Υπνοπομπικές/υπναγωγικές ψευδαισθήσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32

    Υπνοπομπικές/υπναγωγικές ψευδαισθήσεις

    Γεια σας. Έχετε βιώσει ποτε τα παραπάνω; Είναι φυσιολογικά ή σημαίνει πως τρελαίνεσαι; Πριν μήνες που είχα παρα πολύ άγχος και με πιάνανε κάθε μέρα 2-3 κρίσεις πανικού τουλάχιστον κάποια πρωινά όταν ξυπνούσα θα είχα περίεργες αντιληπτικές εμπειρίες που μετά όταν ξυπνούσα τελειως θα έφευγαν. Κυρίως ήχους ακαθόριστους. Αλλα δεν ξέρω αν τους φαντάζομαι ή αν είναι πραγματικοί γτ κοιμάμαι με ανοιχτά παράθυρα και ακούγονται ένα σωρό ήχοι από όλη την γειτονιά. Σήμερα το πρωί μου συνέβη ξανά. Σαν κάποιος να ήταν πίσω από την πλάτη μ και να μ είπε κάτι στο αυτί ακαθόριστο, ήμουν μεταξύ ύπνου ξύπνιου δεν ξέρω καν τι ήταν, ένα μέρος μ λέει ότι ήταν απλά θόρυβος από την γειτονιά όπως συνέχεια, ή μπορεί να το φαντάστηκα μέσα στον ύπνο μου, ή να μην ήταν τίποτα. Ξέρω πως παντού λένε πως είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κάποιες φορές και δεν είναι κάτι απλά επδ εγώ έχω έντονη και την φοβία της σχιζοφρένειας τους τελευταίους μήνες φρικαρω και νομίζω πως τρελαίνομαι. Θεωρείτε πως είναι κάτι που πρέπει να του δώσω σημασία; Παλιότερα με είχε πιασει να ακούσω ένα ουρλιαχτό την ώρα που ήμουν έτοιμος να κοιμηθώ όταν το είπα στον γιατρό που επισκέπτομαι μ είπε μην δινεις σημασία στον ύπνο γίνονται πολλά κλπ και γενικά δεν του έδωσε καμία σημασία. Ωστόσο εμένα με αγχώνει γτ πάνω που πάω να ξεπεράσω την φοβία της σχιζοφρένειας και εδώ και μια βδομάδα είμαι καθαρός από κρίσεις πανικού και σε καλή διάθεση, έγινε σήμερα αυτο και αν και δεν έχω ακόμα πάθει πανικό δεν ξέρω πως να το εκλάβω πλιζ βοηθήστε με σας ευχαριστώ!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Να σου πουμε τι; Να σε διαγνωσουμε;

    Με τι έχεις διαγνωστει από το γιατρό σου;

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Αν έχει πάθει κανεις κάτι παρόμοιο, αποψεις πάνω στο θέμα κλπ. Τίποτα απλά άγχος μου εχει πει ότι είναι. Και γενικά δεν ασχολήθηκε άλλο με αυτο δεν το θεώρησε άξιο σημασίας απλά εγώ αγχώνομαι γι αυτο το θέμα μηπως είναι κάτι σοβαρό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Εγώ χθες πετάχτηκα στον ύπνο μου γιατί νόμισα πως άκουσα δίπλα στο αυτί μου ποδαράκια να τρέχουν γρήγορα και το μυαλό μου πήγε σε κατσαρίδα. Σηκώθηκα, έψαξα, δεν βρήκα τίποτα. Είχε απεντομωση σε πολυκατοικία και στον ύπνο μου μάλλον μου βγήκε ο φόβος. Βασικά δεν υπάρχει και κάτι να κάνεις, έτσι δεν είναι; Λες ότι φοβάσαι μήπως πάθεις σχιζοφρένεια. Και τι μπορείς να κάνεις; Δεν είναι π.χ. ότι αν ακολουθήσεις μια διατροφή μπορεί να προλάβεις κάποιο πρόβλημα υγείας.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εγώ χθες πετάχτηκα στον ύπνο μου γιατί νόμισα πως άκουσα δίπλα στο αυτί μου ποδαράκια να τρέχουν γρήγορα και το μυαλό μου πήγε σε κατσαρίδα. Σηκώθηκα, έψαξα, δεν βρήκα τίποτα. Είχε απεντομωση σε πολυκατοικία και στον ύπνο μου μάλλον μου βγήκε ο φόβος. Βασικά δεν υπάρχει και κάτι να κάνεις, έτσι δεν είναι; Λες ότι φοβάσαι μήπως πάθεις σχιζοφρένεια. Και τι μπορείς να κάνεις; Δεν είναι π.χ. ότι αν ακολουθήσεις μια διατροφή μπορεί να προλάβεις κάποιο πρόβλημα υγείας.
    Μα έχω πάει από την φοβία μ αυτή σε δυο γιατρούς και τώρα κάνω ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο αν είχα ψύχωση κλπ θα μου το λέγανε κι εγώ δεν θα φοβόμουν έτσι κι αλλιώς. Απλά επειδή ήταν μια περίεργη εμπειρία και μεταξύ ύπνου και ξύπνιου δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τελείως τι είναι, γι αυτο αγχώνομαι μηπως είναι κάτι σοβαρό ή οργανικό ή ψυχιατρικό. Πολλές φορές όταν μ λένε ότι μην αγχώνεσαι δεν έχεις σχιζοφρένεια αρχίζω και αγχώνομαι και σκέφτομαι «κι αν όντως έχεις σχιζοφρένεια και επειδή αυτά τα άτομα ζουν στην δίκη τους πραγματικότητα είσαι κι εσύ στην δίκη σου;» Πράγματα που προφανώς δεν είναι λογικά απλά είναι από το άγχος. Εν πασει περιπτώσει ναι έχεις δίκιο αν είναι κάτι σοβαρό τότε ότι και να λες δεν αλλάζει ίσως γι αυτο με άγχωσε τόσο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Δηλαδή με αυτό το σενάριο νομίζεις ότι επειδή έχεις σχιζοφρένεια δεν αντιλαμβάνεσαι καν αυτό που σου λένε οι γιατροί σου κι εμείς; Βασικά εννοώ ότι την σχιζοφρένεια δεν την προλαμβάνει κανείς. Τουλάχιστον αυτό νομίζω. Δεν εξαρτάται από μας δηλαδή. Απ'την άλλη αυτό που μπορείς να κάνεις το κάνεις ήδη, δηλαδή κάνεις ψυχοθεραπεία άρα αν ο ψυχολόγος διαπιστώσει κάτι ανησυχητικό θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο. Τώρα αν το αγχος επιμείνει και δυσκολεύει τη ζωή σου σε έντονο βαθμό θα δεις τι θα κάνεις. Εγώ π.χ. δεν κοιμάμαι χωρίς χάπια, το αγχος και η κατάθλιψη με χτυπάει κατευθείαν εκεί.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δηλαδή με αυτό το σενάριο νομίζεις ότι επειδή έχεις σχιζοφρένεια δεν αντιλαμβάνεσαι καν αυτό που σου λένε οι γιατροί σου κι εμείς; Βασικά εννοώ ότι την σχιζοφρένεια δεν την προλαμβάνει κανείς. Τουλάχιστον αυτό νομίζω. Δεν εξαρτάται από μας δηλαδή. Απ'την άλλη αυτό που μπορείς να κάνεις το κάνεις ήδη, δηλαδή κάνεις ψυχοθεραπεία άρα αν ο ψυχολόγος διαπιστώσει κάτι ανησυχητικό θα σε παραπέμψει σε ψυχίατρο. Τώρα αν το αγχος επιμείνει και δυσκολεύει τη ζωή σου σε έντονο βαθμό θα δεις τι θα κάνεις. Εγώ π.χ. δεν κοιμάμαι χωρίς χάπια, το αγχος και η κατάθλιψη με χτυπάει κατευθείαν εκεί.
    Απλά μου έχει καρφωθεί τόσο έντονα αυτή η φοβία που και όταν κάποιος ειδικός θα μ πει ότι δεν ισχύει, το μυαλό μ στιγμιαία θα φτιάξει σκέψεις και σενάρια παραλογα για να ισχύει αυτός ο φόβος και να κρατιέται ζωντανός. Γενικά έχω ανα καιρούς πολλές παράλογες ιδεοληψίες και σκέψεις τις οποίες έχω συζητήσει με τον ψυχολόγο. Εγώ είχα προσπαθήσει χάπια μετά από προτροπή γιατρού αλλα μου κάνανε το αντίθετο δηλαδή κοιμόμουν μόνο 2-3 ώρες την ημέρα. Κανονικά κοιμάμαι πάντα κανονικό 8ωρο οποτε και δεν ξαναπήρα και εντέλει απ ότι έμαθα δεν χρειαζόταν κιόλας να είχα πάρει εξ αρχής.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Εξαρτάται από τα χάπια. Αυτό που παίρνω είναι υπναγωγο. Ναι, απλά λέω ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή εφόσον χρειαστεί. Κι εγώ αισθάνομαι ότι υπάρχουν διάφορα εμπόδια για να προχωρήσω σε κάποια θέματα, ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι πραγματικά, το περιβάλλον επιβεβαιώνει ότι δεν είναι πραγματικά αλλά εγώ εκεί κολλημένος με την μπάλα που λέμε οπότε τι να πεις...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Εξαρτάται από τα χάπια. Αυτό που παίρνω είναι υπναγωγο. Ναι, απλά λέω ότι υπάρχει και αυτή η επιλογή εφόσον χρειαστεί. Κι εγώ αισθάνομαι ότι υπάρχουν διάφορα εμπόδια για να προχωρήσω σε κάποια θέματα, ο γιατρός μου λέει ότι δεν είναι πραγματικά, το περιβάλλον επιβεβαιώνει ότι δεν είναι πραγματικά αλλά εγώ εκεί κολλημένος με την μπάλα που λέμε οπότε τι να πεις...
    Αυτο ακριβώς, κι εμένα ο ψυχολόγος μ είπε την προηγούμενη φορά πως το μόνο πραγματικό μ πρόβλημα είναι ένα σωματικό πρόβλημα υγείας που έχω εδώ και χρονια, ψυχολογικά είπε δεν έχω κάποιο πραγματικό θέμα. Αλλα κι εγώ εκεί κολλάω και ενώ το πιστεύω κι εγώ ότι δεν έχω κάτι ώρες ώρες η ίδια αμφιβολία έρχεται και κολλάω με προβλήματα που φτιάχνει το μυαλό μου και δεν είναι πραγματικά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,789
    Η εμμονή με ιδεοληψίες για ασθενειες μπορεί να σχετίζεται με ΙΔΨ. Μια ψυχολόγος δεν μπορεί να σε διαγνώσει. Σε ψυχίατρο πρέπει να πας.

    Και σε ΩΡΛ ίσως αν δεν έχεις πάει και έχεις θέματα με ήχους . Εγώ έχω μείωση ακοής και ακούω σειρήνα στο αριστερό μου αυτι.

Similar Threads

  1. Ακουστικές ψευδαισθησεις
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 21-05-2019, 16:27
  2. Ψευδαισθησεις
    By Lupo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 06-09-2018, 12:17
  3. ψευδαισθησεις-12 χρονών
    By mandala in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 03-02-2018, 17:47
  4. υπναγωγικες ψευδαισθησεις
    By anxious4ever in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 19-04-2017, 22:44
  5. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ
    By stefanos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 02-07-2007, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •