Δεν θέλω να ζω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    2

    Δεν θέλω να ζω

    Στα 19 μου εκανα έκτρωση. Από πιο μικρή ηθελα να γίνω μητέρα. Μου έχει στοιχίσει παρα πολυ..Δεν μπορούσα να κρατήσω το παιδί, ακόμα σπουδάζω. Δεν το έχω πει στην οικογένειά μου ,δεν το ξέρει κανένας τους,η μάνα μου μου είπε τις προάλλες οτι ετσι και κάνω έκτρωση θα με σκοτώσει χωρίς να ξέρει αν έχει γίνει ήδη ή οχι. Δεν μπορώ να ζήσω με την επιλογή μου μερικες μερες ειναι πολυ βαρύ.Κοιταζομαι στο καθρέφτη και βλέπω ενα σκουπίδι. Πιστευω οτι δεν αξίζει να ζω μετα απο αυτό που έκανα. Δεν μου αξίζει η ζωή, όταν έχω ήδη καταστρεψει μια. Σκεφτομαι Οτι θελω να κοιμηθώ και να μην ξυπνήσω ποτε,να παρω χάπια,να κόψω τις φλέβες μου. Μου έρχεται αηδία να ξερασω με αυτο που εκανα..πως μπορώ να ζήσω με την επιλογή μου;

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    λογικα εισαι πολυ νεα ακομα,εχεις το μελλον μπροστα σου,δεν χρειαζετε να το πεις σε κανεναν,σιγουρα σε βαραινει η τοτε αποφαση σου,αλλα θα υπηρχε λογος που το εκανες,μιλα με καποιον ειδικο,σιγουρα θα σε βοηθησει.και οταν βρεις το καταλληλο συντροφο σου ευχομαι να κανεις οσα παιδακια θελεις!

    ΥΓ.εχω παει με πολυ καλη μου φιλη να κανει εκτρωση,αλλα στη τοτε περιοδο της ζωης της ηταν αδυνατο να το κρατηση..μετα απο 4 χρονια εγινε μανουλα και ειναι πολυ καλα στη ζωη της,χωρισε με τον αντρα της,αλλα ειναι πολυ καλα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    123
    ναι οντος μηλα με καποιον πρωτα ειδικο που θα σε καταλαβει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Penny123 View Post
    Στα 19 μου εκανα έκτρωση. Από πιο μικρή ηθελα να γίνω μητέρα. Μου έχει στοιχίσει παρα πολυ..Δεν μπορούσα να κρατήσω το παιδί, ακόμα σπουδάζω. Δεν το έχω πει στην οικογένειά μου ,δεν το ξέρει κανένας τους,η μάνα μου μου είπε τις προάλλες οτι ετσι και κάνω έκτρωση θα με σκοτώσει χωρίς να ξέρει αν έχει γίνει ήδη ή οχι. Δεν μπορώ να ζήσω με την επιλογή μου μερικες μερες ειναι πολυ βαρύ.Κοιταζομαι στο καθρέφτη και βλέπω ενα σκουπίδι. Πιστευω οτι δεν αξίζει να ζω μετα απο αυτό που έκανα. Δεν μου αξίζει η ζωή, όταν έχω ήδη καταστρεψει μια. Σκεφτομαι Οτι θελω να κοιμηθώ και να μην ξυπνήσω ποτε,να παρω χάπια,να κόψω τις φλέβες μου. Μου έρχεται αηδία να ξερασω με αυτο που εκανα..πως μπορώ να ζήσω με την επιλογή μου;
    Καλημέρα Πέννυ!

    Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που νιώθεις. Όλοι στη θέση σου θα αισθανόμασταν όπως αισθάνεσαι.

    Ποιοι γνωρίζουν για την εγκυμοσύνη σου και την έκτρωση;
    Το αγόρι σου τι στάση έχει κρατήσει;
    Είσαι η μοναδική γυναίκα που έχει κάνει έκτρωση;
    Η έκτρωση θεωρείται από την ανθρωπότητα ως καταστροφή μιας ζωής;
    Ποιες άλλες επιλογές είχες;
    Σε βοηθάει το να σκέφτεσαι πως δε σου αξίζει η ζωή;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    2
    Για την εγκυμοσυνη γνωριζε το αγορι μου και οι πιο στενες μου φιλες,οι οποιες δεν μπορουσαν να αντιληφθουν την σοβαροτητα ουτε να καταλαβουν και νομιζω οτι κανενας απο το περιγυρο μου δεν μπορει..Εκτος απο το αγορι μου,που παραμενει αγορι μου..Αλλα και με εκεινον δεν μιλαμε γιαυτο πλεον.. Σιγουρα δεν ειμαι η μοναδικη που εχει βρεθει σε αυτη την διαδικασια..μακαρι να ημουνα απο οσα ξερω οτι προκαλει..Και σιγουρα δεν βοηθαει να κανω τετοιες σκεψεις,απλως δεν μπορω να τις σταματησω οταν ερχονται..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2021
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by Penny123 View Post
    Για την εγκυμοσυνη γνωριζε το αγορι μου και οι πιο στενες μου φιλες,οι οποιες δεν μπορουσαν να αντιληφθουν την σοβαροτητα ουτε να καταλαβουν και νομιζω οτι κανενας απο το περιγυρο μου δεν μπορει..Εκτος απο το αγορι μου,που παραμενει αγορι μου..Αλλα και με εκεινον δεν μιλαμε γιαυτο πλεον.. Σιγουρα δεν ειμαι η μοναδικη που εχει βρεθει σε αυτη την διαδικασια..μακαρι να ημουνα απο οσα ξερω οτι προκαλει..Και σιγουρα δεν βοηθαει να κανω τετοιες σκεψεις,απλως δεν μπορω να τις σταματησω οταν ερχονται..
    Πως σε κάνει να νιώθεις το ότι το αγόρι σου βρίσκεται δίπλα σου σε αυτό που σας συνέβη;
    Ανέφερες πιο πάνω τη μαμά σου, υπάρχει λόγος να μάθει για την έκτρωση;
    Είχες και καλύτερες επιλογές από το να κάνεις έκτρωση;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    142
    Αν δεν εχει περασει αρκετος καιρος απο τοτε , ειναι φυσικο να αισθανεσαι ακομα ασχημα . Με τον καιρο θα νιωσεις καλυτερα. Εστιασε στις σπουδες σου, και φροντισε σε συνεργασια με το αγορι σου να παιρνετε καποιες προφυλαξεις. Τωρα που ξερεις πως νιωθεις "μετα" φροντισε να μην ξανασυμβει.

Similar Threads

  1. Θέλω να βρω το νόημα του στόχου... θέλω να βρω τον εαυτό μου
    By Anonym462 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 18-09-2020, 16:22
  2. Θέλω να ζω χωρίς εγωισμό, θέλω να γνωρίσω την ψυχή μου
    By IVAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 04-07-2018, 21:39
  3. Replies: 67
    Last Post: 14-02-2016, 00:21
  4. ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΟΥΣ-ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ
    By Flumen in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 05-02-2012, 19:31
  5. "Δεν θελω να σε κλεψω κυριε.. θελω μονο να ζησω αξιοπρεπως.."
    By Boltseed in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 97
    Last Post: 21-09-2011, 22:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •