Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!! - Page 8
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 112 of 112
  1. #106
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    27
    Ποτέ δεν περίμενα να γεράσω τόσο νωρίς. Είναι όμως και οι τόσες σκέψεις, αρνητικές κυρίως, τα παιδιά που δεν βοηθάνε με την συμπεριφορά τους και τόσα άλλα. Κυρίως όμως η τελειομανία, η αναβλητικότητα, η έλλειψη εμπιστοσύνης στη ζωή, τα νοσοκομεία της γυναίκας μου. Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω πραγματικά. Πάντα αγχωνόμουν αλλά ποτέ τόσο πολύ. Και αυτή η δύσπνοια δεν φεύγει δεν μειώνεται μένει εκεί είτε τρέχω είτε περπατάω εκεί. Και όταν μιλάω στους άλλους κανείς δεν καταλαβαίνει ότι έχω δύσπνοια και όλοι νομίζουν ότι είμαι τρελός.

  2. #107
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Ionas21 View Post
    Ποτέ δεν περίμενα να γεράσω τόσο νωρίς. Είναι όμως και οι τόσες σκέψεις, αρνητικές κυρίως, τα παιδιά που δεν βοηθάνε με την συμπεριφορά τους και τόσα άλλα. Κυρίως όμως η τελειομανία, η αναβλητικότητα, η έλλειψη εμπιστοσύνης στη ζωή, τα νοσοκομεία της γυναίκας μου. Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω πραγματικά. Πάντα αγχωνόμουν αλλά ποτέ τόσο πολύ. Και αυτή η δύσπνοια δεν φεύγει δεν μειώνεται μένει εκεί είτε τρέχω είτε περπατάω εκεί. Και όταν μιλάω στους άλλους κανείς δεν καταλαβαίνει ότι έχω δύσπνοια και όλοι νομίζουν ότι είμαι τρελός.
    Δεν μπορούν όλοι να καταλάβουν. Μόνο όσοι πέρασαν τα ίδια. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα που σε χαλαρώνουν, να μη σκέφτεσαι πολύ.

  3. #108
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    27
    Ξέρει κανείς αν η ψυχογενής δύσπνοια προκαλεί και λαχάνιασμα και ίσως ταχυκαρδία για δευτερόλεπτα; Επειδή ανησυχώ μηπως έχω πρόβλημα στο αίμα αν έχει αναιμία κάποιος το οξυγόνο μπορεί να είναι φυσιολογικό;

  4. #109
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Aν έχεις αναιμία, θα πρέπει να την φτιάξεις....!

    Μπορεί το οξυγόνο σου να δείχνει φυσιολογικό, αλλά για να συμβεί αυτό
    σε έναν αναιμικο, η καρδιά και οι πνεύμονες θα πρέπει να εργαστούν σκληρά για να το επιτύχουν..

  5. #110
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    27
    Ευχαριστώ.

  6. #111
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    27
    Καλησπέρα και πάλι,

    Οι τελευταίες ε ξετάσεις που έκανα έδειξαν ευτυχώς φυσιολογική κρεατινίνη 0,92 ενώ πριν μερικούς μήνες ήταν υψηλή 1.3και είχα αιματουρία. Ο τελευταίος υπέρηχος έδειξε πάλι άμμο και μικρές πέτρες μικρούλες. Συνεχίζω όμως να έχω μερικές φορές αφρό στα ούρα. Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα στα νεφρά και να έχω φυσιολογική κρεατινίνη και ουρία; Επίσης πριν λίγο καιρό είχα πόνο στην άρθρωση του αριστερού αγκώνα. Τώρα υποχώρησε αρκετά χωρίς να φύγει τελείως και παρουσιάστηκε στο δεξί. Ξέρει κανείς κάτι για ρευματικά νοσήματα; Και φυσικά η δύσπνοια παραμένει από τον Ιούνιο τώρα και ο Αιματοκρίτης αν και είναι 42 δεν ανεβαίνει όπως και η αιμοσφαιρίνη. Γενικά δεν με βλέπω καλά. Ξέρει κανείς τίποτα για τις ασθένειες αίματος; Ότι κι αν κάνω νιώθω σαν να λαχανιάζω αλλά δεν κουράζομαι πάρα πολύ. Όταν λαχανιάζω όμως οι παλμοί ανεβαίνουν. Δεν έχει πει όμως κάτι κανείς για αναιμία. Θα τρελαθώ. Τι να κάνω; Κι αν μείνω εκεί που κάθομαι ή ανεβαίνω τις σκάλες;

  7. #112
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2023
    Posts
    27
    Και μέσα σε όλα αυτά μου προστέθηκε η στενοχώρια και το άγχος του γιου μου που έπαθε διπλή ρήξη μηνίσκου στα καλά καθούμενα από μία απλή κίνηση, ένα απλό κάθισμα. Είναι και Γ λυκείου φέτος και κάνει φυσικοθεραπείες τρεις φορές την εβδομάδα.

    Και να να τον βλέπω και να στενοχωριέμαι που κουράζεται κι εγώ να γίνομαι χίλια κομμάτια. 17 ετών παιδί. Και να βλέπεις το διάβασμα και η κούραση και οι μετακινήσεις να τον διαλύουν. Κι εγώ με τα προβλήματά μου που προσπαθώ να κρύψω για να μην τον πάρει πιο πολύ από κάτω. Δεν ξέρω τι να κάνω νοιώθω τόσο ανήμπορος και ανίκανος και συγχρόνως φοβάμαι μήπως πάθω κάτι και ποιος θα τον πηγαίνει σχολείο και φροντιστήριο και στις θεραπείες μέχρι να γίνει καλά.
    Last edited by Ionas21; 02-03-2024 at 22:30.

Page 8 of 8 FirstFirst ... 678

Similar Threads

  1. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 02:24
  2. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 09:19
  3. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 12:26
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •