Θελω να βγαλω την στεναχώρια που εχω μεσα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164

    Θελω να βγαλω την στεναχώρια που εχω μεσα μου

    Καλησπερα σε ολους σας. Θα ηθελα απλα να γραψω την ιστορια μου που με απασχολεί εδω και καιρο.
    Πριν κατι μερες ανακάλυψα πως η μανα μου εχει σχεση με εναν κύριο, ο οποιος την βοηθάει οικονομικά κ αυτην κ τον αδερφο μου, ο οποιος νοικιάζει με την κοπελα του κ δεν δουλευει κανενας απο τους 2... Ναι ξερω κι εγω ειμαι κατα αυτού, αλλα μαλλον ο αδερφος μου ηθελε να ξεφύγει απο το καταθλιπτικό κ τοξικό περιβαλλον του σπιτιού κ γιαυτο ηθελε να νοικιάσει.
    Να προσθέσω πως δεν μιλαω με την μανα μου εδω κ χρονια, γιατι εχουν συμβεί πολλα μεταξυ μας (ειχα γραψει στο παρελθον καποια ανάρτηση), ο πατερας μου ειαι στο κρεβατι απο κατάθλιψη, ζάχαρο κ τα ποσα του εχουν παθει ατροφιωση. Σε ολους εξω η μανα μου ειναι περιφανή που προσέχει τον πατερα μου αλλα αποτι ειπα κ παραπανω, ανακάλυψα πως τον απατά κ τον εχει στην απεξω.. Δεν την νοιαζει να βγαινει εξω κ να την βλεπει ο κοσμος, δεν την νοιαζει αν θα το μάθουμε εμεις, τα παιδια της, γενικα καλοπερνάει. Επισης με τον αδερφο μου δεν μιλαω γιατι τον εχει βαλει λογια η μανα κου κ τον εχει παρει με το μερος της, αλλα κ αυτος την εχει να τον χαρτζιλικώνει (λογικο) κ οποτε εκανα την κινηση να τον γραψω εχθες πως θελω να σου μιλησω σοβαρα αλλα δεν μου απαντησε ποτε..
    Παιδια ειμαι τοσο χαλια κ το σκεφτομαι συνεχεια ολο αυτο. Συγνωμη αν σας κούρασα με τοσα που εγραψα, απλως ηθελα να βγαλω αυτηβ την απογοήτευση που νιωθω μεσα μου... Δεν το περιμενα να κανει κατι τετοιο κ να εχει τον πατερα μου στον βούρκο..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα. Καλά έκανες που έγραψες, έστω και έτσι να εκφράσεις την στεναχώρια σου.
    Επέτρεψε μου να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις για να έχω μια πλήρη εικόνα και εννοείται αν δεν θέλεις δεν απαντάς.
    Η μητέρα σου λογικά μένει μαζί με το τον πατέρα σου ναι;
    Εσύ που μένεις; Μαζί τους στο ίδιο σπίτι ή κάπου αλλού;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να μην σε επηρεάζει τόσο είναι να καταλάβεις γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτή η κατάσταση. Θέλω να πω ότι τίποτα δεν είναι αντικειμενικό, όλα εξαρτώνται από το πώς τα αντιλαμβανόμαστε εμείς. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί λες ότι τον έχει στο βούρκο. Θεωρείς ότι δεν τον προσέχει επαρκώς; Από κει και πέρα όπως μπορείς και δικαιολογεις (έστω και αποδίδοντας του οικονομικό κέρδος ως κίνητρο των πράξεών του) τον αδελφό σου, έτσι ίσως βρεις μέσα σου τρόπο να συγχωρέσεις τη μάνα σου, τον αδελφό σου, τον εαυτό σου, εάν αισθάνεσαι ότι κι εσύ ευθυνεσαι για κάτι, που δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό ίσως; Γενικά μάλλον ο θυμός υπερέχει ως συναίσθημα κι αυτό μόνο καλό δεν σου κάνει. Οι εκκρεμότητες τέτοιου τύπου μέσα μας, μας κρατούν πίσω και είναι ενεργοβορες.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Εμενα με ζουν οι δικοι μου 32 χρονων ανθρωπος...
    δεν μου αρεσουν πολλα στην προσωπικοτητα τους αλλα τους ανεχομαι...
    αντιλαμβανομαι οτι οσο εγω τους βλεπω ετσι θα ειναι ετσι το πραγμα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Από την στιγμή που σε 'ζουν' οι δικοί σου αναγκάζεις σε εισαγωγικά τον εαυτό σου να ανέχεται μια κατάσταση που τον φθείρει.
    Μία επιλογή σου είναι να βρεις μια δουλεια, να σταθείς στα πόδια σου και να μην εξαρτάσαι από αυτούς.
    Νοίκιασε μακροπροθεσμα ένα δικό σου σπίτι για να μένεις μακρυά τους.
    Καλά κάνεις και νοιάζεσαι για τον πατέρα σου αλλά μην ξεχνάς ότι έχεις και εσύ την ζωή σου.
    Επίσης υπάρχει περίπτωση αν σταθείς στα δικά σου πόδια και προσωρινά αποστασιοποιηθείς από την όλη κατάσταση, να δεις την όλη κατάσταση πιο ώριμα, πιο σφαιρικά και να αλλάξει η οπτική σου στο όλο θέμα.
    Ο αδερφός σου καταλαβαίνω σύμφωνα με αυτά που γράφεις ότι επέλεξε να τα βρει με την μητέρα σου και να αποστασιοποιηθεί και να τον χαρτζιλικώνει συγχρόνως.
    Ο αδερφός σου δεν είσαι εσύ. Αυτός όμως έκανε την επιλογή του σωστή ή λάθος.
    Κάνε και εσύ την δική σου και δημιούργησε μια ζωή για σένα χωρίς να εξαρτάσαι από κανέναν. Τότε ίσως ξαναλέω αλλάξει η οπτική σου και ίσως και επέλθει και κάποιου είδους συναισθηματική κάθαρση για σένα.
    Εγώ δεν είμαι εδώ για να κρίνω θετικά ή αρνητικά την μητέρα σου ή τον αδερφό σου ή τις πράξεις τους. Είμαι εδώ γιατι με ενδιαφέρει εσύ να είσαι καλά.
    Και πιστεύω ότι το να αποστασιοποιηθείς απ όλο αυτό τοξικό όπως έγραψες περιβάλλον και να σταθείς στα πόδια σου χωρίς να εξαρτάσαι από αυτό είναι μια πιθανή λύση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Καλησπέρα. Καλά έκανες που έγραψες, έστω και έτσι να εκφράσεις την στεναχώρια σου.
    Επέτρεψε μου να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις για να έχω μια πλήρη εικόνα και εννοείται αν δεν θέλεις δεν απαντάς.
    Η μητέρα σου λογικά μένει μαζί με το τον πατέρα σου ναι;
    Εσύ που μένεις; Μαζί τους στο ίδιο σπίτι ή κάπου αλλού;
    Γεια σου Unlucky. Ναι η μανα μου μενει με τον πατερα μου κ "τον φροντίζει", εγω μενω εδω κ 4 χρονια με το αγορι μου στην πολη κ ημαστε αρραβωνιασμενοι.... το χωριο οπου μεγάλωσα κ μενουν οι γονεις μου, ειναι15 χιλ απο την πολη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ααα εντάξει τότε. Συνεπώς στο προηγούμενο post μου βιάστηκα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Νομίζω πως ο μόνος τρόπος να μην σε επηρεάζει τόσο είναι να καταλάβεις γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτή η κατάσταση. Θέλω να πω ότι τίποτα δεν είναι αντικειμενικό, όλα εξαρτώνται από το πώς τα αντιλαμβανόμαστε εμείς. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί λες ότι τον έχει στο βούρκο. Θεωρείς ότι δεν τον προσέχει επαρκώς; Από κει και πέρα όπως μπορείς και δικαιολογεις (έστω και αποδίδοντας του οικονομικό κέρδος ως κίνητρο των πράξεών του) τον αδελφό σου, έτσι ίσως βρεις μέσα σου τρόπο να συγχωρέσεις τη μάνα σου, τον αδελφό σου, τον εαυτό σου, εάν αισθάνεσαι ότι κι εσύ ευθυνεσαι για κάτι, που δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό ίσως; Γενικά μάλλον ο θυμός υπερέχει ως συναίσθημα κι αυτό μόνο καλό δεν σου κάνει. Οι εκκρεμότητες τέτοιου τύπου μέσα μας, μας κρατούν πίσω και είναι ενεργοβορες.
    Γεια σου Niels.. Μιλησα με την θεια μου σημερα το απογευμα και την ρωτησα τι κανει ο πατερας μου κ μου ειπε πως η μανα σου τον εχει βρόμικο μεσα στο δωματιο και μυριζει απαισια, τον εχει παρατημένο κ πως πρεπει να κανω κατι γιαυτο.
    Επισης, η μανα μου παντα με εβριζε κ ειχε ως στερνοπούλι τον αδερφο μου γιατι τον ειχε αδυναμία.Ο αδερφος μου ουτε που να με δει, με βριζουν ασχημα στην κοινωνια κ οποτε βρίσκω καποιον γνωστό, μου λεει πως πχ βρηκε τον αδερφο μου κ μιλαει πολυ ασχημα για εμενα...εχει πολυ μισος απεναντι μου γιατι τον εβαλε η μανα μου λογια..
    Εχω θυμό μεσα μου γιατι τον πατερα μου τοσα χρονια τον ελεγε πως ειναι τρελος (ειχε παθει κατάθλιψη γιατι βγηκε στην σύνταξη) κ τον εδεινε χαπια τα οποια τον εκαναν χαλια...κ οταν ειχε ενα διάστημα που δεν τα έπαιρνε γιατι δεν ηθελε, ειχε αλλαξει κ ηταν οπως παλια, καλα δηλαδη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Είναι πολύ δύσκολα...αλλά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σα λύση είναι να πάρεις τον πατέρα σου από εκεί...και για τους άλλους ούτε να σε νοιάζει...δες με την σύνταξη του αν μπορεί να του νοικιάσεις σπίτι ,ίσως να βρεις και μια γυναίκα να τον φροντιζει...είναι κρίμα...σε κανένα άνθρωπο δεν αξίζει τέτοια μεταχειριση..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Γεια σου Niels.. Μιλησα με την θεια μου σημερα το απογευμα και την ρωτησα τι κανει ο πατερας μου κ μου ειπε πως η μανα σου τον εχει βρόμικο μεσα στο δωματιο και μυριζει απαισια, τον εχει παρατημένο κ πως πρεπει να κανω κατι γιαυτο.
    Επισης, η μανα μου παντα με εβριζε κ ειχε ως στερνοπούλι τον αδερφο μου γιατι τον ειχε αδυναμία.Ο αδερφος μου ουτε που να με δει, με βριζουν ασχημα στην κοινωνια κ οποτε βρίσκω καποιον γνωστό, μου λεει πως πχ βρηκε τον αδερφο μου κ μιλαει πολυ ασχημα για εμενα...εχει πολυ μισος απεναντι μου γιατι τον εβαλε η μανα μου λογια..
    Εχω θυμό μεσα μου γιατι τον πατερα μου τοσα χρονια τον ελεγε πως ειναι τρελος (ειχε παθει κατάθλιψη γιατι βγηκε στην σύνταξη) κ τον εδεινε χαπια τα οποια τον εκαναν χαλια...κ οταν ειχε ενα διάστημα που δεν τα έπαιρνε γιατι δεν ηθελε, ειχε αλλαξει κ ηταν οπως παλια, καλα δηλαδη.
    Άρα η πληροφόρηση που έχεις αυτή τη στιγμή είναι από τρίτο πρόσωπο. Κοίτα, αφού το περιβάλλον στο σπίτι δεν ήταν υγιές καλά κάνατε και φύγατε τα αδέλφια. Τώρα μην ασχολείσαι και τόσο με το τι σου λένε ότι λέει ο αδελφός σου κλπ. Όχι μόνο γιατί πάλι η πληροφόρηση είναι από τρίτους αλλά και γιατί δεν έχει νόημα να ασχολείσαι. Δικαίωμα του καθενός να έχει όποια άποψη θέλει για μας και να λέει ο,τι θέλει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Δεν μπορείς να ελέγξεις τα πάντα. Αισθάνεσαι ότι έχεις εγκαταλείψει τον πατέρα σου; Γι'αυτό παρόλο που έφυγες από το σπίτι δεν μπορείς να ξεπεράσεις τον θυμό; Ο πατέρας σου δεν μπορεί να διαχειριστεί τον εαυτό του; Έχει τεθεί σε δικαστική συμπαράσταση; Μιλάς μαζί του;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Άρα η πληροφόρηση που έχεις αυτή τη στιγμή είναι από τρίτο πρόσωπο. Κοίτα, αφού το περιβάλλον στο σπίτι δεν ήταν υγιές καλά κάνατε και φύγατε τα αδέλφια. Τώρα μην ασχολείσαι και τόσο με το τι σου λένε ότι λέει ο αδελφός σου κλπ. Όχι μόνο γιατί πάλι η πληροφόρηση είναι από τρίτους αλλά και γιατί δεν έχει νόημα να ασχολείσαι. Δικαίωμα του καθενός να έχει όποια άποψη θέλει για μας και να λέει ο,τι θέλει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Δεν μπορείς να ελέγξεις τα πάντα. Αισθάνεσαι ότι έχεις εγκαταλείψει τον πατέρα σου; Γι'αυτό παρόλο που έφυγες από το σπίτι δεν μπορείς να ξεπεράσεις τον θυμό; Ο πατέρας σου δεν μπορεί να διαχειριστεί τον εαυτό του; Έχει τεθεί σε δικαστική συμπαράσταση; Μιλάς μαζί του;
    Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ για την συμπαράσταση, ειλικρινά. Νιωθω ηδη καλυτερα που μιλησα κ εβγαλα αυτο που νιωθω.
    Λοιπον... Στεναχωριέμαι παρα πολυ που ο με τον αδερφο μου δεν μιλαμε, γιατι ημαστε 2 αδέρφια κ απο μικρα ημασταν πολυ κοντα το ενα με το αλλο. Επισης στεναχωριέμαι κ νιωθω οπως λες θυμό με τον εαυτο μου, που εχω εγκαταλείψει τον πατερα μου και δεν μπορω να κανω κατο με αυτο, γιατι η μανα μου δεν με αφηνει να παω να τον δω και δεν θελω να δημιουργήσω ενταση και να μας ακουσει κ να στεναχωρεθεί...
    ο Μπαμπας μου Οχι σεν μπορει να περπατήσει, εχει παθει ατροφία στα ποδια κ επισης εμεινε μια χούφτα ο καημενος. Πρεπει να ειναι περιπου καπου στα 45 κιλα. Ηθελα κ θελω παρα πολυ νε τον παρω τηλ αλλα θα το σηκώσει η μανα μου γιατι ο μπαμπας δεν μπορει να σηκωθει κ να παρει το τηλ.. Λυπαμαι παρα πολυ που δεν μπορω να κανω κατι για να τον βοηθησω και να τον παρω απο εκείνο το φρικτό, πυρετώδεις περιβαλλον..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Είναι πολύ δύσκολα...αλλά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ σα λύση είναι να πάρεις τον πατέρα σου από εκεί...και για τους άλλους ούτε να σε νοιάζει...δες με την σύνταξη του αν μπορεί να του νοικιάσεις σπίτι ,ίσως να βρεις και μια γυναίκα να τον φροντιζει...είναι κρίμα...σε κανένα άνθρωπο δεν αξίζει τέτοια μεταχειριση..
    Να σαι καλα Μαργαρίτα μου για την απαντηση σου. Πως να τον παρω απο εκει περα; Ειναι η μανα μου και υποτίθεται τον φροντίζει κ την σύνταξη την παιρνει μονο εκεινη, γιατι την μανα μου εχει στο βιβλιάριο πατερας μου... Αν μπορουσα θα τον επαιρνα κ οπως λες θα τον πηγαινα σε μια κλινική η θα έβαζα μια γυναικα να τον κοιτάει, δινοντας την σύνταξη εκει...Απλα ο μπαμπας εχει δωσει τα δικαιώματα στην μανα μου ολα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Ariel,
    πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω το θεμα.
    δεν εχει δικαιωμα η μανα σου να μην σε αφηνει να δεις τον πατερα σου.
    τι ηλικια εχεις;
    εργαζεσαι;;; ο αρραβωνας δεν καταληγει παντα σε γαμο . εχεις τροπο να συντηρηθεις μονη σου, ανεξαρτητως του αρραβωνα σου;
    αν η μανα σου δεν σου επιτρεψει να τον δεις, να πας και στην αστυνομια και στην κοινωνικη υπηρεσια να πεις οτι εχεις πληροφοριες οτι ζει σε αθλιες συνθηκες, ειναι ανημπορος και θελεις να επικοινωνησεις αλλα και να τον βοηθησεις. δεν μπορει να στο απαγορευσει η μανα. να επιμεινεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Να σαι καλα Μαργαρίτα μου για την απαντηση σου. Πως να τον παρω απο εκει περα; Ειναι η μανα μου και υποτίθεται τον φροντίζει κ την σύνταξη την παιρνει μονο εκεινη, γιατι την μανα μου εχει στο βιβλιάριο πατερας μου... Αν μπορουσα θα τον επαιρνα κ οπως λες θα τον πηγαινα σε μια κλινική η θα έβαζα μια γυναικα να τον κοιτάει, δινοντας την σύνταξη εκει...Απλα ο μπαμπας εχει δωσει τα δικαιώματα στην μανα μου ολα
    Αυτό με τη σύνταξη μπορεί να αλλάξει..ρώτα κάποιο δικηγόρο....αρκεί ο ίδιος να δεχτεί...ψαξτο λίγο...ρώτα δικηγόρο,ρώτα στη τράπεζα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    Ariel,
    πρεπει να το ψαξεις λιγο παραπανω το θεμα.
    δεν εχει δικαιωμα η μανα σου να μην σε αφηνει να δεις τον πατερα σου.
    τι ηλικια εχεις;
    εργαζεσαι;;; ο αρραβωνας δεν καταληγει παντα σε γαμο . εχεις τροπο να συντηρηθεις μονη σου, ανεξαρτητως του αρραβωνα σου;
    αν η μανα σου δεν σου επιτρεψει να τον δεις, να πας και στην αστυνομια και στην κοινωνικη υπηρεσια να πεις οτι εχεις πληροφοριες οτι ζει σε αθλιες συνθηκες, ειναι ανημπορος και θελεις να επικοινωνησεις αλλα και να τον βοηθησεις. δεν μπορει να στο απαγορευσει η μανα. να επιμεινεις.
    Καλησπερα Redemy,
    Εγω ειμαι 25 χρονων, ναι εργάζομαι σε γραφειο κ παραλληλα εχω δουλεια μεσω ιντερνετ με μπιζού. Ο αρραβωνιαστικός μου ειναι υπεροχος ανθρωπος κ εχω πολυ καλες σχέσεις με τπυς γονεις του κ επισης σκεφτόμαστε να παρουμε σπιτι κ μετα να κανουμε γαμο...
    Λες οτι πρεπει να παω Εε; Δηλαδη να το ρισκάρω; Συγνωμη που ρωτα, ειμαι σε πολυ κακή ψυχολογική διαθεση αυτην την στιγμη κ δεν σκεφτομαι καθαρα. Η μανα μου απο τοτε που ημουν 12 ετων, το 2007 η μπαμπας μου πηρε σύνταξη κ επαθε κατάθλιψη επειδη σταμάτησε απο το μαγαζι. Με τοσες φωνες στο σπιτι κ ολα αυτα που συνέβησαν, σταμάτησα το σχολειο για ενα διάστημα γιατι με φωναζε κ μου φερόταν ασχημα λέγοντας μου πως εγω ευθύνομαι για την αρρωστια του πατερα μου. Εκανα να συνέλθω 2 χρονια κ μετα ξανα συνέχισα το σχολειο. Ημουν δυνατή σε ολο αυτο κ παντα μα παντα ευθυνόμουν εγω σε οτι κι αν συνέβαινε στο σπιτι. Πχ., οταν ειχε νευρα η δεν ειχε τσιγαρα να καπνίσει, με εβριζε, με κλείδωνε εξω κ κοιμομουν στο κουζινάκι (ενα δωματιάκι που το ειχε να μαγειρεύει), κοιμομουν στο κρυο χωρις κουβέρτα κ το πρωι με πετουσε την τσαντα κ πηγαινα στο σχολειο. Αλλες φορες κοιμομουν εξω στα παγκάκια κ το πρωι δεν πηγαινα καν σχολειο, πηγαινα έπινα καφε εξω κ μετα γυρνούσα σπιτι. Εχω περασει τα πάθη του Χριστού εκει μεσα. Συγνωμη αν σε κούρασα, ειναι πολλα που εχει κανει.. Αα ναι κ ενα αλλο.., οταν με γνώρισε το αγορι μου ημουν 38 κιλα γιατι στον αδερφο μου έφτιαχνε ολα τα καλούδια κ εγω ετρωγα ενα μπολάκι που τρωνε τα μωρα μακαρονια απο χθες πχ η απο 3 μερες ψυγείου. Ασε εχω περασει πολλα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να το βγάλω από μέσα μου, outing
    By savant in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 29-12-2020, 16:49
  2. Replies: 52
    Last Post: 18-10-2018, 01:05
  3. τα (ξανά)γράφω για να τα βγάλω από μέσα μου..
    By katerinakilg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 31-08-2016, 01:38
  4. Θέλω απλά να βγάλω κάποια πράγματα από μέσα μου
    By Πηνελόπη Κονιτοπούλου in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2016, 23:54
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 29
    Last Post: 12-02-2008, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •