Αυτοκτωνικος Ιδεασμος και ΓΑΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Αυτοκτωνικος Ιδεασμος και ΓΑΔ

    Καλησπερα.
    Εχω βρεθει σε κατασταση με ΓΑΔ και προφανως και καταθλιψη οπου ειχα αρχισει εντονα να εχω αυτοκτωνικους ιδεασμους. Βεβαια με τη βοηθεια ψυχιατρου και των φαρμακων ξεπερασα τους αυτοκτωνικους ιδεασμους λογω του αγχους,της ματαιοτητας και της ψυχολογικης φορτισης.
    Θα με ενδιεφερε να μαθω απο εμπειριες σας, πωςμε τη βοηθεια Ψυχολογου-Ψυχοθεραπευτη και οχι Ψυχιατρου θα αντιμετωπιζοταν αυτο.
    Ο νεος μου θεραπευτης απλα με ρωτησε στη ληψη ιστορικου αν ειχα ποτε ιδεασμους και αν εχω ακομα και σημερα και δν ετυχε να ξαναγκιξουμε το θεμα γιατι ισως ειναι νωρις.
    Εχετε προσωπικες εμπειριες?

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Γεια σου φιλε! Και εγω εχω αυτοκτονικους ιδεασμους.. η οικογενεια μου δεν ξερει πως να με διαχειριστεί.. ειναι θυμωμενοι μαζι μου... δεν μπορω να κανω κατι να τους ηρεμησω.. οτι και να πω ειναι λαθος.. οποιαδηποτε γνωμη και να εκφερω θυμωνουν.. δεν μπορω να κανω κατι να τους διαχειριστω.. φαυλος κυκλος.. οσων αφορα τους αυτοκτονικους ιδεασμους περα αποβτα φαρμακα, απασχολω το μυαλο μου με αλλα πραγματα.. μουσικη λεγετε αυτο, βολτες, καφε, τσιγαρο.. κτλ δεν ειναι ευκολο να φυγουν αλλα μπορουν.. θεωρω οτι υπαρχει αιτια που πυροδοτητε μια τετοια κατασταση...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    366
    Τώρα εννοείς πως τους έχεις, γιατί δε φαίνεται από το ποστ σου αν είναι τωρινό το θέμα ή ανήκει στο παρελθόν. Αν ήταν στο παρελθόν γιατί σε απασχολεί τώρα;
    #UnVioladorEnTuCamino

  4. #4
    Quote Originally Posted by Merlot View Post
    Τώρα εννοείς πως τους έχεις, γιατί δε φαίνεται από το ποστ σου αν είναι τωρινό το θέμα ή ανήκει στο παρελθόν. Αν ήταν στο παρελθόν γιατί σε απασχολεί τώρα;
    Ξεκινησα με νεο θεραπευτη οπου με ρωτησε αν εχω και τωρα. Η αληθεια ειναι οτι δν εχω οπως τους ειχα τοτε αλλα οταν με πιανει μια ματαιοτητα μου ερχονται στο μυαλο φευγαλεα και οταν ρωτηθηκα απαντησα οτι δν εχω αλλα οτι εχω τον φοβο οτι θα μ ξαναγεννηθουν.
    Ρωταω για να δω αν θα πρεπει ν το ξανασυζητησω εγω ή αν στα θεραπευτηκα πλαισια συνηθως ξεδιπλωνεται κατι τετοιο αλλα αργοτερα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Ο ψυχοθεραπευτής σου έχει τον πρώτο λόγο πάντα.
    Από εκεί και πέρα οι ιδεασμοί αυτοκτονίας είναι αποτέλεσμα της ΓΑΔ και της κατάθλιψης σου. Από την στιγμή που είσαι καλύτερα τώρα, αυτό που σε φοβίζει δεν είναι οι ιδεασμοί αυτό καθεαυτό αλλά ο φόβος επιστροφής τους.
    Δούλεψε με τον ψυχοθεραπευτή σου ώστε να βρείτε τον ψυχολογικό παράγοντα/ες που προκαλούν το άγχος και την κατάθλιψη σου.
    Επίσης όλοι οι ιδεασμοί είναι δικοί σου μεν αλλά δεν προσδιορίζουν το ποιός είσαι και το τί θα κάνεις. Όταν αντιδράς σε αυτούς με φόβο και πανικό τους γιγαντώνεις.
    Το μυαλό μας είναι ο καλύτερος υπηρέτης αλλά επικίνδυνο αφεντικό.
    Εσύ είσαι το αφεντικό όχι οι ιδεασμοί σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Theshotgun View Post
    Ξεκινησα με νεο θεραπευτη οπου με ρωτησε αν εχω και τωρα. Η αληθεια ειναι οτι δν εχω οπως τους ειχα τοτε αλλα οταν με πιανει μια ματαιοτητα μου ερχονται στο μυαλο φευγαλεα και οταν ρωτηθηκα απαντησα οτι δν εχω αλλα οτι εχω τον φοβο οτι θα μ ξαναγεννηθουν.
    Ρωταω για να δω αν θα πρεπει ν το ξανασυζητησω εγω ή αν στα θεραπευτηκα πλαισια συνηθως ξεδιπλωνεται κατι τετοιο αλλα αργοτερα.
    Ακόμη κι αν ο ψυχοθεραπευτής έχει συγκεκριμένη δομή για τη συνεδρία ή για την ψυχοθεραπεία συνολικά, εφόσον κάτι σε απασχολεί να ζητάς να το συζητήσετε. Εξάλλου η δομή, τα θέματα κλπ συναποφασιζονται, ανάλογα βέβαια και με τη σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθεί ο θεραπευτής.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ακόμη κι αν ο ψυχοθεραπευτής έχει συγκεκριμένη δομή για τη συνεδρία ή για την ψυχοθεραπεία συνολικά, εφόσον κάτι σε απασχολεί να ζητάς να το συζητήσετε. Εξάλλου η δομή, τα θέματα κλπ συναποφασιζονται, ανάλογα βέβαια και με τη σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθεί ο θεραπευτής.
    Σιγουρα απλα ισως νιωθω οτι δν ειναι τοσο σημαντικο να το αναφερω ξανα κ ξανα γιατι εχω την εντυπωση οτι το εχει καταλαβει κ οτι εφοσον δεν υπαρχουν σε μεγαλο βαθμο κ οχι παντα ισως ν σκεφτομαι αν πρεπει να συζητηθει ή οχι

Similar Threads

  1. Πισωγυρισματα ,ασχημημη διαθεση,αυτοκτονικος ιδεασμος,πειτε μου κατι
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 21-06-2019, 11:59
  2. Κρίσεις, αυτοκτονικός ιδεασμός, απελπισία...
    By σανυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 14-04-2010, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •