απογοητευση απο γιατρο - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 113
  1. #91
    hlias1988
    Guest
    Βέβαια μερικοι με κοιτανε απαισια... μου κακοφαίνεται αυτο... ειναι ασχημο συναισθημα...μερικοι δεν με παιρνουν για δουλεια γιατι ξερουν.. ημουν πολυ κοινωνικος παλια.. και τωρα ειμαι απλα εχουν πεσει οι επαφες.. επισης μπορει να εχουν ακουσει για ωτις αποπειρες αυτοκτονίας και αντε γεια μετα! Ποιος να με παρει στα σοβαρα!

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω πολυ για το χρονο και τα μηνυμα σας!

    απλα ισως δε μου αρεσε ο τροπος που το ειπε.
    ειδικα οταν αυτο το ειπε οταν πριν καποια χρονια δεν ηξερα με ποιον να το πρωτοβγω και τωρα το εχω χασει αυτο..
    σαν να ριχνεις αλατι στην πληγη
    για αυτο ειπα πως θα ηθελα να το πει λιγο πιο προσεκτικα και ξυπνησε το παραπονο μεσα μου και εχω εναν κομπο στο λαιμο πλεον..
    δουλευα ειχα φιλους σχεσεις κλπ
    τσπ
    στην τελικη δε ξερω ποιοι ειναι αυτοι οι στοχοι που πρεπει να βαλω σε σειρα απο το μικροτεο προς το μεγαλυτερο.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #93
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω πολυ για το χρονο και τα μηνυμα σας!

    απλα ισως δε μου αρεσε ο τροπος που το ειπε.
    ειδικα οταν αυτο το ειπε οταν πριν καποια χρονια δεν ηξερα με ποιον να το πρωτοβγω και τωρα το εχω χασει αυτο..
    σαν να ριχνεις αλατι στην πληγη
    για αυτο ειπα πως θα ηθελα να το πει λιγο πιο προσεκτικα και ξυπνησε το παραπονο μεσα μου και εχω εναν κομπο στο λαιμο πλεον..
    δουλευα ειχα φιλους σχεσεις κλπ
    τσπ
    στην τελικη δε ξερω ποιοι ειναι αυτοι οι στοχοι που πρεπει να βαλω σε σειρα απο το μικροτεο προς το μεγαλυτερο.
    αυτο, μπορεις να το ρωτησεις στον ιδιο.
    πες του οτι θελεις τα επομενα χρονια, να κανεις αυτα κι αυτα. ρωτα τον αν ειναι εφικτα και ποτε πιστευει οτι μπορεις να τα κανεις .

    κατανοητο το παραπονο σου, αλλα πιθανως του εδινες την εντυπωση οτι δεν αντιλαμβανεσαι τον λογο που ειναι επιφυλακτικος και σκοπευεις να κανεις του κεφαλιου σου, ενω το συζητησατε αρκετα. και θορυβηθηκε και θελησε να γινει σαφης..

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κοιτα πιεζω πολυ με οτι εχει να κανει με τη σχολη λογω του ν+2 στα χρονια φοιτησης. φοβαμαι μην φτασω αυτο το οριο..
    ηδη χρωσταω 6 μαθηματα απο το χειμερινο εξαμηνο.
    γι αυτο αγχωνομαι.μην καθυστερησω και με διωξουν. ε και γιατι ειμαι μεγαλη ηλικιακα και απο αυτο περιεμενω να δουλεψω εστω και τωρα.
    γι αυτο ομολογω οτι αγχωνομαι πολυ.
    ειναι ο μονος στοχος που εχω.
    η απαντηση ηταν ξεχνατη σχολη.
    και λεω τωρα εγω.. αν κατι ειναι ικανο να με επηρρεασει τοσο τη ζωη μου γιατι να το διαγραφουμε και να το ακυρωνουμε ετσι απλα? εγω θελω αυτο το κομματι μεσα στη ζωη μου μεσα στην καθημερινοτητα μου
    αυτο μαλλον ειδε.αυτην την συμπεριφορα μου.
    εκει πιεζω πολυ. η αληθεια να λεγεται.

    δεν ειναι καπως περιεργο να σου ρυθμιζουν τους στοχους σου?

    -πλεον δεν ακουω φωνες καθολου.
    -οταν εχω να παω σε μια δουλεια παω ηρεμη σχετικα. δε θα κοιταξω πολλες φορες γυρω μου. εχω στοχο να διαικπεραιωσω το στοχο της δουλειας που εχω να κανω και ειμαι πολυ καλα.
    οταν γυρναω ομως προς το σπιτι που δεν υπαρχει καποιος στοχος εκει αρχιζει η μαχη. κοιταω τους παντες καχυποπτα.κοιταω ποσα πια αυτοκινητα και τους ανθρωπους που περνανε απο τα στενα που περναω.
    -σημερα βγηκα για καφε κοντα στο σπιτι μονη μου.δεν ηταν ασχημα..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #95
    garfield
    Guest
    Καλησπερα boo χαιρομαι που εισαι καλυτερα.
    Για το ν+2 δεν μπορει να υπαρξει εξαιρεση για λογους υγειας; Γιατι ειχαν πει οτι θα το προβλεψουν.
    Εγω αργησα παρα πολυ να τελειωσω τη σχολη μου αλλα τοτε επιτρεποταν αυτο γιατι ειχε καταργηθει ο νομος των διαγραφων. Κανεις δεν πιστευε σε μενα κι ομως πηρα πτυχιο εστω και αργα. Μην το βαζεις κατω αλλα πρωτα απ'ολα η υγεια.
    Εγω με το γιατρο μου δεν συζηταμε και πολυ. Μου γραφει τη συνταγη και γεια σας. Ισως ειναι καλο που συζητατε με τον δικο σου. Απλως δεν εχει τροπο να τα πει. Ετσι ειναι καποιοι ανθρωποι. Ισως απλως φοβαται μην αγχωθεις με τη σχολη και κανεις υποτροπη. Δεν νομιζω να εχει αλλο λογο να θελει να παρατησεις τη σχολη.

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by boo View Post
    κοιτα πιεζω πολυ με οτι εχει να κανει με τη σχολη λογω του ν+2 στα χρονια φοιτησης. φοβαμαι μην φτασω αυτο το οριο..
    ηδη χρωσταω 6 μαθηματα απο το χειμερινο εξαμηνο.
    γι αυτο αγχωνομαι.μην καθυστερησω και με διωξουν. ε και γιατι ειμαι μεγαλη ηλικιακα και απο αυτο περιεμενω να δουλεψω εστω και τωρα.
    γι αυτο ομολογω οτι αγχωνομαι πολυ.
    ειναι ο μονος στοχος που εχω.
    η απαντηση ηταν ξεχνατη σχολη.
    και λεω τωρα εγω.. αν κατι ειναι ικανο να με επηρρεασει τοσο τη ζωη μου γιατι να το διαγραφουμε και να το ακυρωνουμε ετσι απλα? εγω θελω αυτο το κομματι μεσα στη ζωη μου μεσα στην καθημερινοτητα μου
    αυτο μαλλον ειδε.αυτην την συμπεριφορα μου.
    εκει πιεζω πολυ. η αληθεια να λεγεται.

    δεν ειναι καπως περιεργο να σου ρυθμιζουν τους στοχους σου?

    -πλεον δεν ακουω φωνες καθολου.
    -οταν εχω να παω σε μια δουλεια παω ηρεμη σχετικα. δε θα κοιταξω πολλες φορες γυρω μου. εχω στοχο να διαικπεραιωσω το στοχο της δουλειας που εχω να κανω και ειμαι πολυ καλα.
    οταν γυρναω ομως προς το σπιτι που δεν υπαρχει καποιος στοχος εκει αρχιζει η μαχη. κοιταω τους παντες καχυποπτα.κοιταω ποσα πια αυτοκινητα και τους ανθρωπους που περνανε απο τα στενα που περναω.
    -σημερα βγηκα για καφε κοντα στο σπιτι μονη μου.δεν ηταν ασχημα..

    Βοο νομίζω έχεις μια πολύ ωραία εξέλιξη στο βασικό σου θέμα που θα σε βοηθήσει πιστεύω να προσανατολιστείς και στα υπόλοιπα θέματα που έχεις αφήσει ανοιχτά .

    Άρα πιστεύεις ότι το εκάστοτε φαρμακευτικό σχήμα συνέβαλε σημαντικά σε όλη αυτή την θετική εξέλιξη ή έπαιξε ρόλο και η αλλαγή- συμβολή του θεραπευτή σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν αλλαξαμε ατι στην αγωγη για το συγκεκριμενο αποτελεσμα
    ολα με το μπιρι μπιρι βελτιωθηκαν

    φαρμακα αλλαξαμε τις τελευταιες 2 εβδομαδες γιατι εκανα μανια. οποτε κοψαμε 1 απο τα αντιψυχωτικα και βαλαμε 1 αλλο αντιψυχωτικο και ακομα εναν ισορροπιστη διαθεσης
    κι επεσα στο 4-5/10 η διαθεση μου.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Και μενα οι φιλοι μου με εκαναν περα οταν εμαθαν για μενα..........
    Ηλία και Αντρέα δεν θέλω να χαλάσουμε το θέμα της boo, αλλά αφορά και τη boo αυτό το σημείο. Θεωρείτε ότι οι φίλοι σας σας κάναν πέρα καθαρά λόγω κοινωνικού ρατσισμού ή επειδή κάτι άλλαξε στη μεταξύ σας σχέση και σε εσάς τους ίδιους (και εσάς και εκείνους) ;

    Γιατί σε βάθος χρόνου οι ανθρώπινες σχέσεις αλλάζουν συνεχώς. Αν εγώ έχω φίλο τον τάδε γιατί έχουμε κοινά σημεία, μου ανοίγεται, με καταλαβαίνει, έχουμε συχνή επαφή, είναι ειλικρινής μαζί μου και ξαφνικά γίνει κάποιος άλλος που αποφεύγει τις δραστηριότητες που αγαπούσαμε να κάνουμε μαζί, δεν με καταλαβαίνει και κλείνεται στον εαυτό του, χάνεται για μεγάλα διαστήματα, δεν μου λέει τι του συμβαίνει ή επανέρχεται εμμονικά στα ίδια θέματα συζήτησης και δεν ακούει τι του λέω, δεν με καταλαβαίνει και δεν τον καταλαβαίνω ούτε κι εγώ, πόσο εύκολο είναι να διατηρηθεί μία φιλία μακροχρόνια;

    Αν είχα χρόνια μία φίλη που βγαίναμε μαζί συχνά, μιλούσαμε για τα πάντα, είμασταν σε παρόμοια φάση ζωής αλλά εκείνη τώρα έχει οικογένεια, δουλειά, παιδιά, τρέχει και δε φτάνει, εγώ κλείνομαι μέσα σε ένα δωμάτιο ή σέρνω το κορμί μου όλη μέρα και δεν ασχολούμαι με τίποτα ή με νοιάζει να τελειώσω τη σχολή μου μόνο και βαριέμαι να ακούω για παιδιά/σκυλιά και αντίστοιχα εκείνη βαριέται και δεν κατανοεί την δική μου φάση, φταίει η ασθένεια ή ότι οι άνθρωποι αλλάζουν που θα χαθούμε με αυτή τη φίλη;

    Λέτε συχνά ότι δεν σας καταλαβαίνουν και έχει μεγάλη αλήθεια αυτό. Όμως εσείς τους καταλαβαίνετε και τους ακούτε τους γύρω σας με τη σειρά σας;

  9. #99
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Ηλία και Αντρέα δεν θέλω να χαλάσουμε το θέμα της boo, αλλά αφορά και τη boo αυτό το σημείο. Θεωρείτε ότι οι φίλοι σας σας κάναν πέρα καθαρά λόγω κοινωνικού ρατσισμού ή επειδή κάτι άλλαξε στη μεταξύ σας σχέση και σε εσάς τους ίδιους (και εσάς και εκείνους) ;

    Γιατί σε βάθος χρόνου οι ανθρώπινες σχέσεις αλλάζουν συνεχώς. Αν εγώ έχω φίλο τον τάδε γιατί έχουμε κοινά σημεία, μου ανοίγεται, με καταλαβαίνει, έχουμε συχνή επαφή, είναι ειλικρινής μαζί μου και ξαφνικά γίνει κάποιος άλλος που αποφεύγει τις δραστηριότητες που αγαπούσαμε να κάνουμε μαζί, δεν με καταλαβαίνει και κλείνεται στον εαυτό του, χάνεται για μεγάλα διαστήματα, δεν μου λέει τι του συμβαίνει ή επανέρχεται εμμονικά στα ίδια θέματα συζήτησης και δεν ακούει τι του λέω, δεν με καταλαβαίνει και δεν τον καταλαβαίνω ούτε κι εγώ, πόσο εύκολο είναι να διατηρηθεί μία φιλία μακροχρόνια;

    Αν είχα χρόνια μία φίλη που βγαίναμε μαζί συχνά, μιλούσαμε για τα πάντα, είμασταν σε παρόμοια φάση ζωής αλλά εκείνη τώρα έχει οικογένεια, δουλειά, παιδιά, τρέχει και δε φτάνει, εγώ κλείνομαι μέσα σε ένα δωμάτιο ή σέρνω το κορμί μου όλη μέρα και δεν ασχολούμαι με τίποτα ή με νοιάζει να τελειώσω τη σχολή μου μόνο και βαριέμαι να ακούω για παιδιά/σκυλιά και αντίστοιχα εκείνη βαριέται και δεν κατανοεί την δική μου φάση, φταίει η ασθένεια ή ότι οι άνθρωποι αλλάζουν που θα χαθούμε με αυτή τη φίλη;

    Λέτε συχνά ότι δεν σας καταλαβαίνουν και έχει μεγάλη αλήθεια αυτό. Όμως εσείς τους καταλαβαίνετε και τους ακούτε τους γύρω σας με τη σειρά σας;
    Μπορει να φταει και το γεγονος οτι κλειστικα στον ευατο μου... μπορει να φταει το γεγονος οτι η ζωη προχωραει και αποκτουμε νεες υποχρεωσεις....μακαρι να ειναι το δευτερο...

  10. #100
    hlias1988
    Guest
    Αλλαξα και εγω δεν μπορω να πω... αλλα δεν μπορω να το δω καθαρα εγω... δεν θελω να πιστευω οτι με παρατησαν επειδη παιρνω ψυχοφαρμακα....

  11. #101
    hlias1988
    Guest
    Ολοι αλλαζουμε, και οι εποχες αλλαζουν...
    Εγω ειχα την καλυτερη δουλεια εδω που μενω... μεσα σε κοσμο...
    αλλα πηγα φανταρος εμπλεξα με διαλογισμους και βλακειες και αποσυντονιστικα...μετα ηρθαν και τα φαρμακα...δεν μπορω να καταλαβω τι συνεβη...
    Καθε πρωι μετανιωνω που εχασα αυτην την δουλεια δεν θα ειχα τα προβληματα που εχω τωρα...

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν αλλαξαμε ατι στην αγωγη για το συγκεκριμενο αποτελεσμα
    ολα με το μπιρι μπιρι βελτιωθηκαν

    φαρμακα αλλαξαμε τις τελευταιες 2 εβδομαδες γιατι εκανα μανια. οποτε κοψαμε 1 απο τα αντιψυχωτικα και βαλαμε 1 αλλο αντιψυχωτικο και ακομα εναν ισορροπιστη διαθεσης
    κι επεσα στο 4-5/10 η διαθεση μου.
    Καλημέρα !
    Οπότε αυτό το μπίρι μπίρι που λες κορίτσι μου κάνει αρκετή καλή δουλίτσα .
    Μπορεί όντως κάποια πράγματα να σου φαίνονται λίγο απότομα ή σκληρά με τον τρόπο που λέγονται κατα την διάρκεια της συνεδριας σας αλλά πρέπει να υποθουν .

    Μάλλον την ώρα που στα λέει καλό θα ήταν να του πεις ότι ο συγκεκριμένος τρόπος δεν σε βοηθάει όταν τελειώνεις από εκεί και πηγαίνοντας σπίτι είσαι περισσότερο προβληματισμένη ,όχι για την εξέλιξη της κατάστασης σου αλλά για τον τρόπο αναφοράς σε ορισμένα περιστατικά που αφορούν αυτήν .

    Θα μιλάς απευθείας boo μου .
    Μόνο έτσι ο θεραπευτής σου θα μπορέσει να καταλάβει κάποια πράγματα παραπάνω πωε πρέπει να σου φερθεί .
    Δεν είναι όλοι οι ασθενείς το ίδιο και ξέρουν πολύ καλά ότι όσο αυτοί συμπεριφέρονται με τον τρόπο που συνηθίζουν και δεν λαμβάνουν την εκάστοτε αντίδραση από τους ασθενείς, θα συνεχίζουν να το κάνουν .

    Βγάζε από μέσα σου εκτός από τα άλλα ολα θέματα και για τον τρόπο του και να δεις τι θα σου πει .
    Ίσως σου δώσει κάποιες εξηγήσεις για να μπορέσεις να καταλάβεις γιατί το κάνει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #103
    hlias1988
    Guest
    Μπου Καλησπερα!
    Για να παρω μια ιδεα... Ξεχνας ευκολα? πχ θυμασε τι εφαγες χθες?
    Απο οτι εχω καταλαβει εγω παιρνω ποιο πολλα χρονια αντιψυχωσικο απο εσενα.. αλλα οχι σε τοσες μεγαλες δοσεις... απλα τεσταρω την μνημη μου σε μερικα πραγματα και βλεπω οτι δεν θυμαμε...
    μπορει να ειναι απο τα φαρμακα μπορει να ειναι απο ελλειψη βιταμινων η μπορει να ειναι και φυσιολογικο..
    θα χαρω πολυ να μου απαντησεις!

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα σε ολες/ους!

    εμενα οι φιλιες ηταν 12+ χρονια. 4 κοπελες. οταν μια μερα ειπα στη μια μικρη δοση απο κατι που μου συνεβαινε μου ειπε αν δεν ησουν η boo που ηξερα δε θα σου μιλουσα πια
    την επομενη μερα χαθηκε. επαιρνα ξανα και ξανα και τις υπολοιπες και καμια εκτοτε δε μου ξαναμιλησε..
    χαθηκαν απλα ετσι.τοσο απλα..

    ηλια εχει χαλασει πολυ η μνημη μου. η λεγομενη ενεργος μνημη. ξεχναω πολυ. μεχρι να φτασω στο τελος της προτασης εχω ξεχασει την αρχη. ουτε θυμαμαι τι εκανα χτες.ουτε τωρα τι εκανα πρι απο λιγο.. ο γιατρος μου εχει πει οτι ειναι και τα φαρμακα αλλα και η σχιζο μου εχει πει..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #105
    hlias1988
    Guest
    Σε ευχαριστω πολυ μπου για την απαντηση...
    Παντως αυτο με τις φιλες σου με λειπει πολυ.. γιατι το εχω νιωσει και εγω αυτο το συναισθημα.. να απομακρυνοντε απο κοντα σου....οτι χειροτερο... και λες ρε φιλε δεν αξιζω τιποτα? μπουσουλοντας παω την ζωη...

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Similar Threads

  1. ντρέπομαι να πάω σε γιατρό
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2020, 19:01
  2. Σε τι γιατρό να πάω τα έχω χασει
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 25-08-2018, 01:13
  3. Ερωτεύτηκα τον γιατρό μου
    By Aretousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 29-11-2017, 01:38
  4. Να το πω στον γιατρο μου η οχι
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2013, 09:19
  5. πως θα παω στο γιατρο????
    By anton76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-2013, 15:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •