Θα πεθανω η αρχίζω να τρελαίνομαι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Θα πεθανω η αρχίζω να τρελαίνομαι?

    Σας παρακαλω θέλω τη βοήθεια σας. Μου έχει κολλήσει ότι μπορεί να πεθανω στον υπνο μου απλά να μη ξυπνήσω το άλλο πρωι. Εχω ξαναγράψει στο φόρουμ και η αλήθεια είναι ότι ήμουν λίγο καλυτερα έχω θέμα με το στομάχι μου και με έκτακτες συστολες. Έχω λίγο καιρό που πηγα στο καρδιολογο και όχι απλά σε έναν και μου ψαξανε τα παντα και σε νοσοκομείο και δεν βρήκαν κάτι. Τώρα το θέμα μου είναι ότι ενώ έφτιαξα τον υπνο μου (εδώ να πω ότι έχω μήνες ταλαιπωρίας με κρίσεις πανικου στον υπνο και ο υπνος είχε απλά γίνει εφιάλτης ) εκανα πολυ καιρό να κοιμηθώ φυσιολογικά, το θέμα είναι ότι αρχισα να ξυπνάω το βράδυ από κάποια έκτακτη που αισθάνθηκα και φοβόμουν πολυ. Λέω ηρεμησε δεν είναι κάτι θα ζήσεις. Μετά όμως όπως και χθες αρχισα να νιώθω εκεί που κοιμάμαι ότι μειώνονται οι παλμοι μου και ότι ξυπνα θα πεθανεις. Ένιωθα τους παλμούς μου να είναι αργοί και να πρέπει να ξυπνήσω για να ζησω να γίνει παλι φυσιολογικά. Ξυπνάω και κοιμάμαι ξανά από την κουραση και παλι το ίδιο. Τώρα την ώρα που ξυπνάω δεν νιώθω πχ κάποια διαφορά στους παλμους. Τώρα το νιώθω όντως? Γίνεται αυτό όλο η είναι κάποιο παιχνίδι του μυαλου κάποιο όνειρο η κάποια άλλη μορφή κρίσης πανικου στον υπνο μου? Θα τρελαθω ρε παιδια. Επίσης το παθαινω οταν θα έχω και περιεργα το στομάχι μου οπότε το ρίχνω εκεί αλλά τι να πω. Ο φίλος μου λέει ότι δεν γίνεται να το νιώθω και ότι είναι όνειρο η άγχος στον υπνο. Τι να κάνω? Προσπαθώ να βγω από μια αγχωδη περιοδο και τώρα αυτό? Γιατί? Παρακαλω πολυ όποιος έχει νιώσει το ίδιο ας μου πει και μένα κάτι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ελλη έχω νιώσει ότι μπορείς να φανταστείς. Έχω φτάσει σε σημείο να προσπαθώ να μην κοιμηθώ γιατί φοβόμουν ότι δεν θα ξυπνήσω. Κάποιες φορές πάω να κοιμηθώ και νιώθω παύση και κενά στους παλμους και πετάγομαι πάνω και αυτο μέχρι να εξαντληθω τελείως και να μην γίνεται να μείνω πια ξύπνια. Εχω νιωσει ηλεκτρικό ρεύμα κάθε φορά που με έπαιρνε ο ύπνος που ξεκινοσυε από το κεφάλι και κατέληγε στην καρδιά η όποια αντιδρούσε με έκτακτη. Επίσης θέματα με το στομάχι, έκτακτες κτλ. Θα μποροθσα να γράφω μέχρι αύριο όσα περναω κατά καιρούς. Και αυτη την περίοδο παλι τα ίδια. Όλα είναι το ρημάδι το άγχος. Θα έλεγα ότι χρειάζεσαι ψυχίατρο. Μην ταλαιπωρείσαι άλλο κοπέλα μου...ένα καλοκαιράκι έχουμε ας το χαρούμε

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Έχω ΓΑΔ και πρόσφατα έκανα κρίσεις πανικού στον ύπνο. Λογικά από το άγχος είναι αυτά που περνάς.
    Θεωρώ και γω ότι καλό είναι να απευθυνθείς σε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή ή και ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή αν χρειαστεί ώστε να το αντιμετωπίσεις.
    Προσωπικά το μόνο που θα σου πω είναι κάτι που μου λέει ο ψυχοθεραπευτής μου....
    'Το να φοβάσαι να κοιμηθείς γιατί ίσως δεν ξυπνήσεις ειναι σαν να είσαι στον ιππόδρομο και να ποντάρεις όλη σου την περιουσία σε ένα άλογο που δεν έχει κερδίσει σχεδόν ποτέ.' 'Θα το έκανες;' 'Όχι βέβαια γιατί δεν είσαι κορόιδο.'
    'Άρα σταμάτα να ποντάρεις και στο ότι δεν θα ξυπνήσεις γιατί απλά δεν είσαι κορόιδο '.

  4. #4
    Σιγουρα ειναι απο το αγχος σου αλλα δες το κ απτην αλλη πλευρα. Προφανως και ξυπνας και εισαι εδω και μας γραφεις οποτε αυτο θα συνεχισεις να κανεις. Εξαλλου οταν θα ερθει αυτη η ωρα ν μη ξυπνησεις δεν θα εχεις κ αγχος στην αλλη ζωη π θ εισαι, οποτε μην προσθετεις εξτρα βαρος στον εαυτο σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Σας ευχαριστω τόσο πολυ για τις απαντήσεις σας.

Similar Threads

  1. Αρχίζω
    By stellagla89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 22-11-2019, 15:06
  2. Αρχίζω και τρελαίνομαι!!!
    By estoyaqui in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-05-2017, 21:32
  3. αρχιζω και εγω!!
    By anastasoula22 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 79
    Last Post: 24-05-2013, 20:55
  4. Πώς αρχίζω ξανά???
    By chrys in forum Παχυσαρκία
    Replies: 17
    Last Post: 25-08-2012, 21:51
  5. Replies: 51
    Last Post: 23-02-2011, 11:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •