Νόημα ζωής - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Δεν είναι δικό σου δικαίωμα λες να του πεις πως δε θέλεις να κάνει αυτό ή εκείνο. Δεν έχεις πει ποτέ όχι. Θα έφευγες και θα τον ακολουθούσες παντού. Βλέπεις καμία διαφορά ανάμεσα σε αυτά που νιώθεις εσύ και σε αυτά που αισθάνεται εκείνος; Τα "είναι ρεαλιστής και έτσι είναι η ζωή;" κλπ; Νομίζω πως υπάρχει κάποια ανισορροπία στη σχέση σας και πως αυτός δεν έχει επενδύσει συναισθηματικά σε αυτήν όπως εσύ. Θα πέταγες στην άκρη τις δικές σου επιθυμίες αρκεί να το ήθελε εκείνος κι αυτό μόνο ισότιμη σχέση δε το λες. Τις απόψεις του να του φορέσεις κάτι που να του αρέσει" ενώ αυτός δε ρωτάει καν πώς νιώθεις με τις κοτσάνες που πετάει, ένα έχω να πω, η γυναίκα χαλάκι για να κρατήσει τον άντρα, ζει ακόμη στη δεκαετία του 50.
    Έχεις δίκιο.
    Η αλήθεια είναι πως πολλές φορές ο,τι μ λέει και εγώ το θεωρώ λάθος με κάνει να πιστεύω πως εγώ δεν είμαι ρεαλίστρια και πως κοιτάζω μόνο τον εαυτό μου.
    Ενώ έχω προσπαθήσει πολλές φορές να βρω σε πολλά πράγματα μια χρυσή τομή.
    Σε ευχαριστώ για ότι είπες.
    Ειλικρινά βοήθησες πολύ στην σκέψη μου

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τι είναι αυτό που σου προσφέρει και φοβάσαι μην το χάσεις ?
    Έχεις σκεφτεί να καθίσετε κάτω και να βάλετε τα πράγματα στο τραπέζι αλλά με σοβαρότητα και υπευθυνότητα .
    Να του εξηγήσεις όλα αυτά και ότι είσαι πρόθυμη να τον βοηθήσεις αρκεί να το θέλει και εκείνος .

    Πεσμου κάτι άλλο .
    Τι πιστεύεις ότι τον έφερε σε αυτό το τέλμα ?
    Είναι έτσι σαν χαρακτήρας γενικά ,δεν είναι μαχημος ή συνεβει κάτι προσωπικό που τον παρέσυρε σε όλο αυτό ?

    Ο χωρισμός είναι η μόνη λύση αλλά από την στιγμή που λες όλα αυτά, δες αν μπορείς να τον βοηθήσεις με προσοχή όμως να μην παρασυρθείς και εσυ από όλο αυτό .
    Αρχικά γενικά τα είχα όλα έτοιμα. Δεν χρειάστηκε ποτε να δουλέψει. Στο καθισιό του βγάζει τον 2πλο μισθό αποτι μια 6ωρη εργασία. Απλά θέλει να κάνει κάτι κι να μην έχει συνέχεια ελεύθερο χρονο.
    Γενικά στην ζωή του απο όταν τον έχω γνωρίσει όλο πιέσεις είχε από τους γονείς του, από το να αφήσει το σχολείο στην 1η λυκείου μέχρι το να βγάλει σχολή ιδιωτική χωρίς να έχει τελειώσει το λύκειο είναι ένα παράδειγμα πως μια ζωή τον πίεζαν στα πάντα.
    Πρόσφατα είχε και 2 θανάτους στην οικογένεια του.
    Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο όλα αυτά διότι γενικά δεν δείχνει τα συναισθήματα του.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συμφωνω με την μερλο.
    εσυ, που εισαι σε ολο αυτο;;;
    εχει κλειστει μεσα, λες. εσυ, θες να εισαι κλεισμενη μεσα;; δεν θες να βγαινετε;
    θελει να χασετε κιλα για να πατε για μπανιο. θες κι εσυ να χασεις κιλα πρωτα, πριν πας για μπανιο, η θες να πας τωρα;;;
    δεν εργαζεται και ζει ακομα στο μερος των σπουδων του. πως ζει; με τι χρηματα; ζειτε μαζι;
    κι αν η "ριζικη" αλλαγη του, ειναι να βρει αλλη φιλη, η να μεινει μονος, εσυ θα περιμενεις μεχρι να ακουσεις την ετυμηγορια;;;;
    γιατι δεν του γυρνας την πλατη μεχρι να αποφασισει τι θελει και τι δεν θελει, κι αν αυτα που θα αποφασισει σου α ρεσουν κι εσενα, τοτε το ξανασυζητατε...
    νομιζω οτι εχεις γινει υπερβολικα δεδομενη, χωρις κανεναν λογο και χορευεις οπως σου βαραει, ενω στην πραγματικοτητα το προβλημα το εχει εκεινος. αλλα σε πειθει οτι το εχεις εσυ!!!...
    αν θες, προτεινε του να παει σε ψυχοθεραπευτη, μηπως ξεμπερδεψει τις σκεψεις του.
    Η αλήθεια είναι και γώ νιώθω άσχημα με το σώμα μου. Ίσως εγώ το βγάζω προς τα έξω όλο αυτό.
    Μην νομίζετε δεν έχω σοβαρό θέμα, έχω όμως κοιλιά, που με κάνει πολλές φορές να δυσανασχετώ έως και το να βγω για καφέ και να φοβάμαι μην δείχνω παχιά. Αυτό το είχα από πάντα.
    Δυστυχώς ενώ είχα χάσει κιλά στην διάρκεια της καραντίνας πήρα τα δίπλα.
    Δηλαδή το γεγονός πως θέλει να χάσω κιλά ναι μεν με ενοχλεί αλλα δεν μπορώ να πω πως έχει άδικο γιατί κ γώ θέλω.
    Θα το προτείνω για την ψυχοθεραπεία. Είναι και που πιστεύω και γώ θα βοηθήσει

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by DamonChristy View Post
    Αρχικά γενικά τα είχα όλα έτοιμα. Δεν χρειάστηκε ποτε να δουλέψει. Στο καθισιό του βγάζει τον 2πλο μισθό αποτι μια 6ωρη εργασία. Απλά θέλει να κάνει κάτι κι να μην έχει συνέχεια ελεύθερο χρονο.
    Γενικά στην ζωή του απο όταν τον έχω γνωρίσει όλο πιέσεις είχε από τους γονείς του, από το να αφήσει το σχολείο στην 1η λυκείου μέχρι το να βγάλει σχολή ιδιωτική χωρίς να έχει τελειώσει το λύκειο είναι ένα παράδειγμα πως μια ζωή τον πίεζαν στα πάντα.
    Πρόσφατα είχε και 2 θανάτους στην οικογένεια του.
    Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο όλα αυτά διότι γενικά δεν δείχνει τα συναισθήματα του.
    Μόλις ανέφερες δύο πολύ σημαντικούς λόγους για να είναι κάποιος σε αυτή την κατασταση .
    Ειδικά το θέμα των θανάτων δεν είναι εύκολο να το διαχειριστεί κάποιος κλειστός και ψυχολογικά πιεσμένος άνθρωπος ...


    Πριν αυτό το γεγονός σε πείραζε η μέχρι τώρα συμπεριφορά του ;
    Σου δημιουργούσε πρόβλημα ή μετά από όλο αυτό χειροτέρεψε ?


    Πέραν όλων των άλλων αν θέλετε κάντε μια βόλτα και οι δύο από ένα ψυχολόγο για αρχή ,να μιλήσετε να λύσετε λιγάκι τα δικά σας θεματακια πρώτα και μετά θα έρθει και η κοινή σας πορεία .
    Αν αισθάνεται ο καθένας καλά με τον ευατο του και τις επιλογές του τότε κατ επέκταση όλο αυτό θα βοηθήσει και την σχέση τους .
    Αφήστε λιγάκι έξω την εξωτερική σας εμφάνιση ,την βιτρίνα που λέμε και δείτε τι παίζει με το συναισθηματικό κομμάτι και το θέμα του αλληλοσεβασμού και αλληλουποστηριξεις που πρέπει να έχει ένα ζευγάρι .

    Δες και εσύ και εκείνος τι ειστε διατεθημενοι να διορθώσετε ή και να αλλάξετε επάνω σας και ίσως αυτή η κρίση είναι μια πολύ καλή ευκαιρία η σχέση σας ή να μπει σε καινούργιες βάσεις ή να οδηγήσει κάπου αλλού ,αλλά όλο αυτό να γίνει πολύ συνειδητά και για τους δύο σας ..

    Όταν είμαστε μέσα σε μια καταιγιδα δεν είναι καλό να περνούμε καθοριστικές αποφάσεις γιατί όταν κοπάσει καταλαβαίνουμε πως όλα αυτά έγιναν εν θερμό...

    Και το κυριότερο κάτσε και σκέψου τι θέλεις εσύ καθαρά να γίνει μέσα σου .
    Αντέχεις να μπεις σε ένα τέτοιο αγώνα ή όχι .
    Μην παρασυρθείς και νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις γιατί όταν ένας από τους δύο δεν είναι καλά ,ασυναίσθητα παρασέρνει και τον άλλον .
    Γι αυτό λέω ότι και οι δύο να δείτε κάποιον .
    Κάντε ένα δώρο στον ευατο σας και στην σχέση σας ,μόνο καλό θα βγει από όλο αυτό .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μόλις ανέφερες δύο πολύ σημαντικούς λόγους για να είναι κάποιος σε αυτή την κατασταση .
    Ειδικά το θέμα των θανάτων δεν είναι εύκολο να το διαχειριστεί κάποιος κλειστός και ψυχολογικά πιεσμένος άνθρωπος ...


    Πριν αυτό το γεγονός σε πείραζε η μέχρι τώρα συμπεριφορά του ;
    Σου δημιουργούσε πρόβλημα ή μετά από όλο αυτό χειροτέρεψε ?


    Πέραν όλων των άλλων αν θέλετε κάντε μια βόλτα και οι δύο από ένα ψυχολόγο για αρχή ,να μιλήσετε να λύσετε λιγάκι τα δικά σας θεματακια πρώτα και μετά θα έρθει και η κοινή σας πορεία .
    Αν αισθάνεται ο καθένας καλά με τον ευατο του και τις επιλογές του τότε κατ επέκταση όλο αυτό θα βοηθήσει και την σχέση τους .
    Αφήστε λιγάκι έξω την εξωτερική σας εμφάνιση ,την βιτρίνα που λέμε και δείτε τι παίζει με το συναισθηματικό κομμάτι και το θέμα του αλληλοσεβασμού και αλληλουποστηριξεις που πρέπει να έχει ένα ζευγάρι .

    Δες και εσύ και εκείνος τι ειστε διατεθημενοι να διορθώσετε ή και να αλλάξετε επάνω σας και ίσως αυτή η κρίση είναι μια πολύ καλή ευκαιρία η σχέση σας ή να μπει σε καινούργιες βάσεις ή να οδηγήσει κάπου αλλού ,αλλά όλο αυτό να γίνει πολύ συνειδητά και για τους δύο σας ..

    Όταν είμαστε μέσα σε μια καταιγιδα δεν είναι καλό να περνούμε καθοριστικές αποφάσεις γιατί όταν κοπάσει καταλαβαίνουμε πως όλα αυτά έγιναν εν θερμό...

    Και το κυριότερο κάτσε και σκέψου τι θέλεις εσύ καθαρά να γίνει μέσα σου .
    Αντέχεις να μπεις σε ένα τέτοιο αγώνα ή όχι .
    Μην παρασυρθείς και νομίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις γιατί όταν ένας από τους δύο δεν είναι καλά ,ασυναίσθητα παρασέρνει και τον άλλον .
    Γι αυτό λέω ότι και οι δύο να δείτε κάποιον .
    Κάντε ένα δώρο στον ευατο σας και στην σχέση σας ,μόνο καλό θα βγει από όλο αυτό .
    Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.
    Η αλήθεια είναι πως και να τον έχει πειράξει η πιέση και οι θάνατοι δεν το αναφέρει.
    Η αλήθεια είναι πως από όταν πέθανε ο παππούς του τον έπιασε η κρίση η μεγάλη. Δηλαδή αρχές του χρόνου.
    Χωρίς να αναφέρει πως φταίει αυτό βέβαια γιατί όπως είπα είναι κλειστός άνθρωπος.
    Πριν από αυτό για τα κιλά μ πάντα μ έλεγε όπως μ λένε όλοι γιατροί οικογένεια κτλ αλλα όλα τα υπόλοιπα όχι δεν τα είχε.
    Αυτό με τον ψυχολόγο ήδη το ψάχνω τουλάχιστον για μένα.
    Ευχαριστώ και πάλι πολύ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by DamonChristy View Post
    Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση.
    Η αλήθεια είναι πως και να τον έχει πειράξει η πιέση και οι θάνατοι δεν το αναφέρει.
    Η αλήθεια είναι πως από όταν πέθανε ο παππούς του τον έπιασε η κρίση η μεγάλη. Δηλαδή αρχές του χρόνου.
    Χωρίς να αναφέρει πως φταίει αυτό βέβαια γιατί όπως είπα είναι κλειστός άνθρωπος.
    Πριν από αυτό για τα κιλά μ πάντα μ έλεγε όπως μ λένε όλοι γιατροί οικογένεια κτλ αλλα όλα τα υπόλοιπα όχι δεν τα είχε.
    Αυτό με τον ψυχολόγο ήδη το ψάχνω τουλάχιστον για μένα.
    Ευχαριστώ και πάλι πολύ

    Καλημερα!

    Ολο αυτο τον καιρο εχεις κανει προσπαθειες για να βρειτε τον δικο σας τροπο επικοινωνιας .

    Λογικα αυτος ο ανθρωπος εφοσον δεν εξωτερικευει τις σκεψεις του και τα συναισθηματα του ευκολα θα εχει και καποιες εκριξεις που θα ειναι αποτέλεσμα ολων αυτων .

    Εχεις παρατηρησει ολο αυτο τον καιρο καποια τετοια εκδηλωση και αν ναι ,του εχεις δωσει να καταλαβει πως μπορει να την αποφυγει ωστε να μην ξανασυμβει?

    Εσυ αγαπας την εικονα σου , σε κανει να νιωθεις καλα και ανετη ακομα και στις πιο ερωτικες σας στιγμες ή του δινεις πατηματα και ασχολειται ακομα πιο πολυ με ολο αυτο ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    DamonChristy, καλησπερα
    ο φίλος σου θεωρώ πως περνάει μία μεταβατική φάση.
    Μόλις τελείωσε τη σχολή και έρχεται αντιμέτωπος με την ζωή, και έχει χαοθεί.
    Ωστόσο το πρόβλημα δεν είναι αυτό!!
    Το πρόβλημα είναι ότι ο φίλος σου φαίνεται να έχει εσωτερικεύσει την επικριτική φωνή των γονιών του. Οπως οι γονεις του επικριναν εκείνον, τώρα εκείνος επικρίνει είτε εκείνον, είτε εσένα είτε τις διαθέσιμες επιλογές με αποτέλεσμα να σνομπάρει τα πάντα και να μην δοκιμάζει τίποτα και να μένει συνέχεια στην αδράνεια.,

    Αντί δηλαδή να βουτήξει στη ζωή, να δοκιμάζει διάφορες δουλειές, ώστε να δει τι του αρέσει και τι όχι, ποιες είναι οι δυνατότητες του και που χρειάζεται να εξελιχθει, κάθεται σε έναν καναπέ και εκ των προτέρων προδικάζει ότι το ένα δεν είναι αρκετά καλό ή το άλλο αποκλειεται να τον πάρουν.

    Η φωνή των γονιών είναι το πρόβλημα σε όλο αυτό. Η πίεση που έχει φάει τόσα χρόνια και του βγήκαν τώρα τα ψυχολογικά.

    Πίστεψε με, αυτός που βλέπει ρεαλιστικά τα πράγματα είσαι εσύ.
    Εσύ είσαι η υγιής φωνή σε όλο αυτό.
    Ο φίλος σου βλέπει τη ζωή τωρα καταθλιπτικά!! Έχει εγκλωβιστεί.
    Δεν βγαίνει για καφέ γιατί δεν είναι ουσιαστικό (επικριτική φωνή), δεν κανει δραστηριοτητες γιατί δεν είναι ουσιαστικές (επικριτική φωνή). Όμως αν δεν κάνει δραστηριότητες, αν δεν βγαίνει έξω, εάν δεν κάνει πράγματαα αυτό που καταφέρνει είναι να μην μπλέκεται στη ζωή, και να μενει στην αδρανεια η οποια θα φέρει με τη σειρά της τη καταθλιπτική διάθεση.

    Ένας ψυχολόγος θα μπορούσε να βοηθησει πολύ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Νοημα τησ ζωης
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 28-10-2019, 16:45
  2. το νοημα της ζωης
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2019, 03:53
  3. το νοημα της ζωης?
    By αλεξανδρος_77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 70
    Last Post: 31-01-2018, 07:37
  4. Το νόημα της ζωής
    By anton in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2012, 05:39
  5. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •