Πρωτη φορα αντικαταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22

    Πρωτη φορα αντικαταθλιπτικα

    Καλησπερα παιδια ειναι η πρωτη φορα που θα παρω αντικαταθλιπτικα και η αληθεια ειναι πως φοβαμαι αρκετα,εχω κριση πανικου εδω και 8 μηνες εντονο αγχος ψυχοσωματικα απειρα φοβιες κτλπ εχω προσπαθησει και μονη να το ξεπερασω αλλα δυστυχως δεν με βοηθαει τιποτα, νιωθω ενα μονιμο στρες μονο οταν κοιμαμαι ηρεμω, σημερα δεν αντεξα πηγα σε παθολογο για χιλιοστη φορα και μου εγραψε cymbalta 30 και lexotanil 1.50 εχει παρει καποιος cymbalta? Φοβαμαι τις παρενεργιες παρα πολυ

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    Καλησπερα παιδια ειναι η πρωτη φορα που θα παρω αντικαταθλιπτικα και η αληθεια ειναι πως φοβαμαι αρκετα,εχω κριση πανικου εδω και 8 μηνες εντονο αγχος ψυχοσωματικα απειρα φοβιες κτλπ εχω προσπαθησει και μονη να το ξεπερασω αλλα δυστυχως δεν με βοηθαει τιποτα, νιωθω ενα μονιμο στρες μονο οταν κοιμαμαι ηρεμω, σημερα δεν αντεξα πηγα σε παθολογο για χιλιοστη φορα και μου εγραψε cymbalta 30 και lexotanil 1.50 εχει παρει καποιος cymbalta? Φοβαμαι τις παρενεργιες παρα πολυ
    Έχεις προσπαθήσει να επικοινωνήσεις με ψυχολόγο και να δοκιμάσεις ψυχοθεραπεία πριν καταλήξεις στην φαρμακοθεραπεία; Έχεις επισκεφτεί καποιον ειδικό ψυχίατρο πέρα από παθολόγο για να σε ενημερώσει καλύτερα για το άγχος σου; Αν είναι να αρχίσεις βενζοδιαζεπινες και αντικαταθλιπτικά πιστεύω καλύτερα να επισκεφτείς έναν ψυχίατρο που σίγουρα θα μπορεί να σε συμβουλεύσει κατάλληλα περί φαρμάκων αλλα και ψυχοθεραπείας.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Καλησπερα εχω παει αε ψυχολογο και σε ψυχοθεραπευτη κανενας απο τους 2 δεν συνταγογραφουσε φαρμακα και γενικα ημουν και ειμαι αρνητικη για τα χαπια, δεν βοηθησε καθολου η ψυχοθεραπεια και ηταν και οικονομικο το προβλημα απο ενα σημειο και μετα. Ειχα παρει στην αρχη των κρίσεων για 4 μερες ζαναξ οκ δεν ηταν κατι απλα ημουν σαν το ζομπι,φοβαμαι ειναι η αληθεια αλλα πνιγομαι καθημερινά

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    32
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    Καλησπερα εχω παει αε ψυχολογο και σε ψυχοθεραπευτη κανενας απο τους 2 δεν συνταγογραφουσε φαρμακα και γενικα ημουν και ειμαι αρνητικη για τα χαπια, δεν βοηθησε καθολου η ψυχοθεραπεια και ηταν και οικονομικο το προβλημα απο ενα σημειο και μετα. Ειχα παρει στην αρχη των κρίσεων για 4 μερες ζαναξ οκ δεν ηταν κατι απλα ημουν σαν το ζομπι,φοβαμαι ειναι η αληθεια αλλα πνιγομαι καθημερινά
    Γενικά δεν θα σου κάνω σύσταση για φάρμακα καθώς δεν είναι η δουλειά μου, αλλα πρόσεχε τα ζαναξ, είναι εξαρτησιογονα, πάντα με πολλη προσοχή και αυστηρή καθογηση από γιατρό. Πολλοί τα δίνουν αψήφιστα. Δεν ξέρω θα σου έλεγα να απευθυνθείς σε κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας που προσφέρουν δωρεάν ψυχολόγους, είναι μια επιλογή γτ ξέρω ότι το κόστος της ψυχοθεραπείας είναι μεγάλο. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα φάρμακα βοηθάνε αλλα δεν λύνουν αιτιολογικά το πρόβλημα απλά κατευνάζουν τα συμπτώματα για όσο καιρό τα παίρνεις. Έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Απλά μην πάρεις τις μετρητοίς τα λόγια μου ως προτροπή να πάρεις φάρμακα ή όχι. Η απόφαση να ξεκινήσεις φάρμακα είναι σοβαρή και πρέπει την λάβεις με γιατρό και όχι με άτομα από ένα φόρουμ. Ελπίζω να σε βοήθησα δεν ξέρω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Καλησπέρα. Το λεξοτανιλ στο έδωσε μέχρι να σε πιάσει το cymbalta. Όλα τα αντικαταθλιπτικά χρειάζονται κάποιο χρόνο για να δράσουν, συνήθως 6 με 8 εβδομάδες. Οι παρενεργειες συνήθως υποχωρούν μετά από κάποιο διάστημα. Αν κάποια όμως δεν υποχωρεί και σε ενοχλεί ιδιαίτερα θα το πεις στον γιατρό σου. Τα φάρμακα είναι για να ξεπεράσεις τη δύσκολη κατάσταση που βρίσκεσαι και μόλις ισορροπήσεις θα προσπαθήσεις να καταλάβεις τι μπορείς να εντάξεις στην καθημερινότητα σου που θα βοηθήσει και τι να βγάλεις που σου κάνει κακο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://forum.psychology.gr/threads/...81%CE%B1/page4


    ελπιζω να σε βοηθησει το αρθρο αυτο, ειναι γραμμενο απο μελος μου ειναι οντως γνωστης .......

    τι cymbalta τι ladose , καιβτα δυο ssri s ειναι........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Είναι SNRI. Δίνεται κυρίως για αγχος, ινομυαλγία (πόνους που δεν έχουν κάποια προφανή αιτιολογία)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,391
    Quote Originally Posted by andriana View Post
    Καλησπερα παιδια ειναι η πρωτη φορα που θα παρω αντικαταθλιπτικα και η αληθεια ειναι πως φοβαμαι αρκετα,εχω κριση πανικου εδω και 8 μηνες εντονο αγχος ψυχοσωματικα απειρα φοβιες κτλπ εχω προσπαθησει και μονη να το ξεπερασω αλλα δυστυχως δεν με βοηθαει τιποτα, νιωθω ενα μονιμο στρες μονο οταν κοιμαμαι ηρεμω, σημερα δεν αντεξα πηγα σε παθολογο για χιλιοστη φορα και μου εγραψε cymbalta 30 και lexotanil 1.50 εχει παρει καποιος cymbalta? Φοβαμαι τις παρενεργιες παρα πολυ
    Καλημέρα και καλό μήνα !

    Εφόσον είσαι υπό τις οδηγίες του γιατρού σου μην σε αγχωνει τίποτα .
    Θα τα ξεκινήσεις και για το οτιδήποτε θα μιλάς μαζί του .
    Μπορεί για αρχή να έχεις κάποια πιο έντονα συμπτώματα ,αλλά αυτό είναι συνηθισμένο για αυτό σου έδωσε και τα λεξο μέχρι να λειτουργεί σωστά το χάπι στον οργανισμό σου .
    Μολις σου δώσει το 100% το αντικαταθλιπτικό θα δεις ότι ούτε καν θα ξαναπάρεις λεξο...
    Είναι καλύτερα να σταθεροποιηθεί με το αντικαταθλιπτικό παρά να είσαι συνέχεια με τα ηρεμηστικα που είναι πολύ πιο επικυνδινα σε θέμα εξάρτησης και ουσιαστικά δεν είναι θεραπεία .

    Μόλις αρχίσεις και βλέπεις κάποια διαφορά θα ξεκινήσεις και παράλληλα ψυχοθεραπεία .
    Έχεις ξεκινήσει πολύ σωστά ,πρώτα ψυχοθεραπεία και μετά αγωγή όταν βλέπουμε ότι δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε ούτε εκεί .

    Θα δουλέψεις ώστε να λύσεις τα θεματακια σου και μετά θα δεις θα σταματήσεις και την αγωγή και όλα.
    Μην αγχώνεσαι περισσότερο και μην φοβάσαι γιατί στο λέω από πείρα δεν θα δουλέψει η αγωγή ..

    Όσο μπορείς να ηρεμήσεις και ο μόνος τρόπος είναι να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και να μπορείς να έχεις συχνή επικοινωνία για να σου λύνει οποιαδήποτε απορία ή φόβο σου .

    Προσπάθησε οτι σε απασχολεί να το συζητάς με τους δικούς σου και να μην μαζεύεις μεσα σου όλο αυτό το άγχος και την πίεση .

    Καλή δύναμη !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    22
    Σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας δεν τα εχω ξεκινησει ακομα η αληθεια πως το σκεφτηκα αρκετα και ειδα πως ισως δεν εχω αναγκη ο φοβος οτι πρεπει να τα παρω ισως μου δινει δυναμη να συνεχισω χωρις αυτα. Θα δω πως θα ειμαι αυτες τις μερες και αναλογα θα πραξω, το μεγαλο μου προβλημα ειναι τα κιλα γενικα απο μικρη ημουν αδυνατη αλλα νορμαλ 55-56 κιλα και εχω και υψος πλεον ειμαι γυρω στα 48 και εχασα 1,5 κιλο σε 1 βδομαδα γενικα δεν κατεβαινει μπουκια και καπνιζω αρκετα ξερετε αν με τα χαπια θα μου κοπει κι αλλο η ορεξη;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,096
    Στο ίντερνετ γράφει ότι το cymbalta βραχυπρόθεσμα προκαλεί μείωση βάρους αλλά μακροπρόθεσμα αύξηση βάρους. Υπάρχουν και αντικαταθλιπτικά που αυξάνουν πολύ το βάρος. Αλλά δεν μπορεί να είναι μόνο αυτό κριτήριο για το αν θα ξεκινήσεις αγωγή.

Similar Threads

  1. Πρώτη φορά
    By kat7 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2020, 11:05
  2. ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΓΑΔ
    By i_want_to_break_free in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 08-12-2019, 13:49
  3. Πρώτη φορά αντικαταθλιπτικα!!
    By Δημήτρης123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 26-11-2019, 20:57
  4. πρωτη φορα με αντικαταθλιπτικα
    By rontiven in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 31-07-2019, 22:16
  5. η πρώτη φορά
    By geiasas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2008, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •