Θελω να βγαλω την στεναχώρια που εχω μεσα μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Καλησπερα Redemy,
    Εγω ειμαι 25 χρονων, ναι εργάζομαι σε γραφειο κ παραλληλα εχω δουλεια μεσω ιντερνετ με μπιζού. Ο αρραβωνιαστικός μου ειναι υπεροχος ανθρωπος κ εχω πολυ καλες σχέσεις με τπυς γονεις του κ επισης σκεφτόμαστε να παρουμε σπιτι κ μετα να κανουμε γαμο...
    Λες οτι πρεπει να παω Εε; Δηλαδη να το ρισκάρω; Συγνωμη που ρωτα, ειμαι σε πολυ κακή ψυχολογική διαθεση αυτην την στιγμη κ δεν σκεφτομαι καθαρα. Η μανα μου απο τοτε που ημουν 12 ετων, το 2007 η μπαμπας μου πηρε σύνταξη κ επαθε κατάθλιψη επειδη σταμάτησε απο το μαγαζι. Με τοσες φωνες στο σπιτι κ ολα αυτα που συνέβησαν, σταμάτησα το σχολειο για ενα διάστημα γιατι με φωναζε κ μου φερόταν ασχημα λέγοντας μου πως εγω ευθύνομαι για την αρρωστια του πατερα μου. Εκανα να συνέλθω 2 χρονια κ μετα ξανα συνέχισα το σχολειο. Ημουν δυνατή σε ολο αυτο κ παντα μα παντα ευθυνόμουν εγω σε οτι κι αν συνέβαινε στο σπιτι. Πχ., οταν ειχε νευρα η δεν ειχε τσιγαρα να καπνίσει, με εβριζε, με κλείδωνε εξω κ κοιμομουν στο κουζινάκι (ενα δωματιάκι που το ειχε να μαγειρεύει), κοιμομουν στο κρυο χωρις κουβέρτα κ το πρωι με πετουσε την τσαντα κ πηγαινα στο σχολειο. Αλλες φορες κοιμομουν εξω στα παγκάκια κ το πρωι δεν πηγαινα καν σχολειο, πηγαινα έπινα καφε εξω κ μετα γυρνούσα σπιτι. Εχω περασει τα πάθη του Χριστού εκει μεσα. Συγνωμη αν σε κούρασα, ειναι πολλα που εχει κανει.. Αα ναι κ ενα αλλο.., οταν με γνώρισε το αγορι μου ημουν 38 κιλα γιατι στον αδερφο μου έφτιαχνε ολα τα καλούδια κ εγω ετρωγα ενα μπολάκι που τρωνε τα μωρα μακαρονια απο χθες πχ η απο 3 μερες ψυγείου. Ασε εχω περασει πολλα
    καλησπερα...
    ειναι πολυ καλο που εισαι με εναν καλο ανθρωπο και κανετε σχεδια μαζι.
    κι ακομα πιο καλο που εργαζεσαι και εχεις ενα σταθερο δικο σου εισοδημα. αυτο να το διαφυλαξεις ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. πασει θυσια...
    σου προτεινω, για να μηνβρεθεις σε ασχημες καταστασεις με καυγαδες με την μαμα σου, να επισκεφθεις εναν ΔΙΚΗΓΟΡΟ. να του τα πεις ολα αυτα αναλυτικα και να σε ενημερωσει τι δικαιωματα εχεις και τι μπορεις να διεκδικησεις για τον πατερα σου και την επικοινωνια σας.
    καλυτερα να το κανεις αμεσα αυτο, πριν ενημερωσεις την μητερα οτι θα κινηθεις νομικα, οτι θα πας εκει να την υποχρεωσεις να τον δεις κλπ.
    κινησου προσεκτικα, γιατι αυτα που μου λες οτι κανει η μανα σου ειναι πολυ περιεργα και ισως επικινδυνα.
    ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχει τροπος να βλεπεις τον πατερα σου. ο δικηγορος θα σε ενημερωσει κι αν υπαρχει τροπος να τον βαλεις καπου αλλου η εστω να ελεγχει καποιος αν ζει φυσιολογικα.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    27
    Λυπάμαι πολύ για όσα έχεις περάσει,μου είναι αδιανόητα όλα αυτά.Εγω στην θέση σου θα έβρισκα έναν τρόπο να πάρω τον πατέρα μου από εκεί και θα ξεκοβα οριστικά από αυτή την γυναίκα.Οσων αφορά τον αδερφό σου είναι δικό του θέμα να καταλάβει , να πάρει θέση και να κάνει κίνηση προς εσένα, είναι δύσκολα όλα αυτά.Εγω θα πήγαινα εκεί με το έτσι θέλω και θα τον έπαιρνα, θα της έκανα μήνυση για κακομεταχείριση ανήμπορου,όλο αυτό είναι απάνθρωπο, όπως και αυτά που πέρασες ως παιδί.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by Xrusam View Post
    Λυπάμαι πολύ για όσα έχεις περάσει,μου είναι αδιανόητα όλα αυτά.Εγω στην θέση σου θα έβρισκα έναν τρόπο να πάρω τον πατέρα μου από εκεί και θα ξεκοβα οριστικά από αυτή την γυναίκα.Οσων αφορά τον αδερφό σου είναι δικό του θέμα να καταλάβει , να πάρει θέση και να κάνει κίνηση προς εσένα, είναι δύσκολα όλα αυτά.Εγω θα πήγαινα εκεί με το έτσι θέλω και θα τον έπαιρνα, θα της έκανα μήνυση για κακομεταχείριση ανήμπορου,όλο αυτό είναι απάνθρωπο, όπως και αυτά που πέρασες ως παιδί.
    Εχω παιξει τα πρωτα μου χαρτια και παλι εχασα. Εστειλα στον αδερφο μου τα αποδεικτικά στοιχεια τις φωτο, τα μηνύματα της με τον γκομενο κλπ, ελλα η υπόθεση πηρε τον κατήφορο. Οχι μονο την πίστεψε σε ολα ψεμματα λεει, αλλα την συμπαραστέκεται κιολας γιατι τον συμφερει να παιρνει το παραδάκι να πληρωνει τα ενοικια η μανα του για να μην χωρίσει με την κοπελα του.
    Η θεια μου την στρίμωξε στην γωνια λέγοντας της πως εμαθε απο 3α ατομα τι κανει κ αυτην ενέδωσε με φωνες, ξέσπασμα μου ειπε κ λύσσα. Αρχισε να φωναζει στην καφετερια κ εριξε ολα τα ποτήρια κατω, δηλαδη εξωφρενικό. Ο γείτονας βουίζει απο την συμπεριφορά της εξω στην κοινωνια κ οτι φερνει τον γκομενο μεσα στο σπιτι..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Ariel96 View Post
    Εχω παιξει τα πρωτα μου χαρτια και παλι εχασα. Εστειλα στον αδερφο μου τα αποδεικτικά στοιχεια τις φωτο, τα μηνύματα της με τον γκομενο κλπ, ελλα η υπόθεση πηρε τον κατήφορο. Οχι μονο την πίστεψε σε ολα ψεμματα λεει, αλλα την συμπαραστέκεται κιολας γιατι τον συμφερει να παιρνει το παραδάκι να πληρωνει τα ενοικια η μανα του για να μην χωρίσει με την κοπελα του.
    Η θεια μου την στρίμωξε στην γωνια λέγοντας της πως εμαθε απο 3α ατομα τι κανει κ αυτην ενέδωσε με φωνες, ξέσπασμα μου ειπε κ λύσσα. Αρχισε να φωναζει στην καφετερια κ εριξε ολα τα ποτήρια κατω, δηλαδη εξωφρενικό. Ο γείτονας βουίζει απο την συμπεριφορά της εξω στην κοινωνια κ οτι φερνει τον γκομενο μεσα στο σπιτι..
    ... λαθος χαρτια επαιξες, αριελ...
    δεν ειναι ουτε δικο σου θεμα (στην ηλικια που εισαι), ποσο μαλλον της θειάς σου, αν εχει γκομενο η μανα σου. το πιανεις ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ.
    μπορει να ειναι στεναχωρο για σενα, αλλα δεν σε αφορα στην ηλικια που βρισκεσαι.

    αυτο που σε αφορα, ειναι το πως φερεται στον πατερα σου, αν τον εχει ομηρο η τον κραταει με την θεληση του, αν του τρωει δικα του λεφτα, η τα διαχειριζεται εκεινος οπως θελει , αν τον κακομεταχειριζεται οντως, αν τουσ τερει την επικοινωνια με το παιδι του.
    εσυ στοχευεις στον γκομενο κι αν θα πεισεις τον αδερφο σου οτι ειναι κακος ο γκομενος. αυτα ειναι κουτσομπολια, δεν ειναι θεματα που σε αφορουν στην ηλικια που εισαι.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Συμφωνώ με τη Remedy.
    Η μάνα σου μπορεί να κάνει ο,τι θέλει στην προσωπική της ζωή. Δεν μπορείς να της «βάλεις χέρι». Δεν είναι κηδεμονευόμενη σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενδιαφερθείς για τον πατέρα σου. Θέλεις; Έχεις προσπαθήσει; Πόσο καιρό έχεις να τον δεις;
    Αν η μάνα σου έχει φερθεί σ' εσένα και στον πατέρα σου όπως περιγράφεις, θεωρείς ότι είναι καλά ψυχολογικά και ότι καλοπερνάει;
    Στη ζωή μας αναπαράγουμε αυτά που είδαμε, αυτά που μάθαμε στην οικογένεια μας όταν ήμασταν παιδιά, πριν αποφασίσεις να παντρευτείς και να κάνεις δικό σου παιδί, έχεις λύσει τα δικά σου θέματα;

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    164
    Quote Originally Posted by kostas_ath View Post
    Συμφωνώ με τη Remedy.
    Η μάνα σου μπορεί να κάνει ο,τι θέλει στην προσωπική της ζωή. Δεν μπορείς να της «βάλεις χέρι». Δεν είναι κηδεμονευόμενη σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ενδιαφερθείς για τον πατέρα σου. Θέλεις; Έχεις προσπαθήσει; Πόσο καιρό έχεις να τον δεις;
    Αν η μάνα σου έχει φερθεί σ' εσένα και στον πατέρα σου όπως περιγράφεις, θεωρείς ότι είναι καλά ψυχολογικά και ότι καλοπερνάει;
    Στη ζωή μας αναπαράγουμε αυτά που είδαμε, αυτά που μάθαμε στην οικογένεια μας όταν ήμασταν παιδιά, πριν αποφασίσεις να παντρευτείς και να κάνεις δικό σου παιδί, έχεις λύσει τα δικά σου θέματα;
    Δικιο εχετε κ εσυ κ η Redemy. Θόλωσα, τε εχασα κ επαιξα λαθος. Δεν με νοιαζει να σου πω την αληθεια τι κανει η μανα μου κ αν εχει γκομενο.., με νοιαζει για τον πατερα μου κ οτι δεν μπορω να παω να τον δω, γιατι με προειδοποίησε πως θα παρει την αστυνομια αν παω κ θα πει πως την χτυπησα κ την έσκισα τα ρουχα. Εχω να τον δω 1 χρονο σχεδον και δεν τον αφηνει να με παρει τηλ να μιλησουμε που με ζητάει συνεχεια, αλλα προσπάθησα κ εγω κ δεν σηκώνει το τηλ. Επισης, ειμαι σίγουρη πως η μανα μου δεν ειναι σε καλη ψυχολογική κατασταση γιατι η θεια μου μου ειπε πως ειχανε βγει μια μερα για καφε κ ειχε βαλει τραγούδια κ χόρευε στην καφετερια γιατι ητανε χαρουμενη δήλωνε. Απο την αλλη μου ειπε επισης πως λεει στον πατερα μου να ψωφισει να ησυχάσει γιατι δεν μπορει αλλο αυτον τον γολγοθά κ εγω στράφηκα εναντίον της μανας μου (λαθος μου, το παραδέχομαι, θόλωσα με αυτο που ειπε για τον πατερα μου) αλλα δεν μπόρεσα να το ελέγξω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Το θεμα με τον σύντροφό της μητερας σου δε το βρισκω κακο.Απο οσο γράφεις πιστεύω οτι η μητερα σου χρειαζεται ψυχιατρικη βοήθεια,και σιγουρα δεν ειναι στα καλύτερά της.Λυπαμαι πολυ για τον πατέρα σου, ελπίζω οι σχεσεις σας να αποκατασταθουν σύντομα τοσο με εκείνο οσο και με τη μητέρα σου
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θέλω να το βγάλω από μέσα μου, outing
    By savant in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 29-12-2020, 16:49
  2. Replies: 52
    Last Post: 18-10-2018, 01:05
  3. τα (ξανά)γράφω για να τα βγάλω από μέσα μου..
    By katerinakilg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 31-08-2016, 01:38
  4. Θέλω απλά να βγάλω κάποια πράγματα από μέσα μου
    By Πηνελόπη Κονιτοπούλου in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-2016, 23:54
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ
    By interappted in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 29
    Last Post: 12-02-2008, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •