Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!! - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 112
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Δύσπνοια ! Χαχα ... Το πρώτο μου ψυχοσωματικό θα έλεγα από μικρό παιδί ! Μην αγχώνεστε ... Και φυσικά κ μετέπειτα που ασχολήθηκα και το έψαξα με σπειρομετρηση στον πνευμονολογο, καρδιολογο κτλ με διαβεβαίωσαν ότι πρόκειται για άγχος . Είναι δύσκολο στη διαχείριση του γιατί όντως όπως λέτε κ εσείς παραπάνω στην προσπάθεια να πάρεις αυτή την λυτρωτική ανάσα κάνεις τα πανδηνα !! Χασμουριεσαι , ρευεσαι ... ! Άσε που γίνεσαι κ ρεζίλι στους άλλους χαχα .. δεν είναι σαν τα άλλα ψυχοσωματικά που τα νιώθεις κ δε μιλάς ... εκεί σε βλέπουν όλοι να ανοίγεις το στόμα να κάνεις γκριμάτσες κτλ και να γελάς ( και καλά σε χαλαρό καφεδάκι) ότι συμμετέχεις στην κουβέντα και εσύ προσπαθείς να πάρεις την ανάσα ! Τρομερό !!!!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Δύσπνοια ! Χαχα ... Το πρώτο μου ψυχοσωματικό θα έλεγα από μικρό παιδί ! Μην αγχώνεστε ... Και φυσικά κ μετέπειτα που ασχολήθηκα και το έψαξα με σπειρομετρηση στον πνευμονολογο, καρδιολογο κτλ με διαβεβαίωσαν ότι πρόκειται για άγχος . Είναι δύσκολο στη διαχείριση του γιατί όντως όπως λέτε κ εσείς παραπάνω στην προσπάθεια να πάρεις αυτή την λυτρωτική ανάσα κάνεις τα πανδηνα !! Χασμουριεσαι , ρευεσαι ... ! Άσε που γίνεσαι κ ρεζίλι στους άλλους χαχα .. δεν είναι σαν τα άλλα ψυχοσωματικά που τα νιώθεις κ δε μιλάς ... εκεί σε βλέπουν όλοι να ανοίγεις το στόμα να κάνεις γκριμάτσες κτλ και να γελάς ( και καλά σε χαλαρό καφεδάκι) ότι συμμετέχεις στην κουβέντα και εσύ προσπαθείς να πάρεις την ανάσα ! Τρομερό !!!!
    Εντάξει ταυτίζομαι 100%. Όλα όλα όλα όλα όμως ,όπως ακριβώς τα λες.... Το ξεπέρασες ; Είσαι καλύτερα ;;

  3. #48
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Layla ναι το ξεπέρασα! Δε με έχει ενοχλήσει εδώ και τέσσερα χρόνια ! Βέβαια που ξέρεις μελλοντικά ; Χαχα .. μάλλον έφυγε επειδή ήρθε άλλο ψυχοσωματικό και έχω με κάτι άλλο να ασχολούμαι ! Μόλις δηλ αρχίζω και διαχειρίζομαι το ένα ... Τσουπ έρχεται άλλο ! Χαχαχαχ ...

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Layla ναι το ξεπέρασα! Δε με έχει ενοχλήσει εδώ και τέσσερα χρόνια ! Βέβαια που ξέρεις μελλοντικά ; Χαχα .. μάλλον έφυγε επειδή ήρθε άλλο ψυχοσωματικό και έχω με κάτι άλλο να ασχολούμαι ! Μόλις δηλ αρχίζω και διαχειρίζομαι το ένα ... Τσουπ έρχεται άλλο ! Χαχαχαχ ...
    Πολύ χαίρομαι που το ξεπέρασες ,με τον ίδιο τρόπο θα ξεπεράσεις και το άλλο . Ξέρω τι λες ,εγώ κάποιες φορές που νομίζω ότι θα πεθάνω από έλλειψη αέρα και πειθώ τον εαυτό μου ότι δεν θα πεθάνω απλα,ούτε καν ότι θα πάρω ανάσα, με πιάνει καποιος καινούριος πόνος και παραλύουν όλα ....

  5. #50
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Άστα να πάνε ... Η αρρώστια της ψυχής είναι ισοδυναμη τελικα με αυτή του σώματος! Περαστικά μας λοιπον και ας προσπαθησουμε να μην αγχωνόμαστε ( που μάλλον το κάνουμε υποσυνείδητα) γιατί εγω προσωπικά δε νιώθω ότι είμαι αγχωμενη ! .. πφφφφ

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Άστα να πάνε ... Η αρρώστια της ψυχής είναι ισοδυναμη τελικα με αυτή του σώματος! Περαστικά μας λοιπον και ας προσπαθησουμε να μην αγχωνόμαστε ( που μάλλον το κάνουμε υποσυνείδητα) γιατί εγω προσωπικά δε νιώθω ότι είμαι αγχωμενη ! .. πφφφφ
    ακριβώς το ίδιο κι εγώ, δεν νιώθω αγχωμένη. και αν όντως αυτό με την ανάσα ισούται με αγχωτικές καταστάσεις, τότε αγχώνομαι για το παραμικρό σε σημείο που αποκλείεται να είναι αγχος μόνο αυτό. δηλαδή αν περάσει αυτοκίνητο και κορνάρει ενώ δεν το περιμένω, πάλι θα κρατήσω την ανάσα μου και μετά θα παλεύω να την κατεβάσω. δεν ειναι λίγο ακραίο και τραβηγμένο να θεωρηθεί άγχος αυτό, οκ θα τρομάξεις σε κάποιες στιγμές με κάτι τέτοιο αλλά μέχρι εκεί. δεν μπορείς να το πεις και άγχος

  7. #52
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Ναι δεν είναι άγχος το κλασικό( με την ταχυκαρδία ας πούμε που το νιώθουμε σε τέτοιες αγχωτικές καταστάσεις ) είναι αυτο που μάλλον πρέπει να λύσουμε με ψυχανάλυση ... είναι βαθύτερο άγχος που δεν έχουμε βρει την αιτία του και μας ταλαιπωρεί και δε μας αφήνει να ζήσουμε ... Για αυτό και μένουν τα συμπτώματα η συνήθως θα ξεκινήσουν εκεί που θα μας πηγαίνουν όλα καλά και θα είμαστε χαλαροί ... ( Η ετσι θα νομίζουμε τουλάχιστον)
    Καλημέρα!!!!!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Ναι δεν είναι άγχος το κλασικό( με την ταχυκαρδία ας πούμε που το νιώθουμε σε τέτοιες αγχωτικές καταστάσεις ) είναι αυτο που μάλλον πρέπει να λύσουμε με ψυχανάλυση ... είναι βαθύτερο άγχος που δεν έχουμε βρει την αιτία του και μας ταλαιπωρεί και δε μας αφήνει να ζήσουμε ... Για αυτό και μένουν τα συμπτώματα η συνήθως θα ξεκινήσουν εκεί που θα μας πηγαίνουν όλα καλά και θα είμαστε χαλαροί ... ( Η ετσι θα νομίζουμε τουλάχιστον)
    Καλημέρα!!!!!
    Θυμάσαι καθόλου πως σου πέρασε; Εννοώ αν έκανες κάτι συγκεκριμένο που έπιασε ; Μήπως και βοηθηθω κι εγώ ,γιατί έχω δοκιμάσει πράγματι πάρα πολλά αλλά δεν έχω δει κάποια σημαντική βελτίωση

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Παιδιά εγώ από εχθές το βράδυ έχω δύσπνοια, τώρα είμαι λίγο καλύτερα αλλά και πάλι δεν είμαι τελείως καλά!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Πείτε παιδιά αν έχετε εμπειρία καμία άσκηση η ότι άλλο είναι!

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Όχι ! Δε θυμαμαι δυστυχώς πως μου πέρασε ! Αν και το είχα χρόνια κατά καιρούς και φυσικά μεγάλα διαστήματα μάλλον ξεχάστηκα ; Ίσως γιατί απλά πίστεψα ότι είναι σίγουρα ψυχοσωματικό!!!! Βλέπεις το μυαλό σου δε το κοροϊδεύεις ποτέ με το να προσποιείσαι ότι πιστεύεις ότι δεν είναι τίποτα ! Πρέπει να το πιστέψεις πραγματικά σε σημείο να μην ασχολείσαι καθόλου για να φύγει ! Δύσκολο αλλά γίνεται ! Και μάλλον μόνο του ! Αν πραγματικά ξεχάσεις !!!! Ελπίζω να σου φύγει σύντομα !

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Όχι ! Δε θυμαμαι δυστυχώς πως μου πέρασε ! Αν και το είχα χρόνια κατά καιρούς και φυσικά μεγάλα διαστήματα μάλλον ξεχάστηκα ; Ίσως γιατί απλά πίστεψα ότι είναι σίγουρα ψυχοσωματικό!!!! Βλέπεις το μυαλό σου δε το κοροϊδεύεις ποτέ με το να προσποιείσαι ότι πιστεύεις ότι δεν είναι τίποτα ! Πρέπει να το πιστέψεις πραγματικά σε σημείο να μην ασχολείσαι καθόλου για να φύγει ! Δύσκολο αλλά γίνεται ! Και μάλλον μόνο του ! Αν πραγματικά ξεχάσεις !!!! Ελπίζω να σου φύγει σύντομα !
    Ευχαριστώ πάρα πολύ

  13. #58
    Αγαπητή Layla,
    ελπίζω να είσαι καλύτερα αυτές τις ημέρες, εγώ έλειπα και τώρα που γυρίσαμε ξαναμπηκα στο φόρουμ.Πολυ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι έχεις βρει έναν ειδικό ψυχικής υγείας που εμπιστεύεσαι και σε κατευθύνει σωστά ώστε να σε βοηθήσει να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου...Μια παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι το γεγονός που αναφέρεις, αν δεν κάνω λάθος, ότι μετά που πέρασες κοβιντ και πηγές στο γιατρό και σου είπε ότι δεν έχεις δύσπνοια και μετά για 15 μέρες δεν αισθανοσουν δύσπνοια, είναι ενδεικτικό ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό. Οπότε αυτό είναι το πρώτο βήμα για να πειστείς ότι δεν έχεις τίποτε απειλητικό για την υγεία σου. Αυτό μας οδηγεί στο δεύτερο βήμα που είναι ότι όσο κι αν δυσκολεύεσαι να αναπνεύσεις, όσο κι αν θέλεις να πάρεις βαθιά ανάσα και δεν μπορείς, όσο κι αν νομίζεις ότι θα πεθάνεις, ή ότι θα λιποθυμήσεις ή θα πάθεις οτιδήποτε τέλος πάντων, πρέπει να αρχίσεις να το αγνοείς (το σύμπτωμα, τη δύσπνοια). Να αρχίσεις να αντιμιλας στη σκέψη σου, που σου λέει δεν αντέχω, δεν μπορώ να αναπνεύσω, καλά πες θα αντέξω αφού ο γιατρός είπε δεν έχω τίποτα. Δεν αντέχω θα πεθάνω, καλά αν πεθάνω, πέθανα.Αμαν, θα λιποθυμήσω , καλά δεν πειράζει ας λιποθυμήσω. Μίλησε σε κάποιο φίλο ή γνωστό για άσχετα θέματα, πάρε κάποιον τηλέφωνο, προσπάθησε να βρεις πόσα κίτρινα πράγματα έχεις γύρω σου, κάνε ότι μπορείς ώστε να σταματήσεις να ασχολείσαι με το σύμπτωμα. Συμβουλές ψυχολόγου ήταν αυτές..
    Και τελος, όταν με το καλό απαλλαγείς από το σύμπτωμα ( τη δύσπνοια), γιατί κάποια στιγμή όταν καταφέρεις να σταματήσεις να ασχολεισαι με το σύμπτωμα, θα φύγει, προσπάθησε να αντιμετωπίσεις την κατάθλιψη που έχεις. Εάν δεν αντιμετωπιστεί αυτή, το πιθανότερο είναι ότι θα απαλλαγείς από τη δύσπνοια και αργότερα μπορεί να σου βγει άλλο σύμπτωμα και θα έχεις πάλι τα ίδια...Δεν το λέω για να τρομάξω κανέναν, αυτό απλά συνεβει σε μένα, όταν σταμάτησα να έχω δύσπνοια και ακόμα κι αν είχα δεν με ενοχλούσε πια, μετά μου ήρθε η ζαλάδα από άγχος.... Πέρσι είχα μυοσκελετικούς πόνους....Το 2019 είχα πόνους ευερέθιστου εντέρου....Δυστυχώς δεν είχα ποτέ τη δυνατότητα μακροχρόνιας ψυχοθεραπείας για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα σε βαθος..... Αν έχεις τη δυνατότητα να ψάξεις πιο βαθιά για να θωρακίσεις τον εαυτό σου για το μέλλον, τόσο το καλύτερο.Τα καλύτερα σε όλους εύχομαι, σε ότι μπορώ να βοηθήσω στη διάθεσή σας, καλό φθινόπωρο!

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    22
    Συγχαρητήρια picamama τα είπες ακριβώς όπως έπρεπε! Είχα και εγώ δύσπνοια στο παρελθόν και οντως είναι πολύ άσχημη κατάσταση ! Απλά χωρίς να καταλάβω πως , μάλλον την ξέχασα τ τελείως , κάτι που θέλει πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια .. γιατί όπως προειπα δε ξεγελάς με τίποτα το μυαλό σου. Μπορεί να νομίζεις ότι ξεχασες ένα σύμπτωμα αλλά κατά βάθος δεν το ξέχασες.. πρέπει να το ξεχάσεις εντελώς .. δηλ να εξαφανιστεί ακόμα και από το υποσυνείδητο!!! Να πιστέψεις δηλ ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό ! Αυτά ... Εύχομαι να είσαι σε καλύτερο δρόμο Layla!

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    300
    Quote Originally Posted by Sokolat29 View Post
    Συγχαρητήρια picamama τα είπες ακριβώς όπως έπρεπε! Είχα και εγώ δύσπνοια στο παρελθόν και οντως είναι πολύ άσχημη κατάσταση ! Απλά χωρίς να καταλάβω πως , μάλλον την ξέχασα τ τελείως , κάτι που θέλει πάρα πολύ μεγάλη προσπάθεια .. γιατί όπως προειπα δε ξεγελάς με τίποτα το μυαλό σου. Μπορεί να νομίζεις ότι ξεχασες ένα σύμπτωμα αλλά κατά βάθος δεν το ξέχασες.. πρέπει να το ξεχάσεις εντελώς .. δηλ να εξαφανιστεί ακόμα και από το υποσυνείδητο!!! Να πιστέψεις δηλ ότι δεν έχεις κάτι παθολογικό ! Αυτά ... Εύχομαι να είσαι σε καλύτερο δρόμο Layla!

    Καλησπέρα sokolat, καλησπέρα picamama...

    Δεν θα έλεγα ότι είμαι καλύτερα ,είμαι ίδια μάλλον. Μόλις εχθές ξεκίνησε η καλοκαιρινή μου άδεια αλλά δυστυχώς συμβαίνουν διάφορα αγχωτικά πράγματα στη ζωή μου, οπότε δεν νομίζω ότι είναι περίοδος να με αποχωρήστει η αδιάκοπη προσπάθεια μου για ανάσα και προσπαθώ να το αποδεχτώ.
    Ευχαριστώ πραγματικά πάρα μα πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές,το ενδιαφέρον και την προσοχή . Διαβάζω τα μηνύματα αυτά ξανά και ξανά ειδικά σε πολύ άσχημες κρίσεις και με έναν τρόπο με βοηθούν να υπενθυμίζω στον εαυτό μου την κατάσταση που ισχύει τις περισσότερες φορές.

    Για αρχή να πω πως νιώθω τυχερή με την ψυχολόγο που έχω βρει,που νιώθω να συνδεομαι μαζί της σιγά σιγά καθώς μου είναι πολύ δύσκολο ,ωστόσο με προβληματίζει και εμένα το πόσο θα μπορώ να μου προσφέρω αυτήν την βοήθεια από οικονομικής άποψης , εύχομαι να τα καταφέρω γιατί για την ώρα μόνο έναν μηνα έχω κάνει εντατικα μιας και τον Αύγουστο δεν κάναμε συνεδρίες και δεν ξέρω πως θα μου βγει οικονομικά.

    Ως προς την κατάθλιψη, είναι το πρώτο πράγμα που έχω εντοπίσει στον εαυτό μου από την αρχή όλων αυτών ,ίσως και λίγο νωρίτερα,παλευω με αυτό κάθε μέρα και την ίδια την δυσκολία μου για αναπνοή με την ψυχολόγο την αντιμετωπίζουμε από κοινού ως απόρροια κατάθλιψης και μετατραυματικού στρες.ειναι πολύ βοηθητικά τα λόγια σας ,και το ενδιαφέρον σας , γιατί συνήθως αυτές τις δυσκολίες όταν τις επικοινωνώ σε δικούς μου ανθρώπους κάνουν σαν να μην τις έχουν ακούσει ,για να μην ακουμπήσουν και ιδιαίτερα το πρόβλημα. Είναι παρηγορια ότι και κάποιος άλλος το έχει περάσει και τα έχει καταφέρει για μένα ,είναι σαν ένας στόχος που θέτω , όσο και αν δεν μπορώ να με κάνω ούτε καν εικόνα να αναπνέω ακούσια .

    Προσπαθώ να είμαι καλύτερα ,προσπαθώ να παλεύω με την κατάθλιψη αλλά η αλήθεια είναι είναι πιο δυσκολη η κατάθλιψη ακόμα και από αυτό το απαίσιο αίσθημα του πνιγμού. Γιατί κάθε μέρα περιμένω να πάει κάτι καλά για να ξεκινήσω να ασχολούμαι με τον εαυτό μου πιο βαθειά ,και δυστυχώς σχεδόν καθημερινά κάτι πάει στραβά που με αποσυντονιζει και το πάει πίσω .

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας , η αλήθεια είναι πως με το ποστ μου στάθηκα μόνο στο ψυχοσωματικό και δεν ήταν ξεκάθαρα τα υπόλοιπα καθώς πολύ συχνά με πιάνει τόσο μα τόσο άσχημα που λέω ,άσχετα από την κατάθλιψη κάτι κακό έχω στο σώμα μου. Αλλά είμαι alert, και το παλεύω ,δεν το νικάω για την ώρα βέβαια ...

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 02:24
  2. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 09:19
  3. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 12:26
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •