Να μιλησω?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4

    Να μιλησω?

    Καλησπερα σε ολους!

    Με λενε Κωστα και ειμαι 20 χρονων. Τον τελευταιο χρονο κανω παρα πολυ με τη νονα μου η οποια με περναει 10 χρονια. Εχουμε πει τα παντα ο ενας στον αλλον και πραγματικα εχουμε γινει οχι απλα κολλητοι αλλα αυτοκολλητοι, περνουμε ο ενας τον αλλον 5-6 φορες τη μερα τηλεφωνο, λεμε την παραμικρη λεπτομερεια απο την καθημερινοτητα μας και γενικα αγαπιομαστε πολυ ο ενας βλεπει τον αλλον σαν αδελφο/ή του/της. Με εκεινη δεν εχουμε συγγενεια εξ'αιματος, αλλα ειμαστε 2α ξαδερφια με τον αντρα της που με εχει βαφτισει και ειναι 35 χρονων.

    Εχει προκυψει λοιπον το εξης θεμα. Οι γονεις του νονου μου(που ειναι και θειοι μου) απο την πρωτη στιγμη που γνωρισαν την νονα μου(πριν 8 χρονια δηλ) την αντιπαθησαν και απο τοτε την εχουν ολο στην μπουκα και την σχολιαζουν με καθε ευκαιρια και χωρις βαση βεβαια. Της εχουν πει και της εχουν κανει εξωφρενικα πραγματα, με αποτελεσμα εκεινη δικαιως να τους εχει μισησει. Το κακο της υποθεσης ειναι ομως οτι ο νονος μου δεν πιστευει οτι οι γονεις του εχουν κανει αυτα τα πραγματα στη γυναικα και νομιζει οτι εκεινοι τους παρεξηγει και υπερβαλλει συνεχεια γιατι εκεινοι λενε στον ιδιο οτι την αγαπανε και την υποστηριζουν.
    Το προβλημα ειναι οτι οι θειοι μου τους καλεσανε στο σπιτι τους για 1 μηνα τωρα το καλοκαιρι, και η νονα μου νιωθει πως αμα μεινει εκει για τοσο καιρο θα τρελαθει δε θα το αντεξει και θα ξεσπασει και θα τους πει οτι δεν τους εχει πει τοσα χρονια γιαυτα που της εχουν κανει. Και γιαυτο το λογο, επειδη δηλ δε θελει να παει τσακωνεται συνεχεια με το νονο μου ο οποιος θελει να παει να δει τους γονεις του. Εγω απο τη μερια μου ξερω οτι εχει γινει και οτι εχει λεχθει πισω απο την πλατη της νονας μου απο τα πεθερικα της και της εχω πει καποια απο αυτα αλλα της ζητησα φυσικα να μην πει τπτ σε κανεναν και το εκανε.
    Το θεμα ειναι οτι προχθες μου ζητησε αν μπορω να κατσω κ να τα πω στον νονο μου, μηπως κ που θα του τα πει ενας 3ος πιστεψει αυτο που αρνειτε να πιστεψει τοσα χρονια και αρχισει και την καταλαβαινει. Εγω απο τη μια δε θελω να μπλεχτω σε αυτη την κατασταση, αλλα απο την αλλη δεν αντεχω να βλεπω την νονα μου ολη την ωρα δυστυχησμενη με σκοτωνει...

    Τι με συμβουλευετε να κανω? Να του μιλησω? Και αν ναι τι να του πω?

    Ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γεια σου Κώστα.Γνώμη μου είναι να μη μπερδευτείς.Κ για μένα κακώς είπες 5 πράγματα στη νονά σου γιατί έτσι έριξες κι άλλο λάδι στη φωτιά.Το θέμα είναι να βρεθούν ισορροπίες γιατί δε μιλάμε για άσχετους αλλά για τους γονείς του άντρα της.
    Άλλωστε το ήξερε ότι δεν την συμπαθούνε...που ωφελούσε να της μιλήσεις....

    Απορώ ο άντρας της νονάς σου δεν την πιστεύει κ χρειάζεσαι εσύ να την πιστέψει?Τι σόι σχέση έχουν?Πως γίνεται να μην έχει καταλάβει ότι δεν την συμπαθούν ότι κ να του λένε?

    Για μένα μόνο του το ζευγάρι πρέπει να λύσει τα όποια προβλήματα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4
    Ειναι τοσο εξωφρενικα αυτα που της εχουν κανει, που πραγματικα και εμενα αν μου ελεγε ο οποιοσδηποτε οτι οι γονεις μου πχ εκαναν τετοια πραγματα σε καποιον δε θα τον πιστευα οποιος κ αν ητανε. Αφου η κοπελα λιγο πριν το γαμο τους ειχε παει στο νοσοκομειο γιατι την επιασε η κοιλια της απο την πολυ πιεση κ τα καψονια που της εκαναν. Απλα ειναι ο χαρακτηρας του νονου μου που δν μιλαγε ασχημα στους δικους του ποτε, κ ποτε δεν τους εβαλε στη θεση τους οταν την εθαβαν ενω θα επρεπε αυτο να το ειχε κανει απο την πρωτη στιγμη κ γιαυτο εχει ξεφυγει η κατασταση.
    Κοιτα δν προκειται να κατσω να του πω, ξερεις οι γονεις σου λενε αυτο αυτο και αυτο για τη γυναικα σου, απλα ρε παιδι μου να του πω οτι οι γονεις σου συνεχεια κακολογουν τη γυναικα σου και αυτη το χει καταλαβει κ εχει πληγωθει παρα πολυ κ γιαυτο δεν θελει να πατε εκει το καλοκαιρι για τοσες μερες και τελος. Γιατι το προβλημα της νονας μου ειναι οτι κανενας αλλος δεν την υποστηριζει στο θεμα επειδη ολοι φοβουνται σε εισαγωγικα να μιλησουνε και το παλευει μονη της και ειναι ουσιαστικα ο λογος της απεναντι σε αυτον τον πεθερικων της οι οποιοι την βγαζουν τρελη. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις..Και ενταξει στο κατω κατω δεν ειμαι ασχετος, αμα δε μιλησεις στο νονο σου ντομπρα που ειναι σαν 2ος πατερας σου σε ποιον θα μιλησεις. Το μονο που φοβαμαι ειναι μην κατσει κ τα πει ο νονος μου στους γονεις του οτι του τα πα εγω που μου τα ειπαν οι γονεις μου και γινει διπλωματικο επεισοδιο στο σοι καταλαβες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    να μην ανακατευτεις.
    συμφωνω απολυτα με την αρσι
    και ηδη πολυ ανακατευτηκες.
    αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εισαι οσο το δυνατον πιο αμετοχος και να ενθαρυνεις την κοπελα να αποκτησει καλυτερη επικοινωνια με τον αντρα της.
    εκτος του οτι πρεπει να βρουν οι δυο τους τις ισορροπιες τους, πιστευω οτι θα εκνευριστει πολυ ο νονος οταν αντιληφθει οτι η γυναικα του εχει τοσο μακρες συζητησεις με εναν τριτο εστω και συγγενη αντι να τα λεει μαζι του...εγω τουλαχιστον θα ενοιωθα μεγαλη ενοχληση σε αντιστοιχη περιπτωση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    μη με παρεξηγήσεις αλλά σίγουρα είναι μόνο φιλική η σχέση σας ή σου αρέσει κιόλας;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4
    Κοιταξτε γενικα εχουν παρα παρα πολυ καλη επικοινωνια σαν ζευγαρι, μονο στο συγκεκριμενο θεμα εχουν προβλημα.


    εσωτερική_σήψη: Ημουνα σιγουρος οτι καποιος απο εδω θα με ρωταγε αυτο το πραγμα. Η απαντηση ειναι οχι, απολυτως οχι η σχεση μας ειναι καθαρα φιλικη τη βλεπω σαν κολλητη μου και σαν αδερφη μου και τπτ αλλο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    καλύτερα μην ανακατευτείς γιατί μπορεί να γίνουν όλα χειρότερα όπως είπαν αρση και ρέμεντυ είσαι ξένος σε αυτή την υπόθεση όσο καλή σχέση και αν έχεις με τη νονά σου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μα τι λες καλε μου?
    μονο στο συγκεκριμενο θεμα???
    λες και το θεμα ειναι αν θα παρουν μικρα η μεγαλα αγγουρια απ την λαικη!
    το συγκεκριμενο θεμα καταδυναστευει την κοπελα και την εχει κανει δυστυχισμενη! πως μονο στο συγκεκριμενο θεμα?
    πασχει σοβαρα η επικοινωνια τους και πρεπει να κανουν κατι γι αυτο πριν καταστραφει η σχεση τους...
    αλλα αυτοι...οχι εσυ....
    επισης, καλα κανεις και της συμπαραστεκεσαι σαν φιλος αλλα θα πρεπει να την προσανατολιζεις στο θεμα της επικοινωνιας με τον αντρα της...δεν πρεπει να εξαντλειται το θεμα στις δικες σας κουβεντες,να γινει δλδ μια συμμαχια μεταξυ σας που θα στηριζει αυτην και να μενει ολο και πιο εξω απο το προβλημα της γυναικας του ο αντρας της....
    αποτραβηξου...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Remedy

    το συγκεκριμενο θεμα καταδυναστευει την κοπελα και την εχει κανει δυστυχισμενη! πως μονο στο συγκεκριμενο θεμα?
    πασχει σοβαρα η επικοινωνια τους και πρεπει να κανουν κατι γι αυτο πριν καταστραφει η σχεση τους...
    αλλα αυτοι...οχι εσυ....

    αποτραβηξου...
    Αυτό ακριβώς Κώστα.
    Το θέμα,αν σε ενδιαφέρει η ευτυχία της νονάς σου στην ουσία είναι η σχέση της με τον νονό σου κ όχι τα πεθερικά της ή αν θα πάνε διακοπές ένα μήνα ή όχι.
    Ένα θέμα όμως που πρέπει να λύσουν μόνοι τους.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4
    Μου φαινεται οτι εχετε δικιο παιδια...Αυτο θα κανω θα την παροτρυνω να κατσουν να τα συζητησουν μονοι τους, αν και ξερω οτι προκειται να μου πει οτι το χουν κανει ηδη απειρες φορες αυτο και δν βγαζουν ακρη αλλα θα προσπαθησω. Οντως αρκετα εχω μπλεχτει στο συγκεκριμενο θεμα. Θα της μιλησω αυριο που θα τα πουμε και θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις!

    Μια που πιασαμε αυτο το θεμα, ρε παιδια σας φαινεται πολυ περιεργο που κανουμε παρεα? Σε ολους τους τριγυρω μου τους φαινεται περιεργο(οχι με την πονηρη εννοια) οτι κανουμε τοσο πολυ παρεα και ειλικρινα δν καταλαβαινω το γιατι μαλλον η διαφορα ηλικιας τους επηρρεαζει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εμενα δεν μου φαινεται καθολου περιεργο.
    νομιζω οτι οι ηλικιες σας ειναι ο βασικος λογος που κανετε τοση παρεα.εσυ βρηκες μια φιλη πιο ωριμη απο τις συνομηλικες σου για να σε συμβουλευει αλλα και για να μιλατε για οτιδηποτε γενικως,κι εαυτη βρηκε εναν αντρα-φιλο που λογω ηλικιας και συγγενειας βλεπει εντελως φιλικα, εχει ομως με την παρεα μαζι του αυτη την \"αντρικη ματια\" στα πραγματα που οι περισσοτερες γυναικες θελουμε στα προσωπικα θεματα που μας απασχολουν.

    βεβαια παντα οι φιλιες ετεροφυλων εχουν τον κινδυνο να υφερπει κατι ερωτικο, αλλα πιστευω οτι δεν θα αφησετε κατι τετοιο να συμβει σε σας.ειναι μαλιστα καλο για ολουςσας να συμπεριλαμβανετε οσο πιο συχνα γινεται και τον νονο αλλα και δικους φιλους η την κοπελα σου αν εχεις, στην παρεα αυτη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •