Καταθλιψη μετα τον χωρισμο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596

    Καταθλιψη μετα τον χωρισμο

    Καλημερα σας....

    Ηθελα να σας πω την ιστορια μου και αν μπορειτε να μου δωσετε μερικες συμβουλες.

    Εχω χωρισει μετα απο 2,5 χρονια σχεσης. Πριν χωρισω ομως δεν ενιοθα ικανοποιημενη με τον εαυτο μου , απο αποψη δουλειας, οικογενειας, σχεσης.. Νοιωθω πως τα χρονια περνανε και δεν εχω καταφερει τιποτα στη ζωη μου. Θα θελα να εχω οικογενεια , παιδια, συζυγο.. ολα αυτα τα πραγματα που εχουν τοσοι ανθρωποι.

    Αντιθετα ενιωθα αχρηστη και αποτυχημενη. Με ολα αυτα ηρθε και ο χωρισμος μου απο την σχεση μου. Μεχρι τοτε δεν ειχα καταλαβει ποσα σημαινε για μενα. Ηρθε περιεργα στη ζωη μου , και νομιζα πως θα ειμαστε για πολυ καιρο μαζι.

    Υστερα απο εναν χαζο καυγα μας του ειπα χωριζουμε, και την επομενη στιγμη το ειχα μετανοιωσει κιολας, γιατι το ειπα μες στα νευρα μου, και ζητησα και να με συγχωρεσει. Δεν με συγχωρεσε. Αντιθετα εγινε πολυ παγωμενος και δεν νοιαζοταν καθολου για εμενα. Εκλεγα συνεχεια, και ενιωθα πως βουλιαζα ολο και πιο πολυ στην μελαγχολια μου.

    Εχουμε συναντηθει αλλες 3 φορες απο τοτε, εγω τον αγαπω αλλα δεν θελει σχεση. Και καθε φορα υστερα που τον βλεπω ειμαι χειροτερα, γιατι νιωθω πως ειναι μια μονομερης αγαπη.

    Το αποκρυφωμα ηταν προχτες, γιατι με ειδε η μητερα μου να κλαιω για αυτον , και με εβαλε με το ζορι να κλεισω ραντεβου με ψυχολογο και πως δεν μπορει να συνεχιστει αλλο αυτη η κατασταση.

    Με εχουν πιασει ημικρανιες, δεν εχω ορεξη να τρωω, ουτε να βγενω, και δεν εχω και ατομα να μιλησω. Αυτο μου λειπει πιο πολυ η παρεα και να εχω καποιο ατομο διπλα μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    τι ηλικια εχεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    32 ειμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    mariap καλως ήρθες

    νομιζω πώς σε πολλους απο μας συμβαινει το εξης: χρειαζομαστε ενα δυσαρεστο γεγονος που θα μας κανει να δουμε κ ολα τα υπολοιπα ασχημα που εχουν συμβει στη ζωη μας. Ενας χωρισμος, ενας θανατος, μια απωλεια εργασιας...κ δεν ξερω τί αλλο.

    Απο οσα γραφεις, μου κανει εντυπωση πώς χρησιμοποιεις τη λεξη αποκορύφωμα για το οτι σε ειδε η μαμα σου κ σε αναγκασε να κλεισεις ραντεβου με τον ψυχολογο? Τί σε στεναχωρησε τοσο πολυ σ αυτο? Το οτι ειδε η μαμα σου ποσο πληγωμενη εισαι? Τό οτι σε αναγκασε να κανεις κατι που δεν θες?

    Αν θελεις μου λες...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Γεια σου Σοφια...

    Το οτι με ειδε η μητερα μου πληγωμενη, να κλαιω με λυγμους, και να μη ξερω τι να κανω για να ανταπεξελθω... ειλικρινα μερικες φορες σκλεφτομαι οτι ισως δεν αξιζω να ζω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Απο οσα μας λες Μαρια, δεν εισαι ευχαριστημενη απο τη ζωη σου,τη δουλεια σου, την οικογενεια σου... επιπλεον ειχες κ εναν χωρισμο που σε \"εριξε\" ακομα παραπανω. Ολα αυτα, δεν ειναι λογικο να σε κανουν να αισθανεσαι οπως τωρα? Να σε φερνουν καποιες στιγμες σε απογνωση?

    Το οτι η μαμα σου, βλεπει οτι δεν εισαι καλα, δεν ειναι κακο. Δεν κανεις κακο σε κανεναν αλλο παρα μονο πρωτα στον εαυτο σου, με το να \"βαλτωνεις\"....Υποθετω πώς καπως ετσι νιωθει οποιος σε βλεπεις ετσι κ θελει να σε βοηθησει....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Εισαι πολυ σωστη Σοφια, εχεις και το ιδιο ονομα με την μητερα μου

    Απλως αισθανομαι πως δεν μπορω να κανω κατι να βοηθησω τον εαυτο μου ή πως ειναι ενα πολυ μεγαλο φορτιο για εμενα ολα αυτα. ΙΙσως ειμαι και πολυ αδυναμη να βοηθηθω απο μονη μου.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Θεσσαλία
    Posts
    95
    μαρια καταλαβαινω απολυτα αυτο που περνας. το περναω και εγω και ισως χειροτερα. ποναω πολυ και δεν εχω ορεξη για τιποτα. τα κανω ολα μηχανικα και τη σκεφτομε συναιχεια. δεν με αγαπαει και ουτε ειναι ερωτευμενη μαζι μου. εγω την θελω πιο πολυ απο ολα. ξερω πως δεν θα την ξαναεχω και αυτο με κανει να υποφερω καθε μερα. περασα κατι παρομοιο πριν ενα χρονο και αυτη η κοπελα με εκανε να ξεπερασω την προηγουμενη αλλα και αυτη με αφησε τελικα. δεν εχω ξανανιωσει ποτε ετσι για καμια αλλη και ουτε προχωρισα τοσο πολυ με καποια αλλη. τωρα δεν αντεχω αλλο. εχει περασει ενας μηνας απο το χωρισμο και ποναω πιο πολυ απο ποτε. επεσα σε καταθλιψη και πηγα σε ψυχιατρο. μου εγραψε seroxat και τα περνω. ελπιζω να με βοηθησουν. στα γραφω ολα αυτα για να δεις οτι υπαρχουν και αλοι σαν και εσενα που υποφερουν. μεχρι και σε σκεψεις για αυτοκτονια εφτασα. πρεπει να βρουμε τη δυναμη ομως να προχωρισουμε. μακαρι να τα καταφερουμε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    agnostos σαν να ακουω τον εαυτο μου μεσα απο το μηνυμα σου. Αλλα ακριβως την ιδια κατασταση περναω και εγω.

    Ειμαι σε διλημμα και ποια ιατρικη βοηθεια να προτιμησω, τον ψυχολογο ή τον ψυχιατρο. Ο ψυχιατρος ισως μπορει να με βοηθησει με φαρμακευτικη αγωγη ενω ο ψυχολογος μονο συμβουλευτικος μπορει να ειναι.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Θεσσαλία
    Posts
    95
    κοιτα εγω δεν εχω μονο αυτο το προβλημα αν και αυτη τη στιγμη υποφερω πολυ με αυτη τη κατασταση του χωρισμου. εχω εδω και χρονια κοινωνικη φοβια με κρισεις πανικου και τωρα επεσα σε καταθληψη με ολα αυτα. πηγα σε ψυχιατρο και μου εγραψε αντικαταθλιπτικα γιατι τα χρειαζομουνα. δεν πηγενε αλλο. ενιωθα και νιωθω απαισια. αυτο που μου ειπε ο γιατρος για το χωρισμο ειναι οτι ολα αυτα που περνας ειναι φυσιολογικη διαδικασια του πενθους και αναγκαστικα θα εισαι ετσι για ενα διαστημα μεχρι να ξεχασεις. μου ειπε οτι δεν ειναι αυτος ο κυριος λογος που σου δινω τα φαρμακα αλλα σιγουρα θα σου μειωσουν τον πονο που νιωθεις μετα απο αυτο το γεγονος. εγω θα σε συμβουλευα να πας σε εναν ψυχολογο. θα σταθει πιο πολυ στα συναισθηματα σου και στην αναληση αυτων παρα σε λυσεις πυροσβεστικες οπως τα φαρμακα. ο ψυχιατρος που πηγα δεν εδωσε και πολυ σημασια στο χωρισμο αλλα στα υπολοιπα. εγω αρχικα θα σου ελεγα σε ψυχολογο να πας. βεβαια αν νιωθεις τοσο ασχημα και δεν περναει με τιποτα τοτε πηγενε σε γιατρο. και επισης θελω να σου πω οτι ενας χωρισμος που σε πληγωνει πολυ ξεπερνιετε κατα μεσο ορο σε 6 μηνες. εγω στην πρωτη περιπτωση τοσο κρατησε. τωρα δεν ξερω ποσο θα κρατισει. ελπιζω οχι πολυ παντος. γραψε μου τι εκανες τελικα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by mariap


    Απλως αισθανομαι πως δεν μπορω να κανω κατι να βοηθησω τον εαυτο μου ή πως ειναι ενα πολυ μεγαλο φορτιο για εμενα ολα αυτα. ΙΙσως ειμαι και πολυ αδυναμη να βοηθηθω απο μονη μου.
    Μαρακι, ακριβως επειδη αισθανεσαι πώς δεν μπορεις να βοηθησεις τον εαυτο σου, ή πώς ολα αυτα ειναι πολλα πια για σενα...ειναι μια καλη ιδεα να βοηθηθεις κ απο καποιον άλλο. Ισως αυτο να το διεκρινε η μαμα σου κ να σε παροτρυνε εστω κι ετσι να δεις εναν ειδικο. Ξερεις, τα λογια σου αυτα ηταν καποτε κ δικα μου. Ευτυχως βρεθηκαν ανθρωποι που ειδαν κ μου επεσημαναν ποσο χαλια φαινομουν κ μου προτειναν να κανω κατι κ για μενα...πιο δραστικο. Υπάρχουν φορες που δεν μπορουμε ή δεν αντεχουμε να ακουμε οτι θελουμε βοηθεια. Μπορει να ακουγεται κ προσβλητικο ή σχολιο μειονεκτικο. Δεν ειναι ομως... Ειναι νοιαξιμο ολο αυτο κ αληθινο ενδιαφερον....
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by mariap
    Ειμαι σε διλημμα και ποια ιατρικη βοηθεια να προτιμησω, τον ψυχολογο ή τον ψυχιατρο. Ο ψυχιατρος ισως μπορει να με βοηθησει με φαρμακευτικη αγωγη ενω ο ψυχολογος μονο συμβουλευτικος μπορει να ειναι.
    Ισως χρειαστεις κ τα δύο. Εξαρταται την περιπτωση. Εγω θα σου προτεινα ανεξαρτητα απο το αν ακολουθησεις φαρμακευτικη αγωγη ή οχι, να δεις κ ψυχολογο. Δεν ειναι συμβουλετικος απλα. Ειναι μια δεσμευση στον εαυτο σου η ψυχοθεραπεια που αν θελεις θα σε ωριμασει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Ξαναγραφω γιατι θελω να πω πραγματα που θελω να τα βγαλω απο μεσα μου. Συγχωρηστε με αν αργησα αλλα ειχα πολλα πραγματα να σκεφτω.

    Η εξελιξη ειναι πως απο τοτε ηταν πολυ ψυχρος και αδιαφορος. Εχουμε βγει για καφε 3 φορες, ηταν στον καφε πολυ καλος, με φροντιζε, με φιλαγε, σαν να ημασταν ενα κανονικο ζευγαρι. Και οταν γυρνουσα σπιτι και μετα ηταν παλι ο ψυχρος και αδιαφορος. Εγω τον ηθελα και του το δειχνα αλλα μου ελεγε πως θελει να περασουμε καποιο διαστημα χαλαρα και αμα τα παμε τα ξαναφτιαχνουμε. Συμφωνησα, στην αρχη. Αλλα ηθελα και το κατι παραπανω. Να σας πω πως αυτος προτεινε ποτε να βγενουμε, αυτος με επερνε τηλ οποτε ηθελε γιατι μου ειπε να μην ειμαστε και τοσο κολλητα.. οτι δεν ειμαστε πλεον ζευγαρι και πρεπει να εχουμε καποια αποσταση. Εγω στεναχωριομουν , εκλεγα και αυτο συνεχιζοταν ολο αυτον καιρο.

    Μεχρι πριν καμια βδομαδα πριν σε ενα τηλεφωνο μας μου ειπε πανω στα αστεια οτι ειχε για καφε με πρωην του, εμενα δηλαδη και αυτο με εριξε πολυ ψυχολογικα. Αρχισα να κλαιω και του ειπα πως αυτος μπορει να με βλεπει σαν πρωην αλλα για εμενα ειναι ακομα η σχεση μου. Και πως δεν το αντεχω αλλο αυτο.

    Τοτε μπενει μεσα στο δωματιο η μητερα μου και γινετε χαμος. Αρχισε να φωναζει να σταματησω να κλαιω και πως θελει να του μιλισει. Εγω της ειπα να φυγει και πως θα μιλησουμε μετα και εκλεισα το τηλεφωνο.

    Την αλλη μερα ημουν παλι χαλια, του στελνω μηνυματα, τον περνω στο σταθερο και στο κινητο.. αλλα δεν μου μιλουσε ουτε μου απαντουσε. Και απο τοτε δεν μου εχει ξαναμιλησει. Με εχει πιασει καταθλιψη και το ξερω πως αυτη η σχεση εχει τελειοσει αλλα δεν μπορω να σταματησω να κλαιω.

    Και το βραδυ ας ηξερε οτι δεν ημουν καλα, βγηκε εξω με φιλους του. Και το ξερω γιατι το κουβεντιαζαμε πριν μερες. Ουτε νοιαστηκε πως ειμαι, ουτε βεβαια μου εχει ξαναμιλησει.

    Το ξερω πως εχει τελειοσει, στο μυαλο μου ομως δεν εχει τελειοσει ακομα, και ισως αυτο φταιει...

    Συγνωμη για το μεγαλο μου μηνυμα. Ηθελα καπου να ξεσπασω και θελω να σταματησω να αισθανομαι τοσο ασχημα.

    YΓ. Σημερα εκλεισα ενα ραντεβου με ψυχιατρο , ελπιζω να μου κανει καλο.. και ειναι ενα μικρο βημα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    όσο και αν σε πονάει πρέπει να προχωρήσεις.
    αυτός σε εκμεταλλεύεται.
    Θέλουν πολύ χρόνο αυτά δυστυχώς αλλά δεν είναι και ακατόρθωτα!

    Καλή τύχη στο πρώτο σου ραντεβού!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by εσωτερική_σήψη

    αυτός σε εκμεταλλεύεται.

    πως βγηκε παλι αυτο το αυθαιρετο συμπερασμα?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •