Υπάρχει θεός; - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 24 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 360
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Να προσθέσω κάτι σε όσα αναφέρατε εσύ κι ο kostas_ath, έτσι για την ευχαρίστηση της ωραίας συζήτησης; Ποια η άποψή σας για την ύπαρξη ενός Παν-κακου θεού; Ως τώρα έχουμε συζητήσει μόνο για έναν θεό πάνσοφο και "καλό" (an all good god). Δεν είμαι θείστρια btw, αλλά να μία ευκαιρία να θίξουμε άλλη μία θεωρία. Ας πούμε λοιπόν ότι αυτή η δύναμη δεν είναι αδιάφορη, αλλά είναι το απόλυτο κακό, που χαίρεται να βασανίζει το δημιούργημά της, τι θα βάζαμε στο τραπέζι απέναντι σε αυτό το επιχείρημα;
    Βάζεις δύσκολα! Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ένας τέτοιος θεός θα προκαλούσε φόβο. Κάτι τέτοιο θα εξυπηρετούσε τους εκπροσώπους αυτού του θεού επειδή μέσω του φόβου θα μπορούσαν να ελέγξουν τα πλήθη. Έχουν υπάρξει τέτοιοι θεοί αλλά όχι σε μονοθεϊκές θρησκείες. πχ στην Ελλάδα είχαμε τον Άρη και τον Αδη (μάλλον). Δε νομίζω ότι θα μπορούσε να σταθεί για πολύ ένας απόλυτα κακός θεός μόνος του, γιατί δεν είναι αυτό που επιθυμούν οι άνθρωποι. Οι Χριστιανοί το κατάλαβαν αυτό και δημιούργησαν το θεό σωτήρα και όχι δυνάστη.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    εντωμεταξύ, είπα να κάνω μία αναζήτηση στο google για να δω αν υπήρχαν κακοί θεοί στο παρελθόν, και μου έβγαλε στο άσχετο ένα βιντεο που εξηγεί το γιατί ο Θεός επιτρέπει το κακό στον κόσμο! Το παρεθέτω λοιπόν..... δείτε το με δική σας ευθύνη!

    https://www.youtube.com/watch?v=UOS5fG5NOLk

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    915
    Πάντως τα χριστιανά και τα παπαδαριά θα έπρεπε να παρακαλάνε να μην υπάρχει ο θεός της φαντασίας τους. Γιατί αν υποθέσουμε ότι υπάρχει τον ήπιανε με την αγάπη που δείχνουν στον συνάνθρωπο τους. Όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε το κλασικό αγαπάτε αλλήλους, εκτός..

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by tommorello View Post
    Πάντως τα χριστιανά και τα παπαδαριά θα έπρεπε να παρακαλάνε να μην υπάρχει ο θεός της φαντασίας τους. Γιατί αν υποθέσουμε ότι υπάρχει τον ήπιανε με την αγάπη που δείχνουν στον συνάνθρωπο τους. Όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε το κλασικό αγαπάτε αλλήλους, εκτός..
    Συμφωνώ. Κι αν αληθεύει ότι η εξέταση των ακόλουθων των διαφορετικών ηγετών λέει πολλά για τον ίδιο τον ηγέτη, φαντάσου τι λέει για τον θεό, του οποίου οι ποιότητες των πιστών και ακόλουθων είναι το λιγότερο άθλιες και τρομακτικές. Άλλη μία αντίφαση, που πολύ εύκολα την κρύβουν κάτω από το χαλί (οι πιστοί κάνουν θραύση πραγματικά στην διαμερισματοποίηση (compartmentalization) εντελώς αντιφατικών και πολλές φορές ακραίων πεποιθήσεων. Πώς μπορείς να συνδυάσεις το Αγαπάτε αλλήλους με την εχθρότητα που βλέπεις ξεκάθαρα να βγαίνει από κάθε τους πόρο εναντίον τόσων ανθρώπων; Με το μισογυνισμό, με την ομοφοβία, με τόσα άλλα;

    Και θα προσθέσω ότι κι εκείνο το Αγάπα τον πλησίον σου ως Σεαυτόν, έχει επίσης μεγάλες ελλείψεις. Συμφωνώ με τη θεωρία του Lacan σχετικά με την ανθρώπινη αμφιθυμία προς το ιδεατό, το προσφιλές και κοντινό. Ό,τι πλησιάζω πολύ ταυτόχρονα με απωθεί, απομακρύνομαι. Ό,τι αγαπώ πολύ ταυτόχρονα με κάνει να κλείνομαι. Αυτοί οι απλοικοί Χρυσοί Κανόνες της συμπεριφοράς αδυνατούν να συμπεριλάβουν την αμφιθυμία που είναι ίδιον της ειλικρινούς εξέτασης των συναισθημάτων μας. Μπορεί να είναι απλά και πιασιάρικα, αλλά καθόλου πρακτικά, δεν έχουν θέση πραγματικά στην αληθινή ζωή, είναι κενά νοήματος. Ο γείτονάς μου λοιπόν δε μπορεί να αγαπηθεί από εμένα όπως αγαπώ τον εαυτό μου, τελεία και παύλα. Μπορεί να ριψοκινδυνέψω να σκοτωθώ για να σώσω ένα παιδί, ισχύει, είναι ένα δυνατό ένστικτο, ωστόσο κι η αμφιθυμία μας απέναντι στον άλλον είναι αληθινή, υπαρκτή και οφείλουμε να την αναγνωρίζουμε.

    Σύμφωνα με τον Lacan το Αγαπάτε αλλήλους μπορεί να ήταν ένα ιδανικό κάλυμμα για την φυσική αμφιθυμία και ένας καταπιεστικός της άκαμπτος κανόνας. Θα μπορούσα να πω ότι είναι και επικίνδυνος. Αν ο γείτονάς σου είναι απλά μαλάκας, το πλησίασμα θα ήταν όχι και τόσο ασφαλής κίνηση, έτσι;
    #UnVioladorEnTuCamino

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    εντωμεταξύ, είπα να κάνω μία αναζήτηση στο google για να δω αν υπήρχαν κακοί θεοί στο παρελθόν, και μου έβγαλε στο άσχετο ένα βιντεο που εξηγεί το γιατί ο Θεός επιτρέπει το κακό στον κόσμο! Το παρεθέτω λοιπόν..... δείτε το με δική σας ευθύνη!

    https://www.youtube.com/watch?v=UOS5fG5NOLk
    χα χα, πραγματικά με δική μας ευθύνη! Τόση συσσωρευμένη ανοησία σε ένα video! Ο θεός δημιούργησε τον διάβολο, ο οποίος έκανε τον άνθρωπο να παραβεί τις εντολές του. Θα μπορούσε να μην τον φτιάξει, πολύ απλά. Ήθελε λοιπόν, σαν παντογνώστης, να βάλει τον άνθρωπο σε πειρασμό, να τον οδηγήσει στην περιβόητη πτώση και την τιμωρία γι αυτήν. Τιμώρησε λοιπόν τον άνθρωπο, που υποτίθεται ότι έπλασε από αγάπη, για την δική Του πράξη! Αυτά είναι!

    Η ελευθερία της επιλογής τώρα. Σου στήνει το παιχνίδι από την αρχή. Σου φτιάχνει το δέντρο της Γνώσης, αλλά σου απαγορεύει να γευτείς τη γνώση. Όχιιι, η γνώση είναι αποκλειστικά θεικό προνόμιο, το μηλαράκι το κρατάει ο θεούλης, εσύ πάρε τα σπόρια που πέφτουν κάτω όταν τα φτύνει. Ταπεινό και μιαρό ανθρωπάριο, που θες και γνώση! Ο καημένος δε ο διάβολος, που έδωσε την ευκαιρία στον άνθρωπο για γνώση, τιμωρείται ως υπεύθυνος για την πτώση του ανθρώπου, όχι την ευκαιρία του για απόκτηση γνώσης! Δε μπορώ, πονάει ο εγκέφαλός μου από την ανοησία. Και αυτά που έγραψα, μετά από τα ελάχιστα πρώτα λεπτά του βίντεο, δε θέλω να σκέφτομαι τι υπάρχει παρακάτω!
    #UnVioladorEnTuCamino

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    εντωμεταξύ, είπα να κάνω μία αναζήτηση στο google για να δω αν υπήρχαν κακοί θεοί στο παρελθόν, και μου έβγαλε στο άσχετο ένα βιντεο που εξηγεί το γιατί ο Θεός επιτρέπει το κακό στον κόσμο! Το παρεθέτω λοιπόν..... δείτε το με δική σας ευθύνη!

    https://www.youtube.com/watch?v=UOS5fG5NOLk
    Ο θεός έπλασε δηλαδή τους αγγέλους, τα ζώα και τον άνθρωπο.
    - Απ' τους αγγέλους ο σατανάς αποστάτησε και παραμένει αθάνατος όπως όλοι οι άγγελοι.
    - Τα ζώα δεν έχουν γνώση του καλού και του κακού, δεν έχουν δηλαδή δυνατότητα επιλογής αλλά η ζωή τους είναι γεμάτη κακό (φόβος, πόνος) και είναι θνητά
    - Ο άνθρωπος ήταν αθάνατος (εξαίρεση μεταξύ των ζώων) αποστάτησε όμως με την επιλογή του να αποκτήσει τη γνώση του καλού και του κακού οπότε η ζωή του γέμισε κακό και έγινε θνητός
    Πόσο ηθική, πόσο δίκαιη είναι αυτή η διαφορετική μεταχείριση των τριών από το θεό;

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Πιστεύω χωρίς να γνωρίζω, πως πάνω κάτω τα ίδια λένε όλες οι θρησκείες. Επειδή άνοιξα το θέμα θα προτιμούσα να μην εξελιχθεί σε συζήτηση κατά της χριστιανικής θρησκείας (εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο).
    Η πίστη ή όχι σε κάποιο θεό-θρησκεία είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός. Αυτό για μένα τουλάχιστον σημαίνει πως σέβομαι την επιλογή αυτή. Δε θεωρώ κάποιον περισσότερο ή λιγότερο έξυπνο ανάλογα με το τι πιστεύει. Όλοι έχουμε τη δυνατότητα να αμφισβητήσουμε τα πάντα και να καταλήξουμε σε αυτό που μας κάνει να νιώθουμε «ήρεμοι» όπως έγραψε και η Marilou.

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Έχουμε την εξής ακολουθία.
    1) Ύπαρξη ενός θεού ανίκανου για ανήθικη συμπεριφορά (πανάγαθος, που σημαίνει άνευ κακού). *Εκτός αν συμπεριλάβουμε στον θεό και τη δική του ελευθερία βούλησης, που σημαίνει μπορεί επίσης να διαλέξει το κακό, αλλά δεν το κάνει, πράγμα που τον καθιστά ισότιμο με το δημιούργημά Του και χάνει τη θεική ιδιότητα.*

    2)Στον κόσμο υπάρχει το κακό, το αρνητικό (πράξεις όπως: ένα παιδί που πεθαίνει βασανιζόμενο από καρκίνο, ένα ζώο που κακοποιείται ή καίγεται σε μια πυρκαγιά ενός δάσους κτλ).

    3)Αυτές οι πράξεις είναι λανθασμένες και ανήθικες.

    4)Οι πράξεις αυτές δε θα μπορούσαν να γίνουν από έναν πανάγαθο θεό.

    5)Εφόσον οι πράξεις αυτές υπάρχουν και ένας παντοδύναμος πανάγαθος θεός υπάρχει, συμπεραίνουμε ότι μπορεί να διαπράξει κάποιο κακό (ανήθικες κακές πράξεις όπως ο βασανιστικός θάνατος ενός παιδιού ή ενός ζώου).

    6)Ο θεός που μπορεί να διαπράξει κακές πράξεις δεν είναι πανάγαθος.

    7)Ο θεός εξ ορισμού είναι παντοδύναμος και πανάγαθος.

    8)Δεν συμβαδίζουν. Ο θεός δεν υπάρχει.

    @kostas_ath
    #UnVioladorEnTuCamino

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Πιστεύω χωρίς να γνωρίζω, πως πάνω κάτω τα ίδια λένε όλες οι θρησκείες. Επειδή άνοιξα το θέμα θα προτιμούσα να μην εξελιχθεί σε συζήτηση κατά της χριστιανικής θρησκείας (εγώ τουλάχιστον δεν πρόκειται να συμμετέχω σε κάτι τέτοιο).
    Η πίστη ή όχι σε κάποιο θεό-θρησκεία είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός. Αυτό για μένα τουλάχιστον σημαίνει πως σέβομαι την επιλογή αυτή. Δε θεωρώ κάποιον περισσότερο ή λιγότερο έξυπνο ανάλογα με το τι πιστεύει. Όλοι έχουμε τη δυνατότητα να αμφισβητήσουμε τα πάντα και να καταλήξουμε σε αυτό που μας κάνει να νιώθουμε «ήρεμοι» όπως έγραψε και η Marilou.
    Η έλλειψη περιέργειας και αμφισβήτησης σε θέσφατα και παραδοσιακές διδαχές, δε θα έδινε κανένα περιθώριο στην ανθρωπότητα να εξελιχθεί. Θα μέναμε για πάντα σε ένα νοητικό τέλμα, χωρίς καμιά ελπίδα νοητικής ανέλιξης. Θετικό δεν το λες. Η θρησκεία και η πίστη στο θεό δεν συμπορεύονται με ένα ερευνητικό πνεύμα, που αμφισβητεί. Το ερευνητικό πνεύμα έχει ωφελήσει το ανθρώπινο είδος. Ποιο στο συμπέρασμα; Ότι η θρησκεία, που είναι το σύστημα που ακολουθεί την πίστη στο θεό, γιατί χέστηκα για την μεμονωμένη και άπνοη πίστη που μένει στο δικό σου δωμάτιο/νου και δε μοιράζεται σαν επικίνδυνος ιός σε όλο τον πλανήτη, ΔΕΝ ωφελεί το ανθρώπινο είδος. Το σταματά από την εξέλιξή του, αποτελεί την αιώνιά του τροχοπέδη. Καιρός να τα λέμε ανοιχτά δίχως ψεύτικες ευγένειες.
    #UnVioladorEnTuCamino

  10. #160
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    1
    εμενα αυτο που δεν μου στέκει στον Χριστιανισμό είναι το εξης:


    Γιατί ο Θεός δημιούργησε την κόλαση ή έδωσε ζωή σε ανθρώπους ενω ήξερε οτι πολλοί θα καταλήξουν σε αυτήν. Γιατί κρίνει (αν δεν κανω λαθος) με βάση την πίστη μας την στιγμή που σε θέματα πίστης είναι φυσικό να υπάρξουν άνθρωποι που δεν θα πιστέψουν? Εφόσον ο δρόμος για τον παράδεισο ξεκινάει από την πίστη, τότε γιατί επέτρεψε να υπάρξουν και άλλες θρησκείες ή παραδόσεις ή θεωρίες? Οπότε αν ο Θεός είναι Θεός αγάπης, γιατί η ψυχή ενος ανθρώπου εξαρτάται τόσο πολύ από την πίστη την στιγμή που ειναι φυσικο κάποιοι (οι περισσοτεροι μαλλον) να μην πιστέψουν?

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Η έλλειψη περιέργειας και αμφισβήτησης σε θέσφατα και παραδοσιακές διδαχές, δε θα έδινε κανένα περιθώριο στην ανθρωπότητα να εξελιχθεί. Θα μέναμε για πάντα σε ένα νοητικό τέλμα, χωρίς καμιά ελπίδα νοητικής ανέλιξης. Θετικό δεν το λες. Η θρησκεία και η πίστη στο θεό δεν συμπορεύονται με ένα ερευνητικό πνεύμα, που αμφισβητεί. Το ερευνητικό πνεύμα έχει ωφελήσει το ανθρώπινο είδος. Ποιο στο συμπέρασμα; Ότι η θρησκεία, που είναι το σύστημα που ακολουθεί την πίστη στο θεό, γιατί χέστηκα για την μεμονωμένη και άπνοη πίστη που μένει στο δικό σου δωμάτιο/νου και δε μοιράζεται σαν επικίνδυνος ιός σε όλο τον πλανήτη, ΔΕΝ ωφελεί το ανθρώπινο είδος. Το σταματά από την εξέλιξή του, αποτελεί την αιώνιά του τροχοπέδη. Καιρός να τα λέμε ανοιχτά δίχως ψεύτικες ευγένειες.
    Υποθέτω πως τα σημερινά θέσφατα και οι παραδοσιακές διδαχές αποτελούν προϊόντα της εξέλιξης της ανθρωπότητας. Ανάλογα με τις γνώσεις, τις δυνατότητες, τις ανάγκες, το γενικότερο περιβάλλον των κοινωνιών της κάθε εποχής έχουν δημιουργηθεί και οι αντίστοιχες θρησκείες.
    Θεωρώ για παράδειγμα πως αν υπάρχουν ακόμα και σήμερα άγνωστες φυλές στον Αμαζόνιο που κάνουν ανθρωποθυσίες στους θεούς τους είναι γιατί βρίσκονται πολιτισμικά εκεί που βρίσκονταν οι κάτοικοι αυτού εδώ του τόπου πριν κάποιες χιλιάδες χρόνια. Πιστεύω πως η μονοθεϊστική χριστιανική θρησκεία αποτελεί εξέλιξη παλαιότερων θρησκειών και ότι κάτι ανάλογο έχει συμβεί με όλες τις θρησκείες που υπάρχουν σήμερα.
    Νομίζω πως ένας άνθρωπος μπορεί να πιστεύει στο θεό του και να αμφισβητεί παράλληλα κάποια πράγματα. Κάποιος μπορεί να έχει την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ενώ κάποιος άλλος όχι.
    Θεωρώ πως η επιστήμη ποτέ δεν θα μπορέσει να δώσει απόλυτες απαντήσεις. Η εικόνα του κάθε ανθρώπου ακόμα και για την ίδια του τη ζωή, δεν είναι τίποτα άλλο από μία υποκειμενική ερμηνεία. Πόσο μάλλον το να προσπαθούμε να δώσουμε απαντήσεις σε θέματα όπως η δημιουργία και η εξέλιξη του σύμπαντος, στα οποία η λογική μου λέει πως εμείς δεν έχουμε παίξει κανένα ρόλο.
    Προσωπικά δε με φοβίζει ο «ιός» καμιάς θρησκείας. Με φοβίζουν μόνο οι οπαδοί των θρησκειών που προσπαθούν να επιβάλουν κάποια πράγματα αλλά και οι αντίπαλοι τους που προσπαθούν να επιβάλουν κάποια άλλα. Δεν είμαστε εδώ για να επιβάλλουμε ή να ακολουθήσουμε κάποιο χριστιανικό, μουσουλμανικό, αθεϊστικό ή οποιονδήποτε άλλο τρόπο ζωής. Αν δεν κάνω λάθος κάποιο μέλος έγραψε πιο πάνω πως οι θρησκείες είναι όσοι και οι άνθρωποι. Μήπως τελικά αυτή είναι η αλήθεια;

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Πολύ ωραία μεταμοντέρνα και σχετικά άοσμη τοποθέτηση (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, ωστόσο επιτίθεμαι στην καθωσπρέπει επιταγή, που με θέλει καλούλα απέναντι στον καταπιεστή μου). Έναν καταπιεστή που εχθρεύεται την ύπαρξή μου και συστηματικά την υποτιμά μέσα στους αιώνες. Μάλλον είμαι στη συμπεριφορά παρόμοια με τον tommorello παραπάνω, θεωρώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να μην είμαι κόσμια απέναντι σε αυτόν που μου αρνείται τα δικαιώματά μου. Όπως και σε αυτήν/ον που τα κάνει γαργάρα (δεν είδα κανέναν πιστό στο νήμα αυτό να μιλήσει για τα ουσιώδη δικαιώματα ομάδων που έχει καταστρατηγήσει κάθε πιστός με την σύμπραξή του και σύμπλευση με τη θρησκεία). Αν το δω, μπορεί και να είμαι πιο καλούλα κι εγώ. Μέχρι τότε, θα διατηρώ την ίδια στάση. Θα χτυπάω όσο μπορώ και όπως το θέλω.
    #UnVioladorEnTuCamino

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by boroboroman View Post
    εμενα αυτο που δεν μου στέκει στον Χριστιανισμό είναι το εξης:


    Γιατί ο Θεός δημιούργησε την κόλαση ή έδωσε ζωή σε ανθρώπους ενω ήξερε οτι πολλοί θα καταλήξουν σε αυτήν. Γιατί κρίνει (αν δεν κανω λαθος) με βάση την πίστη μας την στιγμή που σε θέματα πίστης είναι φυσικό να υπάρξουν άνθρωποι που δεν θα πιστέψουν? Εφόσον ο δρόμος για τον παράδεισο ξεκινάει από την πίστη, τότε γιατί επέτρεψε να υπάρξουν και άλλες θρησκείες ή παραδόσεις ή θεωρίες? Οπότε αν ο Θεός είναι Θεός αγάπης, γιατί η ψυχή ενος ανθρώπου εξαρτάται τόσο πολύ από την πίστη την στιγμή που ειναι φυσικο κάποιοι (οι περισσοτεροι μαλλον) να μην πιστέψουν?
    Πιστεύω πως όλες τις θρησκείες να πιάσουμε μία μία, σε όλες θα μας δημιουργηθούν αντίστοιχες απορίες. Για μένα ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί οι θρησκείες και ο θεός έχουν φτιαχτεί από τους ανθρώπους και όχι το αντίθετο όπως έχουμε μάθει.
    Οι άνθρωποι προσπαθούσαν να εξηγήσουν τα φυσικά φαινόμενα και μην έχοντας τις γνώσεις τα απέδωσαν σε συμπεριφορές των θεών. Πως αλλιώς θα μπορούσαν να το εξηγήσουν; Έβλεπαν τον κεραυνό και δεν ήξεραν τι είναι. Το απέδωσαν σε θυμό του τάδε θεού. «Τι να κάνουμε για να τον εξευμενίσουμε; Μία θυσία...».
    Απλά όπως σε όλα ο άνθρωπος έτσι και στη θρησκεία/θεό τον χρησιμοποιεί για «καλό» και για «κακό» σκοπό.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Πολύ ωραία μεταμοντέρνα και σχετικά άοσμη τοποθέτηση (χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, ωστόσο επιτίθεμαι στην καθωσπρέπει επιταγή, που με θέλει καλούλα απέναντι στον καταπιεστή μου). Έναν καταπιεστή που εχθρεύεται την ύπαρξή μου και συστηματικά την υποτιμά μέσα στους αιώνες. Μάλλον είμαι στη συμπεριφορά παρόμοια με τον tommorello παραπάνω, θεωρώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να μην είμαι κόσμια απέναντι σε αυτόν που μου αρνείται τα δικαιώματά μου. Όπως και σε αυτήν/ον που τα κάνει γαργάρα (δεν είδα κανέναν πιστό στο νήμα αυτό να μιλήσει για τα ουσιώδη δικαιώματα ομάδων που έχει καταστρατηγήσει κάθε πιστός με την σύμπραξή του και σύμπλευση με τη θρησκεία). Αν το δω, μπορεί και να είμαι πιο καλούλα κι εγώ. Μέχρι τότε, θα διατηρώ την ίδια στάση. Θα χτυπάω όσο μπορώ και όπως το θέλω.
    Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με προσβάλλει είναι μόνο ο εαυτός μου. Η γνώμη που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε για το άτομο μου, για τις απόψεις μου δεν είναι τίποτα άλλο από μία υποκειμενική ερμηνεία εξαρτημένη από τα δικά του βιώματα και όχι από τα δικά μου.
    Η επίθεση είναι φυσιολογική αντίδραση των οργανισμών στην καταπίεση.
    Πως νιώθεις ότι καταπιέζεσαι από την χριστιανική θρησκεία και ποια δικαιώματα σου αρνείται;

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by boroboroman View Post
    εμενα αυτο που δεν μου στέκει στον Χριστιανισμό είναι το εξης:


    Γιατί ο Θεός δημιούργησε την κόλαση ή έδωσε ζωή σε ανθρώπους ενω ήξερε οτι πολλοί θα καταλήξουν σε αυτήν. Γιατί κρίνει (αν δεν κανω λαθος) με βάση την πίστη μας την στιγμή που σε θέματα πίστης είναι φυσικό να υπάρξουν άνθρωποι που δεν θα πιστέψουν? Εφόσον ο δρόμος για τον παράδεισο ξεκινάει από την πίστη, τότε γιατί επέτρεψε να υπάρξουν και άλλες θρησκείες ή παραδόσεις ή θεωρίες? Οπότε αν ο Θεός είναι Θεός αγάπης, γιατί η ψυχή ενος ανθρώπου εξαρτάται τόσο πολύ από την πίστη την στιγμή που ειναι φυσικο κάποιοι (οι περισσοτεροι μαλλον) να μην πιστέψουν?
    Γιατί υποστηρίζει πως υπάρχει η ελεύθερη βούληση ενώ ταυτόχρονα υποστηρίζει πως αν επιλέξεις ελεύθερα την άλλη πλευρά θα τιμωρηθείς; Κόλαση και αιώνια βασανιστήρια;

    Γιατί ένας θεός αγάπης θα έλεγε να διαλέξεις ανάμεσα σε εκείνον και στην οικογένειά σου;

    Γιατί ένας θεός αγάπης θα είχε μόνο άντρες μαθητές;

    Γιατί ένας θεός αγάπης θα άφηνε να υπάρχει το μίσος;

    Μέχρι να λιώσουν τα κρυοηφαίστεια στον Ποσειδώνα θα μπορούσαμε να ρωτάμε. Γιατί δεν υπάρχει θρησκεία που να μην είναι γεμάτη παραλογισμό και αντιφάσεις. Δύσκολο να τις αφήσεις άνευ κριτικής, κι όσοι το κάνουν, το κάνουν γιατί σε κάτι τους συμφέρει, ή γιατί φοβούνται.
    #UnVioladorEnTuCamino

Page 11 of 24 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ
    By YokoChoco in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2021, 23:20
  2. Θεος φυλαξοι..
    By boo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2018, 18:37
  3. Υπάρχει θεός?
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 119
    Last Post: 29-08-2017, 18:56
  4. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 07:33
  5. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •