Κινολονες !!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    1

    Κινολονες !!!!

    Καλησπέρα σας !! Παλεύω με το άγχος από τα 18 μου, τώρα είμαι 22 και ήμουν σε καλό επίπεδο μέχρι που έπαθα μια ουρολοίμωξη και ήπια τα χάπια ciproxin! Όλα ξεκίνησαν όταν έπαθα τενοντίτιδα εξαιτίας του φαρμάκου και πόνους στα κόκαλα.οπως καταλαβαίνετε έψαξα στο ίντερνετ και διβαασα πολύ άσχημα πράγματα και γενικά νιώθω πολύ χάλια!!!!! Νιώθω ότι έχει καταστραφεί η ζωή μου ότι θα έχω προβλήματα υγείας για πάντα εξαιτίας αυτού του φαρμάκου και γενικά φοβάμαι πολύ!!! Σκέφτομαι μήπως καλύτερα θα ήταν να αυτοκτονήσω παρά να αγχώνομαι τόσο!!! Είχε κανείς άλλος εμπειρία από αυτά τα αντιβιοτικά; (Σε αυτά ανήκουν και τα tavanic, norocin, tabrin κλπ). Νιώθω πολύ μόνη. Όλοι μου λένε να χαλαρώσω! Αλλά δεν μπορώ .... Νομίζω αυτός ο συνεχής πανικός με κάνει να νιώθω ακόμη χειρότερα με τα μυοσκελετικά μου! Η τενοντίτιδα πέρασε αλλά ο πόνος στα κόκαλα επιμένει και αυτό με τρομάζει πολύ!! Φοβάμαι μην βγουν κι άλλα συμπτώματα η μείνω ανάπηρη.... Διάβασα πολλά βλέπετε. Πέρασα 3 μέρες όλη μέρα ψάχνοντας στο ίντερνετ ιστορίες με αυτά τα φάρμακα.... Εσείς έχετε βιώσει κάτι παρόμοιο;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    όχι δεν έχω βιώσει κάτι ανάλογο.
    με τον γιατρό σου μίλησες;
    τα χάπια τα παίρνεις ακόμη;
    αν τα σταμάτησες μετά απο λίγο θα αποβληθούν απο τον οργανισμό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Καλησπέρα. Δεν έχω βιώσει κάτι ανάλογο αλλά σίγουρα πρέπει να ενημερωθεί ο γιατρός που σου έδωσε αυτή την αγωγή.
    Αν δεν είναι νευρολόγος θεωρώ ότι πρέπει να επισκεφθείς έναν νευρολογο.
    Από εκεί και πέρα θα πω το 'κλισέ' μεν αλλά εύστοχο δε, σταματά να διαβάζεις στο ίντερνετ, να καταστροφολογείς και να το γιγαντώνεις στο μυαλό σου.
    Ως υποχόνδριος το έχω κάνει αρκετές φορές και το μόνο που κατάφερα ήταν να επιβαρύνω το άγχος μου, να κάνω τους γιατρούς πλούσιους και να αισθάνομαι άρρωστος χωρίς να είμαι.
    Ηρέμησε, απέκλεισε τον παθολογικο παράγοντα με ιατρική καθοδήγηση και μετά σταμάτα να καταστροφολογείς γιατί όσο γιγαντώνεις το άγχος θα αρχίσουν τα ψυχοσωματικά. Και αν έχουν αρχίσει ήδη θα γίνονται χειρότερα.
    Είσαι σε νεαρή ηλικία και μπορείς να το προλάβεις να μην γίνει χρόνιο το άγχος.
    Όσων αφορά την αυτοκτονία, πίστεψέ με έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου για να σου αποδείξει η ζωή πόσο λάθος προσέγγιση είναι η αυτοκτονία.
    Και στην τελική αν δεν σε ένοιαζε η ζωή σου δεν θα είχες άγχος για τις παρενέργειες του φαρμάκου ή να μην μείνεις ανάπηρος/η κτλ.
    Άρα μια χαρά σε ενδιαφέρει η ζωή σου.
    Απέκλεισε ξαναλέω το παθολογικό με τον κατάλληλο γιατρό, σταμάτα να διαβάζεις στο ίντερνετ και για το άγχος σου απευθύνσου σε έναν ψυχοθεραπευτή.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερες,εμενα αυτου του τυπου η αντιβιωση με πειραξε στο εντερο.Ειχα ενα θεμα ηδη,και μου το επιδεινωσε,επαθα φλεγμονη ,διαρροιες με αιμα,πονους φρικτους,εξανθηματα,μια φορα εκανα εως 40.8 πυρετο και περασα μια εβδομαδα στο νοσοκομειο.Διαγνωση:Ψευδομ εμβρανωδης Κολιτιδα-Λεμφοζιδιακη ορθιτιδα.Παιδευτηκα συνολικα 5 χρονια με αυτη την ιστορια απο το 2009 εως το 2013 τελη.Εφοσον επαθες τενοντιτιδα μην ξαναπαρεις κινολονες μεχρι και ρηξη τενοντα μπορεις να παθεις.Σιγουρα υπαρχουν και αλλες αντιβιωσεις που πιανουν το μικροβιο.Εγω εκανα καταχρηση αυτων των αντιβιωσεων,ειχα προστατιτιδα,και το πληρωσα ακριβα.Με τους τενοντες δεν ειχα θεμα παντως.Δεν υπαρχει ομως κατηγορηματικα καμια περιπτωση να μεινεις απο αυτο αναπηρη.Απλως εφοσον εχεις τετοιο θεμα δυσανεξιας στις κινολονες τις αποφευγεις οσο μπορεις.Προσπαθησε να πινεις 2 λιτρα νερο,να τρως κρανμπερι για να αποφευγεις τις ουρολοιμωξεις,και για τα μυοσκελετικα κολυμπι οσο μπορεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Πριν τρία χρόνια και εγώ είχα μία ουρολοίμωξη και μου είχε χορηγηθεί κινολονη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Πριν τρία χρόνια και εγώ είχα μία ουρολοίμωξη και μου είχε χορηγηθεί κινολονη. Μέσα σε τρεις τέσσερις ημέρες φοβερό πόνο στους τένοντες των ποδιών και πρήξιμο. Σταμάτησα την αντιβίωση. Μία από τις παρενέργειες των κινολονων είναι αυτές. Γιατί σε ανησυχεί μην πάθεις κάτι άλλο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    129
    Το να μείνεις ανάπηρη είναι υπερβολή του μυαλού σου από το άγχος. Απλά να προσέχεις να μην ξανά πάρεις κινολονη στη ζωή σου και να το αναφέρεις στους γιατρούς. Γενικά οι αντιβιωσεις μπορεί να έχουν πολλές παρενέργειες. Οι κινολονες γενικά είναι πολύ καλά αντιβιοτικά απλά εμείς δεν πρέπει να τα παίρνουμε.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by geraki View Post
    Πριν τρία χρόνια και εγώ είχα μία ουρολοίμωξη και μου είχε χορηγηθεί κινολονη. Μέσα σε τρεις τέσσερις ημέρες φοβερό πόνο στους τένοντες των ποδιών και πρήξιμο. Σταμάτησα την αντιβίωση. Μία από τις παρενέργειες των κινολονων είναι αυτές. Γιατί σε ανησυχεί μην πάθεις κάτι άλλο;
    Αν και ανακαλυψα καπως αργα το Post θα ηθελα να ρωτησω ( επειδη βιωσα μια παρομοια κατασταση με το συγκεκριμενο φαρμακο ) αν με το που το σταματησες εφυγαν και τα συμπτωματα. Ευχαριστω

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •