πρηξιμο στον λεμφαδενα.,,εχω αγχωθει !!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125

    πρηξιμο στον λεμφαδενα.,,εχω αγχωθει !!

    γεια σας! ελπιζω να ειστε ολοι καλα! πριν απο λιγο ψηλαφισα τον λαιμο μου πισω απο το αυτι και προσεξα ενα πρηξιμο σαν φουσκαλα μικρη στον λευφαδενα (κουβαρακι) ...οταν το ψηλαφισα τωρα νιωθω ενα καψιμο στο σημειο αυτο..ισως ειναι σπυρακι? εχει ξανα τυχει σε καποιον κατι παρομοιο?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by Antreas256 View Post
    γεια σας! ελπιζω να ειστε ολοι καλα! πριν απο λιγο ψηλαφισα τον λαιμο μου πισω απο το αυτι και προσεξα ενα πρηξιμο σαν φουσκαλα μικρη στον λευφαδενα (κουβαρακι) ...οταν το ψηλαφισα τωρα νιωθω ενα καψιμο στο σημειο αυτο..ισως ειναι σπυρακι? εχει ξανα τυχει σε καποιον κατι παρομοιο?
    Το κοίταξες σε καθρέπτη να δεις αν είναι σπυράκι ή λεμφαδένας; Επίσης μηπως κόλλησες πρόσφατα κάποια ίωση ή κάποιο μικρόβιο ή ήπιες πολύ αλκοόλ; Γτ κάτι τέτοια μπορεί να διογκώσουν λεμφαδενες. Πάντως αν είναι λεμφαδένας, κοιτα τα χαρακτηριστικά του αν ειναι μαλακό ή σκληρό κλπ, δεν θα σου κάνω διάγνωση γιατί δεν επιτρέπεται κιόλας αλλα αν το ψηλαφίσεις μπορείς να καταλάβεις αν ειναι κάτι απλό ή κάτι πιο σοβαρό. Συνήθως όταν είναι μαλακό, ευκίνητο, και πονάει, δεν είναι κάτι πολύ κακό. Αλλα και πάλι δεν θέλω να σου δώσω διάγνωση γτ ειδικός δεν είμαι. Ελπίζω να βοήθησα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αν επιμένει πήγαινε σε δερματολόγο μήπως είναι από υπερβολική παραγωγή σμήγματος. Dalacin μου δίνανε παλιά για τέτοια σπυράκια. Έχει αντιμικροβιακή και αντισηπτική δράση

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Antreas256 View Post
    γεια σας! ελπιζω να ειστε ολοι καλα! πριν απο λιγο ψηλαφισα τον λαιμο μου πισω απο το αυτι και προσεξα ενα πρηξιμο σαν φουσκαλα μικρη στον λευφαδενα (κουβαρακι) ...οταν το ψηλαφισα τωρα νιωθω ενα καψιμο στο σημειο αυτο..ισως ειναι σπυρακι? εχει ξανα τυχει σε καποιον κατι παρομοιο?
    Έπαθα ακριβώς το ίδιο στην καραντίνα. Ειδικά την περίοδο που γινόταν χαμός στα νοσοκομεία Έψαξα τα πάντα, μου φύγανε ένα κάρο λεφτά, δεν ήταν τίποτα αλλά έμεινα κάτι καλό από αυτό. Δεν χρειάζεται υστερία. Απλά να ακούμε το σώμα μας. Αυτό ξέρει. Όντως μερικούς λεμφαδένες μπορούμε να τους πιάσουμε. Αν είναι λεμφαδένας και δεν είναι κύστη, σμήγμα, λιπωμα.αν είναι κολλημένο με το δέρμα δεν είναι λεμφαδένας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Ευχαριστώ για της απαντήσεις... Οταν το ψιλαφισω μετα απο λιγο με πιάνει καψη στο σημείο... Τωρα αρχίζει να πονάει οταν γυρίζω αριστερά.. Εβαλα fucidin και η καψη συνεχίζει.. Όσο περνάει η ωρα νιώθω να ψήνετε..σαν σπυρακι στην εφηβεία που σε πονάει... Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα... Ειναι μικρό και ουτε σκληρό ουτε μαλακό νιώθω απλα μια μικρή πίεση οταν το πιέζω....με αγχωνει το γεγονός μήπως είναι κάποιο λέμφωμα.... Με αγχωνει πολύ σε σημείο υστερίας όπως είπε ο φίλος ποιο πάνω

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Antreas256 View Post
    Ευχαριστώ για της απαντήσεις... Οταν το ψιλαφισω μετα απο λιγο με πιάνει καψη στο σημείο... Τωρα αρχίζει να πονάει οταν γυρίζω αριστερά.. Εβαλα fucidin και η καψη συνεχίζει.. Όσο περνάει η ωρα νιώθω να ψήνετε..σαν σπυρακι στην εφηβεία που σε πονάει... Δεν έχω κανένα άλλο σύμπτωμα... Ειναι μικρό και ουτε σκληρό ουτε μαλακό νιώθω απλα μια μικρή πίεση οταν το πιέζω....με αγχωνει το γεγονός μήπως είναι κάποιο λέμφωμα.... Με αγχωνει πολύ σε σημείο υστερίας όπως είπε ο φίλος ποιο πάνω
    . Αυτό και ποσοστιαία να το δεις είναι πολύ μικρή η πιθανότητα. Το λέμφωμα συνήθως δίνει και άλλα συμπτώματα όπως αδυναμία, υπερβολικό ιδρώτα στο ύπνο, φαγούρα. Οι λεμφαδένες θεωρούνται διογκωμένοι αν είναι πάνω από 1μισι εκ. Διογκώνονται για άπειρους λόγους. Από κρύωμα που μπορεί να το είχες καιρό, από μια λοίμωξη που προσπαθεί ο οργανισμός να καταστείλει και συ δεν παίρνεις χαμπάρι. Πάρα πολλά.
    Είσαι έτσι γενικώς ή τώρα σου ήρθε ο τρόμος με τους λεμφαδένες? .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    . Αυτό και ποσοστιαία να το δεις είναι πολύ μικρή η πιθανότητα. Το λέμφωμα συνήθως δίνει και άλλα συμπτώματα όπως αδυναμία, υπερβολικό ιδρώτα στο ύπνο, φαγούρα. Οι λεμφαδένες θεωρούνται διογκωμένοι αν είναι πάνω από 1μισι εκ. Διογκώνονται για άπειρους λόγους. Από κρύωμα που μπορεί να το είχες καιρό, από μια λοίμωξη που προσπαθεί ο οργανισμός να καταστείλει και συ δεν παίρνεις χαμπάρι. Πάρα πολλά.
    Είσαι έτσι γενικώς ή τώρα σου ήρθε ο τρόμος με τους λεμφαδένες? .

    είχε πεθάνει ενας φιλος μου με λευχαιμια και είχε αυτά τα συμπτώματα και αυτό το γεγονός μου δημιούργησε φοβια....τωρα ειδικά μου θυμησε καταστάσεις αυτό το πράγμα που εβγαλα και είμαι κάπως..

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Μπορείς να κάνεις ένα τσεκαπ αν έχεις ειδικά καιρό να κάνεις. Να ξέρεις και που βρίσκεσαι δηλαδή πέραν του θέματος που μας λες. Δεν είναι κακό. Μην αγχώνεσαι πάντως. Όλα καλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    ευχαριστω φιλε! να εισαι καλα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Geo88 View Post
    Μπορείς να κάνεις ένα τσεκαπ αν έχεις ειδικά καιρό να κάνεις. Να ξέρεις και που βρίσκεσαι δηλαδή πέραν του θέματος που μας λες. Δεν είναι κακό. Μην αγχώνεσαι πάντως. Όλα καλά.
    Καλησπέρα και πάλι... Εχω κανει αναλύσεις σήμερα και είναι ολα καθαρά... Αρα δεν υπάρχει λόγος για περετερω ψάξιμο η να πιστεύω ότι είναι αυτό που φαντάζομαι έτσι? Εχω πάει και γιατρό και μου είπε οτι δεν είναι τίποτα.. Ίσως ειναι απο της πολλές ωρες που φοράω την μασκα..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Αν είναι σπυράκι θα το καταλάβεις. Είτε θα βγάλει πύον είτε θα ξεθυμανει. Αν είναι λιπωμα δεν φεύγει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Καλημέρα.. Συμφωνώ μαζι σου αλλα άλλη είναι η ερώτηση μου..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι εξετάσεις εκανες; Τι τιμες είδες δλδ; Υπέρηχο έκανες; Πέρασες κάποια ίωση πρόσφατα ή είχες πονολαιμο;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    125
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Τι εξετάσεις εκανες; Τι τιμες είδες δλδ; Υπέρηχο έκανες; Πέρασες κάποια ίωση πρόσφατα ή είχες πονολαιμο;
    Οχι δεν έχω περάσει κατι η δεν εχω καταλάβει να περασα κατι τέτοιο... Αυτές της μέρες εχω στο κλιματιστικο και δεν ξέρω αν παίζει ρολο.... Εχω κανει γενικές αναλύσεις και είναι όλες οι τιμές μια χαρα.. Δεν ξερω αν θα φενεται απο αυτές τις αναλύσεις αν συμβαίνει κάτι

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    47
    Quote Originally Posted by Antreas256 View Post
    Οχι δεν έχω περάσει κατι η δεν εχω καταλάβει να περασα κατι τέτοιο... Αυτές της μέρες εχω στο κλιματιστικο και δεν ξέρω αν παίζει ρολο.... Εχω κανει γενικές αναλύσεις και είναι όλες οι τιμές μια χαρα.. Δεν ξερω αν θα φενεται απο αυτές τις αναλύσεις αν συμβαίνει κάτι
    Θα έλεγα να εμπιστευτείς τον γιατρό που σε εξέτασε. Συνδυαστικα υπάρχουν διάφορες τιμές που μπορεί να βγάλει συμπέρασμα ένας ειδικός. Ωστόσο οι δερματολόγοι δεν είναι ειδικοί για λεμφαδένες. Αυτοί είναι οι χειρουργοί ΩΡΛ και οι αιματολογοι. Έστω και ειδικός παθολόγος να σε είδε είναι οκ.
    Τώρα δεν θέλω να πω και πολλά γιατί είτε τρεφουμε την φοβία σου με το να αναλύουμε.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρηξιμο στο κεφαλι
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-11-2020, 10:23
  2. Εχω αγχωθει
    By iwannaaa in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 7
    Last Post: 26-01-2018, 21:50
  3. εχω αγχωθει βοηθεια.
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-10-2012, 23:48
  4. sos πρηξιμο προσωπου
    By gonoli in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 03-08-2010, 02:05
  5. ΠΡΗΞΙΜΟ ΜΑΤΙΟΥ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 18-05-2008, 15:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •