Στρατός...και πιθανά μελλοντικά προβλήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103

    Στρατός...και πιθανά μελλοντικά προβλήματα

    Καλησπέρα στην ομάδα, αρχικά ναι για όσους έχουν ξανά δει τα θέματα μου ναι ξανά έρχομαι με το ζήτημα του στρατού...δυστυχώς ένας από εσάς είχε ένα δίκιο σε αυτό που είχε πει...πως μάλλον θα με κυνηγάει για πολύ ακόμα αυτό (ελπίζω φέτος οριστικά να λήξει).
    Και γιατί λέω οριστικά?
    Λέω οριστικά διότι θέλω να απαλλαγώ τελείως από αυτό το θέμα (πιθανότατα όπως είπα και πιο πάνω να το ξέρετε ήδη κάποιοι αυτό.
    Για μένα το έχω πάρει απόφαση...δεν μπορώ να ολοκληρώσω καμία θητεία...δεν μπορώ να ανταπεξέλθω...(ασχέτως γενικά ότι είμαι γενικά κάθετος με γενικά όλο αυτό το θέμα).
    Ειλικρινά το λέω...θυμάμαι σκηνες που με είχαν πιάσει κρίσεις και απλά δεν μπορώ...γενικά δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου εκεί μέσα με κάμποσα άτομα τόσους μήνες...φρικαρω πραγματικά.... οπότε ναι...μετά από τόσο καιρό η αλήθεια είναι πως επέστρεψα για κάποιο λόγο....και λόγος είναι επειδή έχω πάρει απόφαση για οριστική απαλλαγή...μου δημιουργεί κάποιο θέμα μετέπειτα?
    Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί...μου δημιουργεί θέμα μόνο στο δημόσιο τομέα... ή απλά τελικά μόνο αστυνομία πυροσβεστική?
    Έχω ακούσει διάφορες απόψεις και δεν ξέρω τι ισχύει ειλικρινά........ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή θέλω να εγραφτω σε σχολή και ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με μελλοντικά επαγγέλματα τι παίζει...ειλικρινά μου έχει δημιουργήσει πολλά ερωτηματικά...θα έχω κάποιο θέμα σε δημόσιο τομέα σε περίπτωση που είναι μελλοντικά να πάω?
    Η δεν υπάρχει θέμα... παρακαλώ πολύ θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει ειλικρινά το τι συμβαίνει με αυτό το θέμα.
    Help please...θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει διότι δεν ξέρω τι να κάνω...να εγραφτω σε σχολή που θέλω τώρα ή όχι...σε λίγους μήνες είναι να με ξανά καλέσουν...θέλω απλά να απαλλαγώ τελείως...και από τι μου είχαν πει ο μόνος τρόπος είναι για αυτούς σε ψυχίατρο σωστά?
    Πρέπει να φαίνεσαι τρελός για να μην μπορείς σωστά?
    Δηλαδή πρέπει να έχω χαρτί του ότι δεν μπορώ από ψυχίατρο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν πραγματικά δεν μπορείς, δεν έχει νόημα να το συζητάς, αν δεν μπορείς να πας, δεν μπορείς και τέλος.
    Στα της σχολής και τα της δουλειάς όμως, δεν είναι μαύρο ή άσπρο. Ας πούμε ότι πας και σπουδάζεις βρεφονηπιοκόμος ας πούμε, έτσι; Αν πας να πιάσεις δουλειά σε παιδικό σταθμό, στα τέτοια τους αν έχεις πάει στρατό ή όχι. Αν όμως ο λόγος που δεν έχεις πάει στρατό είναι το τάδε πρόβλημα που σε βγάζει ακατάλληλο να δουλεύεις με παιδιά, εκεί είναι το θέμα.
    Από τη στιγμή που το πρόβλημα που θα επικαλεστείς για απαλλαγή είναι πραγματικό, δεν έχει σημασία αν μελλοντικά βγει στην επιφάνεια με αφορμή την απαλλαγή ή με αφορμή κάτι άλλο. Το θέμα είναι μην πάρεις απαλλαγή αιτιολογώντας τη με πράγματα που δεν είναι αλήθεια και σου σταθούν εμπόδιο στο μέλλον ενώ δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια.
    με

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Μήπως διαφωτιστεις για το θέμα αν κατεβάσεις από το ίντερνετ καμιά πρόσφατη προκήρυξη του ΑΣΕΠ; Εκεί θα γράφει τα κωλύματα και τα απαιτούμενα προσόντα για τη συμμετοχή στον διαγωνισμό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δημόσιο είναι φύλακας αρχαιοτήτων, δημόσιο είναι γεωπόνος του ΟΠΕΚΕΚΕ, δημόσιο είναι πυροσβέστης, δημόσιο είναι δάσκαλος στο δημοτικό.
    Επίσης παιδικός σταθμός είναι κι ο τάδε δημόσιος κι ο τάδε ιδιωτικός και ο παρατάδε ιδιωτικός, μπορεί όλοι να ζητάνε χαρτί ψυχιάτρου αλλά μόνο ο ένας να είναι αυστηρός αν δεν του το πας. Και μπορεί κάποιος ψυχίατρος να σου δώσει χαρτί χωρίς να σε δει καν, κάποιος άλλος να αρνηθεί βλέποντας το ιστορικό σου, άλλος να γράψει γενικότητες για το προφίλ σου χωρίς να λέει καθαρά αν είσαι κατάλληλος ή όχι.

    Καλή η ιδέα του Niels, απλά κράτα μία πισινή, γιατί αυτά που ζητάνε σήμερα στον ΑΣΕΠ μπορεί να αλλάξουν αύριο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Πρόσεχε μην μπερδευτεις όμως με το τι ισχύει τώρα και τι θα ισχύσει σε λίγο καιρό γιατί σε λίγο θα κατατεθεί καινούργιο νομοσχέδιο όπου θα καταργηθεί ο ΑΣΕΠ ..

    Όλα είναι ρευστά και δεν μπορείς να ποντάρεις στο τι ίσχυε παλιά για να βαδίσεις και αν είσαι σίγουρος ότι θα είσαι καλυμμένος .
    Μόνο αν μιλήσεις με επαγγελματία ,εργατολογο θα μπορέσει κάπως να σε κατατοπίσει αλλα και αυτοί το ίδιο θα σου πουν ..
    Βαδίζεις συμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και δεν μπορείς να προβλέψεις μελλοντικά αν θα είσαι εξασφαλισμένος με μια σου απόφαση, αφού όλο αυτό εξαρτάται από το τι ψηφίζεται κάθε τρεις και λίγο ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Αν πραγματικά δεν μπορείς, δεν έχει νόημα να το συζητάς, αν δεν μπορείς να πας, δεν μπορείς και τέλος.
    Στα της σχολής και τα της δουλειάς όμως, δεν είναι μαύρο ή άσπρο. Ας πούμε ότι πας και σπουδάζεις βρεφονηπιοκόμος ας πούμε, έτσι; Αν πας να πιάσεις δουλειά σε παιδικό σταθμό, στα τέτοια τους αν έχεις πάει στρατό ή όχι. Αν όμως ο λόγος που δεν έχεις πάει στρατό είναι το τάδε πρόβλημα που σε βγάζει ακατάλληλο να δουλεύεις με παιδιά, εκεί είναι το θέμα.
    Από τη στιγμή που το πρόβλημα που θα επικαλεστείς για απαλλαγή είναι πραγματικό, δεν έχει σημασία αν μελλοντικά βγει στην επιφάνεια με αφορμή την απαλλαγή ή με αφορμή κάτι άλλο. Το θέμα είναι μην πάρεις απαλλαγή αιτιολογώντας τη με πράγματα που δεν είναι αλήθεια και σου σταθούν εμπόδιο στο μέλλον ενώ δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια.
    με
    Καλησπέρα, όπως έγραψα και χθες βράδυ με είχαν ξανά καλέσει στο παρελθόν και μάλιστα 2 φορές...αν δεν κάνω λάθος στην τρίτη που θα με καλέσουν τώρα αν πας με κατάλληλα χαρτιά παίρνεις οριστική απαλλαγή σωστά?
    Στην πρώτη με είχαν πιάσει κρίσεις...δεν άντεχα το περιβάλλον εκεί μέσα από την πρώτη μέρα + ότι με είχαν πιάσει τα δικά μου περί είσαι άχρηστος και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα σωστά...αυτά με οδήγησαν να έχω κρίσεις στο τέλος και έτσι πήρα αναβολή..
    Από τότε (νομίζω και λίγο πιο πριν πάω για παρουσίαση την πρώτη φορά) επισκετομουν ψυχολόγο...όμως όχι τακτικά λόγο χρημάτων.
    Την δεύτερη φορά που με ξανά κάλεσαν (όπου και ήταν πέρσυ) πήγα με χαρτί της ψυχολόγου ότι δεν μπορεί...μου είπαν γίνεται δεκτό...όμως την επόμενη φορά αν θες να απαλλαγείς τελείως θα πρέπει να έχεις χαρτί ψυχιάτρου.
    Και ερωτήσεις μου είναι εξής...δηλ εφόσον απαλλαγώ...με βάση αυτά που μου λες...θα έχω πρόβλημα σε δουλειά μόνο όταν βγει στην επιφάνεια το τάδε πρόβλημα?
    Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά...
    Επίσης ποια η διαδικασία απαλλαγής?
    Θα πρέπει να κλείσω ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο ή δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα να με συστήσει ή ψυχολόγο μου σε κάποιο ψυχίατρο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Γιατί δεν ρωτάς στη στρατολογία; Πες τι συμβαίνει και ρώτα τι χαρτί χρειάζεται.

  8. #8
    Για να διοριστείς στο δημόσιο πάντως, ανεξαρτήτως αντικειμένου κ πεδίου κ θέσης κ οτιδήποτε, πρέπει να έχεις εκπληρωμενες τις στρατιωτικές υποχρεωσεις.
    Για αναβολή οπωσδήποτε από ψυχίατρο

Similar Threads

  1. Στρατός
    By Vertone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 03-01-2019, 08:44
  2. Στρατός
    By Xristos__t in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 53
    Last Post: 07-09-2018, 10:54
  3. Πιθανά Πρόσωπα απέναντι στον Φόβο
    By Σαπουνάκι μπάνιου in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 2
    Last Post: 15-01-2017, 04:05
  4. Φοιτητικες παραταξεις : Προετοιμαζοντας τα μελλοντικα κομματοσκυλα
    By Lacrymosa in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-05-2013, 20:01
  5. Σεξουαλικές προτιμήσεις : πιθανά αίτια και τρόποι επηρεασμού
    By Driver in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 84
    Last Post: 24-12-2011, 20:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •