Άραγε είναι κατάλοιπα ψυχαναγκασμού;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263

    Άραγε είναι κατάλοιπα ψυχαναγκασμού;

    Έχει λίγη ώρα που μ' έχει πιάσει ανασφάλεια σχετικά μ' έναν φόβο που έχω κι έψαχνα ένα θέμα που είχα ανοίξει παλιότερα όπου είχα πάρει καθησυχαστικές απαντήσεις ώστε να νιώσω ξανά ασφαλής αλλά δυστυχώς δεν το βρήκα... Αναρωτιέμαι, είναι κατάλοιπο ψυχαναγκασμού το ότι χρειάζομαι διαβεβαίωση ξανά για κάτι που την έχω πάρει παλιότερα; Στο παρελθόν είχα έντονους ψυχαναγκασμούς γι' αυτό το αναρωτιέμαι αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Για ψυχαναγκασμός μου ακούγεται. Αφού δεν βρήκες το θέμα, ηρέμησες; Θα μπορούσες να ανακαλέσεις πως αισθάνθηκε τότε και να σε ηρεμήσει κάπως.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Για ψυχαναγκασμός μου ακούγεται. Αφού δεν βρήκες το θέμα, ηρέμησες; Θα μπορούσες να ανακαλέσεις πως αισθάνθηκε τότε και να σε ηρεμήσει κάπως.
    Καλημέρα...

    Όχι, δεν ηρέμησα αλλά ευτυχώς κατάφερα να κοιμηθώ παρά την ανασφάλεια που ένιωθα... Τη μέρα συνήθως δεν την έχω τουλάχιστον όχι τόσο έντονα αλλά μερικά βράδια είναι δύσκολα...
    Δεν μου φτάνει να θυμηθώ πως αισθάνθηκα παλιότερα δυστυχώς, θέλω ν' ακούσω ξανά ότι δεν θα συμβεί τίποτα κακό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Καλημέρα. Για να ζητάς ξανα επιβεβαίωση για τις ιδεοληψίες σου, μάλλον αυτο σημαίνει πως το θέμα δεν έχει αντιμετωπιστεί ριζικά. Αλλά είναι πολύ καλό το ότι κατάφερες να κοιμηθείς παρά την ασφάλεια που ένιωθες και δεν έδωσες τόση μεγάλη βαρύτητα στην σκέψη σου. Απλά η βλακεία με την ΙΨΔ είναι ότι έχει στιγμές ύφεσης και έξαρσης. Και εκεί που αισθάνεσαι καλύτερα και νομίζεις πως έφυγαν, κάτι γίνεται και φτου πάλι απ'την αρχή ξανακυλάς. Εφόσον αναγνωρίζεις πως είναι ψυχαναγκασμός προσπάθησε να τον διαχειριστείς με ψυχραιμία και λογική και άστο να φύγει, μην το αναλύσεις καν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Καλημέρα. Για να ζητάς ξανα επιβεβαίωση για τις ιδεοληψίες σου, μάλλον αυτο σημαίνει πως το θέμα δεν έχει αντιμετωπιστεί ριζικά. Αλλά είναι πολύ καλό το ότι κατάφερες να κοιμηθείς παρά την ασφάλεια που ένιωθες και δεν έδωσες τόση μεγάλη βαρύτητα στην σκέψη σου. Απλά η βλακεία με την ΙΨΔ είναι ότι έχει στιγμές ύφεσης και έξαρσης. Και εκεί που αισθάνεσαι καλύτερα και νομίζεις πως έφυγαν, κάτι γίνεται και φτου πάλι απ'την αρχή ξανακυλάς. Εφόσον αναγνωρίζεις πως είναι ψυχαναγκασμός προσπάθησε να τον διαχειριστείς με ψυχραιμία και λογική και άστο να φύγει, μην το αναλύσεις καν.
    Καλημέρα...
    Όντως δεν έχει αντιμετωπιστεί ριζικά...
    Θα προσπαθήσω αλλά δεν το βλέπω να φεύγει, μου συμβαίνει συχνά και φοβάμαι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Έκανες ψυχοθεραπεία παλιότερα;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Έκανες ψυχοθεραπεία παλιότερα;
    Ναι... Και τώρα βλέπω ψυχίατρο αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν του το έχω αναφέρει ακόμα κυρίως γιατί τώρα σκέφτηκα πως είναι ψυχαναγκαστικό και στην επόμενη συνεδρία μας που θα είναι σύντομα θα συζητήσω μόνο γι' αυτό μήπως και βοηθηθώ γιατί με κάνει κι υποφέρω ο φόβος...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Εγω εχω το αλλο...εαν μπορεσω να συμβαλω και εγω στην συζητηση...
    Σκεφτομαι ολη την ωρα την ζωη μου... το πως να την κανω καλυτερη, τα ψυχοφαρμακα και τα προβληματα μου...
    Και καταληγω στο συμπερασμα οτι ΔΕΝ ζω!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι... Και τώρα βλέπω ψυχίατρο αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα δεν του το έχω αναφέρει ακόμα κυρίως γιατί τώρα σκέφτηκα πως είναι ψυχαναγκαστικό και στην επόμενη συνεδρία μας που θα είναι σύντομα θα συζητήσω μόνο γι' αυτό μήπως και βοηθηθώ γιατί με κάνει κι υποφέρω ο φόβος...
    Προσπάθησε να ανακαλέσεις τις τεχνικές που έμαθες να διαχειρίζεσαι τις ιδεοληψίες σου κατα την ψυχοθεραπεία προς το παρόν και συζήτα το με τον ψυχίατρο σου στην επόμενη συνεδρία αν συνεχίσει να σε απασχολεί

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Εγω εχω το αλλο...εαν μπορεσω να συμβαλω και εγω στην συζητηση...
    Σκεφτομαι ολη την ωρα την ζωη μου... το πως να την κανω καλυτερη, τα ψυχοφαρμακα και τα προβληματα μου...
    Και καταληγω στο συμπερασμα οτι ΔΕΝ ζω!
    Καλησπέρα Ηλία! ΙΨΔ έχεις κι εσυ;
    Πιστεύω πως όλοι μας εδώ μέσα (ή τουλάχιστον η πλειοψηφία) βρισκόμαστε "στον αυτόματο πιλότο". Γιατί ρε γαμώτο κάποιοι άνθρωποι είμαστε έτσι μίζεροι, αγχώδεις και καταθλιπτικοί; Βλέπω άτομα που είναι χαλαρά, ψύχραιμα, αισιόδοξα και ζηλεύω αυτή τη ζωντάνια. Προσωπικά, αν και νέα, νιώθω σαν να είμαι σε έναν χώρο αναμονής και όλο περιμένω και ο χρόνος περνάει. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς περιμένω. Δεν ξέρω αν περιμένω κάτι. Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να είμαι κι αλλιώς, αν δεν θέλω να νιώσω χαρούμενη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Insomnia96 View Post
    Προσπάθησε να ανακαλέσεις τις τεχνικές που έμαθες να διαχειρίζεσαι τις ιδεοληψίες σου κατα την ψυχοθεραπεία προς το παρόν και συζήτα το με τον ψυχίατρο σου στην επόμενη συνεδρία αν συνεχίσει να σε απασχολεί
    Δεν έμαθα τεχνικές, τις αντιμετώπισα με φάρμακα... Γι' αυτό έγραψα εδώ για να βοηθηθώ μέχρι να πάω στο γιατρό... Να πω εδώ ότι άλλαξα γιατρό γιατί δεν ήμουν ευχαριστημένη και στον τωρινό δεν έχω καταφέρει ν' ανοιχτώ εντελώς γιατί ντρέπομαι αλλά τώρα θα ζοριστώ και θα το κάνω γιατί δεν πάει άλλο... Λες κι είναι σημαδιακό που στο τέλος της τελευταίας μας συνεδρίας του είπα ότι φοβάμαι και μου είπε ότι θα του πω τι φοβάμαι στο επόμενο ραντεβού... Αλλά μέχρι να γίνει χρειάζομαι να μιλάω εδώ για ν' αντέξω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    Γενικα αν δεν αντεχεις κατι παρατατο.. μην καταπιεζεσαι... δεν μπορώ να δωσω συμβουλες κανε εκεινο κανε το αλλο μεσα απο τα.βιωματα μου μιλαω.. εγω πχ ειπα θα ελλατωσω το τσιγαρο θα ξεκινησω περπατημα θα θα.. τα εκανα για λιγο καπου στραβωσε η δουλεια οπως παντα με εποιασε αναταραχή και παλι απο την αρχη.. επισης με τους ψυχαναγκασμουε τωρα που συνηδειτοποιησα οτι τελικα εχω και απο αυτο καθε φορα που το παθαινω λεω "να τα μας παλι" . Πχ προσπαθω να θυμηθω εναν στιχο απο ενα τραγουδι και εαν δεν το θυμηθω θα σκασω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Γενικα αν δεν αντεχεις κατι παρατατο.. μην καταπιεζεσαι... δεν μπορώ να δωσω συμβουλες κανε εκεινο κανε το αλλο μεσα απο τα.βιωματα μου μιλαω.. εγω πχ ειπα θα ελλατωσω το τσιγαρο θα ξεκινησω περπατημα θα θα.. τα εκανα για λιγο καπου στραβωσε η δουλεια οπως παντα με εποιασε αναταραχή και παλι απο την αρχη.. επισης με τους ψυχαναγκασμουε τωρα που συνηδειτοποιησα οτι τελικα εχω και απο αυτο καθε φορα που το παθαινω λεω "να τα μας παλι" . Πχ προσπαθω να θυμηθω εναν στιχο απο ενα τραγουδι και εαν δεν το θυμηθω θα σκασω...
    Αν δεν μιλήσω γι' αυτό κάποια στιγμή θα σκάσω εγώ γιατί μου δημιουργεί προβλήματα όπως προχθές... Δηλαδή μου έρχεται στο μυαλό αυτός ο φόβος κι αν δεν έχω κάποιον να μου πει ότι είναι αβάσιμος ταλαιπωρούμαι ψυχικά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    hlias1988
    Guest
    Κυκνε ολοι το παθαινουμε... και εμενα με ποιανει κατα καιρους σε περιοδους αγχους...
    Παλια εφτανε σε πολυ παρανοικο σημειο ολο αυτο... μεχρι να καταλαβω τι ειναι...
    ακουγα ενα τραγουδι, διαβαζα τους στιχους και ξανα παλι απο την αρχη να σκεφτομαι τους στιχους...
    τιποτα παρανοια...
    νομιζω το δημιουργουν στρεσογονες παραγοντοι...
    η λυση ειναι μια βολτα στην φυση, η και τα χαπια.. και καπου να μιλας να λες αυτα που σκεφτεσαι.... ετσι φευγει το κακο...
    Και το νοημα των νοηματων ειναι να εχεις ενα φιλο να σε καταλαβαινει...να σε νιωθει...
    για αυτο πλουτισαν οι ψυχιατροι γιατι ειναι ετσι οι εποχες δυσκολες..!
    μην κουραζω τις σκεψεις μου λεω!

Similar Threads

  1. αραγε αυτο ειναι ιαση?
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 09-07-2023, 17:39
  2. ξένες γυναίκες..Είναι άραγε η λύση?
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 161
    Last Post: 22-03-2017, 20:03
  3. ποσο αθωο ειναι αραγε το μέλι
    By aiglh! in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 32
    Last Post: 22-01-2013, 01:55
  4. άραγε.. γνωρίζουν ορισμένοι οτι είναι αλκοολικοι;;
    By mstrouf in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 64
    Last Post: 03-10-2009, 21:56
  5. ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?
    By x.ps. in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 09-11-2008, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •