Αντιμετώπιση αυτοκτονικών τάσεων - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 97
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    δν ξερω αν εισαι εξοικηωμενη με τις ενοιες των κακος πνευματων... ομως πρεπει να το αναφερω.. βλεπεις τα διαολακια μεχρι εκει μας φτασαν... να πιστευουμε πως το υγυες σταθερο καλο ειναι αποκομα της φαντασιας και μονο... ομως σκεψου οτι υπαρχουν και ανθωρποι που εχουν φτασει σε σημειο να λενε θεμου θα σκασω απο αγαπη και χαρα μεσα μου.. ασε λιγο ν ακατσω να ηρεμησω

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    αν εχεςι ασχοληθει λιγο-πολυ με τα ψυχολογικα θεματα θα εχεις δει πως αναφερωνται σε πολλους ιδεασμους που βρισκουν τον ανθωρπο.. ολλοι τους εχουν το χαρακτιριστικο οτι ειναι επιμονοι... δεν ειναι τυχαιο πιστευω

  3. #63
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Ναι ναι καταλαβα τι θελεις να πεις.. απλά δεν σκέφτομαι και πολύ καθαρά αυτή τη στιγμή..

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    ο θεος ειναι εδω κ η παναγια και οι αγιοι... απλα,,, κοιτα και εγω δν ξερω πολλα προδφατα εγειρα προς τον χριστο... παντος εχω δει οτι ποιανει τοπο απλα εν θελει να εμφανιζεται αμεσα λογο ταπεινωτητος και επεισης δν μπορει να ερθει κοντα αν δεν βρει χωρο μεσα στον ανθρωπο

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    δεν πειραζει... δν σου απαιτει κανενας να σκευτεσαι... εδω ο χριστος ο ιδιος που ηταν ο πανσοφος... οταν ειχε κατι σημαντικο δεν σκευτωταν αλλα ακουγε την καρδια του.. εμεις γιατι να ζουμε μονο με τη σκεψη? θα κερδησουμε τπ μηπως? αρκει που αισθανεσαι και εχεις εγκαρδια κατανοηση

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    τεσπα δεν θελω να λεω πολλα... απλα να ξες παντα υοπαρχει κατι παραπανω... οκ ξερω οτι ειναι ασχημο το οτι εχασες πολλα πραγματα και ευκαριες... και ειναι αληθεια αυτο φυσικα αμα οντος το ξες και το βλεπεις... γτ και εγω αν δω να γκρεμιζεται μια οικοδομη μπροστα μου... δν μπορω να πω οτι δν επεσε, μαφου επεσε ρ παιδια παραδειγμα χαχαχα

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    ο ανθρωπος ειναι ενα ον που ειναι πλασμενο για να ορημαζει πνευματικα... να εξελησετε... αληθεια τωρα δεν σου φενεται πολυ ριχο και λιγο? αυτο που ζουμε για να κανουμε αυτα που θελουμε στην ζωη και οταν γκρεμηστουνε (που βαση της εξεληξης των πραγματων ειναι αδυνατον να μην γκρεμηστουνε) τοτε γκρεμηζεται και για μας το νοημα της ζωης μας γτ σαυτα που λεμε οτι εχουμε και κανουμε δηνουμε ολλο το νοημα της ζωης μας... και μετα θελουμε να γκρεμηστουμε και εμεις... δεν ειναι πολυ λιγο αυτο?

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,386
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Θελω να με κατανοησουν οι δικοι μου ανθρωποι δεν γινεται ατομα αγνωστα σε ενα φορουμ να ενδιαφερονται για μενα και οι δικοι μου οχι..χωρις παρεξηγηση νομιζω καταλαβαινεις τι θελω να πω..
    Καλημέρα...

    Είσαι καλύτερα σήμερα;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #69
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Ναι ναι καταλαβα τι θελεις να πεις.. απλά δεν σκέφτομαι και πολύ καθαρά αυτή τη στιγμή..
    Καλημέρα, πιστεύω να ξημέρωσε μια καλύτερη μέρα για εσένα!

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    καλημερα... ελπιζω να εισαι καλυτερα

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    τεσπα και εγω δν ειμι και ο καλυτερος στα λογια... ηθελα απλα να βοηθησω... και εγω ψαχνω να βρω στην ζωη... δν ξερω τι ψαχνω απλα εχω μια ανυσυχια και ψαχνω να γνωρισω την ζωη και τι εινια κλαυτρο να κανει καποιος στην ζωη χαχα

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    187
    Καλημερα και απο μενα . Ειναι περιττο μαλλον να ξεκινησω και εγω να σου απαρριθμω τους λογους που δεν θα πρεπει να αυτοκτονοησουΜΕ , διοτι και εγω βρισκομαι μεσα σε αυτην την κατηγορια των ατομων που αντιμετωπιζω το θηριο των αυτοκτονικων τασεων . Γνωριζω απο πρωτο χερι ποσο δυσβατο βουνο ειναι και ποσο μπορει να ορισει μια στιγμη την μετεπειτα ζωη μας . Ανικανη (οπως νομιζα για ενα διαστημα ) ή αρκετα ικανη οπως τελικα διαπυστωνω μερα τη μερα , για να δωσω ενα τελος στη ζωη μου ή να επιχειρησω μια αποπειρα , καταφευγω στους γνωστους μα καθολου εξαιρετεους αυτοτραυματισμους . Το χερακι του αμοιρο πλητωνει το βαρυ τιμημα καθημερινα τουλαχιστον τον τελευταιο 1μιση με 2 χρονια .Τα καλοκαιρια μου ειναι δυσκολο να κρυψω τα σημαδια , ειμαι μονιμως με εναν επιδεσμο στο αριστερο χερι , ο κοσμος φυσικα και υποψιαζεται . Ειμαι και μεγαλη γυναικα ( 46 ετων κοντα) με οικογενεια , παιδια και ενα καποιο επαγγελματικο κυκλο καθως και φιλικο , ανθρωπους στην κλειστη γειτονια που μενουμε , γονεις με παιδια , ανθρωπους που καθημερινα βλεπουν τη Βικυ με εναν επιδεσμο και ενα χερι που δεν κλεινει τις πληγες του τα τελευταια χρονια . Απορροια διπολικης και οριακης διαταραχης , αλλα δεν εχει και πολυ σημασια τελικα καθως το αποτελεσμα ειναι εκεινο που μετραει , και ολος ο πονος που απεγνωσμενα προσπαθω να σωματοποιησω . Ποσες φορες δεν ενοιωσα να παω το μαχαιρι λιγο απο την αλλη πλευρα του χεριου μου και να κοψω ακομα πιο δυνατα στο σημειο ... ποσες φορες δεν το φανταστηκα , ποσες φορες δεν ημουνα στο παρα ενα για να το πραγματοποιησω . Οποτε τα πραγματα ζορισουν λιγο παραπανω , οποτε πληγωθω ακομα περισσοτερο , οταν πιεστω λιγο περισσοτερο απο οσο μπορω να αντεξω . Και ομως , τοτε φανταζομαι τα παιδια μου , το ζεστο τους χαμογελο , τις φωνες τους , τη λεξη "μαμα" που βγαινει τοσο αδολα απο τα στοματα τους , τα αστεια που λεμε , τις σειρες που παρακολουθουμε παρεακι με την κορη μου ( ειμαστε φανατικες του καφε της χαρας και τα φιλαρακια) , τις βραδιες σινεμα που διοργανωνουμε , την αστειρευτη αγαπη που νοιωθω για εκεινα τα τρια πλασματακια που δεν φταινε σε τιποτα να σηκωσουν αυτο το βαρος , τον αντρα της ζωης μου που με αγωνια τηλεφωνει στο θεραπευτη μου και κλαιει επειδη φοβαται μηπως με χασει , και τοτε η αναγκη για να το κανω χαμηλωνει και η αγαπη μεγαλωνει . Σκεφτομαι την κολητη μου που θα καταρακωθει , σκεφτομαι την αλλη κολητη μου που εδωσε τη ζωη της στην προσπαθεια της να κανει ενα παιδι και πεθανε απο καρκινο . Και τοτε νοιωθω οτι πρεπει να σηκωθω και να συνεχισω για ολους αυτους , διοτι η αγαπη ειναι εκεινη που μπορει να ζεστανει το ειναι ενος ανθρωπου και να το κανει μια επανεκινηση ωστε να καταφερει να παλεψει μια μερα ακομα , μια βδομαδα , ενα μηνα , ενα χρονο ακομα με οσα εχουν βιασει την ψυχη του . Προσπαθησε να δουλεψεις απο την αγαπη και να νοιωσεις αυτη τη ζεστασια που δινει μεσα στον εαυτο σου . Η ζωη συνεχιζει να ειναι ωραια εστω και με τις διαταραχες μας , ειμαι ανθρωποι που πληγωθηκαμε καποτε αλλα ειμαστε ακομα εδω και αυτο ειναι το μεγαλυτερο επιτευγμα μας .

  13. #73
    hlias1988
    Guest
    Ελπιζω να εισαι καλα! αμα θες ανταλασουμε facebook να τα λεμε! θες?

  14. #74
    hlias1988
    Guest
    Ιδιωτηκοτητα...
    Δεν εχω.. ολοι ξερουν για το προβλημα μου η κοινωνια οι συγγενεις οι φιλοι...
    Η μονη ιδιωτητοτητα που εχω ειναι οι σκεψεις μου.. κανεις δεν ξερει πως σκεφτομαι τι σκεφτομαι και με ποιο τροπο λειτουργω...
    ολα τα αλλα ειναι στον αερα....!

  15. #75
    hlias1988
    Guest
    Μου λεει η μανα μου ... τι θες να σου κανω να σου δωσω την ψυχη μου..? απο λογια δεν βοηθιεσαι... απελπισια...

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση Ψυχωσωματικων
    By meletis in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2020, 17:15
  2. αντιμετωπιση διαταραχης
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 18:23
  3. αντιμετωπιση δυσκολιών
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 04-06-2016, 13:19
  4. Αντιμετώπιση ΙΔΨ με αυτοβοήθεια?
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2011, 09:03
  5. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 22:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •