διαγνωση οξυ ψυχωσικο επεισοδιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    14

    διαγνωση οξυ ψυχωσικο επεισοδιο

    συνεβη σε κοντινο μου ατομο ... τα πρωτα εμφανη συμπτωματα ηταν αυπνοια ,εξωπραγματικα σεναρια (οχι μεταφυσικα ) οτι τον παρακολουθουν οτι συνομοτουν οτι του εχουν βαλει κοριους ,καποια βραδια εβλεπε σημαδια ..επισης μ ειχε εκμυστηρευτει οτι δεν αντεχει την πιεση κ σκεφτεται να κανει κακο στο ευατο του . τον επεισα και πηγαμε σε ιδιωτη ψυχιατρο ο οποιος εκανε αναφορα για προδρομη σχιζοφρενεια και εδωσε αγωγη αλλα μετα απο μερικες μερες κριναμε οτι το καλυτερο ηταν να νοσηλευτει ..εκουσια και με πληρη συνεργασια νοσηλευτικε για περιπου δεκα μερες .. η διαγνωση λεει μονο οξυ ψυχωσικο επεισοδιο ,... και δεν μας ειπαν κατι παρπαανω ...
    εχουν περασει 3 βδομαδες απο το εξιτηριο ... απο αυτα που μου λεει εχουν κοπασει οι ιδεες οι κακες σκεψεις και τα σεναρια αλλα τον εχει κυριευσει το αγχος σε καθε προσπαθεια να κανει οτι εκανε πριν ..δεν μπορει να να συναναστραφει με αλλα ατομα και δεν μπορει να συμετεχει σε συζητησεις και αυτο τον αγχωνει ακομη περισοτερο .. τις περισοτερες ωρες της μερας βρισκεται σε ενα ληθαργο ξαπλα, χωρις να κοιμαται , και χωρις ορεξη να κανει το οτιδηποτε ..κανει προσπαθεια να δουλεψει αλλα τα παραταει γιατι τον πιανει αγχος .. εχει λιγο αποσυντονισμενη μνημη κ σκεψη ... τα φαρμακα τα παιρνει ανελειπως και ευλαβικα ...
    αυτην την συμπεριφορα ομως δεν την ειχε πριν ουτε κατα την διαρκεια των συμπτωματων ... ειναι απο τα φαρμακα ? ειναι αναστρεψιμο ? δεν ειμαι ειδικος αλλα μου θυμιζει καταθλιψη ...
    του εγραψαν τα φαρμακα για 3 μηνες οποτε υπολογιζω δεν θα αλλαξουν συντομα .. (αλοπεριντιν ακινετον ολανζαπιν νταβορ )
    ξερω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ... αλλα ποια ειναι τα επομενα σταδια ? ποτε μειωνονται τα φαρμακα ? γενικως η πορεια απο τωρα και στο εξης τι περολαμβανει ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    177
    Εγώ έπαθα οξύ ψυχωτικό επεισόδιο τα Χριστούγεννα . Και εγώ είχα ότι με παρακολουθούσαν γιατί άκουγα φωνές και ότι με σχολιάζανε από τις τηλεοράσεις από το ράδιο και από το internet και ότι με παρακολουθούσαν στο δρόμο. είχα οικειότητα με εικόνες που δεν τις είχα ξαναδεί ποτέ μου και μου τη συνδέει με άσχετα πράγματα . Απλά εμένα το μυαλό μου έπλαθε διαφορά έκανα απόπειρα αυτοκτονίας γιατί νόμιζα ότι ήμουν ο συνδετικός κρίκος σ αυτό το παραλογισμό. Απλά μέσα στο χάος κάπου καταλαβαίνα ότι έχω εγώ το πρόβλημα και μόλις το καταλάβενα με έπαιρνε από κάτω και έχανε επαφή με την πραγματικότητα. Έκατσα 10 μέρες σε κλινική απλά τελείως τελείως τα συμπτώματα έφυγα μετά από δύο μήνες εμένα μου έδιναν νευρομπιόν που μου τα έκοψε μετά και ολμυζεμ απο 15 επεσα 10αρη στο τρίμηνο γιατί του είπα του γιατρού ότι είμαι ζαβλακωμένος και δύο ώρες μετά αφότου ξύπναγα. Απλά αυτή τη στιγμή κοιμάμαι σαν βόδι κάτι δωδεκάωρα. απλά είναι λίγο δύσκολο η μετάβαση από το με κυνηγάνε όλοι και να εχω ανχος στο δεν υπάρχει τίποτα από όλα αυτά απλά προσπαθούσα να δώσω λίγο χρόνο στον εαυτό μου γεια να κάθομαι και να σκέφτομαι και τι έγινε και να υπάρχουν και να μην υπάρχουν ότι πίστευα έτσι εγώ ηρέμησα . Και εμένα με έχει πάρει από κάτω σαν κατάθλιψη αλλά είναι διαχειρίσιμη εγώ το είχα πει ψυχιάτρου μου αυτό και με ρώτησε πώς πάει η σεξουαλική μου ζωή Και του είπε προσωπική καλά δεν μου άλλαξε κάτι στα χάπια. Από κει και πέρα ρώτησα πόσο καιρό τα παίρνω και μου είπαν κανα τέσσερη χρόνια. νομίζω οτι είναι το μικρότερο κακό αυτό . απλά όλη την ώρα μου λέει ο γιατρός ότι μπορεί να κάνω υποτροπή και με την αλλαγή χαπιών. Και εγώ προσπαθώ να πάρω μπρος . σιγά-σιγά άρχιζα και έβγαινα έξω αλλά στην αρχή ήμουνα μόνο στο σπίτι και ερχόντουσαν οι φίλοι μου στο σπίτι όσοι δεν φοβόντουσαν αλλά εμένα με βοήθησε αυτό. Προσπαθούσα θα ξεπεράσω τις φοβίες μου δημιουργήθηκαν από αυτό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    14
    Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση ! Εύχομαι να το ξεπεράσεις γρήγορα και στον μεγαλύτερο βαθμό ! Το ζαβλάκωμα που αναφέρεις ότι εσενα σε κρατούσε 2 ώρες ... στον φίλο μου είναι σχεδόν όλη μέρα ... οι γιατροί δεν μας έχουν δώσει πληροφορίες για αυτό ψάχνομαι ... δεν ξέρω ,αν και σίγουρα δεν είμαι εγώ ο γιατρός , μου φαίνεται υπερβολική η αγωγή για αυτό αναρωτιέμαι ... είναι η ίδια (προφανώς ισχυρή) εδώ κ ένα μισή μήνα ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by georgios View Post
    συνεβη σε κοντινο μου ατομο ... τα πρωτα εμφανη συμπτωματα ηταν αυπνοια ,εξωπραγματικα σεναρια (οχι μεταφυσικα ) οτι τον παρακολουθουν οτι συνομοτουν οτι του εχουν βαλει κοριους ,καποια βραδια εβλεπε σημαδια ..επισης μ ειχε εκμυστηρευτει οτι δεν αντεχει την πιεση κ σκεφτεται να κανει κακο στο ευατο του . τον επεισα και πηγαμε σε ιδιωτη ψυχιατρο ο οποιος εκανε αναφορα για προδρομη σχιζοφρενεια και εδωσε αγωγη αλλα μετα απο μερικες μερες κριναμε οτι το καλυτερο ηταν να νοσηλευτει ..εκουσια και με πληρη συνεργασια νοσηλευτικε για περιπου δεκα μερες .. η διαγνωση λεει μονο οξυ ψυχωσικο επεισοδιο ,... και δεν μας ειπαν κατι παρπαανω ...
    εχουν περασει 3 βδομαδες απο το εξιτηριο ... απο αυτα που μου λεει εχουν κοπασει οι ιδεες οι κακες σκεψεις και τα σεναρια αλλα τον εχει κυριευσει το αγχος σε καθε προσπαθεια να κανει οτι εκανε πριν ..δεν μπορει να να συναναστραφει με αλλα ατομα και δεν μπορει να συμετεχει σε συζητησεις και αυτο τον αγχωνει ακομη περισοτερο .. τις περισοτερες ωρες της μερας βρισκεται σε ενα ληθαργο ξαπλα, χωρις να κοιμαται , και χωρις ορεξη να κανει το οτιδηποτε ..κανει προσπαθεια να δουλεψει αλλα τα παραταει γιατι τον πιανει αγχος .. εχει λιγο αποσυντονισμενη μνημη κ σκεψη ... τα φαρμακα τα παιρνει ανελειπως και ευλαβικα ...
    αυτην την συμπεριφορα ομως δεν την ειχε πριν ουτε κατα την διαρκεια των συμπτωματων ... ειναι απο τα φαρμακα ? ειναι αναστρεψιμο ? δεν ειμαι ειδικος αλλα μου θυμιζει καταθλιψη ...
    του εγραψαν τα φαρμακα για 3 μηνες οποτε υπολογιζω δεν θα αλλαξουν συντομα .. (αλοπεριντιν ακινετον ολανζαπιν νταβορ )
    ξερω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ... αλλα ποια ειναι τα επομενα σταδια ? ποτε μειωνονται τα φαρμακα ? γενικως η πορεια απο τωρα και στο εξης τι περολαμβανει ?
    Γεια σου

    ο φίλος σου είναι έτσι τώρα εξαιτίας της αγωγής που παίρνει. Νιώθη μια κενότητα και μια διάθεση για απόσυρση ενώ δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε καταστάσεις κοινωνικές. Είναι φυσιολογικό και προσωρινό. Είναι ξεκάθαρα εξαιτίας του σοκ που προκαλεσαν τα φαρμακα στον οργανισμό του. Και εγώ εκανα μεταψυχωσική κατάθλιψη αλλά βγήκα απο αυτή μόνος χωρις αντικαταθλιπτικό. Θέλει όμως υπομονή και είναι μια σταδιακή διαδικασία. Πρώτον πρέπει ο οργανισμος να συνηθίσει την αγωγή αυτο θα είναι πιο εύκολο αν μειώνεται η αγωγή σταδιακά

    όσο για τη διάγνωση δεν μπορεί να γίνει πιο εξειδικευμένη, ήταν στα πρώιμα στάδια και προλάβατε την επιδείνωση του ψυχωσικού

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    14
    Μετά από Πόσο καιρό άρχισε να σου περνάει ; Άρχισε να σου περνάει όταν μειώθηκε η αγωγή ; Και μετά από ποσο καιρό σου την μείωσαν ..;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    247
    Quote Originally Posted by georgios View Post
    Μετά από Πόσο καιρό άρχισε να σου περνάει ; Άρχισε να σου περνάει όταν μειώθηκε η αγωγή ; Και μετά από ποσο καιρό σου την μείωσαν ..;
    Βασικά εγώ είχα οξύ ψυχωσικό και άκουγα φωνές για 5 μήνες και δεν εννοώ μια και δυο φωνες. Δεν είχα μόνο διωκτικό, ειχα και στοιχεία διπολικής με μανια, μεταφυσικές εμπειριες, δαιμονοπληξία και ότι άλλο μπορείς να φανταστεις. Το άφηνα και δεν πήγαινα σε γιατρο

    Δυσυτυχως στα ψυχιατρεια δίνουν πολύ βαριές αγωγές.

    Εγώ απλά πήγα σε ένα κεντρο ψυχικής υγείας και ο γιατρός μου έδωσε abilify. Είναι σαν την ολανζαπίνη. Δεν μου έδωσαν τίποτα άλλο, ο φιλος σου παιρνει 2 αντιψυχωσικά και ένα αγχολυτικό.

    με το ενα αντιψυχωσικό εγώ είχα τρομερές παρενέργειες, με είχε ισοπεδώσει ενώ είναι το πιο ελαφρύ. Σε 3 βδομάδες έφυγαν οι φωνές αλλά η διάθεση μου έκανε να ισορροπήσει χρόνια. Μετά απο 3 χρόνια και αφού μειώθηκε απο 15 στα 5 Mg ένιωσα ότι πάνω κάτω ήμουν όπως παλιά αλλά πάλι οχι ο ίδιος.

    ο γιατρός που πήγα πρόσφατα με ρώτησε ποσα φαρμακα πήρα στην αρχή, ενδεικτικό της τακτικής που υπάρχει. Είπα μόνο abilify και έμεινε έκπληκτος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    14
    Ευχαριστώ φίλε ! Σου εύχομαι καλή δύναμη ! Και κάποια στιγμή να γράφεις σε στο φορουμ πως το ξεπέρασες όλο αυτό …

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα νομιζω οτι η αναρωση μετα απο ψυχωτικο επεισοδιο ειναι εξαιρετικα αργη και επιπονη. Δεν βαζω καθολου τα φαρμακα μεσα. Τουλαχιστον σε μενα κρατησε πολλα χρονια, αλλα ημουν στο πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο καπου 1,5 χρονο χωρις φροντιδα απο αποψη φαρμακων και υπεφερα πολυ. Και μετα ηταν επιπονο μιας και ειχα χασει κοινωνικες ικανοτητες και ημουν ενα κουβαρι αγχος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    14
    Εμένα αυτό που με
    Προβληματίζει είναι αυτή η ατονία και η απόσυρση …. Αυτή δεν υπήρχε κατά την διάρκεια των συμπτωμάτων του επεισοδίου … πριν την αγωγή δλδ … τόσο δυνατή πρέπει ν είναι η αγωγή ;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στο ψυχιατρειο σε υπερσυνταγογραφουν. Εγω που μπηκα περσι επαιρνα ωκταπλασια αγωγη και βαλε απο οτι παιρνω εξω για να λειτουργω στην καθημερινοτητα μου. Και αυτο χωρις να εχω καν συζητηση με καποιον ή να φερομαι απαραδεκτα. Αναρωτιεμαι πως βγαζουν και τις διαγνωσεις. Που ηταν ενα ματσο μπουρδες εδω που τα λεμε. Τεσπα, και με την οκταπλασια αγωγη δεν μπορω να πω οτι αισθανομουν φρικτα. Αλλα δεν ηταν το πρωτο μου ψυχωτικο επεισοδιο σε πιο νεαρη ηλικια που περασα αυτο, το οποιο ηταν φρικτο, απλα μια οπισθοδρομηση επειδη ειχα κοψει τα φαρμακα.
    Σαφως πρεπει να τον παρακολουθει ενας ειδικος. Ακομα και αυτοι το παρακανουν, γιατι πρεπει να σκεφτεις οτι αισθανονται υπευθυνοι και μιας και δεν μπορουν να ξερουν λενε ας του δωσουμε κατι της παραπανω.
    Τεσπα ελπιζω να πεσετε σε καλο ειδικο.
    Τι να σου πουμε και εμεις καθε περιπτωση διαφορετικη. Μην υποτιμας μονο την ασθενεια, ειναι σοβαρος γολγοθας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και μονο να σκεφτεις οτι αλλαξε το συμπαν του, απο πρωταγωνιστης σε μια συνομωσια, σε εναν απλο ασθενη, περα τις χιλιες μυριες προεκτασεις του θεματος και οτι βρισκεται μπροστα σε γολγοθα,αρνητικα συμπτωματα-θετικα συμπτωματα,φαρμακα, γιατρους και αγωνα ζωης δεν ειναι και λιγο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν ξερω φυσικα, μην με παιρνεις και πολυ σοβαρα, οπως λεει και η υπογραφη μου. Ενας απλος ψυχωτικος ειμαι, δεν μπορω να ξερω τι περναει ή σε τι κατασταση βρισκεται.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα παιρνω 5 mg Aloperidin και 2 mg Ακινετον.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Ρε παιδια παιρνω ολανζαπινη ζυπρεξα 10μγ.. εδω και 9 χρονια.. ξεκινησα με 20μγ και τωρα ειμαι στα 10μγ. Δεν ειστε γιατροι αλλα δεν θα μου μειωσει καθολου ο γιατρος την δοση? Θα πρεπει μια ζωη να παιρνω μεγαλες δοσεις? Εχω αλλαξει 4 ψυχιάτρους και σωστη δουλεια δεν εχει γινει... με αυτον που εχω θα δουλεψω σωστα εστω να μειωθουν οι δοσεις.. keep walking με βοηθεια παρακαλω...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ηλια, zyprexa μονο στο ψυχιατρειο μου ειχαν δωσει μαζι με Aloperidin. Εαν δεν κανω ερευνα στο νετ δεν ξερω καν εαν 10 mg ειναι μεγαλη δοση. Οποτε φαρμακευτικα και χωρις να σε ξερω καν, δεν μπορω να σου πω τιποτα για φαρμακευτικη αγωγη. Προσωπικα εχω δοκιμασει risperdal χωρις akineton και ενοιωθα χαλια νεωτερος, μετα abilify επισης χωρις καποιο αλλο με το οποιο ενιωθα καλυτερα και τωρα aloperidin στη δοση των 5 mg μαζι με akineton των 2 mg που την επελεξα μονος και δεν την μειωνω, ουτε καν δοκιμαζω να την μειωσω αλλο και με το οποιο πιστευω θα μεινω. Εχει κυλισει και πολυ νερο στο αυλακι ομως απο τοτε που πηρα πρωτη φορα φαρμακα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Οξύ Ψυχωσικό Επεισόδιο και απόπειρα!
    By Jaded Future in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 63
    Last Post: 17-05-2023, 21:59
  2. Οξύ ψυχωσικό επεισοδιο
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-2020, 09:54
  3. Το ψυχωσικο επεισόδιο του άντρα μου
    By evag_2018 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 25-03-2018, 23:15
  4. οξυ ψυχωσικο επεισοδιο!
    By slayer in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 76
    Last Post: 08-04-2016, 17:14
  5. ψυχωσικο επεισοδιο
    By killing_joke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 08:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •