Υπάρχει θεός; - Page 23
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 23 of 24 FirstFirst ... 1321222324 LastLast
Results 331 to 345 of 360
  1. #331
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    1.Ωπ. Εισαι σιγουρη?


    2.Δεν επικαλουνται απλα, εχουν και αποδειξεις...


    3.Οι μορμονοι οπως και οι Μαρτυρες αλλα και αλλοι πολλοι αυτοαποκαλουμενοι χριστιανοι (2500+ διαφορετικα κομματια) δεν εχουν εκκλησιες, η παπαδες.

    4.ΑΝ λοιπον εσυ αρχιζες να κοβεις επιταγες στο ονομα μου εγω θα σε αφηνα να γεμισεις ακαλυπτες επιταγες το εμποριο με το ονομα μου η θα σε ευρισκα και
    θα σου εξηγουσα τι εστι Τζιμ?

    Ετσι λοιπον και καποια σωφρον οντοτητα θα επρεπε να επεμβει να σταματησει αυτο που γινετε (και να εξηγησει ΓΙΑΤΙ τοσο καιρο δεν εκανε τιποτα),
    για οσο δεν συμβαινει εγω δεν βλεπω την διαφορα με την ανυπαρξια.

    Δεν μπορουν ολοι να εχουν δικιο, ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ να εχουν αδικο, μην το ξεχνας αυτο.

    5.Α επισης η κολαση ειναι τεχνικα αδυνατον να υπαρξει, αλλα αυτο ειναι αλλο εργο για αλλη φορα.
    1. επ! σιγουρη ειμαι

    2.δεν ΕΧΟΥΝ αποδειξεις. ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ, αποδειξεις

    3. so what?

    4. exm.. προφανως αυτοι θεωρουν, λενε οτι θεωρουν, οτι ειναι αντιπροσωποι κι εκπροσωποι και οτι εχουν την δικαιοδοσια να μαζευουν χρημα στο ονομα του. βεβαια, δεν μας εχουν εξηγησει πως γινεται να επικαλουνται το ονομα του επι ματαίω, εφοσον ηταν σαφης η εντολη οτι δεν επιτρεπεται να το κανουν, και τι πιο ματαιο στον κοσμο απο το χρημα, για το οποιο τον επικαλουνται;;;

    5. λεπτομερειες...

  2. #332
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by JimNirou View Post
    Να ρωτησω τους γνωστές μπας και μου δώσουν μια απάντηση....

    Έστω ότι υπάρχει θεός, σε τι ακριβώς χρησιμεύει την σήμερον?

    Σίγουρα είναι χρήσιμος σε μερικούς γιατί τους κάνει πλουσιοτερους, ομως σε γενικότερα πλαίσια τι ακριβώς κάνει?
    Η δική μου απάντηση είναι πως δεν υπάρχει χρησιμότητά του σε τίποτε. Ήδη συζητήσαμε το ζήτημα της Ηθικής, πως δε χρειαζόμαστε το θεό για να είμαστε ηθικοί (γνώση του καλού, πράξη του). Το ερώτημα της πρώτης αιτίας είναι ψευδοδίλημμα, γιατί δεν χρειάζεται να προυπάρχει τίποτε της αρχής της ζωής, που μπορεί επίσης να εξηγηθεί φυσιοκρατικά. Η σύγχρονη απολογητική δεν βάζει τίποτε νέο στο τραπέζι του διαλόγου, καθώς τα επιχειρήματα κυρίως είναι στο πεδίο του Θεού των Κενών, ο οποίος διαρκώς συρρικνώνεται. Ο νατουραλισμός επαρκεί για να δώσει εξήγηση στην απαρχή των μορφών ζωής, απόλαυση και νόημα στην ανθρώπινη ύπαρξη είναι στο χέρι του ίδιου του ατόμου, οπότε το ερώτημα για τον θεό δεν παράγει κανένα ουσιαστικό συμπέρασμα που θα είχε εφαρμογή στη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου με θετικό πρόσημο.

    Επιπλέον, η βιωματική εμπειρία δεν αρκεί για την επαλήθευση των θειστικών επιχειρημάτων, καθώς κι αυτή μπορεί να εξηγηθεί φυσιοκρατικά ως αποτέλεσμα της λειτουργίας του ανθρώπινου εγκέφαλου. Η φύση είναι αυθύπαρκτη και περιλαμβάνει και το ανθρώπινο ζώο, η επιστήμη έχει ήδη δείξει πόσο μεγάλη είναι σύνδεσή μας γονιδιακά με τα άλλα πρωτεύοντα. Δε βρίσκω σε τι μία δύναμη όπως την περιγράφουν οι σύγχρονοι απολογητές θα μπορούσε να εξυπηρετεί σε κάτι αν δεν έχει παρέμβαση στο φυσικό πεδίο, και εν προκειμένω στην ανθρώπινη ζωή. Θα έθετα μάλιστα το ερώτημα, αν υπήρχε, δε θα είχε παρέμβει ήδη, αν έχει τη δυνατότητα παρέμβασης;

    Υπήρξαν στην ανθρώπινη ιστορία πλείστα τραγικά γεγονότα και εποχές χρήζουσας άμεσης παρέμβασης, και μάλιστα κάποιες από αυτές τις εποχές της άμεσης ανάγκης ήταν αποτέλεσμα της ίδιας της θρησκείας! Δηλαδή θα χρειαζόταν ένας θεός να διορθώσει τα αποτελέσματα της πίστης σε αυτόν, οπότε το συμπέρασμα είναι ότι η ύπαρξη της ίδιας της πίστης σε αυτόν δεν είναι τέλεια, οπότε και η ίδια του η δημιουργία δεν είναι τέλεια, (ο άνθρωπος που φτιάχτηκε κατ'εικόνα και καθ' ομοίωσιν του θεού έχει αποτύχει να τον ενστερνιστεί με τον τρόπο που ο ίδιος υποτίθεται όρισε!). Υπάρχουν τόσα ερωτήματα, για παράδειγμα η παρακίνηση σκορπιστείτε στη γη και εξαπλώστε τον λόγο μου. Τι χρεία θα είχε μία ανώτερη δύναμη της ανθρώπινης προπαγάνδισής του;

    Περισσότερο δείχνει έναν αδύναμο θεό βασιζόμενο στο πλάσμα που δημιούργησε για να εξασφαλίσει την διαιώνιση της ύπαρξής του στην ανθρώπινη ιστορία, που είναι φυσικό βέβαια, καθώς ο άνθρωπος δημιούργησε τον θεό κι αυτός ανέλαβε την συνέχισή του ως ιδέας. Για ένα παντοδύναμο Ον, το να μην έχει παρέμβει σε τόσο απελπιστικά κρίσιμες ιστορικές περιόδους, δείχνει είτε αδυναμία παρέμβασης, είτε μη θέληση παρέμβασης. Και τα δύο αντικρούουν έναν πανάγαθο παντοδύναμο θεό.
    #UnVioladorEnTuCamino

  3. #333
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Χμ, JimNirou, πλιζ περισσότερες πληροφορίες και επιχειρήματα για το ότι η κόλαση δεν μπορεί να υφίσταται.
    @Keep, μπράβο για το ανέβασμα του σκίτσου!
    #UnVioladorEnTuCamino

  4. #334
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    1. επ! σιγουρη ειμαι

    2.δεν ΕΧΟΥΝ αποδειξεις. ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ, αποδειξεις

    3. so what?

    4. exm.. προφανως αυτοι θεωρουν, λενε οτι θεωρουν, οτι ειναι αντιπροσωποι κι εκπροσωποι και οτι εχουν την δικαιοδοσια να μαζευουν χρημα στο ονομα του. βεβαια, δεν μας εχουν εξηγησει πως γινεται να επικαλουνται το ονομα του επι ματαίω, εφοσον ηταν σαφης η εντολη οτι δεν επιτρεπεται να το κανουν, και τι πιο ματαιο στον κοσμο απο το χρημα, για το οποιο τον επικαλουνται;;;

    5. λεπτομερειες...
    2) κατά σενα. ΑΥΤΟΙ λένε ότι έχουν.

    4) επικαλείσαι τις γραφές όπως εσύ τις γνωρίζεις, αυτοι επικαλούνται τις γραφές κατα πως τις γνωρίζουν εκείνοι οπότε και στηρίζουν οτι κάνουν και λένε.

    5. Για το θέμα που συζητάμε τώρα ναι.

    Οπως και να χει αν επικαλείσαι την ύπαρξη κάποιου τότε βεβαιώσου πριν ότι μπορείς να το αποδείξεις αλλιώς οτιδήποτε λες έχει μηδέν αξία.

    Θεός μπορεί να υπάρχει η οχι, όπως και να χει όμως είναι άχρηστοι στην υπάρχουσα κατάσταση και χρονική στιγμή.

    (ο περισσότερος) κόσμος έχει μετακινηθεί απο την ημιαγρια κατάσταση του τότε που πίστευε τα πάντα.

  5. #335
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Χμ, JimNirou, πλιζ περισσότερες πληροφορίες και επιχειρήματα για το ότι η κόλαση δεν μπορεί να υφίσταται.
    @Keep, μπράβο για το ανέβασμα του σκίτσου!
    Η κόλαση είναι κατά τις γραφές τόπος βασανισμου του σώματος.

    Ακόμη δεν άρχισα και υπάρχει βραχυκύκλωμα, αφού το σώμα θάβεται και παύει να υπάρχει τότε τι μένει να βασανιστει?

    Στην κόλαση υπάρχουν φωτιές... Αιώνιες φωτιές... Λένε.
    Ποια είναι η καυσιμη ύλη? Αν ειναι καυσιμη υλη τότε προϋποθέτει οξυγόνο, το οξυγόνο πως παράγεται?
    Εκτός αν βασίζεται στη πυρηνική σύντηξη όπως στον ήλιο, και παλι όμως αυτο προϋποθέτει οτι υπακούει στους φυσικούς κανόνες του σύμπαντος μας αρα δεν μπορεί να καίγεται για πάντα.

    Και εχω και αλλα να πω, απλα κουραστικα να γραφω σεντόνια στο κινητό.

  6. #336
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Jim, νομίζεις ότι θα γλίτωνε η έννοια της κόλασης ένα τόσο δα μποτοξάκι; Εδώ μιλάμε ότι η ίδια η έννοια του θεού έχει τόσο αλλάξει μέσα στην ανθρώπινη ιστορία που ένας πιστός του Μεσαίωνα δε θα είχε ίδια πίστη με τον σημερινό πιστό. Δε θα αναγνώριζαν καν ο ένας τον άλλον ως πιστούς της ίδιας χριστιανικής θρησκείας! Κι η κόλαση πέρασε από το θεολογικό χειρουργικό τραπέζι και από (και καλά) σωματική όπως ήταν στην Παλαιά Διαθήκη μεταμορφώθηκε και σμιλεύτηκε με την θεοπλαστελίνη / χλαπάτσα σε "πνευματική". Έτσι οι παμπόνηροι χριστιανοδιακοσμητές εσωτερικού χώρου σλας ιερές σύνοδοι σλας απολογητές συντάχθηκαν στο να φτιάξουν μία κόλαση μεταφορική, που τάχα ο αμαρτωλός δε θα καίγεται, αλλά θα υποφέρει από διάφορες ελλείψεις. Όχι ότι μπορούνε να κολλήσουνε πώς κι αυτή η μετεξέλιξη θα μπορούσε στον αιώνα να συνάδει με έναν πανάγαθο θεό, αλλά λέμε τώρα, ότι έτσι το πάνε. Πάλι στη μεταφορά το ρίξανε, ήταν το αγαπημένο σχήμα λόγου όλων των χριστιανών στο δημοτικό (μεταφορά/ παρομοίωση / κυριολεξία). Μάντεψε τι αγαπάγαμε οι άθεες/οι απ' τα τρία. Το να εννοείς ό,τι λες και να λες ό,τι εννοείς μήπως; Να το κοινό των πολιτικών με το ιεραρχείο, η μεταφορά.
    #UnVioladorEnTuCamino

  7. #337
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    664
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Jim, νομίζεις ότι θα γλίτωνε η έννοια της κόλασης ένα τόσο δα μποτοξάκι;.... .
    Η λεξοπλασια και οι κολοτουμπες στα καλύτερα τους! Μπλιαχ

  8. #338
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Jim, νομίζεις ότι θα γλίτωνε η έννοια της κόλασης ένα τόσο δα μποτοξάκι; Εδώ μιλάμε ότι η ίδια η έννοια του θεού έχει τόσο αλλάξει μέσα στην ανθρώπινη ιστορία που ένας πιστός του Μεσαίωνα δε θα είχε ίδια πίστη με τον σημερινό πιστό. Δε θα αναγνώριζαν καν ο ένας τον άλλον ως πιστούς της ίδιας χριστιανικής θρησκείας! Κι η κόλαση πέρασε από το θεολογικό χειρουργικό τραπέζι και από (και καλά) σωματική όπως ήταν στην Παλαιά Διαθήκη μεταμορφώθηκε και σμιλεύτηκε με την θεοπλαστελίνη / χλαπάτσα σε "πνευματική". Έτσι οι παμπόνηροι χριστιανοδιακοσμητές εσωτερικού χώρου σλας ιερές σύνοδοι σλας απολογητές συντάχθηκαν στο να φτιάξουν μία κόλαση μεταφορική, που τάχα ο αμαρτωλός δε θα καίγεται, αλλά θα υποφέρει από διάφορες ελλείψεις. Όχι ότι μπορούνε να κολλήσουνε πώς κι αυτή η μετεξέλιξη θα μπορούσε στον αιώνα να συνάδει με έναν πανάγαθο θεό, αλλά λέμε τώρα, ότι έτσι το πάνε. Πάλι στη μεταφορά το ρίξανε, ήταν το αγαπημένο σχήμα λόγου όλων των χριστιανών στο δημοτικό (μεταφορά/ παρομοίωση / κυριολεξία). Μάντεψε τι αγαπάγαμε οι άθεες/οι απ' τα τρία. Το να εννοείς ό,τι λες και να λες ό,τι εννοείς μήπως; Να το κοινό των πολιτικών με το ιεραρχείο, η μεταφορά.
    πολυ ευστοχο....
    κωλοτουμπες ολουθε, μην χαθει το ποιμνιοστασιο απο τους παραλογισμους...
    με την εξελιξη της επιστημης θα ηταν αδυνατον να ξεγελανε με τα ιδια (ακριβως) παραμυθια, το ποιμνιο..
    ετσι η κολαση εγινε πνευματικη, κανουν τους κινεζους στο γεγονος οτι υπαρχουν κι αλλοι πληθυσμοι στο συμπαν και δεν ειμασστε το κεντρο του συμπαντος οπως ελεγαν με τα φιδια και τα μηλα.
    κατι ψιλα τους εχουν εινει με παρθενες που γονιμοποιουνται και νεκρους που ανασταινονται, αλλα δεν βαριεσαι, εχουν σιγουρευτει πλεον οτι το ποιμνιο τρωει κουτοχορτο και δεν ασχολειται με φυσικες επιστημες..

  9. #339
    xaka10
    Guest
    το σβηνω για δικους μου λογους
    Last edited by xaka10; 05-07-2021 at 15:32.

  10. #340
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    xaka10 εαν διαβασεις βιβλια, δεις ταινιες κλπ θα δεις οτι ενας φονικος ιος εχει αναφερθει πολλες φορες στην παγκοσμια κολτουρα, τοσο πολυ μαλιστα που θεωρειτε τετριμμενο θεμα. Επισης δεν χρειαζεται καμμια ιδαιτερη συνομωσια σε περιπτωση που υποθεσουμε οτι κατι ειναι κατασκευασμενο. Ενα εργαστηριο, οπουδηποτε στον κοσμο και μια χρηματοδοτηση, οχι και υπερογκη. Γνωση υπαρχει και αυξανεται οσο η ανθρωποτητα εξελισσεται, ειναι ενα απο τα προβληματα που θα αντιμετωπισουμε με αυτη τη δυναμη, μιας και ενα μικρο ατυχημα μπορει να μας οδηγησει στο αφανισμο.
    Και για να σου αποδειξω και το λαθος σου, για καμμια διακοσαρια εμβολια γινοντουσαν ερευνες στον κοσμο , βγηκαν μερικα με διαφορετικες τεχνολογιες το καθενα και ακολουθωντας διαφορετικους δρομους στην κουρσα αυτη. Μαλιστα το astra zeneca κοστιζει λιγοτερο απο ενα καφε σε ακριβη καφετερια. Εαν ολοι αυτοι συνεργαζονται σε ενα υπογειο κυκλωμα και εσυ εχεις τα δεδομενα τι να πω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #341
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    Εγώ έχω χάσει την πίστη μου στον Χριστό. Απλά έχω κάποιες αμφιβολίες για το αν η Βίβλος είναι ο λόγος του Θεού και ακόμη μεγαλύτερες αμφιβολίες σχετικά με την εκκλησία. Θα σας πω ποιοί είναι οι προβληματισμοί μου.


    Βίβλος:
    Δεν την απορρίπτω τελείως αλλά υπάρχουν και άλλες θρησκευτικές γραφές. Γιατι να πρέπει να τις απορρίψω όλες και να θεωρήσω ότι οι Χριστιανικές είναι η αλήθεια?

    Εκκλησία:

    Μου φαίνεται ότι η εκκλησία δημιουργεί ανθρώπινους κανόνες βασισμένες στην Βίβλο. Πχ o Giorgos Panou είπε (αν θυμάμαι καλά) ότι στην κόλαση θα πάνε όσοι δεν διαβάζουν χαιρετισμούς. Δεν ξέρω αν η Ορθοδοξία το πιστεύει όντως αυτό ή είναι μεμονωμένοι Χριστιανοί που το υποστηρίζουν αλλά
    μου φαίνετια πολύ υπερβολικό. Όπως και υπερβολικό μου φάνηκε όταν ένας μοναχός δεν δέχτηκε το δώρο με τα σεντόνια επειδή είχαν λουλούδια πάνω και τα θεώρησε ότι ήταν περήφανα. Δηλαδή, ότι δίνει λίγη χαρά στην ζωή θα πρέπει να το αρνηθούμε? Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι Χριστιανοι πιστεύουν τις ιστορίες της Ορθοδοξίας. Δεν λέω ότι δεν μπορούν να συμβούν θαύματα αλλά η ιστορία με την γυναίκα που δεν εξομολογήθηκε στον ιερέα αλλά προσευχήθηκε μόνη της για συγχώρεση και πήγε στην κόλαση όπου η Θεοτόκος την ανέστησε για να εξομολογηθεί στον ιερέα μου φαίνεται υπερβολική.

    Επίσης, πολύ λίγο που το έψαξα, είδα ότι δεν υπάρχει στην Βίβλο για το τί ακριβώς είναι ο γάμος. ΙΣΩΣ όταν ένας άνδρας και μια γυναίκα αγαπιούνται και αποφασίζουν να μείνουν μαζί να θεωρείται γάμος. Βεβαία η εκκλησία το θεωρεί πορνεία. Το θέμα είναι πως δημιουργήθηκε το μυστήριο του γάμου. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, στην Βίβλο μιλάει για την πορνεία. Η πορνεία και το να κάνεις σεξ με κάποιον που αγαπάς και συζείς έχει τεράστια διαφορά.
    Κάποιοι Χριστιανοί πιστεύουν ότι το μια γυναίκα να φορέσει παντελόνι είναι αμαρτία και το στηρίζουν κυρίως με το εδάφιο στην Π.Δ που λέει για τα ρούχα του άνδρα και της γυναίκας. Αυτο το εδάφιο μπορεί να έχει διάφορες ερμηνείες. Επίσης, γιατί επιλέγουν να εφαρμόσουν αυτό το εδάφιο αλλά άλλα εδάφια της Π.Δ δεν τα εφαρμόζουν?

    Έχω τις αμφιβολίες μου για την Βίβλο αλλά μου φαίνεται ότι κάποιοι κανόνες της εκκλησίας προήλθαν από ανθρώπους που προσπάθησαν από τα παλιά χρόνια να ερμηνεύσουν την Βίβλο. Για αυτό και οι διαφωνίες που υπάρχουν.

    Απλά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο Χριστιανικός Θεός έδωσε ζωή στον άνθρωπο, του επέτρεψε την αμαρτωλή φύση και ότι για να μπει κανείς στον παράδεισο πρέπει να είναι τέλειος και ότι αυτό γίνεται μόνο με την πίστη. Στα θέματα πίστεως δεν είναι φυσικό να υπάρχουν και άτομα που δεν θα πιστέψουν για τον χ,ψ λόγο? Υπάρχουν και καλοί άνθρωποι που δεν είναι Χριστιανοί αλλά οι Χριστιανοί θα σου πουν ότι αυτο δεν είναι αρκετό για να μπεις στον παράδεισο. Γιατί ο Χριστός δεν εμφανίστηκε με θαύμα στον καθένα διαφορετικά για να πιστέψει αλλά πρέπει να βασιζόμαστε στα λεγόμενα άλλων? Στον κόσμο υπάρχει παραπληροφόρηση και ψέμα. Δεν είναι λογικό λοιπόν, κάποιος να είναι καχύποπτος? Και δεν είναι μονο για τον Χριστιανισμό. Πολλοί πιστεύουν ότι η δικιά τους θρησκεία είναι η σωστή. Οπότε δεν μπορώ να κατηγορήσω ούτε τον εαυτό μου, όυτε κάποιον που δεν πιστεύει.

    Επίσης, μου φαίνεται ακραίο ότι όποιος δεν πιστεύει ότι θα υποφέρει ΑΙΩΝΙΑ στην κόλαση. Υπάρχουν διάφορες κακίες στον κόσμο, από δολοφονίες μέχρι τα ψέματα, αλλά δεν μπορω να διανοηθώ ότι κάτι από αυτα αξίζει αιώνια τιμωρία. Πόσο μάλλον για έναν τίμιο άνθρωπο που δεν πιστεύει. Γενικά ο Χριστιανισμός μου μοιάζει σαν μυθοπλασία, η οποία ξεκίνησε με την Π.Δ και αργότερα κάποιοι για να φέρουν μια νέα παράδοση (Κ.Δ) σκέφτηκαν να την βασίσουν στην Π.Δ, για αυτό και υπάρχουν αυτές οι διαφορές.

    Πολλές φορές σκέφτομαι τον Χριστό και σκέφτομαι "ότι ίσως θα ήταν ωραία αν υπήρχε και ήταν αυτός που ήταν" γιατί έτσι φεύγουν άλλες ανησυχίες υπαρξιακές. Και νομίζω συνεχίζω από φόβο να τηρώ κάποιους κανόνες του Χριστιανισμού από φόβο, ελπίζωντας ότι θα μετρήσει σαν πίστη σε μέγεθος κόκκου. Αλλά δεν μπορώ απλά να λέω ότι ο Χριστός υπάρχει από την στιγμή που δεν είμαι σίγουρος.

  12. #342
    Banned
    Join Date
    Jul 2021
    Posts
    25
    εχω ξεκινησει να ψαχνω για τον χριστιανισμο. μεγαλωσα ως χριστιανος αλλα εχασα την πιστη μου γιατι αρχισαν να προκυπτουν διαφορες αμφιβολιες. πανω κατω αυτες που εχουν ολοι.

    τελικα ψαχνωντας, αρχισα να βρισκω λίγο πίστη.

  13. #343
    hlias1988
    Guest
    «Ο αθεϊσμός είναι η κακία ορισμένων έξυπνων ανθρώπων και η δεισιδαιμονία είναι η κακία των ανόητων». - Voltaire

  14. #344
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Ειναι μερες που επιθυμω να εκφρασω τις αποψεις και τις πηγαιες απορειες μου σε αυτο το ποστ . Βεβαια εγραψα σε ενα εφαμιλο σε αλλη θεματικη ενοτητα . Λοιπον , ξεκινωντας να σημειωσω πως βρισκομαι σε μια αναζητηση σχετικα με την υπαρξη του θεου , σιγουρα ειμαι εντελως κατα του εκκλησιαστικου σωματος , στο οποιο δεν ξερω αμα θελω καν απο εξω να περασω καθως πολλα τα ατοπηματα , πολλες οι δυσλειτουργιες της , παρα πολλες οι ασυδωτες αδυναμιες της. Το Θεο θελω να τον φανταζομαι ως αρωγο αγαπης , γεφυρα ανακουφισης ομως φοβαμαι οτι τις περισσοτερες φορες δεν λειτουργει με αυτους τους γαληνιους και καταπραυντικους τροπους απεναντι στην ανθρωπινη αδυναμια και τον αστειρευτο πονο που μπορει να βιωσει καποιος . Ειλικρινα εχω πεσει μπροστα σε ενα μεγαλο τοιχο μην μπορωντας να πιστεψω στο αυτονοητο δηλαδη , αφου επι 46 χρονια εμαθα να ειμαι χριστιανη ορθοδοξη και να αποδεχομαι , ειτε θελω , ειτε οχι , ενα Θεο που υποτιθεται ειναι ενας αρωγος πηγαιας αγαπης αλλα και αστειρευτης κατανοησης , σοβαρα τωρα ρε φιλε ? Βλεποντας πολλες φορες εναν κοσμο να καταρεει διπλα μου η κοντα μου ή ακομα και αναφερομενη σε μενα εχοντας υποστει κακοποιηση απο τους γονεις μου η οποια μου φορτωσε σορια προβληματων επωμου να πορευομαι σε ολοκληρη τη ζωη μου , δεν μπορω να καταλαβω που βρισκεται αυτος ο φιλεσπλαχνος θεος που θα επεμβει ως αρωγος ωστε να μας προστατεψει , αμα ειναι τοσο καλος γιατι αφηνει να πεθαινουν μικρα παιδια απο αρρωστιες , να τιμωρουνται για ατοπηματα που ποτε δεν εχουν πραξει , να μην εισακουονται οι προσευχες που βγαινουν αδολα απο χειλη εχοντας ταπεινωθει ωστε να σωσουν το αγαπημενο τους προσωπο . Γιατι πρεπει ετσι και αλλιως να εισαι ενα ταπεινωμενο ανρθωπιδιο υποταγμενο σε βουλησεις μιας ανωτερας δυναμης η οποια για να σου ικανοποιησει εστω ενα απο τα αιτηματα σου πρεπει οπωσδηποτε να δινεις αυτο το κατι της υπαρξης την οποια υποτιθεται πως χρωστας σε εκεινον . Ποσο υπεροπτης θα ηταν τελικα ενας τετοιο ανθρωπος αμα συμπεριφερομενος εγωιστικα και τοσο ασυδωτα απαιτουσε απο εμας πληρη υποταγη ωστε να εξασφαλισουμε ενα εισητηριο στον παραδεισο , προσπαθοντας να μας πεισουν πως η εδω ζωη ειναι προσκαιρη χωρις να ειναι τιποτα απο τα κεκτημενα δικο μας αλλα μια μεγαλη προετοιμασια για την αιωνια . Γιατι δεν αρκει να ειμαστε απλα καλοι και δικαιοι ανθρωποι που θα ζουμε μεσα στην ευτυχια χωρις να ενοχλουμε κανεναν αλλο οντας γεματοι αγαπη για τον συνανθρωπο αλλα πρεπει να ειμαστε και καλοι χριστιανοι νηστευοντας , προσευχομενοι , αποποιηουμενοι ενα καποιο κακο , τιθασευοντας τις ερωτικες μας ορεξεις . Με λιγα λογια γιατι το σεξ να ειναι τοσο ενοχοποιημενο ? γιατι να μην μπορω να κανω ερωτα με τον συντροφο μου σε οτι σταση επιθυμω , οποια μερα της εβδομαδας θελουμε εμεις να βρεθουμε . Γιατι ειναι τοσο αμαρτια τελικα να εκμεω ερωτικη απολαυση απο μια εντελως φυσικη σωματικη λειτουργια την οποια η ιδια φυση μου εδωσε , γιατι πρεπει να ενοχοποιειται η κορυφοση αφου ειναι ειναι ενα φυσιολογικοτατο αποτελεσμα μιας φυσιολογικης ερωτικης διεγερσης ?? η ακομα και ο αυνανισμος να αποτελει ενα θανασιο αμαρτημα , τοσο σε εναν αντρα οσο και σε μια γυναικα . Και μην μου πειτε πως το εχουμε μονο για τεκνοποιηση , τοτε θα ειχε προβλεφτει ωστε μετα απο την αποκτηση παιδιου να μην αισθανομαστε καμια ερωτικη επιθυμια . Μιλανε οι της εκκλησιας για μια ελευθερια που δινει η εν χριστω ζωη , μα για ποια ελευθερια ακριβως ομιλουμε οταν πρεπει να ζησεις απολυτα υποταγμενος αναλογα με τους κανονες που επιτασει ενα ανθρωπινο διημιουργημα απαρτιζομενο απο παπαδες οι οποιοι ειναι αρωγοι αμαρτιας και απιστευτης ασυδοσιας , βιαζοντας αθωα πλασματα στο ονομα της απελευθερωσης απο την "αρρωστει" της ομοφυλοφιλιας κτλ κτλ κτλ , ειναι τοσα πολλα αυτα που εχουν γινει ανα τα χρονια απο τους πυρηνες του εκκλησιαστικου σωματος . Προσωπικα τα χρονια που υπηρξα πιστη , κανονικοτατα πιστη , με νηστειες , με κοινωνιες και ολα τα δρωμενα , ηταν απο τα πιο δυστυχισμενα της ζωης μου καθως ενοιωθα βαθια καταπιεσμενη προσθετοντας ενα ακομα πονοκεφαλο μεσα στα ηδη πολλα μου ψυχολογικα προβληματα . Επειτα απο πολυ σκεψη , μελετη , συλλογισμο και κυριως αναζητηση , απεφανθην πως κλεινω πως μια πιο αθεικη πρακτικη καθως παντα αρωγος μου ειναι να ειμαι ενας καλος και δικαιος ανθρωπος που δεν θα αδικω αλλους ανθρωπους .

  15. #345
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by VictoriaSkG View Post
    . Γιατι πρεπει ετσι και αλλιως να εισαι ενα ταπεινωμενο ανρθωπιδιο υποταγμενο σε βουλησεις μιας ανωτερας δυναμης η οποια για να σου ικανοποιησει εστω ενα απο τα αιτηματα σου πρεπει οπωσδηποτε να δινεις αυτο το κατι της υπαρξης την οποια υποτιθεται πως χρωστας σε εκεινον . .
    αυτα τα βγαζεις ΕΣΥ απο το μυαλο σου.

Page 23 of 24 FirstFirst ... 1321222324 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ
    By YokoChoco in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 8
    Last Post: 26-06-2021, 23:20
  2. Θεος φυλαξοι..
    By boo in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 12-01-2018, 18:37
  3. Υπάρχει θεός?
    By WhyAlwaysMe? in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 119
    Last Post: 29-08-2017, 18:56
  4. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 07:33
  5. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 01:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •