Ψυχιατρικά φάρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Ψυχιατρικά φάρμακα

    Μπορουν τα ψυχιατρικα φάρμακα να δημιουργησουν απώλεια μνημης? Παιρνω ζαναξ και ζυπρεξα εδω και 9 χρονια. Σε συνδυασμό με οτι δεν κανω τιποτα μπορουν να επειδυνωσουν την μνημη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    φυσικα εχω αρχισει και παιρνω βιταμινες για μνημη......για αρχη........ δεν ειναι φαρμακα...

  3. #3
    hlias1988
    Guest
    Αρα εχεις δει και εσυ διαφορα στην μνημη σου μετα απο φαρμακα σωστα? Σε βοήθησαν οι βιταμινες? Τις βιταμινες τις πηρες μονος σου η τις συστησε καποιος γιατρος?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    η σχιζοφρενεια προκαλει προβληματα μνημης τσεκαρε το στον γουγλη και θα δεις... ο γιατρος μου ειπε να δοκιμασω απο βιταμινες για αρχη

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Η σχιζοφρενεια η τα φαρμακα που περνουμε για την σχιζοφρενεια?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    η ασθενια πηραζει τη μνημη....... τωρα για τα φαρμακα δεν ξερω ρωτα ψυχιατρο

  7. #7
    hlias1988
    Guest
    οκ σε ευχαριστω πολυ!

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Ρε παιδια απαντησε σας παρακαλω οποιος ξερει...
    Το ζαναξ λεει πισω στης παρενεργειες η μακροχρονια χρηση μπορει να προκαλεσει αμνησια...
    Βοηθηστε λιγο την κατασταση..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Ο γιατρός μου έχει πει ότι δεν γίνονται έρευνες για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα ( κι όταν γίνονται ο τρόπος διεξαγωγής τους δεν εγγυάται ασφαλή συμπεράσματα) σε μια συζήτηση που είχαμε για το αν μετά από μεγάλο διάστημα λήψης αντικαταθλιπτικών μειώνεται η δράση τους. Οπότε λογικά οι παρενεργειες των ψυχοφαρμακων για συνεχή πολυετή χρήση είναι άγνωστες.

  10. #10
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ο γιατρός μου έχει πει ότι δεν γίνονται έρευνες για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα ( κι όταν γίνονται ο τρόπος διεξαγωγής τους δεν εγγυάται ασφαλή συμπεράσματα) σε μια συζήτηση που είχαμε για το αν μετά από μεγάλο διάστημα λήψης αντικαταθλιπτικών μειώνεται η δράση τους. Οπότε λογικά οι παρενεργειες των ψυχοφαρμακων για συνεχή πολυετή χρήση είναι άγνωστες.
    ευχαριστω πολυ...

  11. #11
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Μπορουν τα ψυχιατρικα φάρμακα να δημιουργησουν απώλεια μνημης?
    @hlias1988 Εγώ παίρνω paliperidone και έχω παρατηρήσει από την πρώτη φορά που διάβασα κάποιο επιστημονικό βιβλίο ή είδα διάλεξη στο διαδίκτυο, ότι έχω πρόβλημα στην κατανόηση, στη μνήμη και στην συγκέντρωση. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι απλά ιδέα μου, επειδή δεν τις γράφει τις παρενέργειες αυτές στο manual. Μετά όταν είδα τα reviews του φαρμάκου από τους χρήστες στο ίντερνετ, είδα ότι όλοι γράφουν ότι μειώνει σε γενικές γραμμές τα "αντανακλαστικά" στο διάβασμα.

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Εγω δεν μπορω να διαβασω βιβλιο..... πω με εκαψες τωρα....και εαν χρειαστει να το παιρνω μια ζωη το φαρμακο θα ειμαι ετσι?

  13. #13
    Άσε ήμουν πάρα πολύ στενοχωρημένος με αυτήν την παρενέργεια. Δεν μπορώ ούτε να δουλέψω ούτε να σπουδάσω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Το παίρνεις καιρό το φάρμακο; Είναι μόνιμη παρενέργεια ή περνάει μετά από κάμποσο καιρό; Εγώ όταν έπαιρνα το Lyrica στην αρχή ξεχνούσα τι ήθελα να πω, ονόματα, έψαχνα λέξεις κλπ αλλά μετά από κάποιο διάστημα πέρασε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    9 χρονια ζαναξ και αναρωτιεσαι;Το ζαναξ για την μνημη είναι θανατος.Μου εκαναν τεραστια ζημια και τα παράτησα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με ψυχιατρικά ασθενή
    By δελφίνι in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 19-04-2021, 22:19
  2. φαρμακα
    By εσωτερική_σήψη in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 407
    Last Post: 24-08-2018, 23:18
  3. sos sos φαρμακα!
    By Μερμηγκας in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 70
    Last Post: 23-05-2015, 09:28
  4. Θανασιμα ψυχιατρικα λαθη
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-04-2015, 22:34
  5. Ψυχιατρικά Φάρμακα με Ταυτόχρονη Χρήση Ναρκωτικών Ουσιών
    By Georgz in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 03-09-2008, 02:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •