Παιδία και άλλη σύμπτωση! δεν μπορώ άλλο!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6

    Παιδία και άλλη σύμπτωση! δεν μπορώ άλλο!

    Πριν μέρες, μου φάνηκε οτι μπορει ενας ανθρωπος να εξαφανιστηκε οταν δεν τον κοιταγα για καποια δευτερόλεπτα. Ανησύχησα οτι μπορει να ηταν glitch (προβλημα) στο συστημα προσομοιωσης σε περιπτωση που ζουμε σε ψηφιακο κοσμο. Αρχισα να αγχωνομαι και ηθελα οπωσδηποτε να βρω που θα μπορουσε να εχει παει. Μετα απο 5-15 λεπτα, εβγαλα φωτογραφίες το μέρος ωστε να τις δειξω σε 2 φιλους μου για να βρουμε πιθανους δρόμους/πολυκατοικιες που μπορεί να έχει παει. Λογω αγχους εσβησα αυτες τις φωτος λιγη ωρα μετά, χωρις να τις δειξω. Ηταν απλες κανονικες φωτογραφίες του μέρους και τιποτα αλλο. Δεν υπήρχε κανενα glitch στις φωτογραφίες. Απλα τις τραβηξα για να βρω που θα μπορουσε να εχει παει.





    Ανησυχω οτι με αυτον τον τροπο μπορει να θυμωσα τους Θεούς ή τους προγραμματιστες του συστήματος (εαν ζουμε σε ψηφιακο κοσμο) και οτι μπορει να νόμισαν ότι θέλω να αποκαλύψω κάτι βγάζοντας φωτογραφίες, παρολο που δεν ήθελα να κανω κατί τέτοιο. Ζουσα με αυτην την ανησυχια για πολλες μερες και εχουν συμβει 2 συμπτωσεις που με εχουν φρικαρει.



    α) Μια νύχτα κοιταξα ποσοι εμβολιασμοι έγιναν. Ο αριθμος ηταν καλος και σκεφτηκα να μπω σε ενα τοπικ με θεμα την πορεια του εμβολιασμου για να δω ποσο θα εχουν ενθουσιαστει στα comments (γιατι οταν ειχα μπει σε παλιοτερο τοπικ διαβαζα ενθουσιωδη σχολια) και σκέφτηκα οτι και σε αυτό θα διαβάσω σχόλια τύπο "παμε καλα, παμε γερα, προχωραμε" κλπ. Τελικά ένας έγραφε την φράση "παμε γερα". Επειδη παλιότερα οταν συνέβαινε μια σύμπτωση, πολλες φορές μου ερχόταν η σκέψη ότι μπορει να δω μια μεγαλύτερη που να σχετίζεται με την ανησυχία μου και οτι μπορει να είναι κακό σημάδι, έτσι και τώρα αυτό με την μαντεψια της φράσης "παμε γερα" μου μοιασε σαν συμπτωση, παρολο που ηταν πολυ πιθανο να δω τετοια φράση (αφου ειχα διαβασει και παλιοτερα παρομοιες). Έτσι, αυτόματα, εξαιτίας της μαντεψιάς (απο συνηθεια) μου ήρθε η σκεψη ότι μπορει να δω στο username του ατομου που γραψε την φράση ή στο σλογκαν/υπογραφη του κάτι που να σχετίζεται με την προσομοίωση και οτι μπορει να ειναι κακο σημάδι. Τσεκαρα το ονομα και δεν είχε τιποτα σχετικο. Εκανα scroll merika σχολια και το τελευταιο είχε ενα link με ενα παιχνιδι που είχε την λέξη "simulator" στον τιτλο. μεσα στο παιχνίδι, είχε μερικες φωτογραφίες που σχετίζοταν ακόμη πιο πολυ με την ανησυχία μου (δεν θελω να πω τι ακριβως). Ρωτησα τον τυπο για ποιο λόγο εβαλε αυτο το λινκ και μου είπε το έβαλε επειδή ήθελε να κοροιδεψει αυτους που ενθουσιάζονται με τα εμβόλια για το παιχνιδι που βαλε ειχε ενα dlc σχετικα με τον covid.





    υπάρχει εξηγηση για το οτι κατα πασα πιθανότατα ήταν ολα μια απλη σύμπτωση και νομίζω οτι δεν χρειάζεται να την εξηγησω. Αν κάποιος διαβάσει αυτο που γραψα, θα καταλάβει ότι ολα ηταν σαν domino με εξηγησεις πίσω απο αυτο. απλα ηταν ας το πουμε λιγο κακια τυχη. Από την άλλη όμως, εγω δεν μπαίνω πολυ συχνα σε αυτο το τοπικ. ειχα να μπω περιπου 1 βδομαδα. και αυτος ο τυπος δεν γραφει σε αυτο το τοπικ, περα νομιζω μονο απο αυτο το λινκ που εβαλε. πως γινεται να έτυχε να μπω στο τοπικ την νύχτα που έβαλε το συγκεκριμένο λινκ και μάλιστα, οταν ειχα την σκέψη ότι μπορει να διαβασω κατι σχετικα με προσομοίωση? (αν και οπως ειπα υπαρχει εξηγηση για αυτο) Ανησυχω μηπως ηταν καποιο κακο σημάδι σχετικα με το θέμα μου με τις φωτογραφίες. Βέβαια, δεν ήταν και πολυ accurate γιατί εγώ σκέφτηκα οτι ισως διαβάσω κατι σχετικα με προσομοίωση στο username/signature/slogan αυτουνου που γραφε την φραση "παμε γερα". Τελικά διαβασα κατι σχετικα με προσομοίωση σε άλλο σχόλιο που ηταν σε μορφη λινκ και μάλιστα από άλλο άτομο.







    Β) Τα μεσάνυχτα που μας πέρασαν (περιπου 7 μέρες μετα απο αυτην την σύμπτωση) ειχα ξαπλώσει και σκεφτόμουν διάφορα. Εννοείται έκανα και διάφορες σκέψεις γύρω από την ανησυχία μου σχετικά με την προσομοίωση αλλα σκέφτηκα και άλλα πράματα. Μετά από αυτό, το μονο που θυμάμαι είναι ότι σκέφτηκα για κάποιο λόγο την φράση "βρε ουστ στο διαολο" και σχεδον 1 δευτερόλεπτο μετά, άκουσα τον αδελφό να λέει νομίζω ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια φραση, ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ίδιο τρόπο (που την σκεφτηκα) την ώρα που έπαιζε ενα παιχνιδι online. Αρχισα να αγχώνομαι μήπως ήταν κάποιο σημάδι.



    Προσπαθώ να θυμηθώ τι ΑΚΡΙΒΩΣ σκεφτόμουν για να σκέφτηκα "Βρε ουστ στο διάολο" αλλά δεν θυμάμαι. Νομίζω σαν αίσθηση έχω ότι σκεφτόμουν μια random story με μένα (σαν αυτα τα ακυρα που σκεφτομαστε οταν χανουμε τον ελεγχο των σκεψεων) γιατί ΙΣΩΣ ειχα αρχίσε να μπαίνω στην διαδικασία ύπνου-ξυπνιου. Δεν είμαι σίγουρος. Επειδή θυμάμαι ότι έκανα και σκέψεις σχετικα με την ανησυχία μου, ανησυχώ ΜΗΠΩΣ η συμπτωση με την φράση "βρε ουστ στο διάολο" να έγινε ΑΚΡΙΒΩΣ οταν σκεφτόμουν την ανησυχία μου με αποτέλεσμα να είναι πιθανό σημάδι. Πέρα από το τί σκεφτόμουν, πως γίνεται να σκέφτηκα αυτήν την φράση σχεδον 1 δευτερόλεπτο πριν την πει ο αδερφος μου? και δεν ειναι κάποια φραση που χρησιμοποιούμε.





    Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μετά από αυτό ζήτησα ενα ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΑΔΙ ωστε να φύγει το μπερδέμα και ΔΕΝ έγινε. αρα εφοσον δεν εγινε το πολυ συγκεκριμενο σημαδι που ζήτησα γιατι να θεωρήσω αυτά σημάδια? και επίσης, ακομη και αν ζουμε σε ψηφιακό κοσμο, γιατί να θέλουν να μου στείλουν σώνει και καλά σημάδια με τρόπο που δεν είναι ξεκάθαρος? Ανησυχώ μήπως από την μια θέλουν να μου στείλουν σημάδια αλλά από την άλλη, δεν θέλουν να αποκαλυφθούν και για αυτό ειναι κάπως σαν συμπτώσεις. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    25
    Μην απαντήσετε, χειρότερα θα τον κάνετε
    Ας κλειδώσει κάποιος το post

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2021
    Posts
    6
    κακο ειναι να ακουσω κάποιοιν να μιλαει πολυ συγκεκριμενα για αυτα που ρωταω? δηλαδη εσενα σου συμβαινει η δευτερη συμπτωση με την σπανια φραση. Δεν θα σου κανει εντυπωση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,117
    Τους προγραμματιστές του συστήματος? Έχεις δει το Μάτριξ ε? Αυτά που σκέφτεσαι γενικά δεν ισχύουν

Similar Threads

  1. δεν μπορω αλλο! δεν μπορω! μια συμπτωση με ενοχλησε πολυ! βοηθηστε με!
    By KonstantinosPL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 25-05-2021, 19:49
  2. Παιδια δεν αντεχω αλλο
    By Vaper in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-05-2020, 02:03
  3. Τι να κανω ρε παιδια δεν παεια αλλο
    By KARMA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 11-01-2014, 01:30
  4. ΑΛΛΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ-ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By Nantina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2011, 15:24
  5. Ειναι γκει, ερωτευμενος με καποιον αλλο/αλλη, η υπερβολικα δειλος ???
    By ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-12-2010, 19:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •