Υπάρχει θεός; - Page 13
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 13 of 24 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 181 to 195 of 360
  1. #181
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    κοιτα θελω να θεσω απο ψεις και απο τις δυο πλευρες που δεχωνται και οχι την εκλεισια... κυριος θελω να δω πισω απο τα ελατωματα καποιοων ανθρωπων που ειναι <του θεου> μηπως υπαρχει οντος κατι σωστο και πραγματικο?

  2. #182
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    περα απο την κακι πλευρα εχεις ανθρωπους που βρικανε αντεαποκρηση λενε... κυριος ατομα απο πολυ ασχημη ζωη...

  3. #183
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    εγω ξερετε τι λεω? να δωκιμασουμε κατι ολλοι μαζι και συνχρονος ο καθενας χωριστα... οσοι διαβασετε αυτο το ποστ δλδ... αυτο που θα κανουμε ειναι οτι πριν συμπερανουμε οτι δεν υπαρχει θεος να κανουμε μια προσπαθεια να των ρωτισουμε για να ξερουμε και εμεις δλδ... η γραφη λεει οτι ειναι απανταχου παρον κια τα παντα πληρων... αμα ειναι πλεον να φυγει απο το μυαλο μας αυτο το δειλημα και η απορια γτ εχουμε που εχουμε στο κεφαλι μας τα χιλια μυρια εχουμε και αυτο ... θα μου πειτε μα καλα ο θεος δειλημα? ναι οταν τον εχουμε σαν βαρος στην συνηδειση μας ειναι... και εγω αυτο ειπα μα καλα εχουμε να τραβαμε το λουκι της ζωη μας καθε μερα θα εχουμε τωρα να τραβαμε και ενα δευτερο λουκι ενος απαιτιτικου θεου, εδω υποτιθεται οτι ο θεος ειναι εδω για να ξελαφρυνει εμας οχι για να μας βαραινει κιαλο...

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    καθηστε σε ενα μερος ηρεμα που αισθανεστε ηρεμα και ελευθεροι να μηλησετε μονοι σας. οι γεροντες λενε πως οταν θελουμε να μηλησουμε στον θεο να του μηλαμε σαν να εινια καποιος φιλος μας και να βρισκεται εκει κοντα μας γιατι οντος ειναι εκει... ειπα και εγω να το κανω λοιπον και αμα θελετε καντε και εσεις... κανεις τρεις φορες τον σταυρο σου και συνχρονος λες.
    εἰς τὸ ὄνομα τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ Ἁγίου Πνεύματος
    επικαλεισαι και τα τρια ονοματα του τριαδικου θεου... μετα λες το
    Θεοτόκε Παρθένε, Χαῖρε κεχαριτωμένη Μαρία, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ, εὐλογημένη, σὺ ἐν γυναιξί, καὶ εὐλογημένος ὁ καρπὸς τῆς κοιλίας σου, ὅτι Σωτῆρα ἔτεκες τῶν ψυχῶν ἡμῶν.
    εδω καλεισαι την παναγια, την γυναικα που εχει λαβει την υψυλοτερη θεση στην <<ιεραρχια>> των αγιων... και μετα απευθηνεσαι η στον θεο τον ιδιο η σε καποιον αγιο οποιον θες εσυ. και του λες τι θες. εδω λεω να πειτε οτι θελετε ενα σημαδι του θεου η ακομα καλυτερα αν εχετε προβληματα μια βοηθεια για τα θεματα που σας απασχολουν και ακομα καλυτερα αν ειναι φρεσκα τα θεματα αυτα και κατα την διαρκεια της προσευχης νιωθετε τον πονο αυτων... και οτι γινει στον περιβαλωντα χωρο τα επομενα λεπτα, να το παρατηρισετε.. γτ συνηθος ο θεος μηλαει με σηματα μορς οταν δεν μπορει να πλησιασει πολυ κοντα, η με τηλεγραφιματα οπως ελεγε ενας αγιος πλεον γεροντας... και αν γινει κατι αξιολογο ελατε να το πειτε εδω ειναι και ευκαρια για κουβεντα

  5. #185
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    ο Giorgos Panou πιστεύει πολυ όμως ο ίδιος (αν δεν κανω λαθος) δέχτηκε το ότι είναι πολυ φυσικό να υπάρχουν και άλλες θρησκείες καθως ο Χριστιανισμός δεν μπορεί να αποδειχθεί και είναι θέμα πίστης. Μέχρι εδώ καλα.

    ΑΛΛΑ


    Εφόσον ειναι λογικό να υπάρχουν άλλες θρησκείες, τότε ένας που μεγαλώνει και του μαθαίνουν να πιστεύει σε μια άλλη θρησκεία, δεν είναι πολυ φυσικό να θεωρεί αυτή τον σωστό δρόμο? Πχ νομίζω πάνω από 1 που είχαν θρησκεία το Ισλάμ, προσπάθησε με όμορφο τρόπο να μου πει γιατί πιστεύει ότι ειναι η σωστή θρησκεία το Ισλάμ. Και δεν μπορώ να τον κατηγορήσω για αυτό. Αν το Ισλάμ ή κάποια άλλη θρησκεία ήταν η σωστή, άραγε οι Χριστιανοί θα έριχναν το φταίξιμο στον εαυτό τους που ήταν Χριστιανοί ή θα έλεγαν ότι απλά έπεσαν σε πλανη?

    Άρα, όταν κάποιος μεγαλώνει με παραδόσεις άλλων θρησκειών, πως γίνεται μια μέρα να πει οτι θα γίνει Χριστιανός?Νομίζω υπάρχουν πολλοί που πιστεύουν στην θρησκεία τους (ακομα και αν κανουν λάθος). Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτοί οι άνθρωποοι θα πάνε στην κόλαση για κάτι που είναι απόλυτα φυσικό.


    Επίσης, αν λάβουμε υποψιν ότι

    1) η εκκλησία έχει κάνει κάποια λάθη

    2) ο Χριστιανισμός δεν μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι ο σωστός δρόμος

    3) φαινομενικά τουλάχιστον Βιβλικές αντιφάσεις.

    4) Υπάρξη άλλων θρησκειών που έχουν τις δικιές τους παραδόσεις και πιστούς που πιστεύουν πολυ όπως ένας Χριστιανός.


    Οπότε με βάση αυτά, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χριστιανικός Θεός έκανε τον άνθρωπο, του έδωσε ελεύθερη βούληση αλλά με δύσκολους κανόνες για να πάει στον παράδεισο και παράλληλα έδωσε το δώρο μέσω της πίστης, την στιγμή που όταν τίθεται θέμα πίστης είναι πολύ φυσικό κάποιοι για τον Χ,Ψ λόγω να μην πιστέψουν. Γιατί επέτρεψε άλλες θρησκείες? Για αυτό και εμένα έπαψε ο Χριστιανισμός να βγάζει νόημα. Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Θεός θύμωσε τοσο πολύ με τον Αδάμ και την Εύα και έπρεπε να υποφέρει όλο το ανθρώπινο γένος.

    Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο Χριστός εμφανίστηκε κάποια συγκεκριμένη εποχή για να θυσιαστεί για τον άνθρωπο. Τι γίνεται με αυτούς που ζήσαν πολυ πριν τον Χριστό? Επίσης, γιατί στην Παλαιά Διαθήκη λέει ότι οι άνθρωποοι θα πρέπει να θανατώνονται για τις αμαρτίες τους (πανω κάτω) ενώ ο Χριστός έλεγε για συγχώρεση?



    απλα μου φιανεται οτι κάποιοι πιστεύουν γιατι απλά πιστεύουν.

    https://old.reddit.com/r/Christianit...ave_different/

    εδω ενας μου λέει ότι η Βίβλος λέει αλήθεια χωρις καν αποδείξεις. και μάλιστα λέει ότι οι Χριστιανοί δεν πρέπει να διαφωνούν. άρα αν κάποιος έχει απλα δεν μπορεί να πιστέψει, θα του πουν "οκ μην πιστευεις, πανε στην κολαση"
    Last edited by RupanSan; 14-06-2021 at 12:09.

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    αδικα παιδευεσαι, ρανταπλαν.
    ΚΑΜΙΑ θρησκεια δεν προσφερει αποδειξεις.
    προπαγανδιζει πραγματικα η στημμενα "θαυματα", που καποιες φορες ειναι απλα φημες, δεν υπηρξαν ποτε δηλαδη, και βασει αυτου, ακολουθει μια ολοκληρη θεωρια για την υπαρξη και τον θεο, και πιστευει ο αφελης...
    εκει σταματανε οι αποδειξεις. στα "θαυματα".
    το αστειο ειναι, οτι τα "θαυματα" υπαρχουν σε πολλες θρησκειες.
    δλδ, λεει καποιος "μα εγινε θαυμα στην υγεια μου!! δεν ξερετε εσεις. ο αγιος ταδε με εσωσε". και ο μουσουλμανος εχει ζησει θαυμα ομως. κια υτος το ιδιο λεει. τι αποδεικνυει οτι το χριστιανικο θαυμα ειναι πιο "εγκυρο" απο το μουσουλμανικο;;;

    επομενως, ακομα κι αν ειναι πραγματικα, γιατι να πιστεψεις στα θαυματα του χριστιανισμου κι οχι στα θαυματα του βουδισμου, για παραδειγμα;;;
    η απαντηση, ειναι οτι δεν υπαρχει λογικο κριτηριο για να πιστεψεις σε καμια θρησκεια.
    ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ, ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ! ετσι του την βαρεσε ρε παιδι μου, και θελει να πιστευει εκει και οχι αλλου!
    μην ψαχνεις λογικη. δεν υπαρχει. η την δεχεσαι ακριτα την πιστη, η δεν την δεχεσαι.
    εσυ βραχυκυκλωνεις γιατι προσπαθεις να κανεις λογικη διεργασια, σε κατι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΤΗΡΙΧΤΟ, ΛΟΓΙΚΑ.

  7. #187
    Banned
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    20
    παρολαυτα προσπθαησα να βρω μαρτυριες και θαύματα από Ισλάμ αλλα δεν βρίσκω νομίζω. (δεν εψαξα και πολυ)


    γραφω στο google


    testimonies about Allah
    testiminues Hindu

    αλλα νομιζω δεν βγάζει

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    παρολαυτα προσπθαησα να βρω μαρτυριες και θαύματα από Ισλάμ αλλα δεν βρίσκω νομίζω. (δεν εψαξα και πολυ)


    γραφω στο google


    testimonies about Allah
    testiminues Hindu

    αλλα νομιζω δεν βγάζει
    παρε το πρωτο που μου εβγαλε. υπαρχουν κι αλλα πολλα.
    https://www.briefingnews.gr/ellada/i...spastika-islam

    αλλα "θαυματα" κανουν κι οι φακιρηδες... δεν ειναι αποδειξη αληθειας ουτε τα θαυματα ουτε τα "θαυματα".
    ιδιωτικα "θαυματα" συμβαινουν σε ανθρωπους πολλων θρησκειων, αλλα και σε απιστους.. αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αληθινη η θρησκεια τους. μπορει να σημαινει οτι εξηγουν με λαθος τροπο αυτο που τους συνεβη...
    Last edited by Remedy; 14-06-2021 at 13:56.

  9. #189
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,603
    οριστε. εδω λεει για θαυματα στην ισλαμικη θρησκεια.
    κι επειδη το λεει;;; πρεπει να ειναι αληθεια;;;
    http://www.islamicbook.ws/greek/greek-03.pdf

  10. #190
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    για αλλους υπαρχει, για αλλους οχι, τωρα αυτος που εφτιαξε το συμπαν να σχολειται μαζι μας, ακουγεται λιγο παρανοικο .....εως πολυ ........ο ανθρωπος εχει αναγκη να πιστευει καπου , ολοι οι λαοι πιστευουν σε κατι.......το μπιγκπ-μανγκ ? εσκασε το τιποτα και δημιουργηθηκε ολο το το συμπαν ? μπααααααα, τρελο ακουγεται κι αυτο.......

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Σουνίτες, Σιίτες, Ευαγγελιστές, Βουδιστές , Σιχ...
    Πόσες θρησκείες υπάρχουν τελικά;
    Δε νομιζω οτι ειναι επακριβως δυνατον να καταμετρηθουν (μαζι με τα παρακλαδια τους)

    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Τι είναι η θρησκεία;
    Χοντρικα, η πιστη σε κατι ανευ αποδείξεων

    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Ωφελεί η ύπαρξη της στη ζωή μας;
    Καθολου.

    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Ποια θρησκεία βοηθάει περισσότερο τον άνθρωπο να αντεπεξέρχεται στις δυσκολίες της ζωής;
    Καμια. Η ερωτηση ειναι λιγο περιεργη. Παιρνει σαν δεδομενο οτι καποια θρησκεια βοηθαει κατι που ειναι ψευδες και λαθος.


    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Υπάρχει θεός;
    Δεν εχεις δωσει τον ορισμο του Θεου οποτε ειναι αδυνατον να απαντηθει η ερώτηση


    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Υπάρχει μετά θάνατον ζωή;
    Υπαρχει οσο ακριβως υπηρξε ζωη και πριν γεννηθεί καποιος. Στην τελικη δεν εχει σημασια.

  12. #192
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by RupanSan View Post
    παρολαυτα προσπθαησα να βρω μαρτυριες και θαύματα από Ισλάμ αλλα δεν βρίσκω νομίζω. (δεν εψαξα και πολυ)
    ΦΥΣΙΚΑ και υπαρχουν "θαυματα" στο Ισλαμ, ενα απο αυτα ειναι το κοψιμο του φεγγαριου στα δυο η την περιγραφη του οτι η γη ειναι στρογγυλη.
    Βασικα υπαρχουν περιπου καμια πενηνταρια (πολυ χοντρικα).

  13. #193
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ρε παιδιά αυτός ο Λάζαρος, τι απέγινε; ξαναπέθανε;

  14. #194
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Ρε παιδιά αυτός ο Λάζαρος, τι απέγινε; ξαναπέθανε;
    Τα ίδια με τον χριστό, κάθε χρόνο η ιστορία επαναλαμβάνεται. Κούρασαν κι αυτοί, για να χρησιμοποιήσω τα λόγια μιας εν χριστώ αδελφής. Ο χειρότερός μου εφιάλτης είναι η επανάληψη του Ιησού από τη Ναζαρέτ κάθε πάσχα χριστιανών πάσχα. Το εμπεδώσαμε, φτάνει. :P

    Να βάλω κι εδώ το διάσημο ερώτημα του Carl Sagan, o θεός υπάγεται στον Δεύτερο Νόμο της Θερμοδυναμικής;
    #UnVioladorEnTuCamino

  15. #195
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Υπάρχει θεός;
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Δεν εχεις δωσει τον ορισμο του Θεου οποτε ειναι αδυνατον να απαντηθει η ερώτηση
    Δανείζομαι τον ορισμό της Wikipedia :
    Με τον γενικό όρο Θεός (πληθ. θεοί) εννοείται η υπέρτατη οντότητα, το υπερφυσικό όν ή γενικότερα μία οντότητα με υπερφυσικές δυνατότητες. Στις μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες, ο Θεός φέρεται ως ο δημιουργός όλου του Κόσμου.

    Τι πιστεύεις; Υπάρχει;

Page 13 of 24 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ
    By YokoChoco in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2021, 22:20
  2. Θεος φυλαξοι..
    By boo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2018, 17:37
  3. Υπάρχει θεός?
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 119
    Last Post: 29-08-2017, 17:56
  4. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 06:33
  5. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •