Αντιμετώπιση αυτοκτονικών τάσεων - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 97 of 97
  1. #91
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Η κατάθλιψη δυστηχως είναι ζωγραφισμένη στο πρόσωπο μας όταν είμαστε μέσα σε αυτή .
    Όσο και να θες να την κρύψεις ή να προσποιηθείς, τα μάτια και γενικά η όψη σου θα το μάρτυρας ειδικά στα άτομα που σου είναι οικεία και σε γνωρίζουν από παλιά .

    Τώρα μου κάνει πολύ εντύπωση όσο αφορά το θέμα του μωρού .
    Όποιος έχει κάνει ψυχοθεραπεία και γενικά έχει μπει σε αυτό τον κόσμο γνωρίζει πολύ καλά ότι ΟΛΟΙ οι επαγγελματίες ψυχολόγοι προτείνουν κάτι παρόμοιο.
    Δεν αφεινουμε καμία ,είτε μικρή ,είτε μεγάλη αφορμή που υπάρχει στην ζωή μας για να αντλήσουμε χαρά και να κάνουμε το μυαλό μας λιγάκι να ξεφύγει από εκεί που είναι .
    Δεν κλείνουμε τα μάτια μας σε κανένα ευχάριστο γεγονός που μπορεί να συμβαίνει στον περίγυρο μας και να μην πιανομαστε έστω λιγάκι από αυτό ,σαν μοναδική διέξοδο την δεδομένη στιγμή .
    Όσο δύσκολο και να είναι επιβάλλεται να το κάνουμε .
    Μόνο τότε εκπαιδεύεις το μυαλό σου να σκέφτεται θετικά και κατά επέκταση να αρχίσει το σώμα να παράγει ορμόνες που προκαλούν αυτά τα συναισθήματα .

    Να ξέρεις τα μωρά -παιδια ,τα ζώα και τα φυτά είναι οι νούμερα ένα παράγοντες που μπορούν να συμβάλουν στο να αναπτυχθούν τα απαραίτητα συναισθήματα και κατ επέκταση να παραχθούν οι άμεσα συνμβαλομενες ορμόνες στο σώμα μας ώστε να γίνουν η κινητήριος δύναμη που θα μας βγάλει σιγά σιγά από όλη αυτή την κατάσταση .

    Μην παρασύρεσαι από το δικό σου συναίσθημα.
    Αυτό που σε κάνει να βλέπεις τα πάντα γύρω σου ανούσια και μικρά μπροστά στο δικό σου θέμα .

    Μόνο έτσι εκπαιδευεις το μυαλό σου και κατ επέκταση το σώμα σου να μην βουλιάζει σε όλη αυτή την κινούμενη άμμο ....

    Προσπάθησε να βρεις ένα σωστό ψυχολόγο να σε "εκπαιδευση " σωστά ως προς την σκέψη και θα δεις θα κάνεις μικρά μικρά βηματακια που όμως είναι ικανά για να βγεις από όλο αυτό .

    Ακόμα και αν δεν θες ,νομίζεις ότι δεν σε βοηθάει ο θεραπευτής την δεδομένη στιγμή ,εχεις τόσους ανθρώπους γύρω σου και παραπονιέσαι ότι δεν σε καταλαβαίνουν .Μιλά σε αυτούς !

    Πως να σε καταλάβουν από την στιγμή που έχεις μετατρέψει την ίδια σου την ζωή σε μια θεατρική παράσταση ?
    Πως θα μπορέσει ο άλλος να σε πλησιάσει και να σου πει το οτιδήποτε .Δεν ξέρεις καμιά φορά ,η βοήθεια έρχεται από τα άτομα που δεν το περιμένουμε .

    Γνωρίζω πολύ καλά πως παρόλο που θέλουμε την συμπαράσταση και την κατανόηση την δεδομένη στιγμή ,κυριαρχεί κάπου ο εγωισμος μας και το πείσμα μας και δεν το δείχνουμε .
    Δεν θέλουμε να αναγνωρίζουμε το βλέμμα της λύπης και του οίκτου στο βλέμμα του συνομιλητή μας .
    Λέμε ένα είμαστε καλά και αυτόματα εμείς βουλιάζουμε κάθε μέρα όλο και πιο πολύ ..

    Να μιλάς καλό μου ,να μιλάς και να εξωτερικευεις τα πάντα .
    Δεν είναι ανάγκη όταν μιλάς να έχεις το αίσθημα ότι κάποιος σε λυπάται και γι αυτο σε ακούει .Δειξτου εσύ με τον τρόπο που μιλάς και με τα λόγια σου τι πραγματικά έχεις ανάγκη .
    Έχεις ανάγκη από δύναμη και πρέπει να την αντλήσεις από εκείνων .
    Να αρπάζεις το οτιδήποτε όμορφο συμβαίνει γύρω σου και να το ξεζουμιζεις στην κυριολεξία ώστε να μάθεις στο μυαλό σου να παράγει τέτοιες σκέψεις .

    Μην περιμένεις από τους άλλους να σε κινητοποιήσουν αν εσύ η ίδια δεν το κάνεις έστω και με το ζόρι .

    Είμαι εδώ οπότε χρειαστείς και όποτε νομίζεις ότι θέλεις να βγάλεις κάτι από μέσα σου να σε ακούσω ,μόνο κάνε προσπάθειες ,έστω και με το ζόρι .
    Είμαι σίγουρη πως θα μπορέσεις να βγεις σιγά σιγά από όλο αυτό αρκεί να το προσπαθήσεις και να το πιστέψεις !
    Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ωραία λόγια! Επειδή γενικά τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω έντονα ούτε συναισθήματα χαράς ούτε ενθουσιασμού ούτε τπτ το μόνο που έχει καταφέρει να με κάνει να χαρώ είναι το παιδί.. δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με παιδάκια αλλά ξέρω ότι είναι ικανά να σε κάνουν να νιωσεις πολύ καλά ..εβλεπα τις προάλλες ένα βιντεάκι που τους έδιναν λεμόνι και δοκίμαζαν και αντιδρούσαν αστεία και ένιωθα κι εγώ όμορφα και με φανταζόμουν να παίζω με το μωράκι μας..ήταν το μοναδικό όνειρο που έκανα για το μέλλον εδώ και χρόνια.. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εκδηλωθεί όσο θα ήθελα γιατί δεν δείχνουν την απαιτούμενη κατανόηση..είτε το αρνούνται γενικά ότι υπάρχει κάτι είτε αντιδρούν υπερβολικά (κυρίως η μητέρα μου) και λένε ότι τους κατέστρεψα και τέτοια...ή όπως είπα και παραπάνω μου λέει ''πάλι τα ίδια;;;'' λες και είναι βηχαλάκι να μου περάσει..τέλος πάντων πράγματι δεν μπορώ να κρύβομαι άλλο πια ήδη έχει αρχίσει να γίνεται εμφανές όπως είπα... νιώθω τόσο μόνη όλοι έχουν τις ζωές τους δεν μπορώ να ταράζω ούτε την έγκυο ούτε τους γονείς μου άλλο (ειδικά όταν με κάνουν να νιώθω τύψεις ότι τους δημιουργώ πρόβλημα)... νομίζω όλοι οι άνθρωποι που έχουν περάσει κάτι τέτοιο μπορούν να με καταλάβουν.. τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι η αλλαγή στην αγωγή θα με βοηθήσει κάπως και ίσως αν βρω δουλειά που να με καλύπτει οικονομικά να αναζητήσω και νέο ψυχολόγο..δν ξέρω..

    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλημερα.
    κανεις δεν ειπε να σταματησεις τα χαπια. αν κανεις ψυχοθεραπεια, θα την κανεις παραλληλα. δεν σε ενοχλουν τα χαπια σε αυτο.
    υπαρχουν ξερεις και δωρεαν δομες για ψυχοθεραπεια στα κεντρα ψυχικης υγειας και ειδικα για αυτοκτονικους ιδεασμους υπαρχει και η γραμμη βοηθειας που μπορεις να προστρεχεις οποτε νοιωθεις ιδιαιτερα πιεσμενη...
    Καλησπέρα!! Θα το ψάξω και στην πόλη που βρίσκομαι τώρα μήπως και υπάρχει τπτ..τι να πω...ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία μέσα στη χρονιά να βρω κάποια δουλειά και να μπορέσω έστω και 2-3 φορές το μήνα να κάνω ξανά συνεδρίες με κάποιον άλλο ψυχολόγο... :/

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ωραία λόγια! Επειδή γενικά τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω έντονα ούτε συναισθήματα χαράς ούτε ενθουσιασμού ούτε τπτ το μόνο που έχει καταφέρει να με κάνει να χαρώ είναι το παιδί.. δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με παιδάκια αλλά ξέρω ότι είναι ικανά να σε κάνουν να νιωσεις πολύ καλά ..εβλεπα τις προάλλες ένα βιντεάκι που τους έδιναν λεμόνι και δοκίμαζαν και αντιδρούσαν αστεία και ένιωθα κι εγώ όμορφα και με φανταζόμουν να παίζω με το μωράκι μας..ήταν το μοναδικό όνειρο που έκανα για το μέλλον εδώ και χρόνια.. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εκδηλωθεί όσο θα ήθελα γιατί δεν δείχνουν την απαιτούμενη κατανόηση..είτε το αρνούνται γενικά ότι υπάρχει κάτι είτε αντιδρούν υπερβολικά (κυρίως η μητέρα μου) και λένε ότι τους κατέστρεψα και τέτοια...ή όπως είπα και παραπάνω μου λέει ''πάλι τα ίδια;;;'' λες και είναι βηχαλάκι να μου περάσει..τέλος πάντων πράγματι δεν μπορώ να κρύβομαι άλλο πια ήδη έχει αρχίσει να γίνεται εμφανές όπως είπα... νιώθω τόσο μόνη όλοι έχουν τις ζωές τους δεν μπορώ να ταράζω ούτε την έγκυο ούτε τους γονείς μου άλλο (ειδικά όταν με κάνουν να νιώθω τύψεις ότι τους δημιουργώ πρόβλημα)... νομίζω όλοι οι άνθρωποι που έχουν περάσει κάτι τέτοιο μπορούν να με καταλάβουν.. τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι η αλλαγή στην αγωγή θα με βοηθήσει κάπως και ίσως αν βρω δουλειά που να με καλύπτει οικονομικά να αναζητήσω και νέο ψυχολόγο..δν ξέρω..



    :/
    Καλημερα!

    Αυτο το συναισθημα κοριτσι μου μονο τα παιδια μπορουν να στο προσφερουν και κανενας αλλος οσο και να το προσπαθησει .
    Ειναι αυτο ακριβως που χρειαζεται ενας ανθρωπος οταν βρισκεται σε αυτη την κατασταση .Αδολες και αγνες ενέργειες που σου προκαλουν ασυναισθητα το χαμογελο ! Μονο απο αυτα τα λαμβανεις και στο ξαναλεω ειναι η καλυτερη σου ευκαιρια να ¨πιαστεις ¨απο αυτο τον ερχομό .Ψυχοθεραπεια με ολη την σημασια της λεξης ειναι !
    Της αδελφης σου το παιδιακι ειναι και μπορει να θεωρειθει συναισθηματικα και δικο σου και να προσφερεις και σε εκεινη την βοηθεια που θα χρειαστει τον πρωτο καιρο ,αλλα το κυριοτερο θα βοηθησεις τις σκεψεις σου και τα συναισθηματα σου να παρουν μπρος που λεμε απλα .Θα δει και εκεινη την προσπαθεια που κανεις και πιστευω θα αλλαξει απεναντι σου και αυτο θα σε βοηθησει ακομα πιο πολυ .Ολα να ξερεις ειναι αλυσιδα ,το ενα φερνει το αλλο !

    Ολα αυτα εχουν βαλτωσει μεσα σου γιατι ουσιαστικα δεν βρισκουν τα καλαταλληλα ερεθισματα για να ξυπνησουν και να αρχισουν παλι να βγαινουν στην επιφανεια .Δωστους τουλαχιστον την ευκαιρια !

    Μονη δεν εισαι ,αυτο πρεπει να το καταλαβεις .Εχεις ανθρωπους γυρω σου και σε αγαπανε και ας μην μπορουν να μπουν στα παπουτσια σου και ειναι απολυτα λογικο .ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να νιωσει την απελπιασια και την απογνωση στο βαθμο που την νιωθει ο παθων .Νομιζοντας ετσι οτι με αυτο τον τροπο θα σε ταρακουνησουν και θα προχωρησεις ,γι αυτο το κανουν και οχι με δολο .Ειναι κατι τελείως αγνωστο και γι αυτους να το ξερεις και να μην στεναχωριεσαι περισσοτερο .
    Τωρα ειναι η ευκαιρια σου, παραλληλα με την αγωγη σου να ξεκινησεις απο την αρχη σαν να ειναι η πρωτη σου προσπαθεια .Πολυ πιο αποφασισμενη αυτη την φορα ,ακομα και με το ζορι να κατευθυνεις και το μυαλο σου και το σωμα σου .

    Εχεις προσπαθησει να κανεις μια καθημερινη ρουτινα που οπως και να εισαι δεν θα παρεκκλίσεις απο αυτη ?
    Ρουτινα που να εχει μεσα ασχολία με κατι που σου αρεσει παρα πολυ ,οτι και να ειναι αυτο και το κυριοτερο, ρουτινα που να αφορα και την εικονα σου .
    Να κανεις κατι καθε μερα που να νιωθεις ομορφα με την εικονα που αντικριζεις στο καθρεπτη σου .Μην ξεχνας ειπαμε πως ο ψυχισμος μας αντικατροπτιζεται στο προσωπο μας οποτε και να θελουμε να τον ξεχασουμε βλεποντας τον ευατο μας στον καθρεπτη, δεν μας αφηνει .
    Γι αυτο παντα θα κανουμε κατι μικρο που να μην παρεπεμπει σε αυτη την εικονα .Να ξερεις βοηθαει απιστευτα και αυτο. Αντιλαμβανομαι πως να περιποιηθείς και να νιωθεις ομορφα με τον ευατο σου δεν ειναι και απο τις προτερεαιοτητες την δεδομενη στιγμη αλλα ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #93
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα!

    Αυτο το συναισθημα κοριτσι μου μονο τα παιδια μπορουν να στο προσφερουν και κανενας αλλος οσο και να το προσπαθησει .
    Ειναι αυτο ακριβως που χρειαζεται ενας ανθρωπος οταν βρισκεται σε αυτη την κατασταση .Αδολες και αγνες ενέργειες που σου προκαλουν ασυναισθητα το χαμογελο ! Μονο απο αυτα τα λαμβανεις και στο ξαναλεω ειναι η καλυτερη σου ευκαιρια να ¨πιαστεις ¨απο αυτο τον ερχομό .Ψυχοθεραπεια με ολη την σημασια της λεξης ειναι !
    Της αδελφης σου το παιδιακι ειναι και μπορει να θεωρειθει συναισθηματικα και δικο σου και να προσφερεις και σε εκεινη την βοηθεια που θα χρειαστει τον πρωτο καιρο ,αλλα το κυριοτερο θα βοηθησεις τις σκεψεις σου και τα συναισθηματα σου να παρουν μπρος που λεμε απλα .Θα δει και εκεινη την προσπαθεια που κανεις και πιστευω θα αλλαξει απεναντι σου και αυτο θα σε βοηθησει ακομα πιο πολυ .Ολα να ξερεις ειναι αλυσιδα ,το ενα φερνει το αλλο !

    Ολα αυτα εχουν βαλτωσει μεσα σου γιατι ουσιαστικα δεν βρισκουν τα καλαταλληλα ερεθισματα για να ξυπνησουν και να αρχισουν παλι να βγαινουν στην επιφανεια .Δωστους τουλαχιστον την ευκαιρια !

    Μονη δεν εισαι ,αυτο πρεπει να το καταλαβεις .Εχεις ανθρωπους γυρω σου και σε αγαπανε και ας μην μπορουν να μπουν στα παπουτσια σου και ειναι απολυτα λογικο .ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να νιωσει την απελπιασια και την απογνωση στο βαθμο που την νιωθει ο παθων .Νομιζοντας ετσι οτι με αυτο τον τροπο θα σε ταρακουνησουν και θα προχωρησεις ,γι αυτο το κανουν και οχι με δολο .Ειναι κατι τελείως αγνωστο και γι αυτους να το ξερεις και να μην στεναχωριεσαι περισσοτερο .
    Τωρα ειναι η ευκαιρια σου, παραλληλα με την αγωγη σου να ξεκινησεις απο την αρχη σαν να ειναι η πρωτη σου προσπαθεια .Πολυ πιο αποφασισμενη αυτη την φορα ,ακομα και με το ζορι να κατευθυνεις και το μυαλο σου και το σωμα σου .

    Εχεις προσπαθησει να κανεις μια καθημερινη ρουτινα που οπως και να εισαι δεν θα παρεκκλίσεις απο αυτη ?
    Ρουτινα που να εχει μεσα ασχολία με κατι που σου αρεσει παρα πολυ ,οτι και να ειναι αυτο και το κυριοτερο, ρουτινα που να αφορα και την εικονα σου .
    Να κανεις κατι καθε μερα που να νιωθεις ομορφα με την εικονα που αντικριζεις στο καθρεπτη σου .Μην ξεχνας ειπαμε πως ο ψυχισμος μας αντικατροπτιζεται στο προσωπο μας οποτε και να θελουμε να τον ξεχασουμε βλεποντας τον ευατο μας στον καθρεπτη, δεν μας αφηνει .
    Γι αυτο παντα θα κανουμε κατι μικρο που να μην παρεπεμπει σε αυτη την εικονα .Να ξερεις βοηθαει απιστευτα και αυτο. Αντιλαμβανομαι πως να περιποιηθείς και να νιωθεις ομορφα με τον ευατο σου δεν ειναι και απο τις προτερεαιοτητες την δεδομενη στιγμη αλλα ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ !
    Καλησπέρα καλή μου Μαριλού και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μου γράψεις..η αλήθεια είναι ότι το περιμένω πώς και πώς και θέλω να συνεισφέρω όπως μπορώ μιας που ούσα άνεργη έχω το χρόνο να βοηθήσω..ελπίζω να με εμπιστευτει..την αγαπάω πολύ είναι τα πάντα για μένα απλά είμαστε διαφορετικές και όπως είπα δεν καταλαβαίνει τα θέματά μου η εθελοτυφλεί δεν ξέρω..είναι πολύ θετικό άτομο που τα βλέπει όλα αισιόδοξα και σχεδόν μου τη δίνει το πόσο τα βλέπει όλα τέλεια ακόμα και όταν δεν είναι..ίσως επειδή δεν μπορώ να τα δω κ εγώ έτσι..τέλος πάντων..όσον αφορά αυτό που με ρώτησες αναγκαστικά έχω πλέον μια ρουτίνα επειδή έχω έρθει στην πόλη μου και στη συμβίωση με τους δικούς μου έχω αναλάβει τις δουλειές του σπιτιού , μαγείρεμα, βοηθάω όπως μπορώ γιατί δεν μπορώ να συνεισφέρω οικονομικά.. όσο για το εμφανισιακό κομμάτι από όταν ήρθα αν και γενικά δεν κυκλοφορώ, όποτε χρειάζεται να πάω κάπου μία στο τόσο πάντα προσπαθώ να περιποιούμαι την εμφάνισή μου για να μην δίνω στόχο σε γειτονιά, γνωστούς κλπ...και για μένα οκ..αλλά να σου πω με αφήνει πλέον αδιάφορη το πώς θα είμαι μόνο για το θεαθήναι θα φτιαχτώ..όσο ζούσα εκτός είχα απελευθερωθεί από όλα αυτά και κυκλοφορούσα όπως να ναι (μια φορα στις 10 μερες που πηγαινα σουπερ και αν)..

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Καλησπέρα καλή μου Μαριλού και σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες για να μου γράψεις..η αλήθεια είναι ότι το περιμένω πώς και πώς και θέλω να συνεισφέρω όπως μπορώ μιας που ούσα άνεργη έχω το χρόνο να βοηθήσω..ελπίζω να με εμπιστευτει..την αγαπάω πολύ είναι τα πάντα για μένα απλά είμαστε διαφορετικές και όπως είπα δεν καταλαβαίνει τα θέματά μου η εθελοτυφλεί δεν ξέρω..είναι πολύ θετικό άτομο που τα βλέπει όλα αισιόδοξα και σχεδόν μου τη δίνει το πόσο τα βλέπει όλα τέλεια ακόμα και όταν δεν είναι..ίσως επειδή δεν μπορώ να τα δω κ εγώ έτσι..τέλος πάντων..όσον αφορά αυτό που με ρώτησες αναγκαστικά έχω πλέον μια ρουτίνα επειδή έχω έρθει στην πόλη μου και στη συμβίωση με τους δικούς μου έχω αναλάβει τις δουλειές του σπιτιού , μαγείρεμα, βοηθάω όπως μπορώ γιατί δεν μπορώ να συνεισφέρω οικονομικά.. όσο για το εμφανισιακό κομμάτι από όταν ήρθα αν και γενικά δεν κυκλοφορώ, όποτε χρειάζεται να πάω κάπου μία στο τόσο πάντα προσπαθώ να περιποιούμαι την εμφάνισή μου για να μην δίνω στόχο σε γειτονιά, γνωστούς κλπ...και για μένα οκ..αλλά να σου πω με αφήνει πλέον αδιάφορη το πώς θα είμαι μόνο για το θεαθήναι θα φτιαχτώ..όσο ζούσα εκτός είχα απελευθερωθεί από όλα αυτά και κυκλοφορούσα όπως να ναι (μια φορα στις 10 μερες που πηγαινα σουπερ και αν)..
    Δεν υπάρχει ωραιότερο πράγμα από το να έχεις κοντά σου ανθρώπους σαν την αδελφή σου .
    Προσπάθησε να "κλεψεις " λιγάκι από την θετικοτητα της και τον τρόπο που διαχειρίζεται τα πράγματα .
    Μόνο από την περιγραφή σου, είναι σίγουρο ότι σε αγαπάει ένα τέτοιο άτομο και μπορώ να σου υπογράψω ότι καταβαθος στεναχωριέται που σε βλέπει έτσι ή ακόμα μπορεί να θυμώνει κιόλας που δεν μπορεί να σε βγάλει από όλο αυτό ,γι αυτό και αντιδρά έτσι .

    Ειναι και λιγάκι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης δεν θέλει και πολύ αυτή την περίοδο να νευριάζει ,μην νομίζεις

    Αδέλφια είστε δεν μπορεί να μην έχετε κάποια κοινά στοιχεία ,μάλλον σε εσένα τα έχει κρύψει όλη αυτή η κατάσταση σου ,προσπάθησε λίγο να τα ξεθάψεις ..

    Να ξέρεις καμιά φορά ο θυμός των δικών μας ανθρώπων ή ακόμα και φίλων μας, όταν μας βλέπουν έτσι, πηγάζει από το γεγονός ότι νοιώθουν ανήμποροι να μας βγάλουν από όλο αυτό και έτσι αντιδρούν .
    Αν είχαν συναίσθηση πόσο κακό μας κάνουν και μας πληγώνουν να είσαι σίγουρη ότι θα άλλαζαν κατευθείαν .
    Γι'αυτό προσπάθησε και εσύ να δείξεις λιγάκι ανοχή για την δική της θέση .
    Πιστεύω μέσα από την αλληλοκατανόηση σας όλα θα βρουν τον δρόμο τους !

    Τώρα για το εμφανισιακο κομμάτι να σου πω ότι δεν σε καταλαβαίνω ?Ψέματα θα πω ...
    Και εγώ την περίοδο που ήμουν χάλια ψυχολογικά όλα μηχανικά τα έκανα και με το ζόρι ,αλλά τα έκανα .
    Γι αυτό και εσύ έτσι θα λειτουργείς στην αρχή .
    Θα δεις όταν στρώσουν ,μετά θα το ζητάς μόνη σου όλο αυτό .
    Ακόμα και μέχρι το σούπερ μάρκετ που λέει ο λόγος να πας θα περιποιηθείς ,ακόμα και σπίτι όλη μέρα να καθήσεις μην είσαι με τις πυτζάμες ,βάλε ναι μεν άνετα ρούχα ,ότι θέλεις για να νιώθεις ωραια , αλλά οχι πυτζάμες .
    Επιβάλεται όλο αυτό και είναι ένα είδος άσκησης και εργασίας που δίνεται από τους θεραπευτές .
    Να αλλάζουμε την εικόνα μας ακόμα και μέσα στο σπίτι να είμαστε .
    Να φροντίζουμε την υγιεινή μας και πολύ περισσότερο να νιώθουμε φρεσκάδα και να μοσχοβολαμε .
    Ξέρεις τι σημασία παίζει η αίσθηση της μυρωδιάς ώστε να ξυπνήσουν στο εγκέφαλο μας όλα αυτά που θα παράγουν τις απαραίτητες ορμόνες που θα μας αλλάξουν την διάθεση ?
    Ειναι πραγματακια που κάποιος θα σου πει τι μας λέει τώρα αυτή ..
    Και όμως κάνουν δουλειά όσο ανούσια και αν ακούγονται .
    Δεν περιμένουμε μόνο από τα χάπια να ενεργοποιηθούν και να παραχθούν ορμόνες που χρειαζόμαστε την δεδομένη στιγμή .
    Ενεργοποιούμε και όλες μας τις αισθήσεις για να δώσει τα κατάλληλα σήματα ο εγκέφαλος στο να λειτουργήσει όλο αυτό .
    Έτσι εκπαιδεύεις τον ίδιο σου τον ευατο όταν σταματήσεις κάποια στιγμή τα χάπια να λειτουργεί χωρίς αυτά .

    Κάνε προσπάθεια και ότι καταφέρνεις θα είναι μεγάλο βήμα προς την δική σου απελευθέρωση από όλο αυτό .

    Ότι μπορώ να θυμηθώ από την δική μου θεραπεία και νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει θα στο λέω να το ξέρεις .
    Αρκεί να πιστέψεις ότι είναι στο δικό σου χέρι κατά πόσο θα τα χρησιμοποιήσεις !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #95
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Σε ευχαριστώ τόσο πολύ για τα ωραία λόγια! Επειδή γενικά τα τελευταία χρόνια δεν νιώθω έντονα ούτε συναισθήματα χαράς ούτε ενθουσιασμού ούτε τπτ το μόνο που έχει καταφέρει να με κάνει να χαρώ είναι το παιδί.. δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με παιδάκια αλλά ξέρω ότι είναι ικανά να σε κάνουν να νιωσεις πολύ καλά ..εβλεπα τις προάλλες ένα βιντεάκι που τους έδιναν λεμόνι και δοκίμαζαν και αντιδρούσαν αστεία και ένιωθα κι εγώ όμορφα και με φανταζόμουν να παίζω με το μωράκι μας..ήταν το μοναδικό όνειρο που έκανα για το μέλλον εδώ και χρόνια.. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εκδηλωθεί όσο θα ήθελα γιατί δεν δείχνουν την απαιτούμενη κατανόηση..είτε το αρνούνται γενικά ότι υπάρχει κάτι είτε αντιδρούν υπερβολικά (κυρίως η μητέρα μου) και λένε ότι τους κατέστρεψα και τέτοια...ή όπως είπα και παραπάνω μου λέει ''πάλι τα ίδια;;;'' λες και είναι βηχαλάκι να μου περάσει..τέλος πάντων πράγματι δεν μπορώ να κρύβομαι άλλο πια ήδη έχει αρχίσει να γίνεται εμφανές όπως είπα... νιώθω τόσο μόνη όλοι έχουν τις ζωές τους δεν μπορώ να ταράζω ούτε την έγκυο ούτε τους γονείς μου άλλο (ειδικά όταν με κάνουν να νιώθω τύψεις ότι τους δημιουργώ πρόβλημα)... νομίζω όλοι οι άνθρωποι που έχουν περάσει κάτι τέτοιο μπορούν να με καταλάβουν.. τέλος πάντων ας ελπίσουμε ότι η αλλαγή στην αγωγή θα με βοηθήσει κάπως και ίσως αν βρω δουλειά που να με καλύπτει οικονομικά να αναζητήσω και νέο ψυχολόγο..δν ξέρω..



    Καλησπέρα!! Θα το ψάξω και στην πόλη που βρίσκομαι τώρα μήπως και υπάρχει τπτ..τι να πω...ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία μέσα στη χρονιά να βρω κάποια δουλειά και να μπορέσω έστω και 2-3 φορές το μήνα να κάνω ξανά συνεδρίες με κάποιον άλλο ψυχολόγο... :/
    Γεια σου φίλη μου, δεν υπάρχει πιο σπουδαίο πράγμα απ'το να ασχολείσαι με παιδάκια, το έχω κάνει πιο παλιά όχι με ένα ούτε με δύο αλλά με πολύ περισσότερα, σου φεύγει η θλίψη και η στεναχώρια, χαλάλι βέβαια ο πονοκέφαλος [emoji23][emoji23][emoji23]

  6. #96
    Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    34
    Παιδιά σήμερα βγήκα από το νοσοκομείο..έπαθα σοβαρή κρίση..τσακώθηκα άσχημα με όλη μου την οικογένεια και ανέβασα πίεση 24 πάλι..δεν μπορούσα με τπτ να ηρεμήσω πρώτη φορά βγαίνω τόσο εκτός εαυτου..με κρατησανε 2 μέρες μου άλλαξαν τα φάρμακα έχω τρελαθεί..ειπαν στους δικους μου να κανω εισαγωγη σε ψυχιατρικο ιδρυμα..δεν θελω να παω κλαίω ασταμάτητα δεν θα αντεξω τι να κανω?? Θέλω να αυτοκτονήσω αλλά με έχουν κλειδώσει και μου έχουν πάρει τα πάντα..τι να κάνω;;

  7. #97
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by Silkstone View Post
    Παιδιά σήμερα βγήκα από το νοσοκομείο..έπαθα σοβαρή κρίση..τσακώθηκα άσχημα με όλη μου την οικογένεια και ανέβασα πίεση 24 πάλι..δεν μπορούσα με τπτ να ηρεμήσω πρώτη φορά βγαίνω τόσο εκτός εαυτου..με κρατησανε 2 μέρες μου άλλαξαν τα φάρμακα έχω τρελαθεί..ειπαν στους δικους μου να κανω εισαγωγη σε ψυχιατρικο ιδρυμα..δεν θελω να παω κλαίω ασταμάτητα δεν θα αντεξω τι να κανω?? Θέλω να αυτοκτονήσω αλλά με έχουν κλειδώσει και μου έχουν πάρει τα πάντα..τι να κάνω;;
    Γιατι δε δοκιμαζεις να πας? Μπορει να ηρεμησεις εκει..Μπορει να χαλαρωσεις και βγαινοντας να υπαρξει μια νοτα αισιοδοξιας μεσα σου.Να σου κανει καλο να μεινεις λιγο μακρια τους...

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση Ψυχωσωματικων
    By meletis in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 1
    Last Post: 14-07-2020, 18:15
  2. αντιμετωπιση διαταραχης
    By gamder11 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 05-08-2019, 19:23
  3. αντιμετωπιση δυσκολιών
    By Macgyver in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 04-06-2016, 14:19
  4. Αντιμετώπιση ΙΔΨ με αυτοβοήθεια?
    By anemos_thir_13 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2011, 10:03
  5. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •