απογοητευση απο γιατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 113
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    απογοητευση απο γιατρο

    καλησπερα!

    πηγα σημερα στο γιατρο
    μιλουσαμε για τη σχολη και του ειπα σκεφτομαι να την τελειωσω και σε κανα χρονο δυο - οταν τελειωσω τελος παντων - να δουλευα
    δεν τον νοιαζει η σχολη
    και μου ειπε πως 10 πτυχια να ειχα αυριο δε θα μπορουσα να δουλεψω ουτε τωρα ουτε τωρα ουτε σε ενα χρονο
    και μου ειπε πως αυτη η σκεψη ειναι ψυχωτικη γιατι δε στεκει και οτι ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας..
    μετα μου την ειπε και για την εμφανιιση μου.. (αδυνατη, με τα μαλλια χαλια, με ντυσιμο σαν 12χρονο αγορι)

    στεναχωρεθηκα
    πικραθηκα
    απογοητευτηκα
    θυμωσα

    δε θελω να ξαναπαω
    ειμαι ρακος ψυχολογικα γιατι με τρομαζει η σκεψη οτι μπορει να εχει δικιο και εγω να μην το βλεπω αυτο..
    απο την αλλη θελω να του αποδειξω πως κανει λαθος, ξεκινοντας απο την εξεαστικη τωρα
    πεισμωνω με κατι τετοια..

    αυξησαμε κι αλλο τις δοσολογιες..ποιο πανω ομως μου ειπε δεν πανε. και το επομενο βημα ειναι το leponex..

    μου φερθηκε σωστα?
    νοιωθω δικαιολογημενα ασχημα?
    εσας ποια ειναι η αποψη σας?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Να φύγεις από αυτόν τον γιατρό γιατί πρέπει να ναι πολύ μ@λ@κ@ς, μην πω τίποτα χειρότερο. Εκνευρίστηκα και μόνο που διάβασα όλα αυτά που σου είπε. Πραγματικά απορώ αυτός πως και δουλεύει ακόμα, γιατί το να είσαι επαγγελματίας και να φέρεσαι άσχημα στους πελάτες σου, αυτό είναι δυσλειτουργία και το χειρότερο είναι πως τέτοια άτομα δεν καταλαβαίνουν καν ότι έχουν πρόβλημα. Ντροπή του που φέρεται έτσι, αλλά προσπάθησε εσύ να μην το παίρνεις προσωπικά και χαλιέσαι, γιατί προφανώς και σε άλλους θα έχει ανάλογη συμπεριφορά. Βεβαίως και δικαιούσαι να έχεις όνειρα και στόχους και έχεις και την δύναμη να τα υλοποιήσεις όποτε θες. Μην αποθαρρύνεσαι. Η σχιζοφρένεια μπορεί να είναι "βαριά" ψυχική "διαταραχή", αλλά όσο παίρνεις την αγωγή σου και είσαι τακτική και στις συνεδρίες σου, μπορείς να ζήσεις μια φυσιολογική ζωή. Δεν έχεις να δώσεις λογαριασμό σε κανέναν για το πώς ντύνεσαι και για τα όνειρα σου και μάλιστα μπράβο σου που έχεις την δύναμη να οραματίζεσαι!!Είσαι αρκετά τολμηρή και είμαι σίγουρη πως θα πετύχεις αυτό που θες και άσε τον κάθε ηλίθιο να λέει ό,τι π@π@ρι@ σκεφτεί. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί τέτοιοι...:( Φιλιά!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.

    Ο γιατρός μάλλον προσπαθεί να σε "ξυπνήσει" με σκληρή αγάπη που λένε. Προσωπικά προτιμώ ο άλλος να είναι ειλικρινής μαζί μου κι ας με χαλάνε αυτά που λέει εκείνη τη στιγμή παρά να υπεκφεύγει. Καλύτερα να λέει τι σκέφτεται παρά να υποκρίνεται κι άλλα να λέει άλλα να σκέφτεται, άλλα να κάνει. Ίσως ο συγκεκριμένος να το παρακάνει, αλλά τουλάχιστον βλέπεις πως σκέφτεται. Το αν θα σε βοηθήσει η όχι, εσύ το ξέρεις. Έχεις δίκιο που αισθάνεσαι άσχημα, έχει όμως κι ο γιατρός τα δίκια του.

    Αυτό που είναι πολύ υποκειμενικό και μου χτύπησε άσχημα είναι τι δουλειά έχει να σχολιάζει ο άλλος το ντύσιμο ή το μαλλί σου ξέρω κι εγώ. Κάτι που αυτός βρίσκει χάλια, άλλος μπορεί να το βρίσκει γλυκό ή ιδιαίτερο ή ωραίο. Αυτά είναι υποκειμενικά. Εκτός κι αν μιλάμε για θέμα υγιεινής κτλ που αν π.χ. ο άλλος ζέχνει καλό είναι να του το πεις ή για θέμα υγείας, αν π.χ. ο άλλος είναι υποσιτισμένος και φαίνεται έτοιμος να πέσει κάτω ή βρωμάει από χιλιόμετρα, είναι λογικό να διστάσει κάποιος να τον πάρει για δουλειά. Μου είχε τύχει η πάρα πολύ άβολη στιγμή κάποτε να αναγκαστώ να πω σε κάποιον συνεργάτη ότι το στόμα του βρωμούσε κι έζεχνε και κάτι πρέπει να κάνει. Πραγματικά η μπόχα ήταν ανυπόφορη και κόβαν πέρα όλοι οι πελάτες. Ευγενέστατος άνθρωπος, με γνώσεις και μιλούσε 5 γλώσσες άπταιστα παρακαλώ, αλλά πως να τα ανακαλύψεις όλα αυτά όταν δεν πλησίαζες στα 5 μέτρα; Ανέβαλε συνεχώς τον οδοντίατρο, αλλά μετά το σχόλιό μου κατάλαβε ότι δεν πάει άλλο , το φρόντησε και μακροχρόνια βγήκε κάτι καλό από όλο αυτό. Και την στοματική του υγιεινή βελτίωσε και οι άλλοι τον προσεγγίζαν αλλιώς πλέον και τα προσόντα του εκτιμηθήκαν.


    Στο άλλο που σου είπε ο γιατρός όμως boo για το πτυχίο έχει ένα δίκιο. Αν πάρεις ένα πτυχίο αλλά ταυτόχρονα φοβάσαι να βγεις από το σπίτι ή το μυαλό σου κάνει σενάρια και δεν μπορείς να συγκεντρωθείς στη δουλειά, δεν μπορείς να μιλήσεις και να εμπιστευτείς συναδέλφους ή πελάτες ή γενικά τους άλλους ανθρώπους, πως θα μπορέσεις τελικά να δουλέψεις; Και εν πάση περιπτώση, εγώ που θα έχεις δει ότι θεωρώ τη δουλειά πάρα πολύ σημαντικό πράγμα, σου λέω ότι προτεραιότητα έχει η υγεία. Και πτυχία και δουλειά να έχεις, ποιο το νόημα αν δεν μπορείς να απολαύσεις ούτε έναν περίπατο σαν άνθρωπος ή να κάτσεις ξέγνοιαστη μια μέρα στο μπαλκόνι σου να απολαύσεις τη λιακάδα;

    Ταλαιπωριέσαι πάρα πολλά χρόνια με όλα αυτά και πρέπει να αποφασίσεις αν αξίζει το ρίσκο ή όχι με το leponex. Είναι μία καθαρά προσωπική απόφαση όπως σου έχω ξαναπεί και όσοι είναι έξω από το χορό (συμπεριλαμβανομένου του γιατρού) πολλά τραγούδια λένε. Σαν απέξω λοιπόν σου λέω ότι θα το ρίσκαρα, αλλά μέσα στην κατάσταση είσαι μόνο εσύ κι εσύ ξέρεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    πεντακαθαρη βγαινω εξω.. αλλα χυμα με φορμες κοντομανικα κλπ..

    δε βρισκω λογο να με προσβαλει για τις επιλογες μου.

    "η σκεψη ειναι ψυχωτικη γιατι δε στεκει και οτι ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας.." αυτο με πειραξε

    πηγα σε αυτον μην μπορωντας να βγωω απο το δωματιο και μεσα σε 4 μηνες κυκλοφορω χωρις ιδιαιτερα προβληματα. εχω ξεπερασει αρκετα και ανελπιστα θα ελεγα για εμενα. δεν το περιμενα
    εχω ξεπερασει την παρακολουθιση κατα 75%.
    βγαινω.περπαταω.δε σκεφτομαι τιποτα. κι αν αναρωτηθω αν με παρακολουθουν απανταω απο μεσα μου ναι με παρακολουθουν αλλα ως εκει και συνεχιζω κανονικα την δουλεια μου εξω.
    καμια φορα μπορει α με πιασει πανικος αλλα σπανια κι αυτο αν ειμαι πολυ μακρυα απο το σπιτι μονη μου αλλα το προσπαθω.

    για αυτο δε βρισκω λογο για τετοια λογια..
    "η σκεψη ειναι ψυχωτικη γιατι δε στεκει και οτι ανηκει στη σφαιρα της φαντασιας..(η σκεψη του να βρω δουλεια σε 1-2 χρονια)"
    με πληγωσε γιατι του ανοιχτηκα τοσο και τον εμπιστετηκα

    αμα δεν ελπιζει σε μενα κατι τοτε γιατι πηγαινω να τον βλεπω?
    για να μου γραφει φαρμακα και να τα τσεπωνει απλα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    και δεν ειναι απλα οτι με στεναχωρησε μια αποψη που μπορει να ειχε αλλα επι μιση ωρα ακουγα αυτα και η σχολη δε ειναι ενα τιποτα για να μην ασχολουμαι με αυτο. στη σχολη αυτη χτιζω το μελλο μου και κανω ονειρα σχετικα.
    δεν ειναι λοιπον μια αποψη που την εξελαβα ασχημα.
    αυτος αν του λεγανε αυτα οταν σπουδαζε τι θα εκανε?? αλλα τωρα εχει το πτυχιο του και μου μιλαει εκ του ασφαλους
    και ειναι γιατρος που αυτην την στιγμη εχει 2 μηνες κλεισμενα ραντεβου

    ή ο γυαλος ειναι στραβος ή στραβα αρμενιζω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν κατάλαβα πολύ καλά τι εννοεί με αυτή τη φράση. Έτσι ακριβώς την είπε; Δεν βγάζει νόημα και σίγουρα είναι φάουλ αν εννοούσε πως είναι παράλογο να θες να βρεις μία δουλειά. Εγώ αυτό που λέω και πιο πάνω είναι πως προτεραιότητα είναι να έχεις σταθερότητα και λειτουργικότητα και να φύγουν οι παρακολουθήσεις κι όλα αυτά. Αυτή η κωλοασθένεια είναι δύσκολη κι έχει υφέσεις και εξάρσεις. Πιθανόν ο γιατρός να αμφιβάλλει κατά πόσο κάνετε μεγάλη πρόοδο ή ότι θα είναι σχετικά μόνιμη αυτή η πρόοδος. Είδε ίσως ότι και παλιότερα είχες καλά διαστήματα αλλά μετά είχες σοβαρά επεισόδια, οπότε θεωρεί απαραίτητη πιο δραστική αγωγή.
    Ειλικρινά δεν θέλω να στεναχωρώ. Απλά νομίζω ότι υπάρχουν δύο αναγνώσεις, εσύ κάνεις τη μία κι ο γιατρός την άλλη. Μην ξεχνάς ότι μπορεί για εσένα να είναι μεγάλη πρόοδος αν π.χ είχες μήνες να βγεις από το σπίτι τώρα να βγαίνεις μία φορά τη βδομάδα στο supermarket για μια ώρα και από τη μία ώρα να είσαι σχετικά χαλαρά τα τρία τέταρτα και το ένα τέταρτο να σε πιάνει παρακολούθηση οπότε να λες είμαι στο 75% καλά κι έχω κάνει μεγάλα βήματα προόδου,
    ωστόσο ο γιατρός μπορεί να σκέφτεται ότι αν πρέπει να καταστρώνεις για μέρες ολόκληρα σχέδια για το που θα πας και πως θα πας, αν το αναβάλεις μέχρι να βρεις το κουράγιο να το κάνεις και τελικά είναι λιγότερο από μία ώρα τη βδομάδα για ψώνια στο supermarket και ατελείωτες ώρες άγχους και προετοιμασίας, μάλλον με αυτούς τους ρυθμούς χλωμό να φτάσεις εκεί που θες στο χρόνο που θες.

    Δεν ξέρω σωστό ή λάθος. Δεν νομίζω ότι δεν ελπίζει σε εσένα. Ελπίζει, απλά σαν γιατρός τα βλέπει αλλιώς και θέλει να σου δώσει πιο δραστική αγωγή. Ίσως η προσέγγισή του να μην ταιριάζει σε εσένα. Εσύ θα το κρίνεις. Αν μέσα σε 4 μήνες είσαι πολύ καλύτερα, ίσως κάτι καλό να έχει κάνει κι αυτός. Ίσως και όχι.
    Δώσε λίγο χρόνο, αλλά να του το λες ότι σε ενοχλεί στη συμπεριφορά του και να δεις πως θα ανταποκρίνεται. Αν θεωρείς ότι σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό, τότε βρες άλλον. Εσύ θα το κρίνεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ετσι ακριβως το ειπε. με βεβαιοτητα. με βαβαιοτητα γι αυτο πειραχτηκα
    ο ιδιος μου ελεγ οτι εχουμε κανει μεγαλη προοδο σε αρκετες συνεδριες καθως εφευγα.
    κοροιδια ηταν κι αυτο?
    περυσι οταν αρχισε η καραντινα ειχα βγει 2 φορες για 15 και 30 λεπτα σε ενα μηνα.
    καμια σχεση με το τωρα

    μου ειπε αν μου ερθουν αυτοκτονικες σκεψεις να το πω.. δε ξερω γιατι το ειπε αυτο.. τι περιμενει να γινει..
    εγω δε νοιωθω να θελω να κανω κακο στον εαυτο μου. ισα ισα θελω να με φροντισω και σωωματικα και ψυχικα..

    νοιωθω ενα τιποτα.. με πιασανε τα δακρυα. ειμαι ενα τιποτσ. δε προκειται ποτε να γινω σαν εσας. δε μπορω να κανω ονειρα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Αγάπη μου, ασφαλώς και μπορείς να κάνεις όνειρα και θα δεις που θα βρεις την δύναμη να τα υλοποιήσεις. Συγγνώμη, αλλά η συμπεριφορά του γιατρού ήταν τουλάχιστον απαράδεχτη και δεν μπορούμε να βαφτίζουμε "ειλικρίνεια" την αγένεια και τα χυδαία σχόλια περι εμφάνισης. Έστω πως ο γιατρός δεν έκρινε σημαντική πρόοδο, ο τρόπος που το μετέφερε στον πελάτη του ήταν αντιδεοντολογικός και δεν είχε το παραμικρό ίχνος συμπόνιας και ενσυναίσθησης. Σου αξίζει να περιβάλλεσαι από ανθρώπους που στηρίζουν την προσπάθεια σου (γιατί φαίνεται το πόσο προσπαθείς) και σε ενθαρρύνουν να κάνεις πράγματα ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΝΑ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ και να μην ξαναδεχτείς σχόλια που υποβαθμίζουν εσένα ως άνθρωπο. Γι' αυτό προτείνω να αλλάξεις άμεσα γιατρό, να πας κάπου που θα σε στηρίζουν!!!Δεν φταις εσύ για την άσχημη συμπεριφορά των άλλων, μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Να φροντίζεις τον εαυτό σου, να θέτεις τα όρια σου όπου νιώθεις πως σε προσβάλλουν και να προσπαθείς γι' αυτά που θες. Δεν κατανοώ τον ρατσισμό που πολλές φορές υφίστανται άτομα που πάσχουν από ψυχικές διαταραχές. Θεωρώ πως η κοινωνία γενικότερα, δεν είναι καθόλου ευαισθητοποιημένη πάνω σε θέματα που αφορούν την ψυχική υγεία και λυπάμαι πολύ που υπάρχουν και ειδικοί ψυχικής υγείας που οι ίδιοι χρήζουν εξέτασης, μιας και από ότι φαίνεται δεν γνωρίζουν καν πως να συμπεριφερθούν πάνω απ' όλα ανθρώπινα. Ποιος είπε πως ένας άνθρωπος που έχει διαγνωσθεί με σχιζοφρένεια δεν μπορεί -πάντα με την προϋπόθεση πως λαμβάνει την αγωγή του, ζει σε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον και κάνει ψυχοθεραπεία- να ζήσει μια φυσιολογική ζωή; Ίσα ίσα εγώ πιστεύω πως άτομα που πάσχουν από "ψυχικές ασθένειες" είναι ευφυέστατα, δημιουργικά και ιδιαίτερα ταλαντούχα με πολλές ευαισθησίες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για τις απαντησεις! το εκτιμω!

    θα προσπαθησω να περασω εστω κι ενα μαθημα. απλα εχουμε πολυ παπαγαλια και δυσκολευομαι να τα μαθω.στα πρακτικα τα παω πολυ καλυτερα
    ντρεπομαι και φοβμαι να πω αυτο που θελω
    δε ξερω που μπορει να οδηγησει οποτε δε μιλαω

    δε ξερω αν ξαναπαω.
    οπως μια ψυχολογος παλιοτερα της ειχα πει να διακοψουμε και η απαντηση της ηταν..σε κανα 3μηνο παλι εδω θα εισαι..
    δε ξαναπατησα ποτε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Insomnia η boo είναι πολύ δυνατό κορίτσι και έχει καταφέρει πολλά και θα καταφέρει περισσότερα. Πραγματικά το πιστεύω. Αν ο γιατρός της είπε ότι δε δικαιούται να ονειρεύεται είναι πολύ μαλάκας. Η ένστασή μου είναι μήπως δεν της είπε στο ξεκάρφωτο ότι η σχολή της δεν αξίζει, αλλά μήπως της είπε ότι βλέπει το δέντρο και χάνει το δάσος, δηλαδή έχει επικεντρωθεί στη σχολή ενώ αυτή τη στιγμή δεν είναι σε θέση να την παρακολουθήσει όπως πρέπει. Δηλαδή μήπως της είπε ότι η σχολή είναι ένα τίποτα σε σχέση με την υγεία της. Διότι θυμάμαι ότι η boo είχε και παλιότερα ενδοιασμούς με κάποια αγωγή που δεν την άφηνε να συγκεντρωθεί και να διαβάσει, αλλά ο γιατρός για να την δίνει αυτή την αγωγή, πιστεύει ότι την βοηθάει σε κάτι άλλο. Η αλήθεια συνήθως είναι κάπου στη μέση.

    Η περίπτωση της boo είναι δύσκολη γιατί όπως της έχουν πει τα περισσότερα φάρμακα δεν την πιάνουν τόσο καλά. Το leponex το έχουν προτείνει πολλοί και όχι μόνο ο συγκεκριμένος γιατρός. Ίσως από τη μεριά του να αγανακτεί γιατί θεωρεί ότι αυτή είναι η λύση στο πρόβλημά της κι εκείνη δεν τη δέχεται. Είναι βαρύ φάρμακο, όμως υπάρχουν κι εδώ μέσα παιδιά που είδαν σημαντική βελτίωση και το κυριότερο σταθεροποίηση με αυτό. Από ότι έχει γράψει η ίδια παίρνει τόσα χρόνια συνδιασμούς στις μέγιστες ποσότητες απο 5-6 φάρμακα, 15+ χάπια την ημέρα. Αυτά δηλαδή δεν είναι βαριά; Και υπάρχει μικρή βελτίωση για λίγο καιρό για να ξαναέρθουν έντονες οι παρακολουθήσεις και οι παραισθήσεις σύντομα και φτου κι από την αρχή.

    Δεν είμαι γιατρός για να ξέρω αν έχει δίκιο ή άδικο, αλλά αν πας π.χ. σε έναν ενδοκρινολόγο, σου κάνει εξετάσεις, σου βρει τον θυρεοειδή χάλια, σου πει να παίρνεις σίδηρο και Τ4 και βιταμίνη D κι εσύ παίρνεις μόνο τη βιταμίνη και κάθε λίγο και λιγάκι πας και παραπονιέσαι ότι έχεις αρρυθμίες, ζαλάδες, τρέμουλα, αλλά αρνείσαι να πάρεις την κατάλληλη αγωγή και ζητάς να το παλέψεις μόνο με τις βιταμίνες, πόση βελτίωση να δεις και κάποια στιγμή πως να μην αγανακτήσει κι ο γιατρός; Δικαίωμά σου είναι να μην θες να πάρεις το τάδε φάρμακο, αλλά δικαίωμά του είναι και του γιατρού να θεωρεί ότι τον εκθέτεις και δεν τον βοηθάς να σε βοηθήσει.
    Ξέρω ότι δεν συγκρίνεται η σχιζοφρένεια και αυτά τα φάρμακα με τα φάρμακα του θυρεοειδή, απλά σου εξηγώ γιατί μπορεί να φέρεται κι ο γιατρός όπως φέρεται.

    Αν θυμάμαι καλά ο γιατρός θεωρεί ότι βρίσκεσαι σε επεισόδιο εδώ και μήνες ή κάτι boo; Εσύ συμφωνείς με αυτό; Αν θεωρείς ότι υπερβάλει κι ότι κάνει λάθος διάγνωση πέρα κι από τον τρόπο του που σε ξένισε, τότε άλλαξε γιατρό άμεσα.
    Όμως επειδή είναι μία κωλοαρρώστια που σε κάνει να μη σκέφτεσαι καθαρά, που συχνά σε κάνει να βλέπεις παντού συνωμοσίες, σκέψου το λίγο αν όλοι οι γιατροί που σου λένε λίγο πολύ τα ίδια πράγματα είναι μαλάκες και δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή αν βλέπουν κάτι και τα λένε.

    Τη σχολή και τα μαθήματα boo θα τα περάσεις για εσένα, είτε τώρα είτε αργότερα. 'Οχι για να αποδείξεις κάτι στον γιατρό ή σε κανέναν άλλο.
    Πιστεύω ότι πρέπει πάντως κάτι να αλλάξει, είτε στην αγωγή, είτε στην καθημερινότητά σου, είτε στο περιβάλλον σου ή στις προτεραιότητές σου ή το πιθανότερο συνδιασμός όλων αυτών. Πρέπει να ψάξεις να το βρεις αυτό το κάτι σιγά σιγά.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Αυτο που με νευριαζει περισσοτερο ειναι οτι εισαι καλα? σου λενε οτι κατι δεν παει καλα με εσενα.. η εισαι ψυχωτικο επεισοδειο..
    εισαι χαλια παλι δεν παει κατι καλα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Για αυτό είναι σημαντικό να έχεις καλό γιατρό, να τον βλέπεις τακτικά και να σε έχει μάθει Ηλία. Να μπορεί να ξεχωρίσει αν πράγματι είσαι καλά ή έχεις κάποιο θέμα. Γιατί ανάλογα με την ασθένεια, εσύ μπορεί να αισθάνεσαι πολύ καλά και πραγματικά να είσαι καλά, μπορεί όμως να αισθάνεσαι πολύ καλά αλλά να μην είσαι.
    Είναι δυστυχώς έτσι η φύση κάποιων ασθενειών, σχιζοφρένεια, διπολική διαταραχή κτλ, που μπορεί να σου μπει η ταμπέλα και κάποιος να αποδίδει το οτιδήποτε εκεί και να σε παρεξηγεί ή να μην διαχωρίζει την ασθένεια από την προσωπικότητά σου, αλλά μπορεί επίσης εσύ ο ίδιος κάποιες φορές να μην καταλαβαίνεις τι σου συμβαίνει και να τα βλέπεις όλα καλά και ανθηρά ενώ οι γύρω σου βλέπουν ότι ξεφεύγεις και υπάρχει θέμα.

    Και εμένα μία φίλη μου μια χαρά αισθανόταν η ίδια όταν έλεγε ασυναρτησίες, αρπαζόταν όταν της έλεγες μία κουβέντα και έβγαζε τους άλλους παράλογους, μια χαρά αισθανόταν όταν πέταξε το κινητό στη θάλασσα γιατί ενοχλούνταν που την ψάχναμε, μια χαρά αισθανόταν όταν έτρεχε με 200 μέσα στους καρόδρομους, μόνο που δεν ήταν καλά, περνούσε υπομανία και ήταν στο τσακ για ακόμα πιο σοβαρό μανιακό επεισόδιο.

    Για αυτό είναι σημαντικό να έχεις καλό γιατρό να τον εμπιστεύεσαι όπως και άλλους ανθρώπους γύρω σου που να εμπιστεύεσαι, να σε σέβονται αλλά να αναγνωρίζουν και τι σου συμβαίνει και αν χρειάζεται να προλαβαίνουν τα χειρότερα. Και επίσης σιγά σιγά να δουλέψεις πολύ μέσα σου κι όταν είσαι καλά να αναγνωρίζεις τα σημάδια ότι κάτι αρχίζει να πηγαίνει λάθος και να προλαβαίνεις την υποτροπή.

    Η φίλη που σου λέω μετά από ταλαιπωρίες έχει τώρα μία απολύτως φυσιολογική ζωή. Αλλά αν αισθανθεί υποτονικά, αν πιάσει τον εαυτό της να κάνει άσχημες σκέψεις και να θέλει π.χ. να κοιμάται με τις ώρες ή αν αισθάνεται υπερένταση, αν αρχίζει και κάνει εμμονικές σκέψεις, αν την πιάνουν αϋπνίες, πάντα θα πάρει αμέσως τηλέφωνο τη γιατρό να δει αν πρέπει να ρυθμίσει την αγωγή της την οποία ακολουθεί με ευλάβεια και πάντα σε συνεργασία με τη γιατρό. Κάνει τις εξετάσεις που πρέπει, προσέχει αυτά που πρέπει όσο γίνεται, π.χ. όχι πολύ αλκοόλ, σωστή διατροφή. Σε φάσεις της ζωής της που το αισθάνεται απαραίτητο, ζητάει βοήθεια και ψυχολόγου πέρα από την ψυχίατρο. Κατα τα άλλα είμαι από τα ελάχιστα άτομα που ξέρουν το ιστορικό της. Δεν θα το μάντευες ποτέ. Στα ερωτικά, στα εργασιακά, στην κοινωνικότητα, παντού, δεν διαφέρει καθόλου από τον οποιονδήποτε που δεν έχει διπολική. Δεν ήταν εύκολο να φτάσει ως εδώ και ίσως στάθηκε τυχερή. Το έψαξε πολύ και αυτή και οι γύρω της όμως. Και μόλις άρχισε να έρχεται στα ίσα της, το πήρε απόφαση ότι η κατάσταση είναι αυτή κι αυτή και πρέπει να κάνει αυτά κι αυτά οπότε επανήλθε πλήρως και δεν ξαναείχε ποτέ έντονα επεισόδια ή σοβαρές υποτροπές.

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Για αυτό είναι σημαντικό να έχεις καλό γιατρό, να τον βλέπεις τακτικά και να σε έχει μάθει Ηλία. Να μπορεί να ξεχωρίσει αν πράγματι είσαι καλά ή έχεις κάποιο θέμα. Γιατί ανάλογα με την ασθένεια, εσύ μπορεί να αισθάνεσαι πολύ καλά και πραγματικά να είσαι καλά, μπορεί όμως να αισθάνεσαι πολύ καλά αλλά να μην είσαι.
    Είναι δυστυχώς έτσι η φύση κάποιων ασθενειών, σχιζοφρένεια, διπολική διαταραχή κτλ, που μπορεί να σου μπει η ταμπέλα και κάποιος να αποδίδει το οτιδήποτε εκεί και να σε παρεξηγεί ή να μην διαχωρίζει την ασθένεια από την προσωπικότητά σου, αλλά μπορεί επίσης εσύ ο ίδιος κάποιες φορές να μην καταλαβαίνεις τι σου συμβαίνει και να τα βλέπεις όλα καλά και ανθηρά ενώ οι γύρω σου βλέπουν ότι ξεφεύγεις και υπάρχει θέμα.

    Και εμένα μία φίλη μου μια χαρά αισθανόταν η ίδια όταν έλεγε ασυναρτησίες, αρπαζόταν όταν της έλεγες μία κουβέντα και έβγαζε τους άλλους παράλογους, μια χαρά αισθανόταν όταν πέταξε το κινητό στη θάλασσα γιατί ενοχλούνταν που την ψάχναμε, μια χαρά αισθανόταν όταν έτρεχε με 200 μέσα στους καρόδρομους, μόνο που δεν ήταν καλά, περνούσε υπομανία και ήταν στο τσακ για ακόμα πιο σοβαρό μανιακό επεισόδιο.

    Για αυτό είναι σημαντικό να έχεις καλό γιατρό να τον εμπιστεύεσαι όπως και άλλους ανθρώπους γύρω σου που να εμπιστεύεσαι, να σε σέβονται αλλά να αναγνωρίζουν και τι σου συμβαίνει και αν χρειάζεται να προλαβαίνουν τα χειρότερα. Και επίσης σιγά σιγά να δουλέψεις πολύ μέσα σου κι όταν είσαι καλά να αναγνωρίζεις τα σημάδια ότι κάτι αρχίζει να πηγαίνει λάθος και να προλαβαίνεις την υποτροπή.

    Η φίλη που σου λέω μετά από ταλαιπωρίες έχει τώρα μία απολύτως φυσιολογική ζωή. Αλλά αν αισθανθεί υποτονικά, αν πιάσει τον εαυτό της να κάνει άσχημες σκέψεις και να θέλει π.χ. να κοιμάται με τις ώρες ή αν αισθάνεται υπερένταση, αν αρχίζει και κάνει εμμονικές σκέψεις, αν την πιάνουν αϋπνίες, πάντα θα πάρει αμέσως τηλέφωνο τη γιατρό να δει αν πρέπει να ρυθμίσει την αγωγή της την οποία ακολουθεί με ευλάβεια και πάντα σε συνεργασία με τη γιατρό. Κάνει τις εξετάσεις που πρέπει, προσέχει αυτά που πρέπει όσο γίνεται, π.χ. όχι πολύ αλκοόλ, σωστή διατροφή. Σε φάσεις της ζωής της που το αισθάνεται απαραίτητο, ζητάει βοήθεια και ψυχολόγου πέρα από την ψυχίατρο. Κατα τα άλλα είμαι από τα ελάχιστα άτομα που ξέρουν το ιστορικό της. Δεν θα το μάντευες ποτέ. Στα ερωτικά, στα εργασιακά, στην κοινωνικότητα, παντού, δεν διαφέρει καθόλου από τον οποιονδήποτε που δεν έχει διπολική. Δεν ήταν εύκολο να φτάσει ως εδώ και ίσως στάθηκε τυχερή. Το έψαξε πολύ και αυτή και οι γύρω της όμως. Και μόλις άρχισε να έρχεται στα ίσα της, το πήρε απόφαση ότι η κατάσταση είναι αυτή κι αυτή και πρέπει να κάνει αυτά κι αυτά οπότε επανήλθε πλήρως και δεν ξαναείχε ποτέ έντονα επεισόδια ή σοβαρές υποτροπές.
    Σονια ευχαριστω για την απαντηση...
    Εμενα ολοι οι φιλοι μου μου λενε δεν φαινεσαι...
    Επισης οι περισσοτεροι ψυχιατροι του μιλαω λογικα και δεν ολα καλα..
    Το θεμα ειναι οτι εχω ξεσπασματα.. πχ η μανα μου τσακωνοταν με την μανα της που ειναι γρια.. αυτο γινετε επι καθημερινης βασεως..
    μεχρι που ξεσπασα και ειπα τις μανα μου να σταματησει αυτο που κανει να τσακωνετε με μια γρια και τις ειπα εαν δεν το κανει θα αυτοκτονησω... τωρα ποιος εχει το προβλημα δεν ξερω... μεχρι που εσπασα το τζαμι τις τουαλετας...προχθες επαιρνα τηλεφωνο να μπω σε κλινηκη... η μανα μου και η αδερφη μου δεν ηθελε... μιλαγα με εναν νοσηλευομενο και μου ειπε οτι δεν φαινεσε για μεσα..
    γενικα υπαρχει αναταραχη μεσα στο σπιτι και δεν ξερω εαν ευθυνομαι εγω οι φταινε οι ιδιοι...
    διβασα καπου στο φορουμ οτι μια κοπελα 18 χρονων ειχε καρκινο του παχεους εντερου.. με μονο συμπτωμα το αγχος... πηγαινε σε γιατρους και τους ελεγε αγχος... και εκανε κολονοσκοπηση και βγηκε οτι ειχε καρκινο...
    με τα πολλα θα παω να κανω κολονοσκοπηση...
    οι δικοι μου ακομα και ο γαστρεντερολογος μου λεει οτι ειναι σχεδον απιθανο να εχω καρκινο.. και εγω το πιστευω αλλα εαν δεν κανω την κολονοσκοπηση δεν ηρεμω...
    ποσο δυσκολες εποχες περναμε ρε γαμωτο........

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Δεν θεωρω οτι ειναι ολα ψυχικη διαταραχη...
    Ειναι οικογενειακα προβληματα.. οταν ζεις με αυταρχικους ανθρωπους χαλιεσαι.. δεν υπαρχει συνενοηση και λειτουργηκοτητα στο σπιτι... ο καθενας κανει οτι θελει και οπως αισθανετε... σου επιβαλουν πως να σκεφτεσε και πως να λειτουργεις...και με αγριο τροπο σε σημειο που τρελενεσαι...
    δεν σεβοντε...
    και ολα αυτα ξεκινουν απο τα λεφτα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα!

    μου το ειπε αυτο για τη σχολη πριν μου πει για το leponex.
    για αυτο μου ειπε κιολας οτι και 10 πτυχια να μου δωσει δε θα μπορουσα να δουλεψω.
    και μου ειπε οτι δε μπορω να δουλεψω και οτι το γραφει και στον εισηγητικο για το κεπα.

    η μανα μου με λεει οξυθυμη..

    το χαπι που με ενοχλουσε στη συγκεντρωση και τη μνημη το εβγαλα απο τοπροηγουμενο ραντεβου και στη θεση του βαλεμε 1 ακομα ισορροπιστη και 1 ακομα αντιψυχωτικο

    αμα ειμαι με παρεα καθομαμαι πολυ εξω αμα ειμαι μονη μου στο γυρισμο εχω θεμα απο καποια ωρα και μετσ
    βγαινω για κοντιονες δουλειες απλα πρεπει να το μελετησω λιγο πρωτα το πραγμα
    απλα ειμαι σε ενα διαρκες παραλληρημα που αλλαζει που ακι που θεματολογια

    δεν εχω υποστηρικτικο περιβαλλον μου το εχουν πει γιατροι και ψυχολογοι και ολο κατι γινεται και δε καλυτερευει το πραγμα. καθε μερα φωνες γκρινια και βρισιδι
    τι να περιμενω σπο ανθρωπους που μου ειπαν να με πανε σε παπα να με διαβασει.. ή οταν ειχα κανει κολλητη φιλη με ειπαν λεσβια.. ή οταν ειχα σχεση με ειπε π**τ**α..

    με ενοχλει πολυ ξερει οτι στη σχολη ειμαι για μελλοντικους βιοποριστικους λογους και λεει οτι δεν ειναι σημαντικος λογος γιανα δωσω μαθηματα..
    δε πιστευει οτι θα καλυτερευσω γι αυτο και μου τα λεει..

    δε μου επιτρεπει ουτε την προσπαθεια.."ξεχνα τη σχολη"
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ντρέπομαι να πάω σε γιατρό
    By deneimaikala in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 10-05-2020, 20:01
  2. Σε τι γιατρό να πάω τα έχω χασει
    By giannos98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 25-08-2018, 02:13
  3. Ερωτεύτηκα τον γιατρό μου
    By Aretousa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 29-11-2017, 02:38
  4. Να το πω στον γιατρο μου η οχι
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-10-2013, 10:19
  5. πως θα παω στο γιατρο????
    By anton76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 18-05-2013, 16:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •