Ολοι οι τροποι που μπορεις να ερθεις σε κοινωνικη επαφη με συνανθρωπους.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ολοι οι τροποι που μπορεις να ερθεις σε κοινωνικη επαφη με συνανθρωπους.

    Σκεφτηκα να μαζεψουμε σε ενα νημα ολους τους τροπους που μπορεις να ερθεις σε κοινωνικη επαφη, καταπολεμωντας ετσι το αισθημα της μοναξιας και της απομονωσης.

    Σιγουρα ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες, οσον αφορα αυτο το ζητημα, καθως και διαφορετικη βαση εκκινησης οπως ενα καλοσχηματισμενο κυκλο, οικογενεια κλπ.

    Αλλα νομιζω ειναι ενα ενδιαφερον θεμα που προσωπικα με απασχολει. Οι προτασεις που θα γινουν καλο ειναι να αναφερουν και προσωπικες εμπειριες εαν υπαρχουν. Να μην ειναι δλδ απλες θεωρητικες προτασεις, χωρις βεβαια να απαγορευεται να ειναι και στην θεωρια. Απλως προσωπικες εμπειριες δειχνουν βαθυτερη γνωση του θεματος.

    Ο θεματοθετης θα προσπαθησει να προσφερει και αυτος στο νημα, οταν συγκεντρωσει τις σκεψεις του για να γραψει, καθως δεν νομιζει οτι εχει επιλυσει και το ζητουμενο.

    Περιμενω να δω τι θα γραφτει, με χαρα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα αρχισω λοιπον εγω το νημα με εναν τροπο που ειναι πολυ καινουργιος και ισως να μην τον ξερετε.
    Υπαρχει μια εφαρμογη στα κινητα που ονομαζεται clubhouse.
    Κατα: Δεν εχει ανοιξει ακομα στο ευρυ κοινο και ειναι διαθεσιμη νομιζω μονο στην Αμερικη προς το παρον.
    Μεχρι να γινει διαθεσιμη στο ευρυ κοινο και να "περπατησει" και στην Ελλαδα, ισως πρεπει να ξερεις μια ξενη γλωσσα.

    Περιγραφη: Φτιαχνεις ενα δωματιο για ενα θεμα, για παραδειγμα για ενα αρθρο που διαβασες και θα ηθελες να το συζητησεις με καποιους και οσοι πιστοι προσερθεται ή ακομα και να καλεσεις κοσμο και νομιζω οτι μπορεις να το εχεις και κλειστο προς το ευρυ κοινο.

    Η επικοινωνια γινεται με ομιλια μεσω του κινητου.

    Σκεψεις: Ισως ειναι ενδιαφερον να μιλας με αγνωστους για ενα συγκεκριμενο θεμα και ισως να κανεις και πιο ενδιαφερουσες γνωριμιες που μπορει να κρατησουν με αυτο τον τροπο. Φυσικα μιας και δεν ειναι διαθεσιμο ακομα, δεν το εχω δει στην πραξη και δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Ειναι διαθεσιμο αυτη τη στιγμη σε μερικα εκατομμυρια Αμερικανους και ελπιζω να μην "κολλησει" στα χειροτερα της φυσης του ανθρωπου, οπως διαφοροι που προσπαθουν να το εκμεταλλευτουν με οικονομικο οφελος, διαφημιστες κλπ και οτιδηποτε περιεργο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Καλημέρα keep, χαίρομαι που σε ξαναβλέπω να γράφεις

    Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι προφανής, η επικοινωνία μεταξύ ατόμων με κοινά ενδιαφέροντα όπως για παράδειγμα εδώ στο φόρουμ... Εγώ έχω βοηθηθεί από την προσωπική επικοινωνία με κάποια μέλη... Βέβαια δεν ψάχνουν όλοι βοήθεια αλλά επαφή και μπορούν να τη βρουν από φόρουμ που να σχετίζεται με τα ενδιαφέροντα τους...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    λοιπόν όντως το ίντερνετ είναι ένας χώρος να κάνεις συζητήσεις, απλώς θα πρέπει να προσέχεις και λίγο, πολύ απατεώνες υπάρχουν, με διάφορα θεματα κυρίως κωδικοί καρτών.
    εμένα δηλαδή με φοβίζει.
    το φόρουμ όντως ειναι πολύ ενδιαφέρουσα τοποθεσία!
    εκτός αυτών πιστεύω ότι τα διάφορα χάπενινγκς που γίνονται πχ με τα RPG που είχα δει παλιά και διάφορα comicdon ή όπως τα λένε, τα φεστιβάλ επίσης, ή μια διάλεξη στο πανεπιστήμιο.
    εγώ προσωπικά έχω κοινωνικό άγχος οπότε δεν θα ασχοληθώ με τους ανθρώπους. για ανθρώπους σαν κι εμένα είναι δύσκολα τα πράγματα.
    αν ξεκινήσεις ας πούμε τένις ή γυμναστήριο; γίνεται δουλίτσα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γεια σου κυκνε και σε σενα. Ναι μου αρεσει να γραφω σε φορουμ για επικοινωνια. Δραστηριοποιουμε και σε ενα τεχνολογικο φορουμ, εκτος απο εδω για επικοινωνια. Δεν ειναι ομως τοσο αμεση επικοινωνια.Να προτεινω και μερικα social media σε στυλ φορουμ, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι τεραστια.
    Ενα απο αυτα ειναι το quora που ειναι σε στυλ ερωταπαντησεων. Κανεις την ερωτηση σου, οπως εκανα εγω εδω στο νημα και περιμενεις να σου απαντησουν. Πολυ ποιοτικες απαντησεις, αλλα χρησιμοποιειται και απο εκατομμυρια κοσμο. Το κακο ειναι οτι ειναι λιγο απροσωπο και πρεπει να μιλας Αγγλικα.
    Εμπειρια εχω πολυ μικρη, δεν εχω ρωτησει τιποτα εκει. Που και που ομως διαβαζω απαντησεις σε διαφορα θεματα. Μπορεις να επιλεξεις και κατηγοριες αναλογα με τα ενδιαφεροντα σου.
    Ενα αλλο ειναι το reddit. Πραγματικα τεραστιο φορουμ με σχεδον οιανδηποτε θεματολογια που μπορεις να γραψεις. Αλλα και εκει στα Αγγλικα και καπως απροσωπο. Και εκει εχω περιορισμενη εμπειρια.

    Στο facebook δεν μου αρεσει η επικοινωνια. Πρεπει να εχεις φτιαξει ηδη κυκλο για να μιλησεις εκει. Το να πιασεις ενα αγνωστο και να τον αρχισεις στην κουβεντα, σε κατι που κρατα ιστορικο ολων των συζητησεων δεν μου αρεσει. Εχω ελαχιστη επικοινωνια εκει.
    Δεν μου αρεσει κιολας γιατι ειναι χαμηλης ποιοτητας τα ποστ. Για παραδειγμα εχω βαρεθει να διαβαζω memes της μια προτασης, που τα περισσοτερα δεν ειναι καν σοφα. Τεσπα. Αποτυχια το βρισκω το μεσο. Για πολλους λογους.
    Αλλο ενα που βρισκω εξυπνο ειναι το Meetup. Εκει επικοινωνεις σε online συναντησεις με κοσμο για καποιο θεμα σε καθορισμενη ωρα ή και συναντησεις εξωτερικες, αλλα πιο σπανια και κυριως Αθηνα.
    Εχω μικρη εμπειρια. Παρακολουθησα μια για bitcoin online που δεν μπορουσα να συμμετασχω γιατι δεν ειχα τις γνωσεις και αλλες δυο online επισης που ηταν σε στυλ σεμιναριου.
    Ελλαδα δεν εχεις πολλες επιλογες στο μεσο αυτο.

    Σε καποια λεσχη βιβλιου θα με ενδιεφερε να γραφτω, αλλα δεν υπαρχει στην εδω επαρχια. Αυτο θα ηταν ενδιαφερον.
    Ισως καποιο καφενειο-στεκι, αλλα κυριως ασχολειται ο κοσμος με αθλητικα σε αυτα που δεν με ενδιαφερουν στο ελαχιστο.

    Ειναι και καποια που δεν εχω δοκιμασει. Σκεφτομαι να κανω μια προσπαθεια στο tinder, οχι απαραιτητα και σαν αυτοσκοπο το σεξ.
    Περιμενω και τις προτασεις σας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Υπάρχει και το Badoo και το e-steki αν θέλεις να δοκιμάσεις
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by homebod View Post
    Υπάρχει και το Badoo και το e-steki αν θέλεις να δοκιμάσεις
    Πληρώνεις σε αυτά!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Πληρώνεις σε αυτά!
    Δεν πληρώνεις στο μπαντου αν ο αλλος σου εχει πατήσει καρδια,ετσι λειτουργεί
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Θα αρχισω λοιπον εγω το νημα με εναν τροπο που ειναι πολυ καινουργιος και ισως να μην τον ξερετε.
    Υπαρχει μια εφαρμογη στα κινητα που ονομαζεται clubhouse.
    Κατα: Δεν εχει ανοιξει ακομα στο ευρυ κοινο και ειναι διαθεσιμη νομιζω μονο στην Αμερικη προς το παρον.
    Μεχρι να γινει διαθεσιμη στο ευρυ κοινο και να "περπατησει" και στην Ελλαδα, ισως πρεπει να ξερεις μια ξενη γλωσσα.

    Περιγραφη: Φτιαχνεις ενα δωματιο για ενα θεμα, για παραδειγμα για ενα αρθρο που διαβασες και θα ηθελες να το συζητησεις με καποιους και οσοι πιστοι προσερθεται ή ακομα και να καλεσεις κοσμο και νομιζω οτι μπορεις να το εχεις και κλειστο προς το ευρυ κοινο.

    Η επικοινωνια γινεται με ομιλια μεσω του κινητου.

    Σκεψεις: Ισως ειναι ενδιαφερον να μιλας με αγνωστους για ενα συγκεκριμενο θεμα και ισως να κανεις και πιο ενδιαφερουσες γνωριμιες που μπορει να κρατησουν με αυτο τον τροπο. Φυσικα μιας και δεν ειναι διαθεσιμο ακομα, δεν το εχω δει στην πραξη και δεν εχω προσωπικη εμπειρια. Ειναι διαθεσιμο αυτη τη στιγμη σε μερικα εκατομμυρια Αμερικανους και ελπιζω να μην "κολλησει" στα χειροτερα της φυσης του ανθρωπου, οπως διαφοροι που προσπαθουν να το εκμεταλλευτουν με οικονομικο οφελος, διαφημιστες κλπ και οτιδηποτε περιεργο.
    καλημερα!!
    χαιρομαι που ψαχνεις τροπους για επικοινωνια. αυτο σημαινει οτι εισαι σε καλη διαθεση!
    αυτο που περιγραφεις στο τονισμενο, σε τι διαφερει απο ενα φορουμ/τσατ γενικης ή ειδικης θεματολογιας; ιδιο μου φαινεται...
    πανω κατω αυτα που αναφερθηκαν ειναι οι διαδικτυακοι τροποι..
    δηλαδη, φορουμ γενικα η θεματικα, σαιτ γνωριμιων, που δυστυχως ειναι κυριως προσανατολισμενα στο σεξ, παρα στην παρεα, αντε και φμ που το εχει ξεφτιλισει...
    υπαρχουν παντα και οι συμβατικοι τροποι, δηλαδη το να ασχοληθεις με μια δραστηριοτητα εκτος σπιτιου και να γνωρισεις κοσμο, οπως γυμναστικη, ιστιοπολοια αν εισαι κοντα σε θαλασσα, ορειβασια αν εισαι σε βουνο, εθελοντισμος, καποιος συλλογος , ΣΠΟΥΔΕΣ, ξενες γλωσσες, χορός ! κλπ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είχα γράψει αρκετά σε ένα θέμα εδώ παλιότερα:
    https://forum.psychology.gr/threads/...B9%CE%B5%CF%82

    Το ρεζουμέ είναι βγες έξω, κάνε πράγματα, μίλα σε κόσμο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα!!
    χαιρομαι που ψαχνεις τροπους για επικοινωνια. αυτο σημαινει οτι εισαι σε καλη διαθεση!
    αυτο που περιγραφεις στο τονισμενο, σε τι διαφερει απο ενα φορουμ/τσατ γενικης ή ειδικης θεματολογιας; ιδιο μου φαινεται...
    πανω κατω αυτα που αναφερθηκαν ειναι οι διαδικτυακοι τροποι..
    δηλαδη, φορουμ γενικα η θεματικα, σαιτ γνωριμιων, που δυστυχως ειναι κυριως προσανατολισμενα στο σεξ, παρα στην παρεα, αντε και φμ που το εχει ξεφτιλισει...
    υπαρχουν παντα και οι συμβατικοι τροποι, δηλαδη το να ασχοληθεις με μια δραστηριοτητα εκτος σπιτιου και να γνωρισεις κοσμο, οπως γυμναστικη, ιστιοπολοια αν εισαι κοντα σε θαλασσα, ορειβασια αν εισαι σε βουνο, εθελοντισμος, καποιος συλλογος , ΣΠΟΥΔΕΣ, ξενες γλωσσες, χορός ! κλπ...
    Ναι σπουδες θα ηταν ενδιαφερον, αλλα συνηθως χρειαζεται χρημα και χρονο και σπουδαζω ουσιαστικα μονος μου πλεον, μιας και δεν νομιζω οτι η κλασσικη εκπαιδευση μπορει να μου προσφερει πολλα πραγματα πια.
    Εχω ακουσει για ενα συλλογο στην πολη μου που παει για περπατημα. Θα προσπαθησω να τον βρω να γραφτω. Ελπιζω να μην κανουν πρωταθλητισμο :P , που δεν το νομιζω γιατι θα ειναι διαφορες ηλικιες φανταζομαι. Λιγο ακομα με τον κορωνοιο να ξεμπερδεψουμε.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ναι σπουδες θα ηταν ενδιαφερον, αλλα συνηθως χρειαζεται χρημα και χρονο και σπουδαζω ουσιαστικα μονος μου πλεον, μιας και δεν νομιζω οτι η κλασσικη εκπαιδευση μπορει να μου προσφερει πολλα πραγματα πια.
    Εχω ακουσει για ενα συλλογο στην πολη μου που παει για περπατημα. Θα προσπαθησω να τον βρω να γραφτω. Ελπιζω να μην κανουν πρωταθλητισμο :P , που δεν το νομιζω γιατι θα ειναι διαφορες ηλικιες φανταζομαι. Λιγο ακομα με τον κορωνοιο να ξεμπερδεψουμε.
    Keep, αν τυχόν σ' ενδιαφέρει να μάθεις κάποια ξένη γλώσσα ξέρω ένα δωρεάν πρόγραμμα με το οποίο εγώ μαθαίνω ισπανικά... Αν θέλεις πες μου να σου πω λεπτομέρειες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Keep, αν τυχόν σ' ενδιαφέρει να μάθεις κάποια ξένη γλώσσα ξέρω ένα δωρεάν πρόγραμμα με το οποίο εγώ μαθαίνω ισπανικά... Αν θέλεις πες μου να σου πω λεπτομέρειες...
    Χρησιμοποιουσα το Duolingo για να μαθω Σουηδικα και Γερμανικα. Τελικα τα παρατησα και προσπαθω να βελτιωσω τα Αγγλικα μου, ωστε να μπορω να διαβαζω πιο γρηγορα με κατανοηση, να επικοινωνω πλουσια και να μπορω να γραφω αρθρα και αναφορες με την ευφραδεια που γραφω αυτο το κειμενο στα ελληνικα. Τουλαχιστον αυτος ειναι ο σκοπος μου, οσο τον πετυχω. Αν θες πες λεπτομερειες για τους αλλους που διαβαζουν, αλλα δεν νομιζω προσωπικα να ασχοληθω, γιατι ειμαι ηδη φουλ απο πραγματα που θελω να μαθω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Χρησιμοποιουσα το Duolingo για να μαθω Σουηδικα και Γερμανικα. Τελικα τα παρατησα και προσπαθω να βελτιωσω τα Αγγλικα μου, ωστε να μπορω να διαβαζω πιο γρηγορα με κατανοηση, να επικοινωνω πλουσια και να μπορω να γραφω αρθρα και αναφορες με την ευφραδεια που γραφω αυτο το κειμενο στα ελληνικα. Τουλαχιστον αυτος ειναι ο σκοπος μου, οσο τον πετυχω. Αν θες πες λεπτομερειες για τους αλλους που διαβαζουν, αλλα δεν νομιζω προσωπικα να ασχοληθω, γιατι ειμαι ηδη φουλ απο πραγματα που θελω να μαθω.
    Χα χα, κι εγώ το Duolingo εννοούσα οπότε αφού το ξέρεις δεν έχω να πω κάτι παραπάνω
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ευχαριστώ Keep, το clubhouse μου φαίνεται ενδιαφέρον, αν και θα ήμουν διστακτική σε αρκετά απ' όλα τα παραπάνω που ανέφερες για την εκμετάλλευση και το ρίσκο.
    #UnVioladorEnTuCamino

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τραυματική πρώτη επαφή
    By Laila in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 30
    Last Post: 25-01-2023, 23:18
  2. Αποφεύγει ερωτική επαφη
    By Mia.allh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 05-08-2019, 18:54
  3. Ανθρώπινη επαφή.
    By Δέσποινα Πολ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 11-11-2018, 15:44
  4. Σωματική επαφή & συναισθήματα
    By 1984muzzy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 12-10-2015, 23:49
  5. Υποστηρίζω τους συνανθρώπους μου με ψυχικές ασθένειες!!!
    By papg in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-05-2010, 00:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •