Υπάρχει θεός;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 24 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 360
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101

    Υπάρχει θεός;

    Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Σουνίτες, Σιίτες, Ευαγγελιστές, Βουδιστές , Σιχ...

    Πόσες θρησκείες υπάρχουν τελικά;
    Τι είναι η θρησκεία;
    Ωφελεί η ύπαρξη της στη ζωή μας;
    Ποια θρησκεία βοηθάει περισσότερο τον άνθρωπο να αντεπεξέρχεται στις δυσκολίες της ζωής;
    Υπάρχει θεός;
    Υπάρχει μετά θάνατον ζωή;

    Όσοι πιστοί προσέλθετε μήπως βρούμε απαντήσεις...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εσυ, τι πιστευεις;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Σουνίτες, Σιίτες, Ευαγγελιστές, Βουδιστές , Σιχ...

    Πόσες θρησκείες υπάρχουν τελικά;
    Τι είναι η θρησκεία;
    Ωφελεί η ύπαρξη της στη ζωή μας;
    Ποια θρησκεία βοηθάει περισσότερο τον άνθρωπο να αντεπεξέρχεται στις δυσκολίες της ζωής;
    Υπάρχει θεός;
    Υπάρχει μετά θάνατον ζωή;

    Όσοι πιστοί προσέλθετε μήπως βρούμε απαντήσεις...
    Γειά σου Remedy!
    Είσαι γυναίκα ή άντρας;

    Τα χαρτιά μου γράφουν Χριστιανός Ορθόδοξος και μεγάλωσα πολύ κοντά στην Εκκλησία. Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να πω πως είμαι πιστός αφού δεν τηρώ πολλά από αυτά που πρεσβεύει.

    Προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι για το κατά πόσον οι θρησκείες γενικότερα έχουν ωφελήσει ή όχι τον άνθρωπο (γι' αυτό άνοιξα και το θέμα).

    Θεός δε μπορώ να ξέρω αν υπάρχει. Ξέρω όμως πως ο θεός σαν έννοια είναι ανθρώπινη κατασκευή.

    Σε μετά θάνατον ζωή δεν πιστεύω.

    Νομίζω πως η θρησκεία είναι περισσότερο ένα μέσο για τη συμμόρφωση των πολιτών με όσα αποδέχεται ή όχι η κοινωνία.

    Η δική σου άποψη ποια είναι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Ορθόδοξοι, Καθολικοί, Προτεστάντες, Σουνίτες, Σιίτες, Ευαγγελιστές, Βουδιστές , Σιχ...

    Πόσες θρησκείες υπάρχουν τελικά;
    Τι είναι η θρησκεία;
    Ωφελεί η ύπαρξη της στη ζωή μας;
    Ποια θρησκεία βοηθάει περισσότερο τον άνθρωπο να αντεπεξέρχεται στις δυσκολίες της ζωής;
    Υπάρχει θεός;
    Υπάρχει μετά θάνατον ζωή;

    Όσοι πιστοί προσέλθετε μήπως βρούμε απαντήσεις...
    Καλημερα

    Εσυ είσαι ήρεμος με τα πιστεύω σου ή επηρεάζεσαι απο κάποιον άλλον τρίτο και μπορεί να στραφείς στην δική του πίστη αν σε επηρεάσει - πείσει , με μοναδικό σκοπό την αναζήτηση της ηρεμίας σου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Εσυ είσαι ήρεμος με τα πιστεύω σου ή επηρεάζεσαι απο κάποιον άλλον τρίτο και μπορεί να στραφείς στην δική του πίστη αν σε επηρεάσει - πείσει , με μοναδικό σκοπό την αναζήτηση της ηρεμίας σου ?
    Γειά σου

    Προσπαθώ να διαμορφώνω τα πιστεύω μου και να βρίσκω απαντήσεις στα ερωτήματα μου στηριζόμενος σε επιστημονικές αποδείξεις και νιώθω ήρεμος μ' αυτό. Δεν επηρεάζομαι από κάποιον τρίτο με εξαίρεση βέβαια την επιστήμη.

    Πέρα από την ατομική ηρεμία όμως αναρωτιέμαι για το κατά πόσον οι θρησκείες συμβάλλουν ή όχι στην ευημερία του ανθρώπου πάνω στη γη.

    Η ύπαρξη πολλών θρησκειών είναι προς όφελος του ανθρώπου ή όχι; Πως θα ήταν η ζωή μας χωρίς θρησκεία;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Γειά σου Remedy!
    Είσαι γυναίκα ή άντρας;

    Τα χαρτιά μου γράφουν Χριστιανός Ορθόδοξος και μεγάλωσα πολύ κοντά στην Εκκλησία. Αυτή τη στιγμή δε μπορώ να πω πως είμαι πιστός αφού δεν τηρώ πολλά από αυτά που πρεσβεύει.

    Προβληματίζομαι και αναρωτιέμαι για το κατά πόσον οι θρησκείες γενικότερα έχουν ωφελήσει ή όχι τον άνθρωπο (γι' αυτό άνοιξα και το θέμα).

    Θεός δε μπορώ να ξέρω αν υπάρχει. Ξέρω όμως πως ο θεός σαν έννοια είναι ανθρώπινη κατασκευή.

    Σε μετά θάνατον ζωή δεν πιστεύω.

    Νομίζω πως η θρησκεία είναι περισσότερο ένα μέσο για τη συμμόρφωση των πολιτών με όσα αποδέχεται ή όχι η κοινωνία.

    Η δική σου άποψη ποια είναι;
    ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με την δικια σου..
    μου κανει εντυπωση που δεν ξερεις αν ειμαι γυναικα η ανδρας... φαινεται παρα πολυ ξεκαθαρα απο τα γραπτα μου. περισσοτερο με ατομο που προσπαθει να δειξει οτι δεν ξερει τπτ απο το φορουμ (για ξεκαρφωμα), μου κανει η ερωτηση σου....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Γειά σου

    Προσπαθώ να διαμορφώνω τα πιστεύω μου και να βρίσκω απαντήσεις στα ερωτήματα μου στηριζόμενος σε επιστημονικές αποδείξεις και νιώθω ήρεμος μ' αυτό. Δεν επηρεάζομαι από κάποιον τρίτο με εξαίρεση βέβαια την επιστήμη.

    Πέρα από την ατομική ηρεμία όμως αναρωτιέμαι για το κατά πόσον οι θρησκείες συμβάλλουν ή όχι στην ευημερία του ανθρώπου πάνω στη γη.

    Η ύπαρξη πολλών θρησκειών είναι προς όφελος του ανθρώπου ή όχι; Πως θα ήταν η ζωή μας χωρίς θρησκεία;

    Ειναι πιστευεις δυνατον καποιος που ψαχνεται συνεχεια να ειναι ηρεμος σε αυτο το κομματι .
    Ειναι ενα πηγαδι γνωσεων σε αυτο που πας να πεσεις χωρις πατο ...
    Οσο ψαχνεις ανακαλυπτεις και οσο ανακαλυπτεις αναρωτιεσαι και δεν ηρεμεις .

    Δεν λεω οτι ειναι κακο αλλα μαλλον δεν εισαι ηρεμος .Ηρεμια σημανει εχω βρει τις απαντησεις στα ερωτηματα που με βασσανιζαν και εχω καλυφθει .
    Εσυ ακομα αναρωτιεσαι για πολλα και βασικα ερωτηματα ,αρα πως εισαι απολυτος για την ηρεμια σου ?


    Νομιζεις οτι θρησκεια και επιστημη μπορει να συμβαδισουν ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια με την δικια σου..
    μου κανει εντυπωση που δεν ξερεις αν ειμαι γυναικα η ανδρας... φαινεται παρα πολυ ξεκαθαρα απο τα γραπτα μου. περισσοτερο με ατομο που προσπαθει να δειξει οτι δεν ξερει τπτ απο το φορουμ (για ξεκαρφωμα), μου κανει η ερωτηση σου....
    Από τις απαντήσεις σου στο άλλο θέμα που είχα ανοίξει, ήμουν βέβαιος πως είσαι γυναίκα. Στο θέμα "Η θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό" ένα μέλος σε αποκαλεί "φίλε" και η απορία μου δημιουργήθηκε από εκεί...

    Τι εννοείς λέγοντας "περισσοτερο με ατομο που προσπαθει να δειξει οτι δεν ξερει τπτ απο το φορουμ (για ξεκαρφωμα), μου κανει η ερωτηση σου....";

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Από τις απαντήσεις σου στο άλλο θέμα που είχα ανοίξει, ήμουν βέβαιος πως είσαι γυναίκα. Στο θέμα "Η θέση της γυναίκας στο Χριστιανισμό" ένα μέλος σε αποκαλεί "φίλε" και η απορία μου δημιουργήθηκε από εκεί...

    Τι εννοείς λέγοντας "περισσοτερο με ατομο που προσπαθει να δειξει οτι δεν ξερει τπτ απο το φορουμ (για ξεκαρφωμα), μου κανει η ερωτηση σου....";
    αν εβλεπες οτι το ατομο εκεινο μολις ειχε μπει στο φορουμ και δεν ειχαμε αλλες συζητησεις, θα καταλαβαινες, οτι στην τυχη το λεει..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Γειά σου

    Προσπαθώ να διαμορφώνω τα πιστεύω μου και να βρίσκω απαντήσεις στα ερωτήματα μου στηριζόμενος σε επιστημονικές αποδείξεις και νιώθω ήρεμος μ' αυτό. Δεν επηρεάζομαι από κάποιον τρίτο με εξαίρεση βέβαια την επιστήμη.

    Πέρα από την ατομική ηρεμία όμως αναρωτιέμαι για το κατά πόσον οι θρησκείες συμβάλλουν ή όχι στην ευημερία του ανθρώπου πάνω στη γη.

    Η ύπαρξη πολλών θρησκειών είναι προς όφελος του ανθρώπου ή όχι; Πως θα ήταν η ζωή μας χωρίς θρησκεία;
    εαν συμβαλλουν στην ευημερια καποιων ανθρωπων, θα εβγαζες το συμπερασμα οτι συμβαλλουν στην ευημερια "του ανθρωπου";

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αν εβλεπες οτι το ατομο εκεινο μολις ειχε μπει στο φορουμ και δεν ειχαμε αλλες συζητησεις, θα καταλαβαινες, οτι στην τυχη το λεει..
    Η αλήθεια είναι πως δεν το πρόσεξα αυτό. Οπότε επέλεξα να σε ρωτήσω άμεσα. Σε αναστάτωσε η ερώτηση μου;

    Θες να μου πεις τι εννοείς λέγοντας για μένα "περισσοτερο με ατομο που προσπαθει να δειξει οτι δεν ξερει τπτ απο το φορουμ (για ξεκαρφωμα), μου κανει η ερωτηση σου....";

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εαν συμβαλλουν στην ευημερια καποιων ανθρωπων, θα εβγαζες το συμπερασμα οτι συμβαλλουν στην ευημερια "του ανθρωπου";
    Εάν συμβάλλουν στην ευημερία ενός ή περισσοτέρων ανθρώπων θα ρωτούσα με ποιο τρόπο και αν είναι δυνατόν να συμβάλλουν με αυτό τον τρόπο στην ευημερία όλων των ανθρώπων.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ειναι πιστευεις δυνατον καποιος που ψαχνεται συνεχεια να ειναι ηρεμος σε αυτο το κομματι .
    Ειναι ενα πηγαδι γνωσεων σε αυτο που πας να πεσεις χωρις πατο ...
    Οσο ψαχνεις ανακαλυπτεις και οσο ανακαλυπτεις αναρωτιεσαι και δεν ηρεμεις .

    Δεν λεω οτι ειναι κακο αλλα μαλλον δεν εισαι ηρεμος .Ηρεμια σημανει εχω βρει τις απαντησεις στα ερωτηματα που με βασσανιζαν και εχω καλυφθει .
    Εσυ ακομα αναρωτιεσαι για πολλα και βασικα ερωτηματα ,αρα πως εισαι απολυτος για την ηρεμια σου ?


    Νομιζεις οτι θρησκεια και επιστημη μπορει να συμβαδισουν ?
    Πιστεύω πως η γνώση είναι δύναμη και η δίψα για γνώση δεν σταματά ποτέ. Κάθε μέρα μαθαίνουμε καινούργια πράγματα, ή όχι;

    Δε με απασχολεί το αν μπορούν να συμβαδίσουν. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Η θρησκεία στηρίζεται στην πίστη. Η επιστήμη στη γνώση. Είναι δύο διαφορετικές λέξεις το πιστεύω και το γνωρίζω. Λογικά όσο καλύτερα συμβαδίζουν τόσο το καλύτερο για όλους μας, έτσι δεν είναι;

    Να διευκρινίσω πως δεν είμαι κατά της θρησκείας. Όποια κι αν είναι αυτή. Σίγουρα είμαι κατά της άποψης πως "η μόνη αληθινή θρησκεία/ο μόνος αληθινός θεός είναι....". Νομίζω πως δε βοηθάει την ανθρωπότητα αυτή η άποψη.

    Να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα.... Στο φόρουμ δεν τραβάνε γενικά τέτοια θέματα; Πως εξηγείτε το ότι απαντάτε μόνο εσείς οι δύο, Marilou και Remedy, Remedy και Marilou;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Η αλήθεια είναι πως δεν το πρόσεξα αυτό. Οπότε επέλεξα να σε ρωτήσω άμεσα. Σε αναστάτωσε η ερώτηση μου;

    Θες να μου πεις τι εννοείς λέγοντας για μένα "περισσοτερο με ατομο που προσπαθει να δειξει οτι δεν ξερει τπτ απο το φορουμ (για ξεκαρφωμα), μου κανει η ερωτηση σου....";
    θα σου πω εν καιρω, αν χρειαστει. δεν θελω να σε επηρρεασω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Εάν συμβάλλουν στην ευημερία ενός ή περισσοτέρων ανθρώπων θα ρωτούσα με ποιο τρόπο και αν είναι δυνατόν να συμβάλλουν με αυτό τον τρόπο στην ευημερία όλων των ανθρώπων.
    εαν για παραδειγμα, συμβαλλουν στην ευημερια οσων μπαινουν στην θεση των "κεφαλων" των θρησκειων/ εκκλησιων, δεν σημαινει οτι οτι συμβαλλουν στην ευημερια των χιλιαδων πιστων, καπως οπως η ευημερια του αρχηγου κρατους, δεν σημαινει και την ευημερια του λαου...

Page 1 of 24 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ
    By YokoChoco in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2021, 23:20
  2. Θεος φυλαξοι..
    By boo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2018, 18:37
  3. Υπάρχει θεός?
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 119
    Last Post: 29-08-2017, 18:56
  4. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 07:33
  5. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •