Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 112
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Εγώ ρε συ,προ ολίγου βρήκα παλιό ποστ δικό μου και σχολίασα να σε ρωτήσω αν είσαι καλύτερα σε αυτό όλο γιατί κι εγώ υποφέρω πραγματικά. Όσο για το αερολιν που λέει παραπάνω ,εγώ είχα πάει το 2019 σε πενυμονολογο και ξαναπήγα τον Αύγουστο του 2021 και έκανα σπειρομετρηση απλή και μετά από 20 λεπτά ξαναέκανα σπειρομετρηση με αερολιν για να Δουμε αν είναι Ασθμα αλλεργικό ή κάτι τέτοιο ,και πάλι βγήκε καλή.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι κι εγώ κοντεύω να τρελαθώ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by panpap25 View Post
    Καλημέρα! Έχω περάσει ακριβώς το ίδιο πέρσι όταν φυσικά ήταν σε έξαρση ο τρόμος μου γύρω από την πανδημία. Ομοίως επισκέφθηκα πνευμονολόγους (2 μιας και ο 1ος όντας υπερβολικός και εκμεταλλευόμενος την έντονη ανησυχία μου διέγνωσε ήπιο άσθμα...) χωρίς παθολογικά τελικώς ευρήματα. Δεκανίκια ψάχνεις με τα βιξ και συναφείς τακτικές, περιόρισέ τα. Απλά συνέχισε να ζεις, το σώμα σου θα το αποβάλλει. Σου το λέω γνωρίζοντας πόσο δύσκολο είναι, δεν μπορούσα να κάνω 3 βήματα χωρίς να σκύψω προσπαθώντας να πάρω βαθιά ανάσα. Παρόλα αυτά έβγαινα, πάλευα μ' αυτό και εν τέλει έφυγε. Στη χειρότερη θα έπεφτα κάτω (ποτέ δε γίνεται μεταξύ μας). Για αρχή εμπιστεύσου το σε κάποιο άτομό σου και βγείτε μαζί, ένα βήμα τη φορά.
    Όταν διάβασα αυτό που λεςοτι δεν μπορούσες να κάνεις τρία βήματα χωρίς να σκύψεις να πάρεις βαθιά ανάσα ανατριχιαζα πραγματικά. Είναι αυτό που μου συμβαίνει ,αυτό που με περιγράφει ,σκυβω λίγο και παίρνω την βαθιά ανάσα,και όταν μου βγαίνει και νιώθω ότι με χορταινει έχει καλώς αλλά όταν το κάνω και νιώθω σαν να μην κατέβηκε η ανάσα ας το πούμε είναι χειρότερα.
    Προσπαθώ όλη την ώρα να το αγνοω, βγαίνω κάθε μέρα για περπάτημα ,κάνω ότι μπορώ να αποδείξω στον εαυτό μου ότι είμαι καλά κι όμως τίποτα.
    Πώς το ξεπερασες;πως το δούλεψες στο μυαλό σου; Ξεχνιοσουν κάποιες στιγμές ή το είχες συνεχως;
    Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά δεν έχω ξαναβρεί τόσα χρόνια ανθρώπους να το έχουν έτσι ακριβώς για τόσο συνεχόμενο καιρό ..

  3. #18
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Εγώ ρε συ,προ ολίγου βρήκα παλιό ποστ δικό μου και σχολίασα να σε ρωτήσω αν είσαι καλύτερα σε αυτό όλο γιατί κι εγώ υποφέρω πραγματικά. Όσο για το αερολιν που λέει παραπάνω ,εγώ είχα πάει το 2019 σε πενυμονολογο και ξαναπήγα τον Αύγουστο του 2021 και έκανα σπειρομετρηση απλή και μετά από 20 λεπτά ξαναέκανα σπειρομετρηση με αερολιν για να Δουμε αν είναι Ασθμα αλλεργικό ή κάτι τέτοιο ,και πάλι βγήκε καλή.
    Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι κι εγώ κοντεύω να τρελαθώ
    Δε ξέρω ρε συ Layla τι σκατα είναι αυτό που περνάμε.Καπου διάβασα ότι λέγεται false shortness of breath και είναι καθαρά λόγω άγχους.Το θέμα είναι ότι είναι εξουθενωτικό και φυσικά σου ρίχνει την ψυχολογία στο πάτωμα.Να μη μπορείς να χαρείς τίποτα και όλη μέρα να προσπαθείς το αυτονόητο να ανασανεις κανονικα σαν άνθρωπος.1,5 χρόνο η ίδια ιστορία.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Δε ξέρω ρε συ Layla τι σκατα είναι αυτό που περνάμε.Καπου διάβασα ότι λέγεται false shortness of breath και είναι καθαρά λόγω άγχους.Το θέμα είναι ότι είναι εξουθενωτικό και φυσικά σου ρίχνει την ψυχολογία στο πάτωμα.Να μη μπορείς να χαρείς τίποτα και όλη μέρα να προσπαθείς το αυτονόητο να ανασανεις κανονικα σαν άνθρωπος.1,5 χρόνο η ίδια ιστορία.
    Ρε συ ναι ,κάνεις δεν το καταλαβαίνει ,αλλά πραγματικά είναι ότι πιο κουραστικό εγώ έχω τρεις τέσσερις μέρες τώρα που με έχει πιάσει απελπισία ,με πιάνουν τα κλάματα για να κοιμηθώ αλλιώς δεν μπορώ. Το έχω συνέχεια,είτε είμαι στη δουλειά ,είτε περπατάω ,είτε είναι χαλαρή στο σπίτι ,είναι πραγματικό βάσανο ,ανά ένα με ενάμιση λεπτό παλεύω να κάνω αυτή την ανάσα,και όταν μου πετυχαίνει πες οκ αλλά πολλές φορές δεν μου πετυχαίνει.
    Το παθαίνεις κ εσύ αυτό ή απλά παίρνεις συνέχεια βαθειές οπότε κ αν προσπαθείς;αν δεν σου πετυχαίνει ,υπάρχει κάποιος τρόπος που έχεις συνειδητοποίηση να σου πετυχαίνει πάντα ;πχ εγώ σκυβω λίγο και πιάνομαι από κάπου ,εσύ κ από πάνω μου ,και βάζω δυνξ στα χέρια και με δυναμη την κατεβάζω ... Και μετά πολλές φορές ρευομαι,καινοταν κρατιεμαι ναην την πάρω ας πούμε κάνω κάτι σαν χαμσουρητο και πάλι παίρνω έτσι βαθειά ανάσα.
    Θες λίγο να μου περιγράψεις το δικό σου αν δεν βαριέσαι;
    Κάνεις ψυχοθεραπείας ή κάτι τέτοιο τώρα;
    Επίσης έχεις πάει ποτέ σε νευρολόγο γ αυτό ; Ή σου είχε συστήσει κάποιος να πας;

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Joker αν είχες δύσπνοια που παθολογικά θα απειλούσε την ζωή σου πίστεψε με οι γιατροί θα το είχαν βρει άμεσα.
    Συνεπώς δοκίμασε γνωσιακή, πιστεύω θα σε βοηθήσει.
    Καλησπέρα,από ότι βλέπω και από άλλα ποστ κάνεις γνωσιακή εσύ σωστά;
    Μπορείς να μου περιγράψεις όσο το δυνατόν γίνεται περίπου πως λειτουργεί η γνωσιακή ψυχοθεραπεία;
    (Έχω κάνει και εγώ στο παρελθόν ψυχοθεραπεία ,δύο φορές την εβδομάδα για δύο χρόνια για να μπορέσω να αντιμετωπίσω όλα αυτά που συμβαίνουν στο σώμα μου και στο μυαλό μου ,απλά δεν είχα καλή εμπειρία με με τον θεραπευτή μου καθόλου ) δεν ταιριαξαμε, δεν ήταν η σωστά δεν ξέρω ... Απλά επέμενα εγώ όλον τον καιρό ,γιατί θεωρούσα ότι είναι ο εαυτός μου που με σταματάει από το να πάω μπροστά για ακόμα μια φορά ,και φτιάχνω μόνη μου εμπόδια εκεί που δεν υπάρχουν .

    Μπορείς να μου πεις λίγο περισσότερα γιατί θέλω να ξεκινήσω πάλι ,παροτι το είχα απορρίψει για πολύ καιρο,και θέλω να ξέρω πως εξελίσσεται πάνω κάτω μια τέτοιου είδους ψυχοθεραπεία .
    Ευχαριστώ πολύ

  6. #21
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Ρε συ ναι ,κάνεις δεν το καταλαβαίνει ,αλλά πραγματικά είναι ότι πιο κουραστικό εγώ έχω τρεις τέσσερις μέρες τώρα που με έχει πιάσει απελπισία ,με πιάνουν τα κλάματα για να κοιμηθώ αλλιώς δεν μπορώ. Το έχω συνέχεια,είτε είμαι στη δουλειά ,είτε περπατάω ,είτε είναι χαλαρή στο σπίτι ,είναι πραγματικό βάσανο ,ανά ένα με ενάμιση λεπτό παλεύω να κάνω αυτή την ανάσα,και όταν μου πετυχαίνει πες οκ αλλά πολλές φορές δεν μου πετυχαίνει.
    Το παθαίνεις κ εσύ αυτό ή απλά παίρνεις συνέχεια βαθειές οπότε κ αν προσπαθείς;αν δεν σου πετυχαίνει ,υπάρχει κάποιος τρόπος που έχεις συνειδητοποίηση να σου πετυχαίνει πάντα ;πχ εγώ σκυβω λίγο και πιάνομαι από κάπου ,εσύ κ από πάνω μου ,και βάζω δυνξ στα χέρια και με δυναμη την κατεβάζω ... Και μετά πολλές φορές ρευομαι,καινοταν κρατιεμαι ναην την πάρω ας πούμε κάνω κάτι σαν χαμσουρητο και πάλι παίρνω έτσι βαθειά ανάσα.
    Θες λίγο να μου περιγράψεις το δικό σου αν δεν βαριέσαι;
    Κάνεις ψυχοθεραπείας ή κάτι τέτοιο τώρα;
    Επίσης έχεις πάει ποτέ σε νευρολόγο γ αυτό ; Ή σου είχε συστήσει κάποιος να πας;
    Σου απανταω εδώ γιατί στο προηγούμενο ποστ δεν μαφηνει.Γραφουμε σε δύο threads κι έχω μπερδευτεί λίγο.Σχετικα με το αν μαφηνει και πως το περνάω:την τελευταία βδομάδα ήταν κόλαση.Ολη μέρα πάσχιζα να πάρω μια κανονική ανάσα..από την ώρα που ξυπνούσα μέχρι να κοιμηθώ.Μονο στον ύπνο νομίζω ησυχάζω και από ότι μου λέει και ο άντρας μου που κοιμάται μετά από μένα αναπνέω κανονικά.Σημερα επίσης μπορώ να πω ότι είμαι ελάχιστα καλύτερα από τις προηγούμενες μέρες.Εχω όμως πόνους στο στήθος αρκετά ενοχλητικούς και τώρα που γραφω.Στο παρελθόν πέρασα διάστημα 10 μηνών με καθημερινή δυσπνοια.Να ξεκινήσεις πάλι ψυχοθεραπεία μην το σκέφτεσαι.Δοκιμασε γνωσιακη.Και επίσης όπως σου ξαναειπα εφόσον ξεκάθαρα το αγχος και ότι άλλο μπορεί να κουβαλάς έχει γίνει παθολογικό μην απορρίπτεις την φαρμακευτική αγωγή.Ειμαι σίγουρη ότι θα βοηθήσει.Και ξαναλέω πάντα με καθοδήγηση γιατρού.Γραφε μου να ξέρω πως είσαι.Δεν μαφηνει εντωμεταξυ να στείλω direct να τα λέμε προσωπικά.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Σου απανταω εδώ γιατί στο προηγούμενο ποστ δεν μαφηνει.Γραφουμε σε δύο threads κι έχω μπερδευτεί λίγο.Σχετικα με το αν μαφηνει και πως το περνάω:την τελευταία βδομάδα ήταν κόλαση.Ολη μέρα πάσχιζα να πάρω μια κανονική ανάσα..από την ώρα που ξυπνούσα μέχρι να κοιμηθώ.Μονο στον ύπνο νομίζω ησυχάζω και από ότι μου λέει και ο άντρας μου που κοιμάται μετά από μένα αναπνέω κανονικά.Σημερα επίσης μπορώ να πω ότι είμαι ελάχιστα καλύτερα από τις προηγούμενες μέρες.Εχω όμως πόνους στο στήθος αρκετά ενοχλητικούς και τώρα που γραφω.Στο παρελθόν πέρασα διάστημα 10 μηνών με καθημερινή δυσπνοια.Να ξεκινήσεις πάλι ψυχοθεραπεία μην το σκέφτεσαι.Δοκιμασε γνωσιακη.Και επίσης όπως σου ξαναειπα εφόσον ξεκάθαρα το αγχος και ότι άλλο μπορεί να κουβαλάς έχει γίνει παθολογικό μην απορρίπτεις την φαρμακευτική αγωγή.Ειμαι σίγουρη ότι θα βοηθήσει.Και ξαναλέω πάντα με καθοδήγηση γιατρού.Γραφε μου να ξέρω πως είσαι.Δεν μαφηνει εντωμεταξυ να στείλω direct να τα λέμε προσωπικά.
    Καλησπέρα,πώς είσαι ;είσαι καλύτερα ; Εγώ είχα το Σάββατο ένα τρίωρο σερί που δεν το είχα σχεδόν καθόλου αυτό , οπότε με έπιανε να πάρω την βαθιά ανάσα μου έβγαινε όλες τις φορές. Σκεφτόμουν πόσο ωραίο θα ήταν να το ξεπεράσουμε κάποια στιγμή ,δυστυχώς το βράδυ πριν τον ύπνο μου ηρθε πάλι και από τότε σαν να το έχω ακόμα πιο έντονο από πριν
    Εσύ είσαι καλύτερα;μήπως σου πέρασε; Επίσης να σε ρωτήσω αν πας σουπερμάρκετ πχ το έχεις; ή αν πας κάπου έξω για ψώνια ή καφέ;

    Και εμένα ο άντρας μου μου λέει αυτό ακριβώς ότι όταν κοιμάμαι αναπνέω κανονικότητα

  8. #23
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    Καλησπέρα,πώς είσαι ;είσαι καλύτερα ; Εγώ είχα το Σάββατο ένα τρίωρο σερί που δεν το είχα σχεδόν καθόλου αυτό , οπότε με έπιανε να πάρω την βαθιά ανάσα μου έβγαινε όλες τις φορές. Σκεφτόμουν πόσο ωραίο θα ήταν να το ξεπεράσουμε κάποια στιγμή ,δυστυχώς το βράδυ πριν τον ύπνο μου ηρθε πάλι και από τότε σαν να το έχω ακόμα πιο έντονο από πριν
    Εσύ είσαι καλύτερα;μήπως σου πέρασε; Επίσης να σε ρωτήσω αν πας σουπερμάρκετ πχ το έχεις; ή αν πας κάπου έξω για ψώνια ή καφέ;

    Και εμένα ο άντρας μου μου λέει αυτό ακριβώς ότι όταν κοιμάμαι αναπνέω κανονικότητα
    Γεια σου κορίτσι μου!Κοίτα γενικά είμαι το ίδιο.Δεν με έχει αφήσει.Ειναι βέβαια κάποιες στιγμές που είναι ευκολότερο.Οπως το περιέγραψες κι εσύ πάω να πάρω την βαθιά ανάσα και μου βγαίνει.Οταν βγαίνω έξω δεν υπάρχει διαφορά, όπου και είμαι είναι το ίδιο.Δηλαδη ή δυσπνοια υποφερτή δηλαδή με μικρά διαλείμματα ή συνεχόμενη πάλη να αναπνεύσω και αίσθημα ότι θα σκάσω.Πριν με πάρει ο ύπνος πάντα γίνεται χειρότερο,παλεύω στην κυριολεξία να πάρω μερικές κανονικές ανάσες για να με πάρει ο ύπνος.Αυτο βέβαια που έχω παρατηρήσει με μένα η μόνη στιγμή που δεν το νιώθω είναι στη φάση μεταξύ ύπνου και ξύπνιου,δηλαδή ας πούμε αν ξυπνήσω μες την νύχτα για λίγο πχ να παω τουαλέτα η να πιω νερό,αλλά νυστάζω ακόμα πολυ.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Καλησπέρα κι εγώ τα ίδια 1 χρόνο δν την παλευω δν ξέρω τι ν κάνω

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Εχει βιντεακια ατο tube, για σωστη αναπνοη, ελληνικα. Το σωστο ειναι να αναπνεουμε απο την μυτη οχι απο το στομα.
    Buteyko greece, βαλε.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    18
    Μέχρι εξασκητη αναπνοής πηρα ναι ναι ώς εκεί έφτασα

  12. #27
    Το έχω περάσει αυτό και με ταλαιπωρείσαι πολύ στην δουλειά μου και στην ζωή μου γενικά .. έπρεπε να σκιψω για να πάρω βαθιά ανάσα κ εσκιβα και καλά να δέσω τα κορδόνια μου για να μην γίνω ρεζίλι στο κόσμο ..
    Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το παθαίνω αλλά ευτυχώς το ξεπερασα σε κάποιο βαθμό με την βοήθεια κάποιον βίντεο στο γιουτουμπ με τεχνικές αναπνοές..
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Ρε παιδιά Help!!Το περνάει κανένας άλλος?Ταλαιπωρούμαι εδώ και πολύ καιρο με αυτη την κωλοδυσπνοια.Καθε μέρα όλη μέρα δεν μπορώ να ανασανω κανονικά.Ωρες ώρες νιώθω ότι θα σκάσω πραγματικά.Το είχα περάσει και στο παρελθόν, κράτησε 8 μήνες είχα ξεκινήσει αγωγή τότε και πέρασε.Και τώρα πάλι εδώ κι ένα μήνα άρχισε το μαρτύριο.Πραγματικα είναι τόσο ψυχοφθόρο και φυσικά πολύ τρομακτικό.Συνεχεια νομίζω ότι τώρα θα μου κοπεί τελείως η ανάσα και θα μείνω στο τόπο.Τοτε είχα πάει σε πνευμονολογο έκανα σπειρομετρηση ακτινογραφία όλα καλά.Κανενας που το έχει και πως το αντιμετωπίζει?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by terhs88 View Post
    Το έχω περάσει αυτό και με ταλαιπωρείσαι πολύ στην δουλειά μου και στην ζωή μου γενικά .. έπρεπε να σκιψω για να πάρω βαθιά ανάσα κ εσκιβα και καλά να δέσω τα κορδόνια μου για να μην γίνω ρεζίλι στο κόσμο ..
    Δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το παθαίνω αλλά ευτυχώς το ξεπερασα σε κάποιο βαθμό με την βοήθεια κάποιον βίντεο στο γιουτουμπ με τεχνικές αναπνοές..
    κι εγώ ακριβώς ετσιιιι !!!!! Έβγαλες κάποια άκρη ;παίζει να είναι άσθμα ή κάτι τέτοιο ή καθαρά άγχος;; Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για ποιες αναπνοές λες;;;

  14. #29
    Όλο το κόλπο είναι να μάθεις να αναπνέεις σωστά .. κάνουμε μεγάλη κατάχρηση στην αναπνοή μας χωρίς να το καταλάβουμε .. με βοήθησε εμένα μια τεχνική που αρχικά έπρεπε να χαλαρώσεις κ να βγάλεις όλο το οξυγόνο από τα πνευμόνια σου .. μετά έπαιρνα μια βαθιά αναπνοή από την μύτη και την κράταγα για 3 δευτερόλεπτα μετά απελευθέρωνα την αναπνοή μου για 8 δευτερόλεπτα κάνω μια παύση για 3 δευτερόλεπτα και μετά το ίδιο πάλι για 3 λεπτά την ημέρα .. εμένα με βοήθησε αυτό υπάρχουν κ άλλες τεχνικές που θα βρεις στο YouTube που μπορεί να σε βοηθήσουν.
    Quote Originally Posted by Layla123 View Post
    κι εγώ ακριβώς ετσιιιι !!!!! Έβγαλες κάποια άκρη ;παίζει να είναι άσθμα ή κάτι τέτοιο ή καθαρά άγχος;; Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις για ποιες αναπνοές λες;;;

  15. #30
    Αν είναι άσμα που λες δεν μπορώ να το ξέρω .. καλό είναι να μιλήσεις με κάποιον ειδικό πρώτα να αποκλειστούν αν τυχόν υπάρχουν παθολογικά αίτια.. εγώ πήγα σε καρδιολόγο έκανα πρώτα τσεκαπ να δω αν είναι οκ
    Quote Originally Posted by terhs88 View Post
    Όλο το κόλπο είναι να μάθεις να αναπνέεις σωστά .. κάνουμε μεγάλη κατάχρηση στην αναπνοή μας χωρίς να το καταλάβουμε .. με βοήθησε εμένα μια τεχνική που αρχικά έπρεπε να χαλαρώσεις κ να βγάλεις όλο το οξυγόνο από τα πνευμόνια σου .. μετά έπαιρνα μια βαθιά αναπνοή από την μύτη και την κράταγα για 3 δευτερόλεπτα μετά απελευθέρωνα την αναπνοή μου για 8 δευτερόλεπτα κάνω μια παύση για 3 δευτερόλεπτα και μετά το ίδιο πάλι για 3 λεπτά την ημέρα .. εμένα με βοήθησε αυτό υπάρχουν κ άλλες τεχνικές που θα βρεις στο YouTube που μπορεί να σε βοηθήσουν.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 02:24
  2. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 09:19
  3. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 12:26
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •