Νιωθω κοπωση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Νιωθω κοπωση...

    Νιωθω κοπωση.... ειναι απο τα φαρμακα αραγε? παιρνω αντιψυχωσικο 10μγ ολανζαπινης ζυπρεξα και 1μγ ζαναξ...
    εδω και 9 χρονια.... βρηκα μια δουλεια σε μια παραλια θα πρεπει να δουλευω 9 το πρωι με 9 το βραδυ... θα αντεξω?
    εχω τν θεληση αλλα δεν με αφηνουν αλλοι παραγοντες...
    αδιεξοδο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα φίλε. Πολύ πιθανό να είναι από τα φάρμακα αλλά όπως σίγουρα γνωρίζεις είναι αρκετοί άλλοι παράγοντες που ενδέχεται να είναι αιτίες της κόπωσης.
    Ο ύπνος σου, η διατροφή σου, κάποια έλλειψη βιταμίνης, έλλειψη σιδήρου κτλ, θυρεοειδής.
    Κάνε μια απ όλα αιματολογική για να έχεις μια εικόνα και όσων αφορά τα φάρμακα σου συμβουλέψου τον ειδικό που σου έχει δώσει την αγωγή.
    Από εκεί και πέρα η δουλειά που βρήκες είναι δύσκολη για όλους ανεξαρτήτως αγωγής ή όχι.
    Την έχω κάνει αλλά πολύ παλιότερα. Τότε πλήρωνε καλά και ήμουν τόσο απασχολημένος και μετά κουρασμένος που δεν είχα χρόνο να με απασχολεί η γαδ μου.
    Για μένα δοκίμασε το και βλέπεις αλλά δεν ξέρω το ιστορικό σου ούτε γιατρός είμαι.
    Ειδάλλως κάνε μια αίματος και μίλα με τον γιατρό που σε παρακολουθεί όσων αφορά την αγωγή.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Νιωθω κοπωση.... ειναι απο τα φαρμακα αραγε? παιρνω αντιψυχωσικο 10μγ ολανζαπινης ζυπρεξα και 1μγ ζαναξ...
    εδω και 9 χρονια.... βρηκα μια δουλεια σε μια παραλια θα πρεπει να δουλευω 9 το πρωι με 9 το βραδυ... θα αντεξω?
    εχω τν θεληση αλλα δεν με αφηνουν αλλοι παραγοντες...
    αδιεξοδο...
    Τα φάρμακα, τα ψυχολογικά γενικά λίγο από όλα επηρεάζουν, ίσως δεν τρέφετε και σωστά ή δεν κοιμάσαι και σωστά. Εάν θα αντέξεις 12 ώρες δουλειάς, θα το δοκιμάσεις και θα δεις, εγώ θα πω μπράβο που βρήκες δουλειά εγώ είμαι ένας δειλός σε αυτό το θέμα, μπράβο σου!

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Σε ευχαριστω για την απαντηση..!!
    Θα μιλησω με τον γιατρο μου... σιγουρα και ο γιατρος θα ηθελε να δει σημαδια βελτιωσης απο εμενα...αλλα ειναι τα φαρμακα ... τι να πω! ουτε εσυ ξερεις να μου πεις...θα του το πω και θα δουμε..εγω θελω ομως...
    εχω κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις και θυροειδη και γενικη αιματος και βιοχημικες...
    εχω τριγλυκεριδια λογω του αντιψυχωσικου...και παιρνω συμπληρωμα διατροφης ω3 λιπαρα για να πεσουν... επισης εχω χολιστερινη και παιρνω χαπι να πεσει.. δεν ξερω εαν οφειλετε απο το φαρμακο... παντως ημουν 123 κιλα και ειμαι 95 κιλα τωρα... μειωσα το αντιψυχωσικο και εχασα και κιλα...εχω πολλους παλμους και παιρνω ενα χαπι και για πεφτουν οι παλμοι...και ρυθμιζει και την πιεση στο αιμα.. και ειναι και διουριτικο...
    τι να πω... τοσα φαρμακα απο 32 χρονων πρωτη φορα το ακουω!
    επισης εχω και λιγο αυξημενο ζαχαρο.. το οποιο οφειλετε παλι απο το φαρμακο...
    αμα τα ακουει κανεις αυτα σιγα μην εχει επιφυλαξεις σχετικα με αυτα τα φαρμακα.. αλλα τι να κανουμε......

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Τα φάρμακα, τα ψυχολογικά γενικά λίγο από όλα επηρεάζουν, ίσως δεν τρέφετε και σωστά ή δεν κοιμάσαι και σωστά. Εάν θα αντέξεις 12 ώρες δουλειάς, θα το δοκιμάσεις και θα δεις, εγώ θα πω μπράβο που βρήκες δουλειά εγώ είμαι ένας δειλός σε αυτό το θέμα, μπράβο σου!
    Δεν ξερω εαν εισαι δειλος.. και εγω δειλος ειμαι... απλα το συζητησα με τον γαμπρο μου και καταληξαμε οτι πρεπει να βρω μια δουλεια...
    και επειδη εδω που μενω ειναι μικρη η περιοχη βρηκα κατι... ξερω οτι αμα παω στην δουλεια περα απο την κουραση σιγουρα μα σιγουρα θα με ποιασει αγοραφοβια... σιγουρα... εκει σε θελω μαγκα! τι κανεις? λοιπον θα παω και θα δουμε.. αν και πιστευω στατιστικα οτι θα την παρατησω...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,132
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Νιωθω κοπωση.... ειναι απο τα φαρμακα αραγε? παιρνω αντιψυχωσικο 10μγ ολανζαπινης ζυπρεξα και 1μγ ζαναξ...
    εδω και 9 χρονια.... βρηκα μια δουλεια σε μια παραλια θα πρεπει να δουλευω 9 το πρωι με 9 το βραδυ... θα αντεξω?
    εχω τν θεληση αλλα δεν με αφηνουν αλλοι παραγοντες...
    αδιεξοδο...
    Πιστεύω ότι όταν είσαι μέσα στη δουλειά θα μπορέσεις να αποδώσεις. Κι εγώ με το ζυπρέξα όλη την ώρα βαριέμαι και νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια, όταν όμως έρθει η ώρα να δουλέψω τη βγάζω τη δουλειά, έστω και με το ζόρι.

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Πιστεύω ότι όταν είσαι μέσα στη δουλειά θα μπορέσεις να αποδώσεις. Κι εγώ με το ζυπρέξα όλη την ώρα βαριέμαι και νιώθω ότι δεν έχω ενέργεια, όταν όμως έρθει η ώρα να δουλέψω τη βγάζω τη δουλειά, έστω και με το ζόρι.
    ευχαριστω για την απαντηση...!!
    μου ευχομαι τα καλυτερα!

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Καπνιζω απο 15 χρονων και ειμαι 32...
    τωρα με τα φαρμακα τα τελευταια 9 χρονια του δινω και καταλαβαινει... βολευτικα κιολας... χωρις υποχρεωσεις αραγμα κτλ...
    αλλα δεν ειμαι ο μονος ολοι καπου το ριχνουν καπως την παλευουν, κατι πινουν... αλλα εγω το παρακανα.!!
    εχω βαλει στοχο εδω και 2 μερες να κανω 20 τσιγαρα την ημερα... μπορει σε μερικους να φαινονται πολλα αλλα σε σχεση με το ποσα εκανα ειναι ενα επιτευγμα...!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Σίγουρα επηρεάζουν και τα φάρμακα αλλά το γεγονός ότι παίρνεις τις αγωγές που παίρνεις είναι για να είσαι όσο το δυνατόν γίνεται λειτουργικός. Άρα αφού υπάρχει η θέληση δοκίμασε το και κανε focus στο να πετύχεις στην δουλειά και όχι να αντέξεις.
    Αν ξεκινήσεις με την λογική του να αντέξεις δύσκολα θα τα βγάλεις πέρα.
    Δες το σαν στόχο. Να βγάλεις κάποια χρήματα και να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι δεν τα παίρνεις τσάμπα τα φάρμακα.
    Ένα μεγάλο πρόβλημα με όλους εμάς που έχουμε θέματα ψυχικής υγείας είναι όλα περιστρέφονται γύρω από αυτά.
    Κάνε τα στην άκρη όσο μπορείς, πάρε τα φάρμακά σου και επικεντρώσου στην δουλειά. Ίσως στην πορεία βγει κάτι θετικό από την διαδικασία.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Σίγουρα επηρεάζουν και τα φάρμακα αλλά το γεγονός ότι παίρνεις τις αγωγές που παίρνεις είναι για να είσαι όσο το δυνατόν γίνεται λειτουργικός. Άρα αφού υπάρχει η θέληση δοκίμασε το και κανε focus στο να πετύχεις στην δουλειά και όχι να αντέξεις.
    Αν ξεκινήσεις με την λογική του να αντέξεις δύσκολα θα τα βγάλεις πέρα.
    Δες το σαν στόχο. Να βγάλεις κάποια χρήματα και να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι δεν τα παίρνεις τσάμπα τα φάρμακα.
    Ένα μεγάλο πρόβλημα με όλους εμάς που έχουμε θέματα ψυχικής υγείας είναι όλα περιστρέφονται γύρω από αυτά.
    Κάνε τα στην άκρη όσο μπορείς, πάρε τα φάρμακά σου και επικεντρώσου στην δουλειά. Ίσως στην πορεία βγει κάτι θετικό από την διαδικασία.
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι! οποτε εκανα προσπαθεια για κατι μου βγηκε μακροπροθεσμα σε καλο...ας τα παρατησα...!
    Ασχετος εαν θελω να φυγω απο τα φαρμακα τα οποια κατα την γνωμη μου τα παιρνω τσαμπα, και εκανα λαθος οτι πηγα σε ψυχιατρο ενω θεωρω τωρα οτι τα θεματα μου θα επρεπε να τα λυσω διαφορετικα..!
    Δεν εχουν την ιδια γνωμη η δικοι μου ανθρωποι , ασχετως εαν το παραδεχομαι και εγω κατα βαθος μεσα μου..!
    Στοχος ειναι να βγουμε ολοι απο αυτην την ταλαιπωρια...Τα ψυχικα θεματα εννοω..!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Τώρα είδα και το επόμενο post σου.
    Το γεγονός ότι δεν έχεις υποχρεώσεις και κάθεσαι και καπνίζεις όλη μέρα σε συνδυασμό και με την αγωγή σου, θεωρώ είναι φυσιολογικό να νιώθεις κόπωση φίλε μου.
    Και τί κάνουμε όταν καθόμαστε όλη μέρα όσοι έχουμε και θέματα ψυχικής φύσεως; Ασχολούμαστε συνέχεια με αυτά.
    Είναι κούραση από το πολύ 'κατσιό' που λένε και στο χωριό μου.
    Ελάττωσε το κάπνισμα και ενεργοποιήσου. Δοκίμασε αυτή την δουλειά δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Αλλά και ανεξαρτήτως του τί θα γίνει με αυτή την δουλειά μην μένεις στατικός στην ζωή σου.
    Όσο μένουμε στατικοί και κλαίμε την μοίρα μας και περιμένουμε κάτι να γίνει ώστε να γίνουμε 'καλά', όσα φάρμακα και να πάρουμε δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
    Παρε τα φαρμακα σου και άλλαξε τρόπο ζωής. Το ξέρω είναι δύσκολο αλλά δοκίμασε το. Μακάρι να πανε όλα καλά.

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Σε ευχαριστω..!
    Ισχυει ολο αυτο που λες! οσο καθεσε κουραζεσαι!!
    Ξερεις νιωθω οτι δεν υπαρχει ελπιδα..! πως να στο πω...
    Ενταξη την βρησκω ακομα... αλλα.. υπαρχει ενα βιβλιο που λεγετε "βγαινοντας απο τα ψυχοφαρμακα" .
    Και μιλαει για αληθινες ιστοριες ανθρωπων που πασχισαν να βγουν απο αυτα.. και εξομολογουντε οτι εχασαν τον ευατο τους μεσα απο αυτα!
    Δεν εχω να πω κατι αλλο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Επίσης θεωρώ ότι είναι λάθος να 'στιγματίσεις' τον εαυτό σου επειδή παίρνεις αγωγή.
    Δεν είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Επίσης μην ανατρέχεις στο παρελθόν. Ότι έγινε, έγινε. Συνέχισε την αγωγή σου και κοίταξε να ενεργοποιηθείς και να αλλάξεις την ζωή σου προς το καλύτερο.
    Δες το και αλλιώς. Και ο ψυχίατρος σου αν δει πως γίνεσαι καλύτερα υπάρχει πιθανότητα να μπει και αυτός στην διαδικασία μακροπροθεσμα να σου κόψει τις αγωγές. Ποτέ δεν ξέρεις.
    Αλλά και για πάντα να χρειαστεί να παίρνεις αγωγή και τί έγινε;
    Όσοι έχουν πρόβλημα με την καρδιά δεν θα παίρνουν φάρμακα για όλη τους την ζωή; Όσοι έχουν θυρεοειδή παίρνουν φάρμακα για όλη τους την ζωή. Άρα;
    Το θέμα είναι τί ποιότητα ζωής θα έχεις φίλε μου ανεξαρτήτως αγωγής ή όχι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Παντα υπάρχει ελπίδα.
    Είδες τι σου είπα πριν; κάθεσαι και διαβάζεις για τα ψυχοφαρμακα. Άρα κέντρο της ζωής σου είναι τα φάρμακα σου και γενικά η 'κατάσταση' σου.
    Ναι εντάξει παίρνεις αγωγή που έχει και παρενέργειες. Αλλά αφού είσαι εδώ ακόμη μετά από 9 χρόνια αυτό κάτι σημαίνει.
    Ότι είσαι δυνατός και ας θέλεις να νομίζεις ότι δεν είσαι.
    Αποδέξου το γεγονός ότι έχεις κάποια θέματα και γι αυτό τον λόγο παίρνεις αγωγή και προχώρα στην ζωή σου.
    Είναι δύσκολο ναι αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κοπωση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 0
    Last Post: 21-07-2019, 14:26
  2. Χρονια κοπωση
    By iwannaaa in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 17
    Last Post: 15-07-2019, 14:20
  3. Αντιψυχωτικα και κοπωση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 08-04-2019, 11:00
  4. Αντιψυχωτικα και κοπωση
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 08-03-2019, 23:14
  5. Κόπωση
    By ge0rge in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 17-04-2017, 06:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •