απογοητευση απο γιατρο - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 113
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    θελω να του πω..
    στεναχωρηθηκα απο αυτο που μου ειχατε πει οτι δε μπορω να δουλεψω.
    σε μισο χρονο πρρεπει να κανω πρακτικη. αλλα δε με φοβαμαι.
    μου κοβονται τα φτερα ετσι. θελω υποστηριξη και ενθαρρυνση.
    τις αδυναμιες μου τις συναντω καθημερινα αλλα προσπαθω.
    ηδη σε 4 μηνες εχω κανει τεραστια βηματα,..
    εχω δουλεψει στο παρελθον 2 χρονια

    πως σας ακουγετε?
    καμια ιδεα?
    Last edited by boo; 02-06-2021 at 01:58.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by boo View Post
    θελω να του πω..
    στεναχωρηθηκα απο αυτο που μου ειχατε πει οτι δε μπορω να δουλεψω.
    σε μισο χρονο πρρεπει να κανω πρακτικη. αλλα δε με φοβαμαι.
    μου κοβονται τα φτερα ετσι. θελω υποστηριξη και ενθαρρυνση.
    τις αδυναμιες μου τις συναντω καθημερινα αλλα προσπαθω.
    ηδη σε 4 μηνες εχω κανει τεραστια βηματα,..
    εχω δουλεψει στο παρελθον 2 χρονια

    πως σας ακουγετε?
    καμια ιδεα?
    Κοίτα να σου πω, σου είπα την άποψη μου, αυτά είναι μεταξύ εσένα και του γιατρού, δεν μπορώ να σου πω ναι αυτό πες όχι αυτό μη το πεις, αυτά είναι μεταξύ σας. Το μόνο που θα πω και κλείνω είναι ότι μεταξύ ασθενή και γιατρού πρέπει να υπάρχει ειλικρίνεια και σεβασμός, σε κάθε ειδικότητα ισχύει αυτό όχι μόνο στην ψυχιατρική αλλά παντού Σου έδωσα η μάλλον σου είπα την άποψη μου να του τα πεις αυτά που μας είπες, αλλά όπως είπα είναι τι πιστεύω εγώ σαν Ανδρέας εσύ σαν boo τι πιστεύεις τι νιώθεις, πως θα αισθάνεσαι πιο άνετα, εσύ ξέρεις τι θα πεις εγώ δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, γιατί μπορεί να γυρίσεις και να μου πεις γιατί μου είπες αυτό, το ένα το άλλο σου εύχομαι καλή επιτυχία για αύριο!!

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by boo View Post
    θελω να του πω..
    στεναχωρηθηκα απο αυτο που μου ειχατε πει οτι δε μπορω να δουλεψω.
    σε μισο χρονο πρρεπει να κανω πρακτικη. αλλα δε με φοβαμαι.
    μου κοβονται τα φτερα ετσι. θελω υποστηριξη και ενθαρρυνση.
    τις αδυναμιες μου τις συναντω καθημερινα αλλα προσπαθω.
    ηδη σε 4 μηνες εχω κανει τεραστια βηματα,..
    εχω δουλεψει στο παρελθον 2 χρονια

    πως σας ακουγετε?
    καμια ιδεα?

    Καλημέρα boo.
    Κάπως έτσι να του πεις τι σκέφτεσαι και αισθάνεσαι, ναι. Αλλά μη το προετοιμάζεις τόσο πολύ και αγχώνεσαι, γιατί στο τέλος όταν πας εκεί θα ξεχάσεις από το άγχος τι ήθελες να συζητήσετε. Να είσαι αυθόρμητη.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by boo View Post
    θελω να του πω..
    στεναχωρηθηκα απο αυτο που μου ειχατε πει οτι δε μπορω να δουλεψω.
    σε μισο χρονο πρρεπει να κανω πρακτικη. αλλα δε με φοβαμαι.
    μου κοβονται τα φτερα ετσι. θελω υποστηριξη και ενθαρρυνση.
    τις αδυναμιες μου τις συναντω καθημερινα αλλα προσπαθω.
    ηδη σε 4 μηνες εχω κανει τεραστια βηματα,..
    εχω δουλεψει στο παρελθον 2 χρονια

    πως σας ακουγετε?
    καμια ιδεα?
    Έτσι κορίτσι μου !
    Ότι ακριβώς σκέφτεσαι και αισθάνεσαι θα τους πεις .
    Υποστήριξη και καθοδήγηση χρειάζεσαι αυτή την στιγμή και αυτή πρέπει να αναζητάς και να διεκδικείς από τους ανθρώπους που έχεις επιλέξει για να το πετύχεις όλο αυτό .

    Ομάδα είστε αυτή την στιγμή ,μαζί δουλεύεται και πρέπει η προσπάθεια σας να είναι κοινή !
    Μην κρατάς τίποτα από αυτά που σε αγχωνουν και σε πιέζουν μέσα σου .
    Μάθε να τα βγάζεις όλα ,μόνο έτσι ο άλλος θα έχει πλήρη εικόνα και θα μπορέσει να σε βοηθήσει ακόμα πιο πολύ !

    Όλα καλά θα πάνε !!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ναι αλλα πως ακριβως να το πω..? δε θελω να ειμαι επιθετικη για να μην παρεξηγηθει ή μην νευριασει..
    δε βρισκω τα σωστα λογια

    μου ειχε πει και το αλλο..
    ειπε αν παω σε εναν εργοδοτη για δουλεια και δει οτι τοσα χρονια δε δουλευα σχεδον καθολου δε θα με δει με καλο ματι και θα διστασει να μου δωσει δουλεια..
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ενταξει η παρανοια μου ειναι οτι με παρακολουθουν. το πιστευω. το νοιωθω. αλλα γιατι αυτο πρεπει να με σταματαει..
    και δουλεψα 2 χρονια εστω
    και πτυχιο πηρα σε 8 χρονια και γι αυτο μου την ειπε γιατι λεει κατι δειχνει αυτο..
    Quote Originally Posted by boo View Post
    θελω να του πω..
    στεναχωρηθηκα απο αυτο που μου ειχατε πει οτι δε μπορω να δουλεψω.
    σε μισο χρονο πρρεπει να κανω πρακτικη. αλλα δε με φοβαμαι.
    μου κοβονται τα φτερα ετσι. θελω υποστηριξη και ενθαρρυνση.
    τις αδυναμιες μου τις συναντω καθημερινα αλλα προσπαθω.
    ηδη σε 4 μηνες εχω κανει τεραστια βηματα,..
    εχω δουλεψει στο παρελθον 2 χρονια

    πως σας ακουγετε?
    καμια ιδεα?
    καλημερα.
    οπως τα σκεφτεσαι θα του τα πεις.
    θα προσεξεις μονο να μην σου ξεφυγει ο τονος και αρχισεις να μαλωνεις.
    μου κανει εντυπωση οτι σου ειπε οτι κατι δειχνουν τα 8 χρονια του πτυχιου..
    φυσικα και κατι δειχνουν! εχεις καποιο θεμα πολυ γνωστο μεταξυ σας. σου προκαλει δυσκολιες! δεν ειναι λογικο να καθυστερησεις;;; γιατι εκανε αυτο το σχολιο; μηπως προσπαθουσες να του αποδειξεις οτι δεν εχεις καμια ασθενεια, ή οτι η ασθενεια αυτη δεν εχιε καμια επιπτωση πανω σου;
    διοτι αν δεν εγινε κατι τετοιο, φυσικα και ειναι πολυ περιεργα και αποθαρρυντικα τα σχολια του.

    απο την αλλη δεν ξερω ουτε τι σκεφτεται ο γιατρος σου, ουτε τι αντιμετωπιζει στην συνεργασια του μαζι σου. για να σου πει κανεις πιο πολλα, θα επρεπε να εχει ακουσειτ ους διαλογους σας, οχι μονο αυτα που ενοχλησαν εσενα.
    θα του πεις αυτο που λες και σε μας. οτι εχεις διαθεση και να σπουδασεις και να δουλεψεις και χρειαζεσαι ενθαρρυνση να προχωρησεις. οτι τα λογια του σε επηρρεαζουν και θαθελες πολυ να ειναι πιο ενθαρρυντικος . και θα δεις τι θα πει..

  6. #66
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ναι αλλα πως ακριβως να το πω..? δε θελω να ειμαι επιθετικη για να μην παρεξηγηθει ή μην νευριασει..
    δε βρισκω τα σωστα λογια

    μου ειχε πει και το αλλο..
    ειπε αν παω σε εναν εργοδοτη για δουλεια και δει οτι τοσα χρονια δε δουλευα σχεδον καθολου δε θα με δει με καλο ματι και θα διστασει να μου δωσει δουλεια..
    ετσι αυτο παθαινω και εγω ακριβως...με κοιτανε ολοι εδω στην μικρη κοινωνια οτι εχω καιρο να δουλεψω και δεν με εμπιστευονται...
    ειναι μια αληθεια....

  7. #67
    garfield
    Guest
    Αυτο πιστευω οτι ισχυει. Κι εγω φοβαμαι οτι αν παω να ζητησω δουλεια και τους πω οτι τοσα χρονια σπουδαζα και δεν εχω δουλεψει ποτε παρα μονο τωρα που κανω πρακτικη ασκηση αποκλειεται να με παρουν. Θα το καταλαβουν αμεσως οτι εχω καποιο προβλημα κι ας μην τους πω οτι παιρνω αγωγη. Θα επρεπε το κρατος να μας βοηθαει εμας που εχουμε τα προβληματα μας να ενταχθουμε στην αγορα εργασιας. Ειναι ουτως η αλλως δυσκολο για μας ειναι δυσκολοτερο.

  8. #68
    hlias1988
    Guest
    Ετσι ειναι ακριβώς φιλε μου.. αυτη ειναι η ουσια ολων των προβληματων...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by garfield View Post
    Αυτο πιστευω οτι ισχυει. Κι εγω φοβαμαι οτι αν παω να ζητησω δουλεια και τους πω οτι τοσα χρονια σπουδαζα και δεν εχω δουλεψει ποτε παρα μονο τωρα που κανω πρακτικη ασκηση αποκλειεται να με παρουν. Θα το καταλαβουν αμεσως οτι εχω καποιο προβλημα κι ας μην τους πω οτι παιρνω αγωγη. Θα επρεπε το κρατος να μας βοηθαει εμας που εχουμε τα προβληματα μας να ενταχθουμε στην αγορα εργασιας. Ειναι ουτως η αλλως δυσκολο για μας ειναι δυσκολοτερο.
    Το κρατος εχει μεριμνησει και βγαζει συχνα προγραμματα για τετοιες περιπτωσεις υπο τις καταλληλες προυποθεσεις παντα .
    Μπορεις να ενημερωνεσαι απο τον τοπικο σου φορεα ή να παρακολουθεις τις προκυρηξεις ηλεκτρονικα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    βοο νομίζω πρώτα θα πρεπει να φτιαξεις ψυχιατρικά και να εχεις μια καθημερινή σταθερότητα....... εστω και με λιγα συμπτωματα....... αν φτιαξεις και ζεις 90% καλα τοτε βαλε μπρως ασχολιες και κανε βηματα για να ανεξαρτηρτοποιηθης οικονομικα....
    Το παιδί εδώ που νομίζω έχει την ίδια ασθένεια, λέει κάτι πολύ σωστό. Αν βιαστείς και τα κάνεις με λάθος σειρά μπορεί να πας πολλά βήματα πίσω. Αυτό προσπαθώ να πω σε τόσα μηνύματα.
    Ξέρω περίπτωση γυναίκας που είχε μπει με πρόγραμμα εποχική σε κάποιο μουσείο και φαινόταν στην κοσμάρα της αλλά ΟΚ, δεν το κάναν θέμα αρχικά. Μετά όμως πήγαινε και έλεγε στους τουρίστες να μη χρησιμοποιούν κινητά για φωτογραφίες μπροστά στο τάδε μπρούτζινο άγαλμα γιατί από τα ειδικά ραδιοκύματα θα συντονιστεί το κινητό με το μέταλλο και θα εκραγεί το άγαλμα κι όταν την πήγαν σε κάποιο άλλο πόστο μπας και καταφέρουν να την κρατήσουν να βγάλει τη σύμβαση και να μη δημιουργεί και πρόβλημα, ξαφνικά φώναζε κάτι ασυναρτησίες για τη συνωμοσία, πήρε ένα σκουπόξυλο και κοπανούσε τα τοίχια. Για να μη γίνει μεγαλύτερο θέμα φωνάξε ο προϊστάμενος τους συγγενείς της που αρχικά εκείνοι προσπαθούσαν να την κρατήσουν στη δουλειά αντί να δουν τι θα γίνει με την υγεία της και με το ζόρι τους έπεισε ο προϊστάμενος να δηλώσει παραίτηση πριν αναγκαστούν να απευθυνθούν αλλού.

    Αν παραιτηθείς από δουλειά σε πρόγραμμα καταλαβαίνεις ότι δύσκολα σε ξαναπαίρνουν μετά. Σίγουρα καλύτερα να παραιτηθείς για προσωπικούς λόγους ή κάτι παρά να σε διώξουν με το στίγμα ότι έπαθες κρίση ή κι ότι αναγκαστήκαν να πάρουν άλλα μέτρα και σε πήρε ο εισαγγελέας και το ασθενοφόρο. Ακούγεται σκληρό και κυνικό, αλλά έτσι είναι. Αν η γυναίκα δεν είχε βιαστεί και είχε πάει σταθεροποιημένη στη δουλειά θα είχε μείνει όλο το 8μηνο και θα άνοιγε πόρτες για το μέλλον. Τώρα που βιάστηκε, έκλεισε πόρτες.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    132
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Το κρατος εχει μεριμνησει και βγαζει συχνα προγραμματα για τετοιες περιπτωσεις υπο τις καταλληλες προυποθεσεις παντα .
    Μπορεις να ενημερωνεσαι απο τον τοπικο σου φορεα ή να παρακολουθεις τις προκυρηξεις ηλεκτρονικα .
    Marilou: Αυτά μάλλον μόνο στις μεγάλες πόλεις συμβαίνουν!

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,409
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Marilou: Αυτά μάλλον μόνο στις μεγάλες πόλεις συμβαίνουν!
    Αυτά τα προγράμματα Ανδρέα είναι ευρωπαϊκά κονδύλια και είναι πανελλαδικά .
    Ανάλογα με τον πλυθησμό της εκάστοτε πόλης βγαίνουν και οι αντίστοιχες θέσεις .
    Αν είσαι σε μεγάλη πόλη θα βγουν πολλές θέσεις ,αν είσαι σε επαρχιακή θα βγουν με λιγότερες θέσεις .

    Όταν δούλευα στον ΟΑΕΔ έβγαινε για την κάθε πολη ξεχωριστά ο αριθμός των θέσεων με τα ανάλογα κριτηρια .
    Σε πληροφορω πως σχεδόν όλοι οι νόμοι συμμετείχαν ακόμα και με δύο το πολύ τρεις θέσεις που έπρεπε να καλυφθούν ...

    Αυτά τα προγράμματα όμως δεν έχουν τις θέσεις που κάποιος μπορεί να φαντάζεται ..
    Ειναι θέσεις που αφορούν περισσότερο χειρονακτική εργασία ανάλογα βέβαια και τα ποσοστά αναπηρίας που έχει ο καθένας .
    Υπάρχουν και προγράμματα που απασχολούν άτομα και σε δημόσιες υπηρεσίες με κάποιο ποσοστό αναπηρίας ..

    Δεν θα ξεχάσω είχαμε παιδί από τέτοιο πρόγραμμα στον ΟΑΕΔ και επειδή είχε το θεματακι του ,του δίναμε δουλειά περισσότερο αρχειοθετησεις και όχι δουλειά που να έχει επαφή με κόσμο και γενικά να είναι αγχώδεις όλο αυτό για εκείνων ...

    Παραγωγικός θέλεις να αισθάνεσαι άσχετα με το αντικείμενο της δουλειάς .

    Για να μπεις σε αυτά τα προγράμματα πρέπει να περάσεις από επιτροπή που να κρίνει αν μπορείς να εργαστείς ή όχι και σου βγάζει το αντίστοιχο ποσοστό .


    Έχετε κάνει τις απαραίτητες ενέργειες για να ενταχθείτε σε κάτι τέτοιο?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #74
    hlias1988
    Guest
    Πρεπει τωρα να γραψει εισαγετικο φακελο ο ψυχιατρος, να περασω ΚΕΠΑ.. να βγαλει οτι βγαλει.. να παω μετα εκει που πρεπει να παω για να δω εαν υπαρχουν θεσεις... να μεταφερθω ισως και σε αλλη πολη... για να παρω 200 ευρω...
    ανοητο...

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα παιδια κι ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνετε! το εκτιμω!
    πηγα ατο γιατρο σημερα

    λοιπον.. μου ειπε τα εξης..
    τον χαροπιεισαι πρωτα απο ολα και του αρεσει που νοιωθω οικεια.
    εινα καλο. σαν να του εκανα κομπλιμεντο
    εχεις δικιο μου λεει. η ζωη καθε ανθρωπου ειναι δικιη του και βαζει τα ορια. απλα ενοιωθα οτι ο στοχος που εβαζες σε πιεζε ο ιδιος

    να μην ξεχναμε ηρθες χρονια κλεισμενη και σε 1 μηνα βγηκες σουπερμαρκετ και μου λες οτι δεν πιστευω σε εσενα! ποιος εγω?! εχει μιλησει αλλος κανεις τοσο ανοιχτα για τα θεματα σου? σε εχει κινητοποιησει αλλος κανεις τοσο? ποιος πιστευει τοσο πολυ σε εσενα σ απο ολο τον πλανητη? εγω!
    εγω καταλαβα που μπορει να φτασει το μυαλο σου

    θα σου βαλω ορια με αγαπη καιενδιαφερον οταν πας να πιεσεις τον εαυτο σου αρνητικα
    θελω να ειμαστε σταθεροι και ενα ενα τα βγματα. σε 4 μηνες εχουμε κανει 50% βελτιωση

    δεν εισαι το κεντρο του κοσμου.εισαι αποσυρμενη κοινωνικα. εισαι ενας ανθρωπος που δεν υπαρχει κοινωνικα.αν λειψεις αυριο δε θα πει η κοινωνια..α που ειναι η boo που πηγαινε απο εδω κι απο κει? που ειχε την επιχειρηση με 200 ατομα και ελειψε.
    δεν εχεις αλλους περα απο την οικογενεια σου.


    ενοιωσα καλα με αυτα που μου κι εδειξε οτι κα οι 2 καταλαβαμε
    ολα καλα μου τα ειπε αλλα στο τελος πεταξε κι αλλο μαργαριταρι..

    ΠΟΝΕΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΝΕΣΑ.. εχω λαθος που ενοιωσα ετσι παλι?
    Last edited by boo; 02-06-2021 at 18:05.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Similar Threads

  1. ντρέπομαι να πάω σε γιατρό
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2020, 19:01
  2. Σε τι γιατρό να πάω τα έχω χασει
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 25-08-2018, 01:13
  3. Ερωτεύτηκα τον γιατρό μου
    By Aretousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 29-11-2017, 01:38
  4. Να το πω στον γιατρο μου η οχι
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2013, 09:19
  5. πως θα παω στο γιατρο????
    By anton76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-2013, 15:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •