Υπάρχει θεός; - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 24 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast
Results 196 to 210 of 360
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Δανείζομαι τον ορισμό της Wikipedia :
    Με τον γενικό όρο Θεός (πληθ. θεοί) εννοείται η υπέρτατη οντότητα, το υπερφυσικό όν ή γενικότερα μία οντότητα με υπερφυσικές δυνατότητες. Στις μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες, ο Θεός φέρεται ως ο δημιουργός όλου του Κόσμου.

    Τι πιστεύεις; Υπάρχει;
    Ναι, ομως εξηγουμαι....

    Ενας οποιοσδηποτε τεχνολογικα προηγημενος εξωγηινος πολιτισμος μπορει να τηρει ολες αυτες τις προυποθεσεις, μα ολες ομως.

    Ο ορος Θεος ειναι πολυ γενικος και απο την φυση του ακαθοριστος, κυριως λογω ελειψης χειροπιαστων αποδειξεων ωστε να μπορουμε να εχουμε συγκριση.

    Πχ Η μανα μου κανει ωραιο παστιτσιο, αυτο το ξερω οχι διοτι απλα το κανει η μανα μου αλλα διοτι εχω φαει και απο αλλους. Δηλαδη εχω ενα μετρο συγκρισης. Στον Θεο τι εχουμε? ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.
    Last edited by JimNirou; 15-06-2021 at 12:05.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Ναι, ομως εξηγουμαι....

    Ενας οποιοσδηποτε τεχνολογικα προηγημενος εξωγηινος πολιτισμος μπορει να τηρει ολες αυτες τις προυποθεσεις, μα ολες ομως.

    Ο ορος Θεος ειναι πολυ γενικος και απο την φυση του ακαθοριστος, κυριως λογω ελειψης χειροπιαστων αποδειξεων ωστε να μπορουμε να εχουμε συγκριση.

    Πχ Η μανα μου κανει ωραιο παστιτσιο, αυτο το ξερω οχι διοτι απλα το κανει η μανα μου αλλα διοτι εχω φαει και απο αλλους. Δηλαδη εχω ενα μετρο συγκρισης. Στον Θεο τι εχουμε? ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.
    Θα μπορούσε ένας τεχνολογικά προηγμένος εξωγήινος πολιτισμός να έχει δημιουργήσει τον κόσμο;

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Θα μπορούσε ένας τεχνολογικά προηγμένος εξωγήινος πολιτισμός να έχει δημιουργήσει τον κόσμο;
    Ναι.
    ________

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Ναι.
    ________
    Και τον τεχνολογικά προηγμένο πολιτισμό ποιος τον έχει δημιουργήσει;

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Και τον τεχνολογικά προηγμένο πολιτισμό ποιος τον έχει δημιουργήσει;
    ειναι αυτοδημιουργητος...

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Και τον τεχνολογικά προηγμένο πολιτισμό ποιος τον έχει δημιουργήσει;
    Πέφτετε στον κύκλο της πρώτης αναιτιολόγητης αιτίας. Αυτό που προσπαθείς να εκμαιεύσεις δε μπορεί να σταθεί, γιατί πάλι δεν υπάρχουν αποδείξεις για τον τεχνολογικά αυτό προηγμένο πολιτισμό ο οποίος θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει το σύμπαν. Και επίσης, θεωρείτε τον ανθρώπινο πολιτισμό τόσο προηγμένο αλήθεια; Ένας κοροναιός αρκούσε για να έρθουν τα πάνω κάτω στον απίστευτά μας τεχνολογικά προηγμένο πολιτισμό. Δεν έχουμε βρει φάρμακα για σοβαρότατες ασθένειες, και βρισκόμαστε σε ένα φόρουμ που συζητάμε για ψυχικές νόσους για τις οποίες δεν έχουμε ακόμη ξεκάθαρες απαντήσεις στα ερωτήματα γι αυτές.

    Δεύτερον, ας πούμε ότι η απάντηση στο παραπάνω σου ερώτημα Ποιος έχει δημιουργήσει τον τεχνολογικά προηγμένο πολιτισμό. Ας πούμε ότι απαντώ ο θεός. Το επόμενο ερώτημα θα είναι και τον θεό ποιος τον έχει δημιουργήσει;

    Το ερώτημα "και ποιος έφτιαξε τον τεχνολογικά προηγμένο πολιτισμό" βασίζεται στην αναλογία. Οτιδήποτε είναι πιο σύνθετο από τον άνθρωπο "κάποιος πρέπει να το έφτιαξε". Ονομάζεται ανθρώπεια (ή ανθρώπινη) αρχή.
    Το σύμπαν δεν έχει μόνο τελειότητα, αρμονία και ομορφιά. Αυτό που οι πιστοί επιλέγουν να δουν δηλαδή. Το σύμπαν έχει ταυτόχρονα χάος, εκρήξεις στα κέντρα γαλαξιών, τυχαιότητα, καταστροφή.
    #UnVioladorEnTuCamino

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Και τον τεχνολογικά προηγμένο πολιτισμό ποιος τον έχει δημιουργήσει;
    Δεν ξερουμε και δεν εχει σημασια.

    Το σιγουρο ειναι οτι καποια στιγμη εγινε καποια αντιδραση εξαιρετικα βιαιη με αποτελέσμα το σημειο που βρισκομαστε σημερα.

    Τι προκαλεσε αυτη την αντιδραση δεν ξερουμε...ακομη, και ειπαμε, δεν εχει και σημασια στην τελικη.

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι αυτοδημιουργητος...
    Άντε κι εσύ. Επιμένεις να χαλάς το γλυκό. Όχι. Πρέπει εξάπαντος να έχει δημιουργηθεί από θεό!
    #UnVioladorEnTuCamino

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Πέφτετε στον κύκλο της πρώτης αναιτιολόγητης αιτίας.
    Οχι εγω.


    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Το επόμενο ερώτημα θα είναι και τον θεό ποιος τον έχει δημιουργήσει;
    Θα σου απαντησουν οτι αυτος υπηρχε απο παντα ΧΩΡΙΣ να μπορουν να αποδειξουν οτι κατι μπορει να υπαρξει απο παντα, απλα βολευει το σκεπτικο τους.

    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Το σύμπαν δεν έχει μόνο τελειότητα, αρμονία και ομορφιά. Αυτό που οι πιστοί επιλέγουν να δουν δηλαδή. Το σύμπαν έχει ταυτόχρονα χάος, εκρήξεις στα κέντρα γαλαξιών, τυχαιότητα, καταστροφή.
    Βασικα εγω νομιζω οτι το συμπαν ειναι μονο χαος, ενταξει εχει και χρωματακια/σχηματακια κτλπ αλλα
    αυτα ειναι ομορφα μονο απο μακρια και μονο για εμας. Πχ αν ρωτησεις ενα δελφινι για το ποσο ρομαντικο ειναι το φεγγαρι μαντεψε την απαντηση του!

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Συμφωνώ, πάλι στην ανθρώπεια αρχή καταλήγουμε. Πρέπει το σύμπαν να έχει φτιαχτεί για εμάς, πόσος ναρκισσισμός έτσι; Ο άνθρωπος στο κέντρο όλων. Ε, δεν είναι. Να το χωνέψουν τα πιστά.
    #UnVioladorEnTuCamino

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ειναι αυτοδημιουργητος...
    Αυτοδημιούργητος όπως εμείς;

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Συμφωνώ, πάλι στην ανθρώπεια αρχή καταλήγουμε. Πρέπει το σύμπαν να έχει φτιαχτεί για εμάς, πόσος ναρκισσισμός έτσι; Ο άνθρωπος στο κέντρο όλων. Ε, δεν είναι. Να το χωνέψουν τα πιστά.
    Από ποιον ειπώθηκε κάτι τέτοιο;

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Ε, από όλες τις θρησκείες; Ο ανθρωποκεντρισμός είναι χαρακτηριστικό των θρησκειών, άρα και του ερωτήματος για τον θεό εν προκειμένω. Δεν εννοούσα ότι το ισχυρίστηκες εσύ.
    #UnVioladorEnTuCamino

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    merlot , .......,σε παω με χιλια .......

  15. #210
    Erin
    Guest
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Σουνίτες, Σιίτες, Ευαγγελιστές, Βουδιστές , Σιχ...

    Πόσες θρησκείες υπάρχουν τελικά;
    Τι είναι η θρησκεία;
    Ωφελεί η ύπαρξη της στη ζωή μας;
    Ποια θρησκεία βοηθάει περισσότερο τον άνθρωπο να αντεπεξέρχεται στις δυσκολίες της ζωής;
    Υπάρχει θεός;
    Υπάρχει μετά θάνατον ζωή;

    Όσοι πιστοί προσέλθετε μήπως βρούμε απαντήσεις...
    Κοίταξε, κανένας δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς.
    Έχει να κάνει με το πως αισθάνεται ο κάθε άνθρωπος.
    Προσωπικά έχω σκαμπανεβάσματα με την πίστη μου.
    Μια πιστεύω μία όχι.
    Ή μάλλον για να είμαι πιο ακριβής, πιστεύω ότι υπάρχει"κάτι" και μία το εμπιστεύομαι μία όχι.
    Πάντως αν όντως υπάρχει, δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με θρησκεία.
    Αυτά είναι ανθρώπινα δημιουργήματα για οικονομικούς και πολιτικούς λόγους πιστεύω.
    Αν υπάρχει, πιστεύω ότι είναι μία ενέργεια η οποία αγαπάει εξίσου τους πάντες και τα πάντα.
    Εμείς τα κάνουμε ρόιδο μεταξύ μας.

Page 14 of 24 FirstFirst ... 41213141516 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ
    By YokoChoco in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2021, 22:20
  2. Θεος φυλαξοι..
    By boo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2018, 17:37
  3. Υπάρχει θεός?
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 119
    Last Post: 29-08-2017, 17:56
  4. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 06:33
  5. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 00:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •