Πόνος στο κέντρο του στήθους κατά την καταποση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728

    Πόνος στο κέντρο του στήθους κατά την καταποση

    Μετά από κάποιους μήνες ηρεμίας ξεκίνησε πάλι ο πόνος στο κέντρο του στήθους μόλος καταπίνω. Φοβάμαι πολύ. Έχω πονο στα δεξιά της πλάτης μου και δεν ξέρω γιατί αλλά όταν καταπίνω ποναω νιώθω κάτι σαν πληγουλα να το πω? Ενώ το φαι θα κατέβει νιώθω στο κέντρο αυτόν το πόνο. Φοβάμαι πολύ. Παίρνω χάπια για το στομάχι. Η αλήθεια είναι ότι μόλις ένιωσα καλύτερα άρχισα να τρώω πολύ και πολλά κακά πράγματα όπως γαριδάκια και σοκολάτες και πάλι το στομάχι μου έγινε σκατα και άρχισε να με πονάει πάλι. Φοβάμαι γιατί οτι διαβάζω είναι καρκινος οισοφαγου. Αν υπάρχει κάποιος με όμοιο πρόβλημα ή πονο η εμπειρία θα ήθελα να το συζητήσω γιατί δεν βρίσκω κανέναν. Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κουράζω πάλι.

  2. #2
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Μετά από κάποιους μήνες ηρεμίας ξεκίνησε πάλι ο πόνος στο κέντρο του στήθους μόλος καταπίνω. Φοβάμαι πολύ. Έχω πονο στα δεξιά της πλάτης μου και δεν ξέρω γιατί αλλά όταν καταπίνω ποναω νιώθω κάτι σαν πληγουλα να το πω? Ενώ το φαι θα κατέβει νιώθω στο κέντρο αυτόν το πόνο. Φοβάμαι πολύ. Παίρνω χάπια για το στομάχι. Η αλήθεια είναι ότι μόλις ένιωσα καλύτερα άρχισα να τρώω πολύ και πολλά κακά πράγματα όπως γαριδάκια και σοκολάτες και πάλι το στομάχι μου έγινε σκατα και άρχισε να με πονάει πάλι. Φοβάμαι γιατί οτι διαβάζω είναι καρκινος οισοφαγου. Αν υπάρχει κάποιος με όμοιο πρόβλημα ή πονο η εμπειρία θα ήθελα να το συζητήσω γιατί δεν βρίσκω κανέναν. Ευχαριστώ και ελπίζω να μην κουράζω πάλι.
    Έχεις απευθυνθεί σε κάποιον γιατρό; Εδώ απλά γνώμες θα ακούσεις και εικασίες. Σε τέτοιες περιπτώσεις το βλέπουμε ιατρικά, αν δεν το έχεις ήδη δει και αν αποκλειστεί το παθολογικό, έπειτα το συζητάς εδώ, μοιράζεσαι εμπειρίες και μαθαίνεις να το διαχειρίζεσαι. Πολλά έχουν συμβεί στον καθένα μας αντίστοιχα, αλλά προσωπικά εγώ, πρώτα έχω αποκλείσει το παθολογικό για να μπορώ να μιλάω για άγχος. Αν το έχεις ήδη δει, τότε κάνε αναδρομή πως ήταν την προηγούμενη φορά, πως το ξεπέρασες ή αν το έχεις μοιραστεί με κάποιον άλλον, διάβασε παλιούς διαλόγους για να δεις πως ήσουν τότε, βοηθάει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,790
    ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΜΙΑ ΓΑΣΤΡΟΟΙΣΟΦΑΓΙΚΗ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ ΘΑ ΕΧΕΙς ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΙ Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ . ΟΜΩς ΕΣΥ ΘΑ ΠΑς ΣΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΝ ΧΡΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Μήπως σε πονάει ο αυχένας ή η σπονδυλική στήλη και αντανακλά στο στήθος; Εμένα μου συμβαίνει αρκετές φορές ειδικά μετά από γυμναστική.

Similar Threads

  1. Πόνος όταν καταπίνω στο κέντρο του στήθους
    By Elli19899 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-12-2023, 23:21
  2. Πονος στα δεξιά του στήθους με ξύπνησε νυχτα
    By Elli19899 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 02-09-2023, 02:31
  3. Πονος κατά την καταποση
    By Elli19899 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2023, 19:10
  4. Πονος στο κέντρο του στήθους από οισοφάγο
    By Bao34 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-2023, 21:02
  5. Στιγμιαιο μουδιασμα στο κεντρο του στήθους σαν χταποδι
    By Skiouros8 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 22-01-2022, 14:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •