Κοινωνική φοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    30

    Κοινωνική φοβία

    Καλησπέρα,θα γράψω για πιστοποίηση αγγλικών (lower) σε λίγες μέρες,χθες συζητούσα με μια φίλη μου για την διαδικασία της εξέτασης και με έπιασε άγχος, όχι για τις εξετάσεις,αλλά για το γεγονός ότι θα πρέπει να πάω στο εξεταστικό κέντρο να βρω την αίθουσα και γενικότερα με έπιασε φόβος ότι μπορεί να μπερδευτω και να κάνω κάποιο λάθος,επίσης μου ανέφερε ότι στην αίθουσα θα υπάρχουν γύρω στα 100 άτομα και εκεί με έπιασε μεγαλύτερος φόβος,δεν ξέρω αν λέγεται κοινωνική φοβία αυτό που περίεργαψα αλλά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έτσι είμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Janekr View Post
    Καλησπέρα,θα γράψω για πιστοποίηση αγγλικών (lower) σε λίγες μέρες,χθες συζητούσα με μια φίλη μου για την διαδικασία της εξέτασης και με έπιασε άγχος, όχι για τις εξετάσεις,αλλά για το γεγονός ότι θα πρέπει να πάω στο εξεταστικό κέντρο να βρω την αίθουσα και γενικότερα με έπιασε φόβος ότι μπορεί να μπερδευτω και να κάνω κάποιο λάθος,επίσης μου ανέφερε ότι στην αίθουσα θα υπάρχουν γύρω στα 100 άτομα και εκεί με έπιασε μεγαλύτερος φόβος,δεν ξέρω αν λέγεται κοινωνική φοβία αυτό που περίεργαψα αλλά από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έτσι είμαι.
    Γεια σου!! Κάτι παρόμοιο είχα πάθει και εγώ, βγήκε πιστοποίηση πριν μερικά χρόνια για την ειδικότητα μου αλλά με έπιασε άγχος, κυρίως όμως για την εξέταση μπροστά στους εξεταστές και όχι τόσο στις γραπτές. Τελικά δεν έδωσα την ριμάδα την πιστοποίηση ενώ είχα και άλλες ευκαιρίες. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,294
    εκατό άτομα δε νομίζω να είναι, γιατί πρέπει να έχει δύο εξεταστές κάθε αίθουσα.
    πώς θα τα βγάλουν πέρα με εκατό εξεταζόμενους; μάλλον υπερέβαλε λίγο και δεν τα υπολόγισε καλά.
    η κοινωνική φοβία είναι πολύ συνηθης μορφή άγχος ειδικά στους νέους, οπότε να σκεφτείς ότι πολλοί επίσης που θα δώσουν την ίδια εξέταση περνάνε τα ίδια.
    πρέπει να βρεις ποιός τρόπος αντιμετώπισης άγχους δουλεύει σε εσένα. μπορείς να κανονίσεις κάτι μετά την εξέταση κι έτσι δεν θα το σκεφτεσαι άλλο αργότερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ναι λογικά δεν θα έχει πολλά άτομα λόγο κορονοιου θα πω εγώ!!

Similar Threads

  1. Κοινωνική Φοβία
    By IreneGi in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 141
    Last Post: 23-10-2019, 01:11
  2. κοινωνικη φοβια??
    By me lene popi in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 3
    Last Post: 06-11-2016, 21:50
  3. κοινωνικη φοβια
    By dora-agxos in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 46
    Last Post: 20-12-2014, 23:11
  4. Κοινωνική φοβία
    By hope. in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 2
    Last Post: 20-12-2011, 18:56
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •