Έκθεση στο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123

    Έκθεση στο αγχος

    Καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτήσω αν έρθεις αντιμέτωπος με τις φοβιες με καταστασεις που σε αγχωνουν ,μεροι που σε αγχωνουν, ανθρώπους κτλπ.το άγχος σε αυτες τις καταστάσεις θα αρχίσει να μειώνεται? υπάρχει αυτη η μεθοδος ψυχοθεραπείας,αν έχει κάποιος προσωπική αποψη να μου απαντησει.Δηλαδη αν ειμαι ολη μερα τιγκα στο αγχος γιατι κάνω οτι με αγχωνει σταδιακα θα υποχωρεί με τον καιρο και την επαναληψη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,356
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Καλησπερα παιδια ηθελα να ρωτήσω αν έρθεις αντιμέτωπος με τις φοβιες με καταστασεις που σε αγχωνουν ,μεροι που σε αγχωνουν, ανθρώπους κτλπ.το άγχος σε αυτες τις καταστάσεις θα αρχίσει να μειώνεται? υπάρχει αυτη η μεθοδος ψυχοθεραπείας,αν έχει κάποιος προσωπική αποψη να μου απαντησει.Δηλαδη αν ειμαι ολη μερα τιγκα στο αγχος γιατι κάνω οτι με αγχωνει σταδιακα θα υποχωρεί με τον καιρο και την επαναληψη?
    Καλημέρα !!

    Υπάρχει και είναι η αντιμετώπιση των φόβων σου αλλά υπό τις απαραίτητες προϋποθέσεις και μόνο υπό την καθοδήγηση ψυχολόγου .

    Δεν είναι καθόλου εύκολη διαδικασία και χρειάζεσαι άμεση υποστήριξη τις πρώτες φορές ώστε να παραμείνεις σε αυτό που σε φοβίζει και ταυτόχρονα να κοντρολαρεις το μυαλό σου ,την σκέψη σου αλλά και μια ενδεχόμενη σωματοποιημενη κρίση πανικού .

    Κάποιες φορές στην αρχή γίνεται όταν βρίσκεσαι και σε παράλληλη φαρμακευτική αγωγή ώστε οι συνέπειες να είναι ακόμα πιο ελενχομενες.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    σκέψου ότι φοβάσαι τα σκυλιά.
    για να σταματήσεις να φοβάσαι τα σκυλιά, το να πας σε ένα καταφύγιο σκύλων ή να αποκτήσεις δικό σου σκύλο δεν θα σου λύσει το πρόβλημα.
    η δράση πρέπει να ξεκινήσει πρώτα προσεγγίζοντας απο απόσταση τους σκύλους.
    δηλαδή η οικειότητα.
    το ίδιο ισχύει με το άγχος. αν δεν αντιμετωπίζεις μια κατάσταση αυτή η κατάσταση δεν θα αλλάξει ποτέ.
    πχ στην κοινωνική φοβία, βοηθάει να μιλάς με την ταμία του σουπερ μαρκετ της γειτονιάς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Αρα καταλήγουμε οτι θα βοηθήσει.το θεμα ειναι πως να το αντεξεις

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,356
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Αρα καταλήγουμε οτι θα βοηθήσει.το θεμα ειναι πως να το αντεξεις
    Καλημερα !

    Δεν ειμαστε κατηγορηματικοι σε αυτο γιατι καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη ετσι ?
    Φοβος με φοβο εχει τεραστια διαφορα και εξαρτατε αμεσα απο τι δυνατοτητες εχει καθε ατομο .

    Γι αυτο απαραιτητη προυποθεση για ολο αυτο ειναι να κανεις μια ουσιαστικη συζητηση με τον θεραπευτη σου, κατα ποσο εσυ σαν ατομο μπορεις να το αντεξεις ολο αυτο και ΠΟΤΕ θα εισαι ετοιμη για να μπεις σε κατι τετοιο .

    Αν δεν εισαι ετοιμη ειναι σαν να βαδιζεις σε τεντομενο σχοινι ολο αυτο .Ακροβατεις με πολυ δυσκολες καταστασεις γι αυτο πριν ξεκινησεις κοιταξε να εχεις λαβει ολα τα απαραιτητα και τα ασφαλη εφοδια που θα σε κρατησουν σε μια ισορροποια.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Τώρα που λέτε για άγχος, φοβίες, θυμήθηκα, εγώ φοβάμαι πολύ τα ύψη μια μέρα πριν 15 χρόνια στην δουλειά τότε που ήμουν, ο υπεύθυνος είχε ανέβει κάτι ψηλά σίδερα και από κάτω κενό, χωρίς προστασία και κάρφωνε κάτι μεγάλα καρφιά, έπρεπε κάποια στιγμή να λήψη για λίγο και με έβαλε εμένα να στέκομαι πάνω στα σίδερα κάτω κενό και να καρφώνω, βέβαια εγώ πάγωσα, έτρεμα από φόβο έτσι μου ερχόταν να πηδήξω μόνος μου κάτω, ευτυχώς δεν άργησε ήρθε αμέσως!!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    καλησπερα,
    συμφωνω με την Marilou,
    το έχω δοκιμάσει και εγω με την καθοδήγηση ψυχολόγου.
    γίνετε σταδιακα, ξεκινας δηλαδή με πράγματα που σου ειναι λιγότερο δύσκολο να κάνεις και οταν τα καταφέρεις προχωράς.
    συζητάς μαζί του τι δυσκολίες υπάρχουν και σε βοηθάει να τις αξιολογήσεις.
    Τελικά ή καταλήγεις οτι βλέπεις τις δυσκολίες πιο δυσκολες απο οτι ειναι ή οτι αξίζει το αποτέλεσμα να προσπαθήσεις.
    και έτσιι βρίσκεις την δύναμη που χρειάζεσαι.
    Βημα βήμα μπορεις να φτάσεις τους στόχους σου !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ναι υπάρχει, ειναι βασική τεχνική στη συμπεριφορική θεραπεία και ονομάζεται "σταδιακή έκθεση"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία λέγεται. Ξεκινάς με αναγνώριση και αποδοχή της 'γνωσίας', στην προκειμένη περίπτωση φοβίας, στη συνέχεια μπαίνεις στο στάδιο της αντικειμενικής 'επεξεργασίας' της γνωσίας ή φοβίας, δλδ με την βοήθεια του ψυχοθεραπευτή σου στην ουσία κατανοείς την φοβία ως τί πραγματικά είναι και μετά στην διαδικασία 'άσκησης' της γνωσίας που σημαίνει ότι εκτίθεσαι σταδιακά σε ότι σε φοβίζει ή σε αγχώνει. Αρχικά ενώ εκτίθεσαι (πάντα εννοείται με την καθοδήγηση του ψυχοθεραπευτή) καταγράφεις τί σκέφτεσαι και τί νιώθεις πριν, κατά την διάρκεια και μετά την φοβία.
    Και στην συνέχεια αφού καταγράψεις και κατανοήσεις στην ουσία τις ίδιες σου τις σκέψεις, η εσκεμμένη έκθεση γίνεται όλο και πιο έντονη ώστε να 'τιθασεύσεις' την φοβία.
    Παραπέρα δεν ξέρω τί γίνεται γιατί εγώ είμαι στην διαδικασία της 'άσκησης' ακόμη.
    Εννοείται πως η κάθε περίπτωση ενδέχεται να είναι διαφορετική αλλά η Γνωσιακή περιλαμβάνει 'έκθεση' στην φοβία ή στο άγχος ή σε οτιδήποτε δημιουργεί το εκάστοτε πρόβλημα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Το φόβο για τα αεροπλάνα το ξεπέρασα όταν μέσα σε ένα χρόνο έκανα 10 διαδρομές...όχι τώρα ότι δεν φοβάμαι..απλά δεν χρειάζεται να παίρνω χάπι και είμαι σχετικά ήρεμη...το άγχος για να δώσω κάπου εξετάσεις δεν το παλεύω με τιποτα με αποτέλεσμα πάντα να παγώνω..για αυτό και μέχρι σήμερα δεν κατέχω κανένα χαρτί αγγλικών,αεί κλπ και τα έχω όλα παρατήσει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    378
    Το άγχος είναι μία ολοκληρη διεργασία που έχει άμεση σχέση με την επιβιωση μας στη ζούγκλα.
    Έβλεπες ένα άγριο ζώο, και το άγχος ήταν εκείνο που σε έβαζε σε μια κατάλληλη σωματική κατάσταση πάλης ή φυγης
    Στην κοινωνία που ζούμε, ωστόσο, μπορούμε να φοβόμαστε διάφορα πράγματα, τα οποία όμως δεν είναι ή δεν είναι τόσο επικίνδυνα.
    Αρα ο φόβος μας μπορεί να είναι δυσανάλογος.
    Ο λόγος που συντηρείται ένας φόβος/μια φοβία είναι επειδή ο άνθρωπος αποφεύγει να έρθει αντιμέτωπος με αυτήν για να καταλάβει και οργανικά και γνωσιακά ότι δεν κινδυνεύει
    Βιολογικά χρειάζεσαι κάποιο χρόνο έκθεσης πάνω από 4-5 λεπτα νομιζω,, με το ερέθισμα, έτσι να γίνει όλη η διεργασία, να αγχωθείς, το άγχος να κανει την κορύφωση, να αντιληφθεί ο οργανισμος σου ότι τελικά δεν κινδυνεύεις τόσο και μετά το σώμα σου να ηρεμεί.
    Αμα γφύγεις πάνω στην κορύφωση του άγχος, η φοβία θα γίνει πιο εντονη.

Similar Threads

  1. Έκθεση στο φόβο
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 26-05-2020, 19:16
  2. εκθεση στον φοβο
    By ariana in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 30
    Last Post: 05-03-2020, 21:39
  3. ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 12-12-2011, 13:03
  4. Ανθοκομικη εκθεση Κηφισιάσ
    By Adzik in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 1
    Last Post: 30-04-2008, 11:06
  5. Εκθεση Βιβλίου..
    By harrys in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 17-05-2006, 23:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •