Νόημα ζωής
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10

    Νόημα ζωής

    Καλημέρα σας,

    Θα ήθελα την συμβουλή σας όσον αφορά ένα προσωπικό θέμα με τον σύντροφο μου.
    Η ηλικίες μας είναι μικρές. 23 χρόνων είναι ο ίδιος.
    Μετακόμισα στην πόλη που μένω για σπουδές πριν 3,5 χρόνια και ενώ έχει τελειώσει 1 χρόνο τώρα μένει εδώ μόνιμα.
    Το θέμα έχει ως εξής.
    Από όταν έγινε όλο αυτό με το lockdown έχει αλλάξει συμπεριφορά, είναι πιο απόμακρος κάποιες φορές και επίσης είναι συνέχεια μέσα στη γκρίνια.
    Τι εννοώ με αυτό:
    1) λέει πως δεν μπορεί άλλο την ζωή του και έχει βαρεθεί να κάθεται (γιατί να σημειώσω πως δεν κάνει κάτι στην ζωή του, δεν δουλεύει απλά κάθετε από όταν τελείωσε την σχολή)
    2) τον απασχολεί παρά πολύ η εικόνα του σώματος του και του δικού μου και δεν θέλει να πάμε παραλία γιατί θέλει να χάσουμε τα κιλά μας
    3) δεν βρίσκει νόημα να κάνει διακοπές, να βγει για καφέ, για ποτό παρά μόνο με κάποιον φίλο που έχει καιρό να τα πει. Όπως αναφέρει το να βγει για καφέ δεν του προσφέρει κάτι στο να αλλάξει την ζωή του.
    Όλο αυτό γίνεται περίπου 4-5 μήνες.
    Δεν κάνει βέβαια κάτι να το αλλάξει. Να ψάξει κάποια Δουλεια ή γενικά κάτι να αλλάξει το πως νιώθει. Το μόνο που ξέρω είναι πως εδώ δεν έχει φίλους να βγει παρά μόνο εμένα..
    επίσης ανέφερε το γεγονός πως αν δεν είναι αυτός καλά δεν θα είναι ούτε η σχέση μας όποτε δεν αποκλείει το ενδεχόμενο αν δεν νιώθει καλά να φύγει και να αλλάξει ριζικά τα πάντα. Λέει είναι ρεαλιστής και όλα είναι μέσα στην ζωή.
    Γενικά δεν θέλω να είμαι εγωίστρια και καταλαβαίνω το πως νιώθει πως δεν έχει βρει το νόημα την ζωής του, το να έχει γεμάτη ζωή, δεν ξέρω όμως πως να συμπεριφερθω σε όλο αυτό.
    Ναι μεν μου είπε δεν σκέφτεται να με χωρίσει εννοείται αλλά δεν ξέρω γενικά νιώθω πολύ κάπως. Δεν ξέρω πως να φερθώ σε όλο αυτό.
    Αν μπορείτε να με συμβούλεψετε.
    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μηπως είναι εσωστρεφής γενικότερα ή πιο παλιά ηταν του εξω?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by DamonChristy View Post
    Καλημέρα σας,

    Θα ήθελα την συμβουλή σας όσον αφορά ένα προσωπικό θέμα με τον σύντροφο μου.
    Η ηλικίες μας είναι μικρές. 23 χρόνων είναι ο ίδιος.
    Μετακόμισα στην πόλη που μένω για σπουδές πριν 3,5 χρόνια και ενώ έχει τελειώσει 1 χρόνο τώρα μένει εδώ μόνιμα.
    Το θέμα έχει ως εξής.
    Από όταν έγινε όλο αυτό με το lockdown έχει αλλάξει συμπεριφορά, είναι πιο απόμακρος κάποιες φορές και επίσης είναι συνέχεια μέσα στη γκρίνια.
    Τι εννοώ με αυτό:
    1) λέει πως δεν μπορεί άλλο την ζωή του και έχει βαρεθεί να κάθεται (γιατί να σημειώσω πως δεν κάνει κάτι στην ζωή του, δεν δουλεύει απλά κάθετε από όταν τελείωσε την σχολή)
    2) τον απασχολεί παρά πολύ η εικόνα του σώματος του και του δικού μου και δεν θέλει να πάμε παραλία γιατί θέλει να χάσουμε τα κιλά μας
    3) δεν βρίσκει νόημα να κάνει διακοπές, να βγει για καφέ, για ποτό παρά μόνο με κάποιον φίλο που έχει καιρό να τα πει. Όπως αναφέρει το να βγει για καφέ δεν του προσφέρει κάτι στο να αλλάξει την ζωή του.
    Όλο αυτό γίνεται περίπου 4-5 μήνες.
    Δεν κάνει βέβαια κάτι να το αλλάξει. Να ψάξει κάποια Δουλεια ή γενικά κάτι να αλλάξει το πως νιώθει. Το μόνο που ξέρω είναι πως εδώ δεν έχει φίλους να βγει παρά μόνο εμένα..
    επίσης ανέφερε το γεγονός πως αν δεν είναι αυτός καλά δεν θα είναι ούτε η σχέση μας όποτε δεν αποκλείει το ενδεχόμενο αν δεν νιώθει καλά να φύγει και να αλλάξει ριζικά τα πάντα. Λέει είναι ρεαλιστής και όλα είναι μέσα στην ζωή.
    Γενικά δεν θέλω να είμαι εγωίστρια και καταλαβαίνω το πως νιώθει πως δεν έχει βρει το νόημα την ζωής του, το να έχει γεμάτη ζωή, δεν ξέρω όμως πως να συμπεριφερθω σε όλο αυτό.
    Ναι μεν μου είπε δεν σκέφτεται να με χωρίσει εννοείται αλλά δεν ξέρω γενικά νιώθω πολύ κάπως. Δεν ξέρω πως να φερθώ σε όλο αυτό.
    Αν μπορείτε να με συμβούλεψετε.
    Ευχαριστώ πολύ
    Τι εννοείς δεν σκέφτεται να σε χωρίσει ?
    Δηλαδή μέσα σε όλο αυτό που υπάρχει φοβάσαι να μην σε χωρίσει ?

    Αλήθεια εσύ τι κάνεις αυτό τον καιρό στην ζωή σου ?
    Σπουδάζεις ,δουλεύεις ,γενικά προσπαθείς να εξελιχθείς και να μην σε παρασυρει ένας άλλος άνθρωπος που παρά το νεαρό της ηλικίας του ,νομίζω ότι διαβάζω την ζωή ενός μεσήλικα ανθρώπου ; .

    Αν αυτός δεν έχει θέληση εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι και σίγουρα δεν θα σε κρατήσει πίσω όλο αυτό .
    Και στην τελική βάλε τους δικούς σου όρους σε αυτή την σχέση .
    Μέσα σε μια σχέση ΠΡΕΠΕΙ να εξελισομαστε παράλληλα και στα επαγγελματικά μας ,ειδικά όταν βρισκόμαστε σε τόσο καθοριστικές ηλικίες .
    Το ένα δεν αναιρεί το άλλο και σίγουρα το ένα δεν προϋποθέτει και το άλλο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Εγώ είμαι 25.
    Εγώ δουλεύω, εξελίσσομαι και προσωπικά και επαγγελματικά σε πράγματα που θέλω να κάνω και να καταφέρω. Δεν με κρατάει κάτι πίσω. Δεν νιώθω δηλαδή πως μένω στάσιμη κάτι το οποίο με τρομάζει όποτε δεν το κάνω για αυτόν τον λόγο.
    Η αλήθεια είναι πως ναι φοβάμαι μην με χωρίσει. Ίσως είναι χαζό το ξέρω αλλά έχω δεθεί τόσο πολύ όλα αυτά τα χρόνια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by DamonChristy View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Εγώ είμαι 25.
    Εγώ δουλεύω, εξελίσσομαι και προσωπικά και επαγγελματικά σε πράγματα που θέλω να κάνω και να καταφέρω. Δεν με κρατάει κάτι πίσω. Δεν νιώθω δηλαδή πως μένω στάσιμη κάτι το οποίο με τρομάζει όποτε δεν το κάνω για αυτόν τον λόγο.
    Η αλήθεια είναι πως ναι φοβάμαι μην με χωρίσει. Ίσως είναι χαζό το ξέρω αλλά έχω δεθεί τόσο πολύ όλα αυτά τα χρόνια.
    Καλημερα !

    Εγω θα σταθω λιγο σε εσενα αν δεν σε πειραζει γιατι ειμαι της αποψεις πλεον ,οταν ειμαστε μεσα σε μια σχεση και ο συντροφος μας δεν θελει ή δεν μπορει να μας ακολουθησει ,να δουμε λιγακι τον ευατο μας και ποια αναγκη ειναι αυτη που μας κρατα μεσα σε ολο αυτο .


    Ειναι πολυ ενθαριντικο που συνεχιζεις την εξελιξει σου και δεν σε τραβαει πισω ολο αυτο ,γιατι καμια φορα αθελα μας παρασυρομαστε .Αυτο δειχνει ενα πολυ καλο σημειο στο χαρακτηρα σου .

    Θελεις να μου πεις αν ανοιωθεις ανετα τι ειναι αυτο που φοβασαι στον συγκεκριμενο χωρισμο ?
    Η μοναξια ,η απορριψη τι ?

    Τι ειναι αυτο που σε κραταει ?Η πραγματικη σου αγαπη για εκεινων και οτι θελεις να τον βοηθησεις , η δυναμη της συνηθειας ή η ανασφαλεια που θα σου δημιουργηθει απο την μαναξια ενος χωρισμου ?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Αν τον παρατήσεις ίσως ξαναβρέι το νόημα στη ζωή του

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    32
    καλησπερα,
    έχεις δοκιμάσει να τον δελεάσεις με κάτι σεξουαλικό που ξέρεις οτι του αρεσει;
    ακόμη και να τον βγάλεις έξω γι αυτο το λόγο, πχ σε μια απομερη παραλια.
    Θα του ξυπνήσει το ενδιαφέρον και θα του αλλάξει η διάθεση. στους αντρες αρέσουν αυτα... τι λες;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Αν τον παρατήσεις ίσως ξαναβρέι το νόημα στη ζωή του
    χα χα, έτσι. Το ίδιο σκέφτηκα ακριβώς. Δηλαδή, οκ, δεν του αρέσει η εικόνα του σώματός του. Το θέμα είναι ότι μαζί με την εικόνα του σώματός του κολλάει ότι δεν του αρέσει κι η εικόνα του δικού σου σώματος. Δεν κάνει που δεν κάνει τίποτε να αλλάξει εκείνος, φέρεται και σαν αρχηγίσκος της σχέσης σας και καθορίζει το ποιος θα κάνει τι και πότε. Για τίναξέ του λίγο τα πέτα. Γιατί δέχεσαι τέτοιες συμπεριφορές από τον άνθρωπο που υποτίθεται είναι εκεί για να φέρεται ως σύντροφός σου; Επίσης, καταλαβαίνω το "νιώθω καλά". Αυτό που δεν δικαιολογείται είναι να συμπαρασύρει κι εσένα στο δικό του δεν νιώθω καλά. Κι εσύ τι φταις;
    #UnVioladorEnTuCamino

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα !

    Εγω θα σταθω λιγο σε εσενα αν δεν σε πειραζει γιατι ειμαι της αποψεις πλεον ,οταν ειμαστε μεσα σε μια σχεση και ο συντροφος μας δεν θελει ή δεν μπορει να μας ακολουθησει ,να δουμε λιγακι τον ευατο μας και ποια αναγκη ειναι αυτη που μας κρατα μεσα σε ολο αυτο .


    Ειναι πολυ ενθαριντικο που συνεχιζεις την εξελιξει σου και δεν σε τραβαει πισω ολο αυτο ,γιατι καμια φορα αθελα μας παρασυρομαστε .Αυτο δειχνει ενα πολυ καλο σημειο στο χαρακτηρα σου .

    Θελεις να μου πεις αν ανοιωθεις ανετα τι ειναι αυτο που φοβασαι στον συγκεκριμενο χωρισμο ?
    Η μοναξια ,η απορριψη τι ?

    Τι ειναι αυτο που σε κραταει ?Η πραγματικη σου αγαπη για εκεινων και οτι θελεις να τον βοηθησεις , η δυναμη της συνηθειας ή η ανασφαλεια που θα σου δημιουργηθει απο την μαναξια ενος χωρισμου ?

    Δεν μπορώ να απαντήσω αν είναι η δύναμη της συνήθειας. Το μόνο που ξέρω είναι πως είμαι ερωτευμένη μαζί του, νιώθω ακόμα παρά πολλά πράγματα.
    Απλά φοβάμαι μην τον χάσω. Μην η ζωή μου είναι χωρίς εκείνον.
    Όχι πως δεν θα συνεχίσει προφανώς αν γίνει κάτι τέτοιο απλά δεν το θέλω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by bebeka4 View Post
    καλησπερα,
    έχεις δοκιμάσει να τον δελεάσεις με κάτι σεξουαλικό που ξέρεις οτι του αρεσει;
    ακόμη και να τον βγάλεις έξω γι αυτο το λόγο, πχ σε μια απομερη παραλια.
    Θα του ξυπνήσει το ενδιαφέρον και θα του αλλάξει η διάθεση. στους αντρες αρέσουν αυτα... τι λες;
    Όχι σε αυτό είναι ανένδοτος. Αν δεν του αρέσει το σώμα του δεν θέλει να βγαίνει. Γενικά είναι πολύ επικριτικός σε αυτό το κομμάτι ο,τι και να κάνω εγώ.
    Στο θέμα του σεξ δεν υπάρχει πρόβλημα. Σε τίποτα απολύτως όλα είναι καλά.
    Το θέμα είναι πως όλη την ώρα λέει δεν θέλει να τρώει και παχαίνει και τέτοια

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    χα χα, έτσι. Το ίδιο σκέφτηκα ακριβώς. Δηλαδή, οκ, δεν του αρέσει η εικόνα του σώματός του. Το θέμα είναι ότι μαζί με την εικόνα του σώματός του κολλάει ότι δεν του αρέσει κι η εικόνα του δικού σου σώματος. Δεν κάνει που δεν κάνει τίποτε να αλλάξει εκείνος, φέρεται και σαν αρχηγίσκος της σχέσης σας και καθορίζει το ποιος θα κάνει τι και πότε. Για τίναξέ του λίγο τα πέτα. Γιατί δέχεσαι τέτοιες συμπεριφορές από τον άνθρωπο που υποτίθεται είναι εκεί για να φέρεται ως σύντροφός σου; Επίσης, καταλαβαίνω το "νιώθω καλά". Αυτό που δεν δικαιολογείται είναι να συμπαρασύρει κι εσένα στο δικό του δεν νιώθω καλά. Κι εσύ τι φταις;
    Δεν νομίζω πως φταίω σε κάτι. Δεν νομίζω καν πως τον κρατάω σε κάτι πίσω. Δεν έχω πει ποτε όχι δεν θέλω να κανεις αυτό ή εκείνο. Δεν είναι δικαίωμα μου άλλωστε. Εγώ του λέω αν θες να πας πίσω στην πόλη σου μπορώ να σε ακολουθήσω ή αν θες να αλλάξεις γενικά την ζωή σου και να πας οπουδήποτε διαφορετικά πάλι θα σε ακολουθήσω αν και εφόσον το θες.
    Όποτε το να τον παρατήσω για να βρει το νόημα της ζωής δεν ξέρω ακριβώς που κολλάει.

    Και γώ σαν τρίτο πρόσωπο θα έλεγα πως δεν έχει δικαίωμα να φέρεται έτσι και αν έχει προβλήματα να τα λύσει και να μην τα ρίχνει σε μένα.
    Απλά αναρωτιέμαι…μήπως πρέπει εγώ να κάνω κάτι για να τον βοηθήσω; Μήπως γενικά όλη αυτή η φάση είναι κάτι πιο σοβαρό που πρέπει να προσέξω;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Δεν είναι δικό σου δικαίωμα λες να του πεις πως δε θέλεις να κάνει αυτό ή εκείνο. Δεν έχεις πει ποτέ όχι. Θα έφευγες και θα τον ακολουθούσες παντού. Βλέπεις καμία διαφορά ανάμεσα σε αυτά που νιώθεις εσύ και σε αυτά που αισθάνεται εκείνος; Τα "είναι ρεαλιστής και έτσι είναι η ζωή;" κλπ; Νομίζω πως υπάρχει κάποια ανισορροπία στη σχέση σας και πως αυτός δεν έχει επενδύσει συναισθηματικά σε αυτήν όπως εσύ. Θα πέταγες στην άκρη τις δικές σου επιθυμίες αρκεί να το ήθελε εκείνος κι αυτό μόνο ισότιμη σχέση δε το λες. Τις απόψεις του να του φορέσεις κάτι που να του αρέσει" ενώ αυτός δε ρωτάει καν πώς νιώθεις με τις κοτσάνες που πετάει, ένα έχω να πω, η γυναίκα χαλάκι για να κρατήσει τον άντρα, ζει ακόμη στη δεκαετία του 50.
    #UnVioladorEnTuCamino

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω με την μερλο.
    εσυ, που εισαι σε ολο αυτο;;;
    εχει κλειστει μεσα, λες. εσυ, θες να εισαι κλεισμενη μεσα;; δεν θες να βγαινετε;
    θελει να χασετε κιλα για να πατε για μπανιο. θες κι εσυ να χασεις κιλα πρωτα, πριν πας για μπανιο, η θες να πας τωρα;;;
    δεν εργαζεται και ζει ακομα στο μερος των σπουδων του. πως ζει; με τι χρηματα; ζειτε μαζι;
    κι αν η "ριζικη" αλλαγη του, ειναι να βρει αλλη φιλη, η να μεινει μονος, εσυ θα περιμενεις μεχρι να ακουσεις την ετυμηγορια;;;;
    γιατι δεν του γυρνας την πλατη μεχρι να αποφασισει τι θελει και τι δεν θελει, κι αν αυτα που θα αποφασισει σου α ρεσουν κι εσενα, τοτε το ξανασυζητατε...
    νομιζω οτι εχεις γινει υπερβολικα δεδομενη, χωρις κανεναν λογο και χορευεις οπως σου βαραει, ενω στην πραγματικοτητα το προβλημα το εχει εκεινος. αλλα σε πειθει οτι το εχεις εσυ!!!...
    αν θες, προτεινε του να παει σε ψυχοθεραπευτη, μηπως ξεμπερδεψει τις σκεψεις του.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Δεν είναι δικό σου δικαίωμα λες να του πεις πως δε θέλεις να κάνει αυτό ή εκείνο. Δεν έχεις πει ποτέ όχι. Θα έφευγες και θα τον ακολουθούσες παντού. Βλέπεις καμία διαφορά ανάμεσα σε αυτά που νιώθεις εσύ και σε αυτά που αισθάνεται εκείνος; Τα "είναι ρεαλιστής και έτσι είναι η ζωή;" κλπ; Νομίζω πως υπάρχει κάποια ανισορροπία στη σχέση σας και πως αυτός δεν έχει επενδύσει συναισθηματικά σε αυτήν όπως εσύ. Θα πέταγες στην άκρη τις δικές σου επιθυμίες αρκεί να το ήθελε εκείνος κι αυτό μόνο ισότιμη σχέση δε το λες. Τις απόψεις του να του φορέσεις κάτι που να του αρέσει" ενώ αυτός δε ρωτάει καν πώς νιώθεις με τις κοτσάνες που πετάει, ένα έχω να πω, η γυναίκα χαλάκι για να κρατήσει τον άντρα, ζει ακόμη στη δεκαετία του 50.
    Συμφωνώ αν και πλέον αμφισβητώ το κατά πόσο τελικά αυτό που ονομάζουμε "ισότιμη σχέση" είναι κάτι που υπάρχει.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,232
    Quote Originally Posted by DamonChristy View Post
    Δεν μπορώ να απαντήσω αν είναι η δύναμη της συνήθειας. Το μόνο που ξέρω είναι πως είμαι ερωτευμένη μαζί του, νιώθω ακόμα παρά πολλά πράγματα.
    Απλά φοβάμαι μην τον χάσω. Μην η ζωή μου είναι χωρίς εκείνον.
    Όχι πως δεν θα συνεχίσει προφανώς αν γίνει κάτι τέτοιο απλά δεν το θέλω.

    Τι είναι αυτό που σου προσφέρει και φοβάσαι μην το χάσεις ?
    Έχεις σκεφτεί να καθίσετε κάτω και να βάλετε τα πράγματα στο τραπέζι αλλά με σοβαρότητα και υπευθυνότητα .
    Να του εξηγήσεις όλα αυτά και ότι είσαι πρόθυμη να τον βοηθήσεις αρκεί να το θέλει και εκείνος .

    Πεσμου κάτι άλλο .
    Τι πιστεύεις ότι τον έφερε σε αυτό το τέλμα ?
    Είναι έτσι σαν χαρακτήρας γενικά ,δεν είναι μαχημος ή συνεβει κάτι προσωπικό που τον παρέσυρε σε όλο αυτό ?

    Ο χωρισμός είναι η μόνη λύση αλλά από την στιγμή που λες όλα αυτά, δες αν μπορείς να τον βοηθήσεις με προσοχή όμως να μην παρασυρθείς και εσυ από όλο αυτό .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Νοημα τησ ζωης
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 28-10-2019, 16:45
  2. το νοημα της ζωης
    By αλεξανδρος_77 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-2019, 03:53
  3. το νοημα της ζωης?
    By αλεξανδρος_77 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 70
    Last Post: 31-01-2018, 07:37
  4. Το νόημα της ζωής
    By anton in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 02-01-2012, 05:39
  5. Το νοημα της ζωης
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 23-07-2009, 15:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •