Αντιμετώπιση αυτοκτονικών τάσεων - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 97
  1. #31
    hlias1988
    Guest
    Παντως ταιριαζουμε! δεν προσπαθω να βρω γκομενα! αλλα καλιστα θα μπορουσες να εισαι μια φιλη μου η ακομα και κοπελα μου!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Καταρχήν είμαι ευτυχής που είσαι καλά, δεν έκανες καμία χαζομάρα και κατά δεύτερον δεν ξέρω πια είναι η σχέση σου με την θρησκεία αλλά σε περίπτωση αυτοκτονίας θα υποφέρεις πολύ πιο χειρότερα στην άλλη ζωή και αιώνια!!

  3. #33
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Καταρχήν είμαι ευτυχής που είσαι καλά, δεν έκανες καμία χαζομάρα και κατά δεύτερον δεν ξέρω πια είναι η σχέση σου με την θρησκεία αλλά σε περίπτωση αυτοκτονίας θα υποφέρεις πολύ πιο χειρότερα στην άλλη ζωή και αιώνια!!
    Υποφερουμε σε αυτην την ζωη αλλα να υποφερουμε και στην αλλη χεστα να πανε!

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Καλημερα φίλη. Παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση και τα εμψυχωτικά λόγια.. προσπαθώ..μου είπε δικός μου άνθρωπος καλά χρόνια το ακούω ότι θα αυτοκτονήσεις..για να καταλάβεις πόσα χρόνια κάνω πολλή υπομονή παρόλες τις τάσεις που δεν με εγκαταλείπουν ποτέ..και δεν είμαι από τα άτομα που εξωτερικεύονται γενικά ούτε χρησιμοποιώ αυτές τις τάσεις ελαφριά σε συζητήσεις ή για να εκβιάσω καταστάσεις κλπ. Απλώς είχε τύχει να ανοιχτώ σε αυτό το άτομο 5-6 φορές στα 8 χρόνια ότι ακόμα νιώθω έτσι και ότι με δυσκολία συνεχίζω και το πήρε ότι το λέω έτσι..γενικά ένα θέμα που έχω και έχει συμβάλλει στην όλη μου κατάσταση είναι ότι κανείς δεν αναγνωρίζει την κατάσταση μου -είναι όλοι σε άρνηση- και συνεχώς απαιτούν από μένα να λειτουργώ σαν να είναι όλα καλά.. γενικά μου φορτώνουν ευθύνες για την κατάστασή μου και διαφωνούν ότι υπάρχει κάτι που με εμποδίζει -δηλαδή τα φάρμακα γιατί υπάρχουν αν δεν υπάρχει τίποτα να θεραπευτεί;; Απλά είχαν πάντα μια εικόνα για μένα που δεν συνάδει με αυτά που περνάω (γιατί το αντιμετωπίζουν σαν αδυναμία) και επειδή από τα 19 και μετά έχασα δυναμισμό, κίνητρα, όλα, μου τα χρεώνουν ως αποτυχίες όλα. Κι εγώ η ίδια το έκανα αυτό και άργησα να καταλάβω τι μου συνέβαινε.. αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν διαγνώσεις κλπ και πάλι είναι σε άρνηση από εκεί και πέρα παίζω κι εγώ το θέατρο της Δευτέρας και καταπνίγω τα πάντα μέχρι να κάνω το μπαμ..σήμερα για να φανταστείς μου πέρασε ξανά από το μυαλό και σκεφτόμουν ότι είμαι ηλίθια που πάλι δείλιασα...πφφφ.. αύριο το πρωί γιατρό..επειγόντως..
    Καλημέρα, πώς είσαι σήμερα;

    Να πας στο γιατρό και να μας πεις πως πήγε...

    Καταλαβαίνω αυτά που λες για το ότι οι κοντινοί σου άνθρωποι είναι σε άρνηση ενώ υπάρχει πρόβλημα ενώ κανονικά χρειάζεσαι υποστήριξη... Έχεις δίκιο σε όσα λες...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #36
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Παντως ταιριαζουμε! δεν προσπαθω να βρω γκομενα! αλλα καλιστα θα μπορουσες να εισαι μια φιλη μου η ακομα και κοπελα μου!
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Καταρχήν είμαι ευτυχής που είσαι καλά, δεν έκανες καμία χαζομάρα και κατά δεύτερον δεν ξέρω πια είναι η σχέση σου με την θρησκεία αλλά σε περίπτωση αυτοκτονίας θα υποφέρεις πολύ πιο χειρότερα στην άλλη ζωή και αιώνια!!
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καλημερα φίλη. Παίρνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή;
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Υποφερουμε σε αυτην την ζωη αλλα να υποφερουμε και στην αλλη χεστα να πανε!
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Καλημέρα, πώς είσαι σήμερα;

    Να πας στο γιατρό και να μας πεις πως πήγε...

    Καταλαβαίνω αυτά που λες για το ότι οι κοντινοί σου άνθρωποι είναι σε άρνηση ενώ υπάρχει πρόβλημα ενώ κανονικά χρειάζεσαι υποστήριξη... Έχεις δίκιο σε όσα λες...
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας..χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι με κατανόηση...Παίρνω xanax και ladose..πήγα πρωί πρωί..αλλαγή δόσεων και φτου κι απ΄την αρχή να συνηθίσω.. με τη θρησκεία είμαι λίγο σκεπτική αλλά όχι απορριπτική..απλά όπως λέω νιώθω ότι ο Θεός αν υπάρχει εμένα με έχει ξεχάσει..πράγματι υποφέρω ήδη αρκετά σε αυτή τη ζωή..πόσο χειρότερα μπορεί να είναι στην επόμενη αν υπάρχει;; Τέλος πάντων μεγάλη κουβέντα αυτή..αρχίζω νέες δοσολογίες..ο γιατρός θέλει να μιλήσει στους δικούς μου..άλλο άγχος τώρα αυτό..η μητέρα μου θέλει να κάνει ψυχοθεραπεία λέει γιατί δεν με αντέχει άλλο..επειδή το πρωί είπα ότι θέλω να πάω στο γιατρό μου λέει ''πάλι τα ίδια;''..πλήρης άρνηση δλδ για να καταλάβετε πόσο καταπιέζω την κατάστασή μου..γιατί μέχρι πρότινος πήγαινα σε άλλη πόλη και επικοινωνούσα τηλεφωνικά..

  7. #37
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Παιδιά καλησπέρα..άσχημα τα πράγματα..σας γράφω έχοντας μόλις γυρίσει από το νοσοκομείο.. είναι η 2η φορά που πηγαίνω για ηρεμιστική μέσα σε ένα μήνα.. δεν είμαι καθόλου καλά πήρα το αμάξι μόνη μου και πήγα στο νοσοκομείο για να μην το καταλάβει κανείς..πίεση 24 με 15μιση είχα θολώσει όταν κατέβηκα στο νοσοκομείο βρήκα έναν κύριο και μου πήρε το αμάξι γιατί δν είχα κουράγιο ούτε να παρκάρω,έχω εμβολιαστεί κιόλας και μου πονούσε το χέρι και δεν μπορούσα ούτε να οδηγήσω..αυτή τη στιγμή νυστάζω τρομερά λόγω της ένεσης μάλλον σόρρυ αν δν βγάζω νόημα..με έπιασε τρελή κρίση πανικού σκεφτόμουν τα φάρμακα που πρέπει να αλλάξω, είχα και έναν οικογενειακό καβγά γιατί τους δυσαρέστησαν τα λόγια που τους είπε ο ψυχίατρος τους τα είπε ένα χεράκι από ο,τι κατάλαβα τους είπε ότι είμαι επικίνδυνη για τον εαυτό μου και να μου πάρουν τα κλειδιά από το δωμάτιο για να μην κάνω απόπειρες..όταν το άκουσα έπαθα κρίση δεν είμαι καθόλου καλά σκέφτηκα ότι θα χάσω και τη λίγη ιδιωτικότητα που έχω κλαίω συνέχεια δεν ήθελα να καταλάβουν πόσο χάλια είμαι από τη μία απλώς ήθελα λιγη κατανόηση όχι κι άλλη καταπίεση..μου είπαν ότι είμαι το πρόβλημα του σπιτιού και ότι τους έχω καταστρέψει (ενώ δεν εκδηλώνομαι κιόλας,σκεφτείτε πόσο drama queens ειναι) και άλλα τέτοια.Να υποφερεις ρε φιλε και να τα ακους κ από πάνω..και στην ουσία το σκασα με το αμάξι γιατί ένιωθα την κρίση να ρχεται και ήθελα ηρεμιστική επειγόντως..δεν αντεχω χριστέ μου..έχω ανέβει στην βεράντα της πολυκατοικίας και έχω κλειδωθεί εξω σκέφτομαι να το κάνω τωρα..

  8. #38
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Παιδιά είναι κανείς εδώ;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    ελα τι εγινε?

  10. #40
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Γεια σου Ιακωβε είμαι πολύ άσχημα..για αυτό ψάχνω κάποιον..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    ελα εδω ειμαστε... αν και τωρα που διαβαζω λιγο σαν και μενα επαθες αλλα εγω πιο ιπια

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    πλακα κανω... ασε εμενα τωρα πες τι ειναι?

  13. #43
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση..αυτη η μοναξια δεν παλευεται..εχω κατσει στην ταρατσα και κοιταω απο κατω..υποφερω θελω να τελειωσει ολο αυτο.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    ελα ηρεμα εδω ειμαι... δεν εισαι μονη... και ξερω οταν πρεπει να βοηθησει καποιος ενα ατομο δεν πρεπει να μενει στα λογια

  15. #45
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Θελω να με κατανοησουν οι δικοι μου ανθρωποι δεν γινεται ατομα αγνωστα σε ενα φορουμ να ενδιαφερονται για μενα και οι δικοι μου οχι..χωρις παρεξηγηση νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω..

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση Ψυχωσωματικων
    By meletis in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2020, 18:15
  2. αντιμετωπιση διαταραχης
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 19:23
  3. αντιμετωπιση δυσκολιών
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 04-06-2016, 14:19
  4. Αντιμετώπιση ΙΔΨ με αυτοβοήθεια?
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2011, 10:03
  5. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •