηρίας που έχει ο καθένας .
    Υπάρχουν και προγράμματα που απασχολούν άτομα και σε δημόσιες υπηρεσίες με κάποιο ποσοστό αναπηρίας ..

    Δεν θα ξεχάσω είχαμε παιδί από τέτοιο πρόγραμμα στον ΟΑΕΔ και επειδή είχε το θεματακι του ,του δίναμε δουλειά περισσότερο αρχειοθετησεις και όχι δουλειά που να έχει επαφή με κόσμο και γενικά να είναι αγχώδεις όλο αυτό για εκείνων ...

    Παραγωγικός θέλεις να αισθάνεσαι άσχετα με το αντικείμενο της δουλειάς .

    Για να μπεις σε αυτά τα προγράμματα πρέπει να περάσεις από επιτροπή που να κρίνει αν μπορείς να εργαστείς ή όχι και σου βγάζει το αντίστοιχο ποσοστό .


    Έχετε κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να ενταχθείτε σε κάτι τέτοιο?
    Να τα πάρουμε με την σειρά, ποσοστό αναπηρίας δεν έχω, έχω άγχος και χαμηλή αυτοεκτίμηση, σωματικά έχω σκολίωση!! Η εξέταση αυτή που γίνεται σε ειδικούς γιατρούς;;

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια κι ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε! το εκτιμω!
    πηγα ατο γιατρο σημερα

    λοιπον.. μου ειπε τα εξης..
    τον χαροπιεισαι πρωτα απο ολα και του αρεσει που νοιωθω οικεια.
    εινα καλο. σαν να του εκανα κομπλιμεντο
    εχεις δικιο μου λεει. η ζωη καθε ανθρωπου ειναι δικιη του και βαζει τα ορια. απλα ενοιωθα οτι ο στοχος που εβαζες σε πιεζε ο ιδιος

    να μην ξεχναμε ηρθες χρονια κλεισμενη και σε 1 μηνα βγηκες σουπερμαρκετ και μου λες οτι δεν πιστευω σε εσενα! ποιος εγω?! εχει μιλησει αλλος κανεις τοσο ανοιχτα για τα θεματα σου? σε εχει κινητοποιησει αλλος κανεις τοσο? ποιος πιστευει τοσο πολυ σε εσενα σ απο ολο τον πλανητη? εγω!
    εγω καταλαβα που μπορει να φτασει το μυαλο σου

    θα σου βαλω ορια με αγαπη καιενδιαφερον οταν πας να πιεσεις τον εαυτο σου αρνητικα
    θελω να ειμαστε σταθεροι και ενα ενα τα βγματα. σε 4 μηνες εχουμε κανει 50% βελτιωση

    δεν εισαι το κεντρο του κοσμου.εισαι αποσυρμενη κοινωνικα. εισαι ενας ανθρωπος που δεν υπαρχει κοινωνικα.αν λειψεις αυριο δε θα πει η κοινωνια..α που ειναι η boo που πηγαινε απο εδω κι απο κει? που ειχε την επιχειρηση με 200 ατομα και ελειψε.
    δεν εχεις αλλους περα απο την οικογενεια σου.


    ενοιωσα καλα με αυτα που μου κι εδειξε οτι κα οι 2 καταλαβαμε
    ολα καλα μου τα ειπε αλλα στο τελος πεταξε κι αλλο μαργαριταρι..

    ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΝΕΣΑ.. εχω λαθος που ενοιωσα ετσι παλι?
    Χαίρομαι που πήγε καλά, αυτό για το τέλος που γράφεις ότι πονεσες δεν το κατάλαβα τι έγινε;

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Πρεπει τωρα να γραψει εισαγετικο φακελο ο ψυχιατρος, να περασω ΚΕΠΑ.. να βγαλει οτι βγαλει.. να παω μετα εκει που πρεπει να παω για να δω εαν υπαρχουν θεσεις... να μεταφερθω ισως και σε αλλη πολη... για να παρω 200 ευρω...
    ανοητο...
    Ααα τέτοια διαδικασία, το σκέφτεσαι;;

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θα επρεπε να νοιωσω ομορφα οταν μου λεει οτι ποιος νοιαστηκε αν υπαρχω ή οχι την επομενη μερα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ρε 'συ boo, θες έναν γιατρό να σου χαϊδεύει τα αφτιά; Εγώ νομίζω ότι ίσως με λάθος τρόπο, προσπαθεί να σου πει να πηγαίνεις βήμα βήμα κι ότι από το 0 δεν φτάνεις αμέσως στο 100 ξέρω κι εγώ. Άκομψα μιλάει, αλλά λέει ψέματα ότι δεν έχεις επαφές με κόσμο και κοινωνική ζωή αυτή τη στιγμή πέρα από την οικογένειά σου;
    Σου είπε αν κατάλαβα καλά μη πιέζεις τον εαυτό σου υπερβολικά και γκρεμίσεις ότι έχτισες. Εκεί που δεν έβγαινες από το σπίτι τώρα βγαίνεις. Μετά θα προσπαθήσετε να κάνετε κάποιο επόμενο βήμα. Μετά κι άλλο.

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια κι ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε! το εκτιμω!
    πηγα ατο γιατρο σημερα

    λοιπον.. μου ειπε τα εξης..
    τον χαροπιεισαι πρωτα απο ολα και του αρεσει που νοιωθω οικεια.
    εινα καλο. σαν να του εκανα κομπλιμεντο
    εχεις δικιο μου λεει. η ζωη καθε ανθρωπου ειναι δικιη του και βαζει τα ορια. απλα ενοιωθα οτι ο στοχος που εβαζες σε πιεζε ο ιδιος

    να μην ξεχναμε ηρθες χρονια κλεισμενη και σε 1 μηνα βγηκες σουπερμαρκετ και μου λες οτι δεν πιστευω σε εσενα! ποιος εγω?! εχει μιλησει αλλος κανεις τοσο ανοιχτα για τα θεματα σου? σε εχει κινητοποιησει αλλος κανεις τοσο? ποιος πιστευει τοσο πολυ σε εσενα σ απο ολο τον πλανητη? εγω!
    εγω καταλαβα που μπορει να φτασει το μυαλο σου

    θα σου βαλω ορια με αγαπη καιενδιαφερον οταν πας να πιεσεις τον εαυτο σου αρνητικα
    θελω να ειμαστε σταθεροι και ενα ενα τα βγματα. σε 4 μηνες εχουμε κανει 50% βελτιωση

    δεν εισαι το κεντρο του κοσμου.εισαι αποσυρμενη κοινωνικα. εισαι ενας ανθρωπος που δεν υπαρχει κοινωνικα.αν λειψεις αυριο δε θα πει η κοινωνια..α που ειναι η boo που πηγαινε απο εδω κι απο κει? που ειχε την επιχειρηση με 200 ατομα και ελειψε.
    δεν εχεις αλλους περα απο την οικογενεια σου.


    ενοιωσα καλα με αυτα που μου κι εδειξε οτι κα οι 2 καταλαβαμε
    ολα καλα μου τα ειπε αλλα στο τελος πεταξε κι αλλο μαργαριταρι..

    ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΝΕΣΑ.. εχω λαθος που ενοιωσα ετσι παλι?
    απο τι πονεσες ρε μπου;
    σου ειπε οτι δεν σε αγαπαει η οικογενεια σου;
    το αντιθετο σου ειπε. οτι σε αγαπανε κι αν συνεβαινε κατι θα τους λειψεις.
    το οτι εισαι κλεισμενη κοινωνικα, ψεματα ειναι; εσυ νομιζες οτι εισαι το κεντρο του κοσμου και πολυ δραστηρια και στο χαλασε;
    αυτο που ηθελε να πει, ειναι οτι δεν εχεις δοκιμαστει σε μεγαλη εκθεση, δραστηριοτητα και πιεση. φοβαται μην πας πισω κι οχι οτι δεν θελει να πας μπροστα.

    σου ειπε ποσο νοιαζεται για σενα.
    σου ειπε ποση προοδο εχεις κανει.
    απο αυτα που ειπε, φαινεται ξεκαθαρα γιατι ειναι επιφυλακτικος.
    για τον λογο που ειπε ο ΠΑΥΛΟΣ.
    ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ για να κανεις πραγματα που μπορει να σε πιεσουν και να σε πανε πισω στην θεραπεια σου.
    ειναι γνωστο οτι η πιεση και τα ζορια σε αυτην την ασθενεια, φερνουν υποτροπες.
    ΑΥΤΟ ειναι το θεμα του, κι οχι το οτι δεν πιστευει στις δυνατοτητες σου.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by boo View Post
    καλησπερα παιδια κι ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε! το εκτιμω!
    πηγα ατο γιατρο σημερα

    λοιπον.. μου ειπε τα εξης..
    τον χαροπιεισαι πρωτα απο ολα και του αρεσει που νοιωθω οικεια.
    εινα καλο. σαν να του εκανα κομπλιμεντο
    εχεις δικιο μου λεει. η ζωη καθε ανθρωπου ειναι δικιη του και βαζει τα ορια. απλα ενοιωθα οτι ο στοχος που εβαζες σε πιεζε ο ιδιος

    να μην ξεχναμε ηρθες χρονια κλεισμενη και σε 1 μηνα βγηκες σουπερμαρκετ και μου λες οτι δεν πιστευω σε εσενα! ποιος εγω?! εχει μιλησει αλλος κανεις τοσο ανοιχτα για τα θεματα σου? σε εχει κινητοποιησει αλλος κανεις τοσο? ποιος πιστευει τοσο πολυ σε εσενα σ απο ολο τον πλανητη? εγω!
    εγω καταλαβα που μπορει να φτασει το μυαλο σου

    θα σου βαλω ορια με αγαπη καιενδιαφερον οταν πας να πιεσεις τον εαυτο σου αρνητικα
    θελω να ειμαστε σταθεροι και ενα ενα τα βγματα. σε 4 μηνες εχουμε κανει 50% βελτιωση

    δεν εισαι το κεντρο του κοσμου.εισαι αποσυρμενη κοινωνικα. εισαι ενας ανθρωπος που δεν υπαρχει κοινωνικα.αν λειψεις αυριο δε θα πει η κοινωνια..α που ειναι η boo που πηγαινε απο εδω κι απο κει? που ειχε την επιχειρηση με 200 ατομα και ελειψε.
    δεν εχεις αλλους περα απο την οικογενεια σου.


    ενοιωσα καλα με αυτα που μου κι εδειξε οτι κα οι 2 καταλαβαμε
    ολα καλα μου τα ειπε αλλα στο τελος πεταξε κι αλλο μαργαριταρι..

    ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΝΕΣΑ.. εχω λαθος που ενοιωσα ετσι παλι?

    Καλημέρα κορίτσι μου !

    Θέλεις να σταθείς μόνο στο τελευταίο μαργαριτάρι που λες και είναι άλλη μια αιτία για να προβληματιστείς ?

    Θες να μας πεις ακριβώς πώς το είπε και κάτω από ποια αφορμή?

    Ίσως έτσι πως τα λες να μην αντιλαμβανόμαστε τον λόγο που σε πείραξε και αν όντως έχεις δίκιο να αισθάνεσαι έτσι .

    Μιλάμε για εσένα καθαρά ,ένα πολύ ευάλωτο χαρακτήρα οπότε είναι λογικό να επηρεαστικες αν δεν διατυπώθηκε κατάλληλα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα σε ολες/ους

    οπως ειπα ενοιωσα γενικοτερα καλα
    απλα το ειπε πολυ αγαρμπα αυτο με τα κοινωνικα και με πονεσε.
    ισως και η επιβεβαιωση της μοναξιας μου.ισως αυτο το αδιεξοδο
    δε θελω να μου γλειφουν τα αυτια. το εχω ξεπερασει αυτο το σταδιο.
    αλλα και λιγο να προσεχουμε πως μιλαμε.
    ετσι το ειπε μεσα σε ολα ειπε και σας εγραψα.
    πονεσα πολυ
    οτι φιλους ειχα τους εχασα οταν μαθανε για εμενα .για αυτο με ποναει να μου το λενε.
    και στη σχολη εχω γνωρισει καποια ατομα και κανουμε παρεα.απλα ειναι μικρα σε ηλικια και δε συμβαδιζει ο τροπος σκεψης μας..10+ χρονια διαφορα ηλικιας..
    εχω και 2-3 διαδικτυακους φιλους αλλα ως εκει.μακαρι να τους γνωριζα και απο κοντα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το συζητησα και με τον κολλητο μου..
    και συμφωνησε με το γιατρο οπως κι εσεις..

    μαλλον η αληθεια με ετσουξε τελικα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ας πούμε ότι κάποιος αγαπάει πολύ τα βουνά, έχει κάνει κάποιες αναβάσεις παλιότερα γύρω στην περιοχή του αλλά είχε ένα ατύχημα και έσπασε το πόδι του. Μετά από καιρό που ανάρρωνε σπίτι και δεν μπορούσε να κουνηθεί, έβγαλε το γύψο και άρχισε να κάνει βόλτες γύρω από το σπίτι του. Ακόμα οι μύες του ποδιού του είναι αδύναμοι και έχει δίπλα του έναν άνθρωπο που έχει προετοιμάσει πολλούς πεζοπόρους και ορειβάτες και έχει εμπειρίες στο θέμα. Αυτός του λέει να κάνει ασκήσεις να γυμνάσει το πόδι, να πηγαίνει χαλαρές βόλτες και σταδιακά να αυξήσουν την ποσότητα και τη δυσκολία του περπατήματος. Πρώτα χαλαρά σε ίσιο έδαφος, μετά σε ανηφόρες, αργότερα να ανέβουν τον λόφο κοντά στην πόλη και αργότερα να κοιτάξουν για παραπάνω. Ο ειδικός επιμένει στις ασκήσεις και να το πάνε βήμα βήμα και αυτός που είχε το σπασμένο πόδι κι είναι σε διαδικασία αποκατάστασης αισθάνεται να είναι πολύ καλά, έχει πάρει φόρα επειδή έβγαλε επιτέλους το γύψο και μιλάει συνεχώς για τα σχέδιά του να ανέβει στον Όλυμπο και μετά στο Έβερεστ. Ο ειδικός του λέει με τρόπο να μη βιάζεται, να επικεντρώσει τις δυνάμεις του στο να δυναμώσει πρώτα και να προετοιμαστεί κι εκείνος επιμένει να μιλάει για τα ψηλά βουνά. Κάποια στιγμή άμα ο ειδικός του πει χύμα "Μέχρι πριν λίγες βδομάδες δεν έβγαινες από το σπίτι, δεν πατάς καλά το πόδι σου, δεν έχεις εφόδια να ανέβεις τις βουνοκορφές, όσοι το κάνουν έχουν υποστηρικτικό δίκτυο, καλή φυσική κατάσταση και ώρες και μέρες προετοιμασίας σε πιο χαμηλά εδάφη" θέλει το κακό σου που στο λέει; Τι θα ήταν υπεύθυνο και υποστηρικτικό, να σε πάει στους πρόποδες του Ολύμπου και να σου πει "ανέβα" για να μη πληγώσει τα αισθήματά σου κι εσύ να πας, να γκρεμοτσακιστείς, να αποκτήσεις τρεις φορές χειρότερα σπασίματα και να απογοητευτείς; Είναι πάρα πολύ σημαντικό που έβγαλες το γύψο, κάθε μέρα αισθάνεσαι και καλύτερα και βήμα βήμα κατακτώντας μικρότερους στόχους θα φτάσεις και στους μεγάλους να κατακτάς τις κορυφές. Δεν γίνονται αυτά από τη μία μέρα στην άλλη και δεν είναι θέμα να σε πληγώσει ο άλλος ούτε να σε κάνει χειρότερα. Να σε προετοιμάσει όσο το δυνατόν καλύτερα ώστε να φτάσεις στους στόχους σου χωρίς πισωγυρίσματα θέλει.
    Αν κάποια στιγμή δεις ότι ήδη ο ειδικός σε βοήθησε στην προσπάθειά σου, είσαι κάθε μέρα καλύτερα, αργότερα φτάσετε να ανεβαίνεις όλους τους γύρω λόφους, πατάς καλά στα πόδια σου, έχεις δυναμώσει κι είσαι σίγουρη για τις δυνάμεις σου αλλά μένετε εκεί για καιρό κι αυτός δεν σε αφήνει να προχωρήσεις παραπάνω, τότε το ψάχνεις και βρίσκεις κάποιον άλλον με μεγαλύτερη εμπειρία στις ψηλές βουνοκορφές να συνεχίσεις μαζί του. Πρέπει όμως να φτάσεις πρώτα εκεί και πραγματικά να είσαι έτοιμη. Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα δεν μπορώ να σου δώσω για να καταλάβεις τι εννοώ...

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by boo View Post
    το συζητησα και με τον κολλητο μου..
    και συμφωνησε με το γιατρο οπως κι εσεις..

    μαλλον η αληθεια με ετσουξε τελικα..
    Καλημέρα !

    Οπότε μήπως πρέπει να τροποιησεις και εσύ λιγάκι τον πως θα λαμβάνεις αυτά που σου λέει ο γιατρός σου ώστε να μην μπαίνεις σε αυτή την διαδικασία ?

    Αντιλαμβάνεσαι σιγά σιγά ότι δεν είναι έτσι όπως τα έβλεπες κάποια πράγματα ,πως εσύ αισθάνεσαι πλέον ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #87
    hlias1988
    Guest
    Και μενα οι φιλοι μου με εκαναν περα οταν εμαθαν για μενα..........

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Και μενα οι φιλοι μου με εκαναν περα οταν εμαθαν για μενα..........
    Εμένα οι φίλοι μου, η μάλλον οι γνωστοί μου γιατί φίλος είναι βαριά λέξη δεν γνωρίζουν τίποτα, του ότι πάω σε ψυχολόγο, παίρνω φάρμακα!!

  14. #89
    hlias1988
    Guest
    Θελω να με διαψεύσεις σε αυτο, αλλα ειναι ετσι ο χαρακτήρας μου, οπως λεει και η μανα μου αγαθος.. το λεω στους δικους μου ανθρώπους αυτους τουλαχιστον οτι πιστευω οτι ειναι φιλοι μου ακομα και γνωστοι μου.. γιατι πιστευω ετσι οτι μοιράζοντας το προβλημα αυτο χανετε.. κανω λαθος? Η μανα μου πιστευει το αντίθετο. Επειδη εγω βγαινω καθημερινα απο το σπιτι με βλεπεις κοσμος, οπως σου ειπα μενω σε μια μικρη κοινωνια.. δεν ειδα την ιδια ευσθησια σε καποιους που το ειπα, αλλα σε μερικους ειδα... το να κραταω μυστικά για αυτα τα θεματα μου κανει κακο... γιατι με ηξεραν απο παλια που ημουν μεσα στην τρελα δηλαδη δραστηριος μεσα σε ολα και τωρα εχω αποσυρθει...

  15. #90
    hlias1988
    Guest
    Σε φιλους που το εχω πει μου λενε δεν φαινομαι οτι παιρνω φαρμακα...

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Similar Threads

  1. ντρέπομαι να πάω σε γιατρό
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2020, 20:01
  2. Σε τι γιατρό να πάω τα έχω χασει
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 25-08-2018, 02:13
  3. Ερωτεύτηκα τον γιατρό μου
    By Aretousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 29-11-2017, 02:38
  4. Να το πω στον γιατρο μου η οχι
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2013, 10:19
  5. πως θα παω στο γιατρο????
    By anton76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-2013, 16:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •