Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!! - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast
Results 91 to 105 of 112
  1. #91
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    9
    Ειχα πάει και εγώ σε πνευμονολογο μου είπε να το πάρω το εισπνεόμενο για ένα μήνα αλλά μου είπε να κάνω αξονική και να ξαναπαω δεν έδειχνε κάτι ή ακτινογραφία αλλά φοβήθηκα να κάνω αξονική και το πήρα ένα μήνα και
    το σταμάτησα πως λέγεται το εισπνεόμενο που σε έδωσε αν επιτρεπεται; μάλλον θα ξαναπάω σε έναν καλό πνευμονολογο !

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Ρε παιδιά Help!!Το περνάει κανένας άλλος?Ταλαιπωρούμαι εδώ και πολύ καιρο με αυτη την κωλοδυσπνοια.Καθε μέρα όλη μέρα δεν μπορώ να ανασανω κανονικά.Ωρες ώρες νιώθω ότι θα σκάσω πραγματικά.Το είχα περάσει και στο παρελθόν, κράτησε 8 μήνες είχα ξεκινήσει αγωγή τότε και πέρασε.Και τώρα πάλι εδώ κι ένα μήνα άρχισε το μαρτύριο.Πραγματικα είναι τόσο ψυχοφθόρο και φυσικά πολύ τρομακτικό.Συνεχεια νομίζω ότι τώρα θα μου κοπεί τελείως η ανάσα και θα μείνω στο τόπο.Τοτε είχα πάει σε πνευμονολογο έκανα σπειρομετρηση ακτινογραφία όλα καλά.Κανενας που το έχει και πως το αντιμετωπίζει?
    "κράτησε 8 μήνες είχα ξεκινήσει αγωγή τότε και πέρασε." Αν ηταν πνευμονολογικο προβλημα πολυ πιθανον να περνουσε διοτι οι περισσοτερες παθησεις εχουν τροπο ιασης. Εκει ομως θα επαιρνες αγωγη που λυνει σωματικο προβλημα, οχι ψυχικο. Το κλασικο σφαλμα που εκανες ειναι αυτο που λες, οτι περασε... Δεν περασε, απλα εγινε καταστολη του αιτίου λογω φαρμακευτικης αγωγης. Μετα σταματησες την αγωγη και επανηλθε το αιτιο προκλησης της δυσπνοιας.

    Οι ψυχικες παθησεις, σχεδον παντα θυμιζουν ορισμενους ρετροιους. Ειναι ανιατες καταστασεις αλλά μπορουν να κατασταλλουν, οσο υπαρχει συνεχομενη ληψη φαρμακευτικης αγωγης. Μολις σταματησεις την αγωγη, αρχιζει σαν ιικο φορτιο, να επανερχεται η παθηση και να επιστρεφουν τα συμπτωματα. Φυσικα ενας ιος δεν εχει καμια σχεση με μια εγκεφαλικη χημικη ανισορροπία που προκαλει ψυχικες παθησεις, ουτε στον τροπο λειτουργιας του, ουτε στην εξελιξη και αναπτυξη, ομως σε πρακτικο επιπεδο δειχνουν παρομοια πορεια. Ενας οροθετικος, μολις σταματησει την αντιρετροικη αγωγη, το ιικο φορτιο μεγαλωνει και η ιικη ζημιογονος δραση εξαπλωνεται και παλι στο σωμα. Ετσι και τα ψυχοφαρμακα, αν διακοπουν, το προβλημα επανερχεται διοτι δεν υπαρχει κατι που να το συγκρατησει.

  3. #93
    Καλησπέρα Layla και joker . Τυχαίνει μήπως μα είστε ακόμα στο φόρουμ;;; έχω κάποιες ερωτήσεις με τις δυσπνοιες να σας κάνω. Ίσως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε.

  4. #94
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    40
    Καλησπέρα σε όλους,

    Ταλαιπωρούμαι εδώ και πέντε μήνες περίπου με δύσπνοια. Όλα ξεκίνησαν κατά τη διάρκεια των 2 τελευταίων χειρουργείων της γυναίκας μου. Έκανε το πέντε χειρουργεία και μάλιστα τα 2 πρώτα επειδή δεν πέτυχαν έκανε άλλα τρία πολύ δύσκολα. Τώρα αυτή είναι σχετικά καλά αλλά εγώ χάλια. Όλη μέρα στα νοσοκομεία πρωί βράδυ βογκητά, πόνοι κλάματα απελπισία και έρχεται λίγο πριν τα 2 τελευταία μία δύσπνοια απίστευτη, η οποία είχε ξεκινήσει από τα προηγούμενα με λαχάνιασμα όταν ανέβαινα τις σκάλες του νοσοκομείου.

    Τελικά πήγα σε πνευμονολόγο πιστεύοντας ότι έχω ΧΑΠ, πνευμονική υπέρταση κλπ. Με εξέτασε έκανα αιματολογικές σπιρομέτρηση, μέχρι και αξονική θώρακος στο οποίο βρήκε ότι είχα ένα οζίδιο αλλά όχι άξιο λόγου. Πήγα σε καρδιολόγο καρδιογράφημα οκ και μου έδωσε χάπι για την πίεση γιατί είχα πολυ καιρό αλλά το καθυστερούσα να πάρω. Τελικά η πίεση ρυθμίστηκε. Πέρασε όλο το καλοκαίρι με δύσπνοια, ναυτία μερικές φορές αλλά όταν ημουν στη θάλασσα ήταν σαν να μην υπήρχε και μερικές φορές όταν έβγαινα έξω ή όταν τρώγαμε χαλαρά. Και άλλες φορές δεν μπορούσα να καθίσω ούτε στον καναπέ. Φτάνουμε αισίως τον Σεπτέμβριο όπου αρχίζω νέο κύκλο εξετάσεων πιο σοβαρών. Αφού λοιπόν μου έφυγε το θέμα ότι δεν έχω κάτι πνευμονολογικό πάμε στα καρδιολογικά, και κάνω νέο καρδιογράφημα, τριπλεξ καρωτίδων και stress echo. Κι εγώ δεν ξέρω πως επέζησα το stress echo. Νόμιζα ότι θα πέθαινα από το άγχος μου μην μου βρουν κάτι. Μέχρι στιγμής οκ. Μου φεύγει το θέμα με την καρδιά αλλά η αλήθεια είναι ότι για μήνες πριν την δύσπνοια που η γυναίκα μου ήταν χάλια είχα πόνους στο στήθος και στην πλάτη, οι οποίοι πια σταμάτησαν. Δεν έχω πια πόνο στο στήθος. Παλιότερα βέβαια είχα έλκος από άγχος πάλι το οποίο με ταλαιπώρησε για μήνες και μου άφησε ευαισθησία και τελικά πέρασε με την μαστίχα και όχι με χάπια.
    Μετά καταλήγω σε ενδοκρινολογο. Κάνω υπερηχο άνω κοιλίας όλα καλά. Υπέρηχο θυρεοειδούς και παραθυρεοειδών και τελικά είχα κάτι όζους αλλά οι ορμόνες στο αίμα οκ. Μόνο υπερασβεστιουρία απο κληρονομικότητα λιθίασης. Τώρα πια μου έχει καρφωθεί ότι έχω κάτι στα νεφρά γιατί μία μέρα είχα αρκετό αίμα και κάνω υπέρηχο νεφρών και προστατη και βρίσκεται διογκωμένος προστάτης και ψαμμίαση στα νεφρά. Από την στιγμή εκείνη που μου καρφώθηκε η ιδέα ότι μπορεί να έχουν κάτι τα νεφρά μου, ή το αίμα μου επειδή πρέπει να παίρνω Β12 και ματώνουν τα ούλα μου γιατί μαζεύουν πολύ πέτρα αλλά εγώ πιστεύω ότι έχω κάτι κακό διαλύθηκε το στομάχι μου.

    Ζητώ συγνώμη για το κατεβατό αλλά κουραστηκα να κάνω εξετάσεις και να μην κοιμάμαι γιατί πονάει το στομάχι μου από τις κακές και αρνητικές σκέψεις και μετά η παλινδρόμηση το έλκος η ναυτία. Είναι φορές που λέω θα πάω στο νοσοκομείο αλλά φοβάμαι μην μου βρουν κάτι και αν μου πούνε ολα οκ τότε θα ηρεμήσω για λίγο και η δύσπνοια όμως δεν θα φύγει και πάλι οι κακές σκέψεις ότι έχω δύσπνοια γιατί δεν λειτουργούν τα νεφρά μου ή γιατί έχω κάτι στο αίμα.

    Απίστευτο αυτό που ζω και νομίζω ότι σχεδόν όλοι με καταλαβαίνετε. Το άσχημο είναι ότι αυτές οι αρνητικές σκέψεις με ξυπνάνε το βράδυ και μετά δεν μπορώ να κλείσω μάτι. Και μετά ξεσπάω στα παιδιά και ο μεγάλος μου που δίνει φέτος πανελλήνιες έχει άγχος και έχει ήδη κουραστεί και εκεί που έγραφε 17 και 18 και 19 τώρα γράφει 11 και 12. Οπότε ένα παιδί που ήταν πάντα δυνατό και είχε εμπιστοσύνη στο εαυτό του την έχει χάσει και βλέποντας εμένα επηρεάζεται. Κι εγώ είμαι χάλια που δεν μπορώ να τον βοηθήσω και αυτός φαίνεται να έχει παραιτηθεί πια.

    Συγνώμη για όλο αυτό. Απλά ίσως είναι καλύτερο να μιλάς σε κάποιους ανθρώπους που σε καταλαβαίνουν γιατί έχουν βιώσει παρόμοια πράγματα.

    Ευχαριστώ που με ακούσατε. Υπάρχει ίσως κάτι φυτικό ηρεμιστικό που να είχε κάποιος κάποια θετική εμπειρία; Να είστε καλά και να γίνετε όλοι καλά όσοι δεν είστε, Μέσα από την καρδιά μου.

  5. #95
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    40
    Επίσης ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα. Η κατάθλιψη ή το άγχος μπορεί να προκαλέσει πόνους σε άσχετα σημεία του σώματος μεταξύ τους; Πόδια, πέλματα, γάμπες, πλάτη χέρια, αγκώνες, Ξέρει κάνεις πως είναι δυνατόν να έχεις υψηλούς παλμούς και φυσιολογική πίεση; Είναι λογικό ή σημαίνει κάτι;

  6. #96
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    40
    Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Το stress , η λήψη η διακοπή ψυχοφαρμακων, είναι δυνατόν να προκαλέσει πόνους σε κάθε μυϊκό/αρθρικο σύστημα του οργανισμού..

    Είναι πολλές χιλιάδες οι αναφορές πασχόντων, σε κάθε σχετικό forum που ασχολείται με τα ανωτέρω θέματα..

    Δες πρώτα με τους σχετικούς γιατρούς αν έχεις κάτι οργανικό, και εάν όχι τότε θα πρέπει να το αντιμετωπισεις μόνος με κάποια βοήθεια από ειδικό στα ψυχοσωματικα..

    Δύσκολες αυτές οι περιπτώσεις αλλά
    ...τι να κάνουμε?

  8. #98
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    40
    Σε πόσους γιατρους να παω ακόμα;

  9. #99
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Ionas21 View Post
    Σε πόσους γιατρους να παω ακόμα;
    Έχεις παει σε κάποιον ψυχολόγο; Ψυχίατρο;

  10. #100
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    40
    Όχι αλλά τωρα έχει προκυψει κάτι άλλο. Όταν βουρτσίζω τα δόντια μου δεν ματώνουν τα ούλα τόσο πολύ. Αλλά μερικές φορές μέσα στην ημερα βλέπω αίμα από άσχετα σημεία στο στόμα και ανάμεσα σε δόντια και δεν ξέρω αν είναι από ούλα ή από χαλασμένα δόντια αν και δεν με πονάει κάποιο ή από το στόμα κάπου που δεν μπορώ να εντοπίσω. Τελικά ίσως να έχω κάτι πολύ σοβαρό να πεθαίνω και να μην το ξέρω. Κουράστηκα. Πρέπει να πάω ακόμα σε νεφρολόγο, ουρολόγο, στοματολόγο και αιματολόγο. Διάβασα ότι το χρόνιο stress μπορεί να προκαλέσει προβλήματα με τα ούλα. Βέβαια εγώ είχα παρατημένα τα δόντια μου για μεγάλο διάστημα και πριν ένα μήνα έκανα καθαρισμό και θεραπεία. Γενικά τώρα δεν ματώνουν αλλά έχουν πάλι πέτρα και έχω κάποιες φορές αίμα χωρίς βούρτσισμα και δεν ξέρω από πού. Ξέρει κανείς τίποτα για το στόμα;

  11. #101
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    40
    Το καθημερινό άγχος μου προκαλεί μερικές φορές και ανορεξία η οποία όμως είναι σύμπτωμα και για σοβαρές ασθένειες όπως νεφρική ανεπάρκεια και καρκίνο στο αίμα. Η ανορεξία όμως δεν είναι πάντα. Πολλές φορές δεν μπορώ να σηκωθώ από το κρεββάτι. Φοβάμαι να πλύνω τα δόντια μου να βγάλω την μπλούζα μου μπροστά στον καθρέφτη και όλα αυτά τα απλά καθημερινά πράγματα. Είμαι 52 και νιώθω 102 ετών. Κι έχω κι ένα παιδί που είναι μέσα στο θυμό και το άγχος λόγω πανελληνίων και δεν ξέρω τι να κάνω. Νομίζω ότι όλοι στην οικογένεια κι εγώ και τα παιδιά μου έχουμε πάθει κατάθλιψη εξαιτίας των προβλημάτων υγείας της γυναίκας μου τα τελευταία δυο χρόνια και βγαίνουν όλα τώρα. Κυρίως εγώ και ο μεγάλος μου. Η μικρή έχει και αυτή θυμό. Αλλά όχι συνέχεια. Η γυναίκα μου φαίνεται καλύτερα αλλά μετά από 5 χειρουργεία στο έντερο είναι ταλαιπωρημένη. Δεν έχει κάτι ψυχικό ακόμα. Εύχομαι σε όλους υγεία σωματική και ψυχική. Ευχαριστώ που με ακούσατε.

  12. #102
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Έχεις απορρύθμιση που συμβαίνει σε αυτή την ηλικία δηλαδή εμφανίζεσαι σαν άρρωστος αλλά στην πραγματικότητα είναι η ψυχολογία που πέφτει κ τα παρασέρνει όλα από εδώ κ πέρα θέλει να ξαναγινεισ φιτ με γυμναστική θέλει προσπάθεια να διατηρησε υγιείς εγώ είμαι 48

  13. #103
    Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    40
    Τι ακριβώς εννοείς;

  14. #104
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Μέχρι τα 45 δε χρειάζεται προσπάθεια για την υγεία σου μετά πρέπει να γίνει συνήθεια να φροντίζεις τον εαυτό σου γυμναστική γιατροί διατροφή κλπ

  15. #105
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Στα 46 πέφτουν οι άντρες λόγω ηλικίας γίνεσαι γεροσ μετά

Page 7 of 8 FirstFirst ... 5678 LastLast

Similar Threads

  1. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 01:24
  2. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 08:19
  3. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 11:26
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 01:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •