Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 112
  1. #1

    Δυσπνοια Δύσπνοια Δυσπνοια!!

    Ρε παιδιά Help!!Το περνάει κανένας άλλος?Ταλαιπωρούμαι εδώ και πολύ καιρο με αυτη την κωλοδυσπνοια.Καθε μέρα όλη μέρα δεν μπορώ να ανασανω κανονικά.Ωρες ώρες νιώθω ότι θα σκάσω πραγματικά.Το είχα περάσει και στο παρελθόν, κράτησε 8 μήνες είχα ξεκινήσει αγωγή τότε και πέρασε.Και τώρα πάλι εδώ κι ένα μήνα άρχισε το μαρτύριο.Πραγματικα είναι τόσο ψυχοφθόρο και φυσικά πολύ τρομακτικό.Συνεχεια νομίζω ότι τώρα θα μου κοπεί τελείως η ανάσα και θα μείνω στο τόπο.Τοτε είχα πάει σε πνευμονολογο έκανα σπειρομετρηση ακτινογραφία όλα καλά.Κανενας που το έχει και πως το αντιμετωπίζει?

  2. #2
    Άρα είναι απλώς ψυχοσωματικό σύμπτωμα! Κι εμένα μου συμβαίνει! Εγώ προσπαθώ να βγαίνω έξω για να παίρνω καθαρό αέρα και γενικότερα να κάνω πράγματα για να ξεχνιέμαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Οταν εννοείς αγωγή να υποθέσω ψυχικής φύσεως ναι;
    Αν ναι τότε κάτι ξανά πυροδότησε το συγκεκριμένο ψυχοσωματικό, γιατί για ψυχοσωματικό πρόκειται.
    Δοκίμασε Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία.
    Εμένα ήταν από τα βασικά ψυχοσωματικά μου η δυσπνοια και γενικά να παρατηρώ συνεχώς την ανάσα μου. Βοήθησε στο να κουκουλώνει το σύμπτωμα η αγωγή αλλά με βοηθάει πολύ στην ουσιώδη αντιμετώπιση της η γνωσιακή ψυχοθεραπεία.

  4. #4
    Quote Originally Posted by Jane Lovegood View Post
    Άρα είναι απλώς ψυχοσωματικό σύμπτωμα! Κι εμένα μου συμβαίνει! Εγώ προσπαθώ να βγαίνω έξω για να παίρνω καθαρό αέρα και γενικότερα να κάνω πράγματα για να ξεχνιέμαι.
    Λογικά ναι είναι ψυχοσωματικό!Βέβαια ως γνήσια αρρωστοφοβικη πάντα πιστεύω ότι κάτι έχω και δεν το βρίσκουν οι γιατροί.Κι εγώ κοιμάμαι με το παράθυρο ανοιχτό να παίρνω αέρα.Τι πρόβλημα είναι ότι με καθηλώνει αυτή η κατάσταση της δύσπνοιας και δεν μπορώ να κάνω πράγματα όπως λες πχ για να ξεχάστω.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Οταν εννοείς αγωγή να υποθέσω ψυχικής φύσεως ναι;
    Αν ναι τότε κάτι ξανά πυροδότησε το συγκεκριμένο ψυχοσωματικό, γιατί για ψυχοσωματικό πρόκειται.
    Δοκίμασε Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία.
    Εμένα ήταν από τα βασικά ψυχοσωματικά μου η δυσπνοια και γενικά να παρατηρώ συνεχώς την ανάσα μου. Βοήθησε στο να κουκουλώνει το σύμπτωμα η αγωγή αλλά με βοηθάει πολύ στην ουσιώδη αντιμετώπιση της η γνωσιακή ψυχοθεραπεία.
    Γεια σου unlucky.
    Έχω κάνει κι εγώ στο παρελθόν γνωσιακή.Μπορω να πω ότι βοήθησε όπως λες κι εσύ να αντιμετωπίζω αρκετές καταστάσεις με άλλη οπτική.Τα ψυχοσωματικά μου όμως όπως φαίνεται δεν μπορώ να τα ελέγξω.15 χρόνια παλεύω με την ΓΑΔ,αυτό το σύμπτωμα εμφανίστηκε τον τελευταίο 1μιση χρόνο.Οχι ότι δεν είχα δύσπνοιες κατά καιρούς αλλά όχι αυτή η μόνιμη κατάσταση.Απελπιζομαι ρε γαμωτο.Ειναι πολύ κουραστικό!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Joker αν είχες δύσπνοια που παθολογικά θα απειλούσε την ζωή σου πίστεψε με οι γιατροί θα το είχαν βρει άμεσα.
    Συνεπώς δοκίμασε γνωσιακή, πιστεύω θα σε βοηθήσει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Δες μηπως ειναι αλλεργικό άσθμα.
    Οταν σε πιανει δοκίμασε σπρει αερολιν , αν σε βοηθάει. Ειναι ελαφρυ και πολυ φτηνο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Καλησπέρα και από μένα. Απλά να σου πω τι βοήθησε εμένα εκτός από την ξεκουραση που σίγουρα με βοήθησε και αποφυγή στρεσογονων καταστάσεων κατι αλλο ήταν οι εντριβες με βιξ. Ένιωθα να αναπνέω πξο άνετα. Δεν χάνεις κατι να το δοκιμάσεις. Ελπίζω να ηρεμήσεις.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Unlucky1980 View Post
    Joker αν είχες δύσπνοια που παθολογικά θα απειλούσε την ζωή σου πίστεψε με οι γιατροί θα το είχαν βρει άμεσα.
    Συνεπώς δοκίμασε γνωσιακή, πιστεύω θα σε βοηθήσει.
    Σε ευχαριστώ!Η λογική μου λέει ακριβώς αυτό που λες κι εσύ.Οτι ουσιαστικά δεν απειλούμαι.Το μυαλό του αρρωστοφοβικου όμως είναι πολύ περίεργο.Επιβεβαιωνεται με μια καλή διάγνωση για λίγο και μετά πάλι από την αρχή.Ισως ξαναρχίσω γνωσιακή γιατί σίγουρα κάτι την προκαλεί που δεν το έχω βρει.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Δες μηπως ειναι αλλεργικό άσθμα.
    Οταν σε πιανει δοκίμασε σπρει αερολιν , αν σε βοηθάει. Ειναι ελαφρυ και πολυ φτηνο.
    Το έχω σκεφτεί κι εγώ άπειρες φορές αλλά δεν θα μου το είχε πει κανας γιατρός ρε συ Geo?

  11. #11
    Quote Originally Posted by Elli19899 View Post
    Καλησπέρα και από μένα. Απλά να σου πω τι βοήθησε εμένα εκτός από την ξεκουραση που σίγουρα με βοήθησε και αποφυγή στρεσογονων καταστάσεων κατι αλλο ήταν οι εντριβες με βιξ. Ένιωθα να αναπνέω πξο άνετα. Δεν χάνεις κατι να το δοκιμάσεις. Ελπίζω να ηρεμήσεις.
    Καλησπερα και σε ευχαριστώ!
    Δυστυχώς δεν γίνεται να αποφεύγω συνέχεια τις στρεσογόνες καταστάσεις.Βασικα για μένα που είμαι η βασίλισσα του άγχους σχεδόν όλες οι καταστάσεις είναι στρεσογόνες.:-)
    Λες να βοηθήσει το βιξ?Δεν χάνω κάτι να δοκιμασω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    242
    Κι εμενα με πιανει καποιες φορες και δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά, ιδίως αν πιω και καφε. Αν πινεις κι εσυ ή γενικά καταναλωνεις ενεργειακά ποτα κοψτα, γιατί ο συνδυασμός τους με το άγχος δεν βγαινει σε καλό...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    21
    Καλημέρα! Έχω περάσει ακριβώς το ίδιο πέρσι όταν φυσικά ήταν σε έξαρση ο τρόμος μου γύρω από την πανδημία. Ομοίως επισκέφθηκα πνευμονολόγους (2 μιας και ο 1ος όντας υπερβολικός και εκμεταλλευόμενος την έντονη ανησυχία μου διέγνωσε ήπιο άσθμα...) χωρίς παθολογικά τελικώς ευρήματα. Δεκανίκια ψάχνεις με τα βιξ και συναφείς τακτικές, περιόρισέ τα. Απλά συνέχισε να ζεις, το σώμα σου θα το αποβάλλει. Σου το λέω γνωρίζοντας πόσο δύσκολο είναι, δεν μπορούσα να κάνω 3 βήματα χωρίς να σκύψω προσπαθώντας να πάρω βαθιά ανάσα. Παρόλα αυτά έβγαινα, πάλευα μ' αυτό και εν τέλει έφυγε. Στη χειρότερη θα έπεφτα κάτω (ποτέ δε γίνεται μεταξύ μας). Για αρχή εμπιστεύσου το σε κάποιο άτομό σου και βγείτε μαζί, ένα βήμα τη φορά.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    @ Joker86, το αερολιν ειναι φαρμακο μικρης διαρκειας και δρα εντος 2 λεπτων. Διαρκει για 4 ωρες. Συνηθως γραφουν μακρας διαρκειας σπρει και το αερολιν μονο για περιπτώσεις κρισης.
    Στο αναφερω γιατι ταλαιπωρήθηκα με δυσπνοιες και ψυχοσωματικά, τα βρογχωδιασταλτικα με βοήθησαν. Βεβαια τα μακρας διαρκειας και θεραπευτικα μου τα εδωσε ο πνευμονολογος.
    Αυτη η δυσπνοια μπορεί να ειναι συνδυασμός ψυχογενών με αλλεργικό άσθμα. Τυχαινει και αυτο.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Λογικά ναι είναι ψυχοσωματικό!Βέβαια ως γνήσια αρρωστοφοβικη πάντα πιστεύω ότι κάτι έχω και δεν το βρίσκουν οι γιατροί.Κι εγώ κοιμάμαι με το παράθυρο ανοιχτό να παίρνω αέρα.Τι πρόβλημα είναι ότι με καθηλώνει αυτή η κατάσταση της δύσπνοιας και δεν μπορώ να κάνω πράγματα όπως λες πχ για να ξεχάστω.
    Σε καταλαβαίνω! Κι εγώ όταν είμαι σε αυτή την κατάσταση δεν είμαι σε θέση και ούτε έχω διάθεση να βρω να κάνω πράγματα για να ξεχαστώ. Όταν βγω έξω, όμως, νιώθω πολύ καλύτερα. Ίσως στην περίπτωσή μου να με βοηθάει να βγαίνω έξω επειδή νιώθω στρες με καταστάσεις στο σπίτι. Δοκίμασε κι εσύ να ξεφύγεις για λίγο από τις καταστάσεις που σε αγχώνουν και, όταν νιώσεις ότι έχεις ηρεμήσει αρκετά, αντιμετώπισε τις.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. δυσπνοια
    By katerinoula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-04-2014, 02:24
  2. δυσπνοια!!
    By Billaros in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-05-2012, 09:19
  3. Δύσπνοια
    By anikiti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-03-2012, 12:26
  4. δυσπνοια.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 23-09-2011, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •