Συμπτώσεις που κάνουν την ανησυχια μου πιο δυνατή


1) Είχα μπει σε ενα τοπικ σχετικά με τους εμβολιασμούς και υπέθεσα ότι μπορεί κάποιοι στα σχόλια να γράφουν φράσεις ενθουσιασμού,(τύπου πάμε καλά, προχωράμε, πάμε γερά,) επειδή θυμήθηκα ότι διάβασα τέτοιες φράσεις σε παλιότερο τόπικ. έτσι, υπέθεσα ότι μπορεί να διάβαζα τέτοιες φράσεις και στο πιο καινούργίο. Όντως ένας έγραφε την φράση "πάμε γερά". Εξαιτίας αυτής της μαντεψιάς, μου ήρθε από συνήθεια μια αυτόματη σκέψη που έλεγε ότι τώρα μπορεί να δω στο username/signature από το άτομο που έγραψε την φράση αυτή, κάτι σχετικό με την προσομοίωση ή με το ματριξ. Τσέκαρα το όνομα/signature αλλά δεν είχε τίποτα σχετικο. Έκανα scroll μερικα σχόλια και το τελευταίο είχε ενα λινκ με ένα game που είχε την λέξη simulator. Mέσα στο λινκ υπήρχαν εικόνες του παιχνιδιού που σχετίζοταν ακόμη πιο πολυ με την ανησυχία μου. Ρώτησα για ποιό λόγο έβαλε αυτό το λινκ και μου είπε ότι ήταν dlc που κάνει σάτιρα τα σχετικά με τον covid και ότι έβαλε το λινκ γιατί ήθελε να κοροιδέψει αυτούς στο τοπικ που ενθουσιάζονται με τον εμβολιασμό.


2) Κάποια μεσάνυχτα, ήμουν ξαπλωμένος με κλειστά τα μάτια και σκεφτόμουν αυτήν την ανησυχία και άλλα άσχετα θέματα. Άρχισα να χάνω τον έλεγχο των σκέψεων και ξαφνικά, κατέληξα να σκέφτομαι έντονα την φράση "βρε ουστ στο διάολο". Περίπου μετά από 1 δευτερόλεπτο, άκουσα τον αδερφό μου από το δωμάτιο του να λέει ΜΑΛΛΟΝ την ίδια φράση ενώ έπαιζε ένα παιχνίδι online. Δεν άκουσα καθαρά της λέξεις αλλά σαν "μελωδία" ακούστηκαν σαν να μασιέται κάπως η φράση "βρε ουστ στο διάολο". Δεν θυμάμαι τί σκεφτόμουν πιο πριν και γιατί κατέληξε να σκέφτομαι αυτή τη φράση. Είναι μια φράση που δεν την λέμε ποτέ. Αν και νομίζω σκεφτόμουν κάτι άσχετο με το θέμα μου, ανησυχώ ότι μπορεί να σκεφτόμουν κάτι σχετικό (που να μην το θυμάμαι) και ότι μπορεί να ήταν σημάδι.


3) Μια φορά στο σουπερ μαρκετ, είδα έναν άνθρωπο που ίσως έμοιαζε λίγο με τον χαρακτήρα από το παιχνίδι από την 1) σύμπτωση. Επίσης, και οι 2 φορούσαν καπέλα γκρι. Αυτος στο παιχνίδι είχε ένα τυπικό γκρι καπέλο με στρογγυλή κόψη και αυτός στο μαρκετ είχε γκρι καπέλο ήλιου με στ ογγυλή κόψη, σαν αυτά που φοράνε οι ψαράδες.


4) Σκεφτόμουν πολύ συχνά την σύμπτωση με το μάρκετ. Σε κάποια φάση, ενώ περπατούσα έξω, σκεφτόμουν έντονα " γιατί φορούσε τέτοιο καπέλο? φοράνε συχνά οι ανθρωποοι τέτοια καπέλα?" και κάτι άλλα σχετικα με αυτό. Περίπου 5-10 δευτερόλεπτα μετά, βλέπω σε έναν σχεδόν άδειο δρόμο, έναν "φτηνό" τουρίστα να φοράει ένα μαύρο καπέλο με φτερό σαν αυτά που φοράνε οι Ιρλανδοί. Νομίζω ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα αυτό το καπέλο στην πόλη μου. Και γενικά σαν θέαμα ήταν πολύ άκυρο επειδή ο δρόμος είναι σχεδόν πάντα άδειος. Και μάλιστα, τον είδα ενω πριν σκεφτόμουν για το κάπελο. Βεβαία το καπέλο που σκεφτόμουν ήταν γκρι ψάραδικο καπέλο ενώ αυτός ο τουρίστας είχε μαύρο καπέλο με φτερό.


5) Σκεφτόμουν πολύ συχνά την σύμπτωση με τον τουρίστα. Εκεί που την ξανασκεφτόμουν, είχα ξεκίνησει να βλέπω ένα βιντεο απο το youtube με το uncharted. Έκανα τυχαίο κλικ σε κάποιο τυχαίο λεπτό ενώ σκεφτόμουν την σύμπτωση. Περίπου 5-10 δευτερόλεπτα, μετά το τυχαίο κλικ και ενώ σκεφτόμουν την σύμπτωση, λέει ο χαρακτήρας "δεν είναι καλό σημάδι" (thats not a good sign). O xαρακτήρας το είπε επειδή σκαρφάλωνε ένα διαλυμένο τρένο σε γκρεμό και ακούστηκε ένας θόρυβος που σήμαινε ότι μπορεί να γλιστρήσει το τρένο στο γκρεμό. Απλά είπε αυτή την φράση την στιγμή που σκεφτόμουν την σύμπτωση. Ξέρω οτι την σκεφτόμουν συχνά αλλά από όλα τα 18 λεπτά του βίντεο, εγώ πέτυχα 5-10 δευτερόλεπτα πριν πει αυτή τη φράση?