Τρέμουλο!! βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186

    Τρέμουλο!! βοήθεια

    Νοιωθω σχεδόν συνέχεια ένα εσωτερικό τρέμουλο...κάποιες φορές είναι τόσο έντονο που είναι εμφανές...έχω μόνιμα 85 με 100 σφυγμούς εκτός και αν καπνίσω πολύ ή πάρα φάω που φτάνω μέχρι τους 125 -130...δεν θέλω να αρχίσω χάπια ..και ψάχνω κάποιο άλλο τρόπο να με βοηθήσει...έχει κανείς παρόμοια εμπειρία??

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Αρχικά θα σου πω το κλισέ κόψε το κάπνισμα. Το λέω και στον εαυτό μου γιατί και εγώ καπνιστής είμαι.
    Το εσωτερικό τρέμουλο το έχω νιώσει και ο γιατρός μου είπε ότι είναι από το άγχος. Για το άγχος αν δεν θέλεις να πάρεις φάρμακα υπάρχει η οδός της ψυχοθεραπείας.
    Τώρα όσων αφορά την καρδιά σου κάνε ένα τσεκ απ σε έναν καρδιολόγο για να αποκλείσεις κάποιο παθολογικό αίτιο. Μακάρι να πάνε όλα καλά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Αρχικά θα σου πω το κλισέ κόψε το κάπνισμα. Το λέω και στον εαυτό μου γιατί και εγώ καπνιστής είμαι.
    Το εσωτερικό τρέμουλο το έχω νιώσει και ο γιατρός μου είπε ότι είναι από το άγχος. Για το άγχος αν δεν θέλεις να πάρεις φάρμακα υπάρχει η οδός της ψυχοθεραπείας.
    Τώρα όσων αφορά την καρδιά σου κάνε ένα τσεκ απ σε έναν καρδιολόγο για να αποκλείσεις κάποιο παθολογικό αίτιο. Μακάρι να πάνε όλα καλά.
    Αγαπητέ μου ...και σε καρδιολόγο πηγαίνω τακτικά λόγω καποιον μικροπροβληματων και πανικού αλλά και αυτός μου λέει από το άγχος..και ψυχοθεραπείες κάνω αλλά έχει περιόδους που δεν σταματά...λέω μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει κανένα ματζουνι ή γιατροσόφι και είδε διαφορά..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Νοιωθω σχεδόν συνέχεια ένα εσωτερικό τρέμουλο...κάποιες φορές είναι τόσο έντονο που είναι εμφανές...έχω μόνιμα 85 με 100 σφυγμούς εκτός και αν καπνίσω πολύ ή πάρα φάω που φτάνω μέχρι τους 125 -130...δεν θέλω να αρχίσω χάπια ..και ψάχνω κάποιο άλλο τρόπο να με βοηθήσει...έχει κανείς παρόμοια εμπειρία??
    Kαλημερα και καλο μηνα!

    Πρατηρησε λιγακι πότε το νιώθεις καπως να γινεται και αν απο την στιγμη που το νιώθεις ολο αυτο κλιμακώνεται.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μαργαρίτα μια πάρα πολύ χοντρική μέθοδος για να υπολογίσεις πότε δεν θα αντέξει και θα σκάει η καρδιά σου, είναι 220 παλμοί μείον την ηλικία σου.
    Δηλαδή 220-44=176 . Επαναλαμβάνω, πολύ χοντρικά. Δηλαδή μπορεί στους 130 να αισθάνεσαι χάλια αλλά δεν παθαίνεις καρδιακό να στο πω πολύ απλά. Αυτό δεν στο λέω για να σε κάνω να μετράς συνεχώς παλμούς, ακριβώς για το αντίθετο στο λέω. Ο οργανισμός μας είναι πολύ πιο δυνατός από όσο νομίζουμε και όσο τον αμφισβητούμε και ανησυχούμε ότι θα μας αφήσει στα κρύα του λουτρού, τόσο πιο πολύ κακό του κάνουμε καθαρά από άγχος. Στο λέω γιατί στις σπάνιες περιπτώσεις που μέτρησα παλμούς και τέτοια όταν είχα πρόβλημα με κρίσεις πανικού κτλ, είχα φτάσει ακόμα και 160+, αλλά δεν μπήκα στο τρυπάκι να μετράω παλμούς όλη την ώρα. Εσύ περιγράφεις ότι ξέρεις τους παλμούς σου ακόμα κι αν καπνίσεις πολύ ή αν φας πολύ, πόσο είναι μόνιμα κτλ κτλ.
    85 παλμοί είναι καλά, 120 με 130 είναι ανεβασμένοι αλλά θα μπορούσες να φτάσεις τόσους και με έντονη αερόβια γυμναστική έντασης π.χ. ποδήλατο ή τρέξιμο, εσένα σου φτάνουν από το άγχος. Σε γιατρούς έχεις πάει, σε έχουν βρει καλά, πρώτο βήμα για να σταματήσει το άγχος είναι να κόψεις τη συνήθεια των μετρήσεων.
    Μην αμφισβητείς τους γιατρούς. Όταν μία φωνή μέσα σου λέει "μήπως κάνουν λάθος, μήπως το ένα, μήπως το άλλο, μήπως να μετρηθώ", να βάζεις μία αλλη φωνή να λέει "Αρκετά πια! Τόσοι γιατροί με βρήκαν καλά, είμαι καλά, δεν θα μπω σε κύκλο αμφισβήτησης ούτε θα κάνω το γιατρό μόνη μου να μετράω δείκτες κάθε λίγο και λιγάκι."

    Το εσωτερικό τρέμουλο είναι μια αίσθηση που σου προκαλεί το άγχος και η όλη αναστάτωση στον οργανισμό σου. Όταν έχεις γίνει παρατηρητής του εαυτού σου και παραφυλάς να βρεις τι άλλο στραβό θα βρεις πάνω σου, πάντα κάτι θα βρίσκεις. Σπάσε τον φαύλο κύκλο!

Similar Threads

  1. Τρέμουλο
    By KARMA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-01-2020, 22:31
  2. τρεμουλο στα χερια
    By fabulous in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-03-2012, 11:24
  3. τρεμουλο και τικ
    By fabulous in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2012, 04:01
  4. Τρέμουλο στο πιγούνι!!!!!
    By sokolatoxrwma in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 01-10-2011, 21:37
  5. aloperidin Τρεμουλο
    By TauKapa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 23-09-2010, 20:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •