Λίγο απ' όλα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    Γράφεις πως έχεις αναγκη τη συντροφικότητα. Θέλεις να επενδύσεις κάπου.
    Και αυτό είναι υπέροχο. Ξέρεις πόσες γυναίκες εκεί έξω κούκλες ψάχνουν για κάτι παρόμοιο και δεν το βρίσκουν.
    Όμως το πρόβλημα δεν είναι αυτό.
    Το πρόβλημα είναι ότι εχεις φοβηθεί.
    Τα λόγια της κοπέλας εκείνης σε πάγωσαν! Τα έκανες αλήθεια σου και έχεις μαγκώσει.
    Ο φόβος σου πνίγει την επιθυμία σου για συντροφικότητα.
    Φοβάσαι ότι θα γίνεις ρεζίλι, γιατί ένιωσες έτσι τότε.
    Και έτσι αντί να μπλέκεσαι στη ζωή, να γνωρίζεις ενδιαφέρουσες κοπέλες που θα μπορούσε να οδηγήσει σε κάτι όμορφο,
    μπλέκεσαι με μια κοπέλα που σε απορρίπτει.
    Όχι, αυτος είσαι και σε όποια αρέσεις.

    ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ ΘΕΛΩ. ΔΕΝ ΘΕΣ. ΦΙΛΑΚΙΑ!

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Έχουν περάσει 2 μήνες που άνοιξα το thread, και η αλήθεια είναι ότι είχα αρκετές αλλαγές στην ζωή μου αυτό το διάστημα.

    Καταρχάς παραιτήθηκα από την δουλειά μου και επιστρέφω πίσω στην πόλη μου. Είναι κάτι που έπρεπε να είχε γίνει από καιρό και κάτι που το έχω απίστευτα ανάγκη γιατί πρέπει να ξεκουραστώ. Η κούραση που έχω, τόσο η σωματική όσο και η ψυχική δεν παλεύεται άλλο. Και το κακό είναι ότι με το που παραιτήθηκα, άρχισε ένας ψυχολογικός εκβιασμός του στυλ "Τι θα κάνουμε χωρίς εσένα και που πας" και τα σχετικά ο οποίος με ενόχλησε απίστευτα, γιατί είναι υποκριτικός όσο δεν πάει και δείχνει το πόσο κορόιδο με θεωρούσαν. Βέβαια θα μου πείτε εσύ την επέλεξες την κατάσταση αυτή, αλλά ήλπιζα ότι όπως του στήριξα σε κάποιες δύσκολες στιγμές τους, έτσι θα είχα και κάποια αναγνώριση για την δουλειά που προσφέρω.

    Με την κοπέλα είχαμε αρκετές εξελίξεις, βρεθήκαμε μια φορά και τα πράγματα πήγαν να ξεφύγουν, με άγχωσε απίστευτα το γεγονός ότι δεν με φιλούσε, έπιασε την απειρία μου στο πώς την χειρίστηκα, το έκοψε, γυρίσαμε σπίτια μας, μέχρι που είπα τέρμα τα ψέματα θα της μιλήσω για το τι συμβαίνει με εμένα και όπου βγεί. "Μου αξίζει κάτι παραπάνω και εγώ θέλω αλλά πράγματα στην ζωή μου". Έτσι απλά. Και με πόνεσε. Με πόνεσε γιατί όπως σε όλες μου τις σχέσεις -και στις φιλικές- είμαι διατεθειμένος να κάνω πίσω και να δείξω υπομονή στους άλλους για τραύματα που μπορεί να κουβαλάνε είτε από πρώην, είτε από το σπίτι τους. Αλλά στην δική μου την περίπτωση, εγώ θα έπρεπε να είμαι αψεγάδιαστος, ο τέλειος γκόμενος, ο πεπειραμένος, με το μεγάλο πουλί. Αλλιώς δεν κάνω.

    Εκεί θόλωσα. Γιατί το θεώρησα απίστευτα άδικο εγώ να δέχομαι τον άλλον όπως είναι, και από την άλλη πλευρά να μην υπάρχει έστω ένα τσικ κατανόησης και συμπόνοιας. Έβγαλα ίσως τον χειρότερο μου εαυτό. Δεν έχω ξαναμιλήσει τόσο άσχημα σε άνθρωπο, ήταν ίσως η πρώτη φορά που αγανάκτησα τόσο πολύ με τις προσβολές που δεχομουν, που την έκανα ξεφτίλα.

    Πέρασαν οι μέρες, είπαμε τις συγγνώμες μας, ενώ είχαμε κανονίσει να πάμε διακοπές με κάποια άτομα από την παρέα τελευταία στιγμή ήρθε και αυτή, δεν έγινε κάτι μεταξύ μας αν και έκανα κάποιες κινήσεις μέχρι που πήρα απόφαση ότι θα σταματήσω να ασχολούμαι εντελώς.

    Προσέγγισα μια κοπέλα που δουλεύαμε μαζί για λίγο διάστημα, με απέρριψε κατευθείαν πολύ πλάγια, της πρότεινα να πάμε αν θέλει για κανένα ποτό, μου το άφησε λίγο στο φλου, της είπα ενημέρωσε με αν είναι να ξέρω και υποτίθεται κοιμήθηκε, μου έστειλε ότι θα το κανονίσουμε κάποια άλλη φορά, από τότε άκρα του τάφου σιωπή.

    Είπα να ξαναδοκιμάσω μέσω tinder μήπως έχω κάποια γνωριμία. Η απογοήτευση μου δεν λέγεται. Μέσω γνωστής μου έριξα μια ματιά στον ανταγωνισμό, παιδιά όμορφα, αρρενωπά. Που πας καημένε είπα αλλά λέω ας δώσω μια ευκαιρία, τόσο κόσμο ξέρω που το δοκίμασε και βγήκε ένα - δύο ραντεβού. Κατέληξε να μου στέλνει η εφαρμογή ειδοποιήσεις ότι είμαι υπέροχος άνθρωπος και το ταίρι μου είναι κάπου εκεί έξω. Πλήρης αποτυχία. Ούτε μια κοπέλα δεν έδειξε ενδιαφέρον.

    Παρόλο που το βάρος της δουλειάς μου έχει φύγει, αισθάνομαι αφόρητη πίεση από το γεγονός ότι με απορρίπτουν. Μέσα σε σχεδόν μια εβδομάδα, με απέρριψαν για την απειρία μου, για το πέος μου, για την εμφάνιση μου. Περνάω πάλι φάσεις που είμαι μονίμως στις μαύρες μου. Παρακαλάω να μου έρθει κάτι καλό στην ζωή μου, να έρθει κάτι που να μου δείξει ότι αξίζω και εγώ λίγο σαν άνθρωπος, ότι δεν είμαι σκουπίδι, ότι δεν θα ζήσω μια ολόκληρη ζωή μόνος μου. Και έρχεται μόνο απογοήτευση και πόνος. Και δεν το αντέχω άλλο αυτό.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by ab1995 View Post
    Έχουν περάσει 2 μήνες που άνοιξα το thread, και η αλήθεια είναι ότι είχα αρκετές αλλαγές στην ζωή μου αυτό το διάστημα.

    Καταρχάς παραιτήθηκα από την δουλειά μου και επιστρέφω πίσω στην πόλη μου. Είναι κάτι που έπρεπε να είχε γίνει από καιρό και κάτι που το έχω απίστευτα ανάγκη γιατί πρέπει να ξεκουραστώ. Η κούραση που έχω, τόσο η σωματική όσο και η ψυχική δεν παλεύεται άλλο. Και το κακό είναι ότι με το που παραιτήθηκα, άρχισε ένας ψυχολογικός εκβιασμός του στυλ "Τι θα κάνουμε χωρίς εσένα και που πας" και τα σχετικά ο οποίος με ενόχλησε απίστευτα, γιατί είναι υποκριτικός όσο δεν πάει και δείχνει το πόσο κορόιδο με θεωρούσαν. Βέβαια θα μου πείτε εσύ την επέλεξες την κατάσταση αυτή, αλλά ήλπιζα ότι όπως του στήριξα σε κάποιες δύσκολες στιγμές τους, έτσι θα είχα και κάποια αναγνώριση για την δουλειά που προσφέρω.

    Με την κοπέλα είχαμε αρκετές εξελίξεις, βρεθήκαμε μια φορά και τα πράγματα πήγαν να ξεφύγουν, με άγχωσε απίστευτα το γεγονός ότι δεν με φιλούσε, έπιασε την απειρία μου στο πώς την χειρίστηκα, το έκοψε, γυρίσαμε σπίτια μας, μέχρι που είπα τέρμα τα ψέματα θα της μιλήσω για το τι συμβαίνει με εμένα και όπου βγεί. "Μου αξίζει κάτι παραπάνω και εγώ θέλω αλλά πράγματα στην ζωή μου". Έτσι απλά. Και με πόνεσε. Με πόνεσε γιατί όπως σε όλες μου τις σχέσεις -και στις φιλικές- είμαι διατεθειμένος να κάνω πίσω και να δείξω υπομονή στους άλλους για τραύματα που μπορεί να κουβαλάνε είτε από πρώην, είτε από το σπίτι τους. Αλλά στην δική μου την περίπτωση, εγώ θα έπρεπε να είμαι αψεγάδιαστος, ο τέλειος γκόμενος, ο πεπειραμένος, με το μεγάλο πουλί. Αλλιώς δεν κάνω.

    Εκεί θόλωσα. Γιατί το θεώρησα απίστευτα άδικο εγώ να δέχομαι τον άλλον όπως είναι, και από την άλλη πλευρά να μην υπάρχει έστω ένα τσικ κατανόησης και συμπόνοιας. Έβγαλα ίσως τον χειρότερο μου εαυτό. Δεν έχω ξαναμιλήσει τόσο άσχημα σε άνθρωπο, ήταν ίσως η πρώτη φορά που αγανάκτησα τόσο πολύ με τις προσβολές που δεχομουν, που την έκανα ξεφτίλα.

    Πέρασαν οι μέρες, είπαμε τις συγγνώμες μας, ενώ είχαμε κανονίσει να πάμε διακοπές με κάποια άτομα από την παρέα τελευταία στιγμή ήρθε και αυτή, δεν έγινε κάτι μεταξύ μας αν και έκανα κάποιες κινήσεις μέχρι που πήρα απόφαση ότι θα σταματήσω να ασχολούμαι εντελώς.

    Προσέγγισα μια κοπέλα που δουλεύαμε μαζί για λίγο διάστημα, με απέρριψε κατευθείαν πολύ πλάγια, της πρότεινα να πάμε αν θέλει για κανένα ποτό, μου το άφησε λίγο στο φλου, της είπα ενημέρωσε με αν είναι να ξέρω και υποτίθεται κοιμήθηκε, μου έστειλε ότι θα το κανονίσουμε κάποια άλλη φορά, από τότε άκρα του τάφου σιωπή.

    Είπα να ξαναδοκιμάσω μέσω tinder μήπως έχω κάποια γνωριμία. Η απογοήτευση μου δεν λέγεται. Μέσω γνωστής μου έριξα μια ματιά στον ανταγωνισμό, παιδιά όμορφα, αρρενωπά. Που πας καημένε είπα αλλά λέω ας δώσω μια ευκαιρία, τόσο κόσμο ξέρω που το δοκίμασε και βγήκε ένα - δύο ραντεβού. Κατέληξε να μου στέλνει η εφαρμογή ειδοποιήσεις ότι είμαι υπέροχος άνθρωπος και το ταίρι μου είναι κάπου εκεί έξω. Πλήρης αποτυχία. Ούτε μια κοπέλα δεν έδειξε ενδιαφέρον.

    Παρόλο που το βάρος της δουλειάς μου έχει φύγει, αισθάνομαι αφόρητη πίεση από το γεγονός ότι με απορρίπτουν. Μέσα σε σχεδόν μια εβδομάδα, με απέρριψαν για την απειρία μου, για το πέος μου, για την εμφάνιση μου. Περνάω πάλι φάσεις που είμαι μονίμως στις μαύρες μου. Παρακαλάω να μου έρθει κάτι καλό στην ζωή μου, να έρθει κάτι που να μου δείξει ότι αξίζω και εγώ λίγο σαν άνθρωπος, ότι δεν είμαι σκουπίδι, ότι δεν θα ζήσω μια ολόκληρη ζωή μόνος μου. Και έρχεται μόνο απογοήτευση και πόνος. Και δεν το αντέχω άλλο αυτό.
    Γεια σου ab1995,

    Διάβασα όλο σου το story απο τον Ιούνιο και θα τα πάρω τα πράγματα ένα-ένα.

    1) Δουλειά: έκανες καλά που παραιτήθηκες γιατί αν το ψυχολογικό φορτίο ήταν μεγαλύτεορ από όσο μπορούσες να αντέξεις, καλά έκανες και έφυγες. Φαντάζομαι ότι επρόκειτο για κάποια δουλειά που ούτε σε ικανοποιούσε ούτε δημιουργούσε προϋποθέσεις για εξέλιξη. Κάτσε να ξεκουραστείς, πιο πολύ ψυχικά γιατί το έχεις μεγάλη ανάγκη.

    2) Σχολή: εάν η σχολή σου δεν σε ικανοποιεί θα σκεφτόσουν να την παρατήσεις και να πας σε κάποια ιδιωτική και να σπουδάσεις κάτι που θέλεις πραγματικά; Θα υπάρχει σίγουρα κάτι στο οποίο θα είσαι καλό. Γράφεις πολύ ωραία, με συντακτικό σωστό, θα μπορούσες να γίνεις αρθρογράφος για παράδειγμα. Αν δεν μπορούν να σε στηρίξουν οικονομικά οι δικοί σου, μπορείς να πιάσεις μια δουλειά και ταυτόχρονα να πηγαίνεις και στη νέα σχολή. Πώς σου φαίνεται αυτό;

    3) Φίλη: είναι πασιφανές οτι πρόκειται για μια πάρα πολύ κομπλεξική κοπέλα και είναι σίγουρο οτι έχει τα δικά της συμπλέγματα κατωτερότητας και ανασφάλειες τις οποίες ξεσπάει πάνω σου. Κάτι δεν πάει καλά με τη ζωή της και βρήκε εσένα για να προβάλει τις δικές της αποτυχίες. ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ. Ακόμα και αν την βλέπεις ανάμεσα στην παρέα σου, αγνόησε την.

    4) Θέμα με ανατομία πέους: επειδή βρέθηκε ένα κομπλεξικό δίποδο να σου πει αυτό το πράγμα σε μια ευαίσθητη ηλικία, δεν θα πρέπει να σε απασχολεί για όλη σου τη ζωή και να πορεύεσαι με αυτό. Και ξέρεις κάτι; Size doesn't matter. Άμα πιστέψεις στον εαυτό σου, στην ομορφιά την εξωτερική και την ψυχική σου θα βρεις κοπέλες και θα πειραματιστείς. Κάνε μια ανανέωση γα αρχή. Ένα νέο κούρεμα, ένα νέο ρούχο, λίγο γυμναστική και εφόσον όπως λες είσαι κοινωνικός δεν θα δυσκολευτείς.

    5) Φλερτ από social: η αλήθεια είναι οτι η πρώτη εικόνα μετράει και η νέα γενιά επενδύει πολύ σε αυτό και χωρίς να θέλω να την αδικώ, μόνο σε αυτό. Από τη μια κοπέλες με κάτασπρα χαμόγελα, γκλίτερ και φουλ μεηκαπ & φίλτρα στις φώτο, τεραστια νυχια και από την άλλη αγόρια με φουλ γυμνασμένα σώματα, περίτεχνα κουρέματα και άπειρα τατουαζ. Δεν είναι όμως βαρετό που μοιάζουν ΟΛΟΙ το ίδιο; Αναρωτήσου. Εμένα από ένα σημείο και μετά όλοι το ίδιο μου μοιάζουν. Μην χάνεις το θάρρος σου ούτε την ελπίδα οτι δεν υπάρχει κάποια για εσένα.

    Για να μην μακρυγορώ, θα σε συμβούλευα πέραν των παραπάνω που σου προτείνω, να μιλήσεις και με έναν ψυχολόγο. Να δουλέψεις το κομμάτι της αυτοπεποίθησης και να κερδίσεις πάλι τον δυναμισμό σου.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Χαίρεται! Ρένια σχετικά με τα παραπάνω για το 1) δεν έχω να προσθέσω κάτι, φεύγω έτσι ώστε να ηρεμήσω και να μπει το μυαλό μου σε μια τάξη γιατί ακόμη είμαι θολωμένος από πάρα πολλά πράγματα.

    Quote Originally Posted by Renia View Post
    2) Σχολή: εάν η σχολή σου δεν σε ικανοποιεί θα σκεφτόσουν να την παρατήσεις και να πας σε κάποια ιδιωτική και να σπουδάσεις κάτι που θέλεις πραγματικά; Θα υπάρχει σίγουρα κάτι στο οποίο θα είσαι καλό. Γράφεις πολύ ωραία, με συντακτικό σωστό, θα μπορούσες να γίνεις αρθρογράφος για παράδειγμα. Αν δεν μπορούν να σε στηρίξουν οικονομικά οι δικοί σου, μπορείς να πιάσεις μια δουλειά και ταυτόχρονα να πηγαίνεις και στη νέα σχολή. Πώς σου φαίνεται αυτό;
    Έχω στο μυαλό μου να γυρίσω πίσω και να κάτσω να διαβάσω, να την τελειώσω κάποια στιγμή. Έχει παρατραβηξει πλέον και δεν έχω πολλά περιθώρια. Συν ότι έχω να πάω και στρατό, οπότε το ενδεχόμενο για να κάνω αυτό που θέλω φαντάζει τουλάχιστον μακρινό προς το παρόν.

    Για τα 3) και 4)
    Quote Originally Posted by Renia View Post
    3) Φίλη: είναι πασιφανές οτι πρόκειται για μια πάρα πολύ κομπλεξική κοπέλα και είναι σίγουρο οτι έχει τα δικά της συμπλέγματα κατωτερότητας και ανασφάλειες τις οποίες ξεσπάει πάνω σου. Κάτι δεν πάει καλά με τη ζωή της και βρήκε εσένα για να προβάλει τις δικές της αποτυχίες. ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ. Ακόμα και αν την βλέπεις ανάμεσα στην παρέα σου, αγνόησε την.

    4) Θέμα με ανατομία πέους: επειδή βρέθηκε ένα κομπλεξικό δίποδο να σου πει αυτό το πράγμα σε μια ευαίσθητη ηλικία, δεν θα πρέπει να σε απασχολεί για όλη σου τη ζωή και να πορεύεσαι με αυτό. Και ξέρεις κάτι; Size doesn't matter. Άμα πιστέψεις στον εαυτό σου, στην ομορφιά την εξωτερική και την ψυχική σου θα βρεις κοπέλες και θα πειραματιστείς. Κάνε μια ανανέωση γα αρχή. Ένα νέο κούρεμα, ένα νέο ρούχο, λίγο γυμναστική και εφόσον όπως λες είσαι κοινωνικός δεν θα δυσκολευτείς.
    Σε μια κουβέντα στην οποία ήμουν μπροστά και συμμετείχε και η εν λόγω κοπέλα, μια από τις φίλες της ρώτησε "Τι θα κάνατε αν ένας γκόμενος τον είχε μικρό;" Η απάντησή της ήταν: "Δεν με απασχολεί, εγώ θέλω να με φροντίζει και να με προσέχει, δεν με ενοχλεί το μέγεθος" και ήταν η μόνη από την πάρεα που έδωσε αυτή την απάντηση. Οι υπόλοιπες είπαν ξεκάθαρα ότι θα τον παρατούσαν. ​Και ήταν και αυτός ένας από τους λόγους για τους οποίους προσπάθησα κάτι μαζί της, γιατί πίστευα ότι θα με δεχόταν και θα ήμουν αρκετός για να ξεκινήσουμε κάτι.

    Επειδή συναναστρέφομαι αρκετά με το αντίθετο φύλο, σε διάφορες παρέες που έχω σχηματίσει είτε στο Πανεπιστήμιο, είτε λόγω δουλειάς, έχω ξανατυχει σε τέτοιες συζητήσεις. Οι απαντήσεις ήταν οι αναμενόμενες. Αυτή όμως δεν απάντησε αυτό. Αλλά το έκανε. Χωρίς καν να έχει υπάρξει κάποια ουσιώδης επαφή, μόνο και μόνο επειδή της το είπα εγώ. Και δεν είναι η μόνη. Εγώ με τι κουράγιο ακριβώς να προχωρήσω και να συνεχίσω να προσπαθώ για κάποια σχέση, όταν στις περισσότερες περιπτώσεις, όταν θα καταλήξουμε στο κρεβάτι, μετά θα με παρατήσουν; Με τι κουράγιο να ξαναεμπιστευτώ κοπέλα η οποία θα μου πει ότι δεν την ενδιαφέρει το μέγεθος; Και όσο και να έχω ακούσει από κοπέλες ότι "δεν μετράει το μέγεθος μην αγχώνεσαι", δεν έχω ούτε μια περίπτωση κοπέλας που να είπε "ο τάδε τον είχε μικρό, αλλά περνούσα καλά μαζί του". Μόνο γελάκια, χλευασμοί, ειρωνίες. Θεωρητικά ναι, έχω συναντήσει κοπέλες που λένε ότι δεν μετράει, πρακτικά όμως, ούτε μία.

    Αισθάνομαι λες και όλα τα αποθέματα όρεξης που εχω για ζωή μου τα έχουν ρουφήξει. Είναι απίστευτα άδικο να σε κρίνουν όχι για τα κιλά σου, τα οποία μπορείς να τα χάσεις, αλλά για κάτι με το οποίο γεννήθηκες, όπως είναι το πρόσωπό σου, ή, το μέγεθος του πέους σου. Όσο και αν έχω ακούσει ότι είμαι καλό παιδί, ότι είμαι φιλότιμος, ότι, ότι, δεν με ηρεμεί. Γιατί είμαι απίστευτα μόνος μου. Δεν έχω δίπλα μου ούτε τους γονείς μου για τους λόγους που έχω ήδη αναφέρει, ούτε τους φίλους μου οι οποίοι έχουν δικά τους θέματα να λύσουν.

    Πλέον έχω αρχίσει να μην ευχαριστιέμαι και τα πιο σημαντικά πράγματα. Πήγα διακοπές και πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ήταν καρφωμένο το πώς θα περνούσα αν δεν ήμουν μόνος μου αλλά πήγαινα με μια σχέση, πώς θα ήταν να αισθανθώ ότι με θέλουν, ότι κάποια χαίρεται που είναι μαζί μου, ότι θέλει να πάμε να κάνουμε τις βουτιές μας, τις βόλτες μας, τις αγκαλιές μας.

    Εμένα η ζωή μου είναι το ακριβώς αντίθετο, δεν έχω αισθανθεί ούτε ένα χάδι μέχρι τώρα. Για να περιγράψω όσο πιο καλά μπορώ αυτό που αισθάνομαι, πενθώ την ζωή που δεν έχω και φοβάμαι ότι δεν θα έχω ποτέ. Όσο μεγαλώνω, τόσο μεγαλώνει η μοναξιά μου, την οποία δεν μπορώ να διαχειριστώ πλέον. Και ο, τι και αν έχω κάνει για να αλλάξω αυτή την κατάσταση, πήγε όσο πιο λάθος γινόταν. Δεν βρίσκω άνθρωπο ο οποίος να με αποδεχτεί για το ποιος είμαι. Θέλω να δώσω τόσα πολλά πράγματα και δεν έχω που να τα δώσω. Θέλω να περάσω έστω και ένα βράδυ στο οποίο να μην αισθάνομαι άχρηστος, να μην αισθάνομαι σκατά. Να πέσω για ύπνο και να κοιμηθώ χαρούμενος, έστω για ένα βράδυ. Δεν αντέχω άλλο

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Καλησπέρα ab1995. Διάβασα όλη την ιστορία σου μέχρι κ τις τελευταίες εξελίξεις. Επισημαίνω μερικά σημεία κ ελπίζω να βοηθησω
    1) μεγάλωσες με έλλειψη αγάπης. Ίσως γι αυτό να σου είναι απαραίτητη η συντροφικοτητα. Κ παλι είσαι έτοιμος κ κατάλληλος εσυ να τη δώσεις
    2) σε απασχολει κ παραπονιεσαι διαρκώς για την κακή εξωτερική σου εμφάνιση. Κανεις κάποια δουλεια για αυτήν; ακόμα κ αν δουλευεις σκληρα έχεις αντιληφθεί ότι δεν μπορουμε να είμαστε ολοι όμορφοι?
    3) όσον αφορά τη σχολη, ξέρεις εσυ τι πραγματικα θελεις;

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Καλησπέρα taurina!

    Quote Originally Posted by taurina View Post
    1) μεγάλωσες με έλλειψη αγάπης. Ίσως γι αυτό να σου είναι απαραίτητη η συντροφικοτητα. Κ παλι είσαι έτοιμος κ κατάλληλος εσυ να τη δώσεις
    Το ξέρω ότι μεγάλωσα με έλλειψη αγάπης. Βέβαια, για να μην τους αδικώ εντελώς, υπήρχαν και αρκετά καλά στοιχεία μέσα σε εκείνη την τρέλα που ζούσα, δηλαδή πάντα υπήρχε το αίσθημα της ευθύνης, της ηθικής, υπήρχαν όρια, τα οποία όμως σε σχέση με τα προβλήματα που μου φόρτωσαν, κάνουν όλα τα καλά να μοιάζουν ασήμαντα ως προς τις σχέσεις που έχουμε σήμερα. Για παράδειγμα, ένα διάστημα που ήμουν σε μια τρυφερή - αν μπορώ να την πω έτσι - ηλικία και ενώ είχα καθημερινούς καυγάδες στο σπίτι, κοντινό μου πρόσωπο μου προσέφερε πολλές φορές διαφυγή στα ναρκωτικά. Όσο και αν μπήκα στον πειρασμό, δεν ενέδωσα ποτέ και αυτό το οφείλω σε αυτούς, γιατί η ζωή μου θα είχε πάρει πολύ διαφορετική τροπή.

    Χωρίς να θέλω να περιαυτολογώ, θεωρώ πως ναι, είμαι σε θέση να δώσω αγάπη. Όπως και έχω δώσει στην συγκεκριμένη κοπέλα και είναι κάτι που το αναγνωρίζει και η ίδια. Εννοείται ότι έχω και εγώ τα θέματά μου, η συνέχεια κάτω.

    Quote Originally Posted by taurina View Post
    2) σε απασχολει κ παραπονιεσαι διαρκώς για την κακή εξωτερική σου εμφάνιση. Κανεις κάποια δουλεια για αυτήν; ακόμα κ αν δουλευεις σκληρα έχεις αντιληφθεί ότι δεν μπορουμε να είμαστε ολοι όμορφοι?
    Για να ξεκαθαρίσω κάτι που είπα πιο πάνω, όταν ανέφερα ότι είναι άδικο να σε κρίνουν όχι για τα κιλά σου, αλλά για το πρόσωπό σου, ήταν γενική αναφορά. Έχω χάσει όλα μου τα παραπανισια κιλά, έχω φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο, το σώμα μου είναι αυτή τη στιγμή το φυσιολογικό, άντε να έχω λίγα κιλά παραπάνω. Επίσης, ξέρω ότι δεν μπορούμε να είμαστε όλοι όμορφοι. Όπως ξέρω ότι δεν είμαι όμορφος. Και δεν με ενοχλεί τόσο αυτό μεμονωμένα. Με ενοχλεί ότι αυτό, σε συνδυασμό με το ότι έχω μικρό πουλί, με τα λόγια που έχω ακούσει που μου τσάκισαν την αυτοπεποίθηση, με το ότι είμαι παρθένος με κάνουν ακατάλληλο για οποιαδήποτε σχέση. Είναι ότι είναι όλα λάθος πάνω μου και δεν μου δίνει ο ίδιος μου ο εαυτός πατήματα έτσι ώστε να τον τραβήξω και να μπορέσω να έχω την αυτοπεποίθηση που πρέπει. Γιατί καλώς, ή, κακώς, πρέπει να ξέρεις να τον πουλάς τον εαυτό σου, είτε επειδή είσαι όμορφος, είτε επειδή έχεις αρκετες εμπειρίες και εγώ δεν έχω κάτι να πουλήσω. Έχω προσπαθήσει να βασιστώ στον χαρακτήρα μου, στο χιούμορ μου, σε αυτό που είμαι, αλλά δεν ήταν αρκετό. Και δεν ξέρω αν θα είναι και πότε.

    Και επειδή δεν θέλω να φανεί ότι έχω το σκεπτικό "Αχ αν παρέβλεπαν την εμφάνισή μου και το πουλί μου θα ήμουν ο τέλειος γκόμενος, ο πιο δοτικός άνθρωπος" έχω και εγώ τα θεματάκια μου, όπως ανέφερα παραπάνω. Εκτός από τα συναισθηματικά κενά που έχω και τα απωθημένα για πράγματα που δεν έχω ζήσει, έχω ξεσπάσματα, ευτυχώς όχι συχνά. Και τα ξεσπάσματα είναι συνήθως οι άμυνες μου σε φράσεις που έχω ακούσει κατά καιρούς "εσύ δεν είσαι άντρας / δεν μου αξίζεις γιατί έχεις μικρό πουλί". Πρέπει να τα δουλέψω, αλλά πραγματικά θολώνω όταν ακούω τέτοια πράγματα, γιατί χτυπάνε κατευθείαν στις ανασφάλειές μου.

    Quote Originally Posted by taurina View Post
    3) όσον αφορά τη σχολη, ξέρεις εσυ τι πραγματικα θελεις;
    Αν είχα την επιλογή να την παρατήσω, θα την είχα παρατήσει και θα είχα ξεκινήσει αυτό που ήθελα εξ αρχής. Αλλά επειδή δεν υπάρχουν λεφτά για να το κάνω, αναγκαστικά πρέπει να τελειώσω την σχολή που είμαι τώρα, με ό, τι αυτό συνεπάγεται.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Quote Originally Posted by taurina View Post
    Καλησπέρα ab1995. Διάβασα όλη την ιστορία σου μέχρι κ τις τελευταίες εξελίξεις. Επισημαίνω μερικά σημεία κ ελπίζω να βοηθησω
    1) μεγάλωσες με έλλειψη αγάπης. Ίσως γι αυτό να σου είναι απαραίτητη η συντροφικοτητα. Κ παλι είσαι έτοιμος κ κατάλληλος εσυ να τη δώσεις
    2) σε απασχολει κ παραπονιεσαι διαρκώς για την κακή εξωτερική σου εμφάνιση. Κανεις κάποια δουλεια για αυτήν; ακόμα κ αν δουλευεις σκληρα έχεις αντιληφθεί ότι δεν μπορουμε να είμαστε ολοι όμορφοι?
    3) όσον αφορά τη σχολη, ξέρεις εσυ τι πραγματικα θελεις;
    Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι αυτός που ορίζει τα πρότυπα ομορφιάς. Και τι πάει να πει οτι δεν μπορούμε να είμαστε όλοι όμορφοι; Πώς είναι δηλαδή το κοινώς αποδεκτό όμορφο; Ο καθένας και η καθεμία απο εμάς έχει τα δικά του χαρίσματα και τα δικά του εξωτερικά χαρακτηριστικά που τον κάνουν μοναδικό-ή. Ούτως ή άλλως η ομορφιά είναι εντελώς υποκειμενική και δεν πρέπει να είναι συγκεκριμένα τα πρότυπα γιατί όλοι θα κυνηγάμε αυτό ή θα προσπαθήσουμε να αλλάξουμε κάνοντας πεντακόσιες πλαστικές. Η αυτοπεποίθηση είναι που λείπει στον ab1995 και ούτε τα πορσελάνινα δόντια ή οι κοιλιακοί. Δουλειά χρειάζεται κυρίως το μέσα και όχι το έξω του.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Χαίρομαι που απαντήσατε αμφότεροι ab1995 και renia
    Ευτυχώς έχεις συνειδητοποιησει πολλα πραγματα. Απορώ όμως γιατί σε προβληματιζει τόσο το γεγονός ότι δεν εισαι ποθητος τελοσπαντων. Η αυτοπεποίθηση αν δεν κάνεις δουλειά από μόνη της δε λέει τίποτα. Είναι ωστόσο ένα εφαλτήριο. Μια κινητήριος δυναμη η οποία δεν έχει καθόλου να κάνει με τους αλλους. Πηγάζει από μέσα μας κ γι αυτό πιστευω πως χρειάζεσαι εσυ (όπως κ όλοι μας) αρκετή δουλειά με την ψυχή σου. Σε αυτό συμβάλλουμε κ εδω βοηθώντας ο ένας τον άλλον άλλωστε :)
    Renia μου αν λέμε τώρα ο ab1995 είχε μια εμφανισαρα με την ίδια όμως ψυχή δεν θα είχε πέραση; Ας μην κοροϊδεύομαστε μεταξυ μας. Στους ωραίους και στις ωραίες κανεις δεν είπε όχι στην αρχή τουλάχιστον. Και ποτε δεν είχαν ανασφάλειες γτ δεν υπήρχε λόγος. Ασφαλώς η ομορφιά είναι υποκειμενικη αλλά και παλι. Υπάρχουν άτομα που αρέσουν και κάποια αλλά που δεν θα αρέσουν και δεν αρεσαν ποτε και σε κανέναν.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Πιέζεις τον εαυτό σου, γιατί θέλεις να ζήσεις κάτι και είναι δικαιωμά σου, από την άλλη όμως αυτοχαρακτηρίζεσαι ως ο μέτριος με το μικρό πουλί. Και τώρα μια κοπέλα να ερχόταν στα πόδια σου, η ιδανική, το άγχος και η χαμηλή αυτοεκτίμηση ενδεχομένως να χαλούσαν την σχέση. Πιστεύω πως πρέπει να χτίσεις την σχέση με τον εαυτό σου.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    11
    Καλημέρα σας!

    Quote Originally Posted by taurina View Post
    Απορώ όμως γιατί σε προβληματιζει τόσο το γεγονός ότι δεν εισαι ποθητος τελοσπαντων. Η αυτοπεποίθηση αν δεν κάνεις δουλειά από μόνη της δε λέει τίποτα. Είναι ωστόσο ένα εφαλτήριο. Μια κινητήριος δυναμη η οποία δεν έχει καθόλου να κάνει με τους αλλους. Πηγάζει από μέσα μας κ γι αυτό πιστευω πως χρειάζεσαι εσυ (όπως κ όλοι μας) αρκετή δουλειά με την ψυχή σου.
    taurina με προβληματίζει τόσο πολύ για 2 λόγους, τον άμεσο, που είναι η ψυχολογική μου κατάσταση, καθώς η μοναξιά μου δεν αντέχεται και τον έμμεσο, που είναι η μελλοντική μου πορεία. Ένα από τα μεγαλύτερα όνειρα που έχω είναι να κάνω μια σωστή οικογένεια, δεμένη, μπορείς να το πεις και απωθημένο για την οικογένεια που δεν είχα. Και ξέρεις, όταν είσαι πιο μικρός, ονειροπολείς αρκετά. Και τα όνειρα που κάνεις είναι πιο αθώα, πιο ανέμελα.

    Πάντα είχα στο μυαλό μου ένα ζευγάρι στο οποίο υπήρχε αγάπη, σεβασμός, φρόντιζε ο ένας τον άλλον, έλεγαν όμορφα λόγια. Και φυσική συνέχεια αυτού ήταν η οικογένεια και τα παιδιά. Το σεξουαλικό κομμάτι της σχέσης δεν υπήρχε μέσα σε εκείνα τα όνειρα, δεν ήμουν και στην κατάλληλη ηλικία για να καταλαβαίνω τι ρόλο παίζει. Αλλά και πάλι, ακόμη και όσο πλησίαζα προς την ενηλικίωση μου και γινόμουν "άντρας", δεν του έδινα τόση βάση, θεωρούσα ότι βαρύτητα είχε το πως συμπεριφέρεσαι στον άλλον και αν τον αγαπάς.

    Βέβαια, τα λυκειακά μου χρόνια δεν ήταν και ο, τι καλύτερο, ήταν τα χρόνια με τους πιο έντονους καυγάδες, έμπαινα στην εφηβεία, συνειδητοποιούσα τι ήθελα και έκανα όνειρα για το μέλλον μου, αλλά δεν είχα το δικαίωμα να αποφασίσω εγώ για τον εαυτό μου, γιατί ήμουν "βλάκας, δεν ήξερα τι μου γίνεται και το μόνο που με ένοιαζε ήταν να αμφισβητήσω τον πατέρα μου". Κάθε προσπάθεια που έκανα να ορθώσω ανάστημα έβρισκε απέναντί της φωνές και βρισιές, οπότε συμβιβάστηκα δυστυχώς με κάτι που δεν ήθελα.

    Και πάλι όμως, είχα μέσα μου τα όνειρα για να κάνω μια σοβαρή σχέση, να δώσω και να πάρω πράγματα. Μέχρι που ήρθε εκείνο το βράδυ του εξευτελισμού μου, που άκουσα το "που πας να γαμησεις με αυτό". Με μαχαίρωσε στην καρδιά αυτή η φράση. Μου έκοψε τα φτερά και έκανα πολλά χρόνια μέχρι να μπορέσω να αρχίσω να έχω πίστη στον εαυτό μου και να προσπαθήσω να αφήσω τα ψυχολογικά μου στην άκρη για να ζήσω επιτέλους σαν άνθρωπος. Παρόλα αυτά, εγώ συνέχισα να κάνω όνειρα. Και αυτά τα όνειρα, όχι απλώς δεν εκπληρώθηκαν ποτέ, αλλά κάθε εμπειρία που είχα με απομάκρυνε όλο και περισσότερο από αυτά.

    Διαφωνώ στο κομμάτι του ότι η αυτοπεποίθηση δεν έχει να κάνει με τους άλλους. Αυτοπεποίθηση αποκτάς εξαιτίας άλλων ανθρώπων. Στο παράδειγμα με την ομορφιά που ανέφερες, ένας ωραίος έχει αυτοπεποίθηση επειδή λαμβάνει από τους άλλους επιβεβαίωση ότι είναι ωραίος. Αν το μόνο που άκουγε ήταν "πώς είσαι έτσι, είσαι άσχημος κτλ", τότε και ο πιο όμορφος άνθρωπος στον κόσμο να ήταν, θα πίστευε όντως ότι είναι άσχημος.

    Quote Originally Posted by End_of_an_era View Post
    Πιέζεις τον εαυτό σου, γιατί θέλεις να ζήσεις κάτι και είναι δικαιωμά σου, από την άλλη όμως αυτοχαρακτηρίζεσαι ως ο μέτριος με το μικρό πουλί. Και τώρα μια κοπέλα να ερχόταν στα πόδια σου, η ιδανική, το άγχος και η χαμηλή αυτοεκτίμηση ενδεχομένως να χαλούσαν την σχέση. Πιστεύω πως πρέπει να χτίσεις την σχέση με τον εαυτό σου.
    End_of_an_era, πίεσα τον εαυτό μου γιατί είχα πει ότι το να κάθομαι και να κλαίγομαι και να μην προσπαθώ δεν οδηγεί κάπου. Ότι πρέπει να κυνηγήσεις κάτι που θέλεις σε αυτή την ζωή. Και δεν κατάφερα τίποτα. Βασικά, για να μην λέω ψέματα, κατάφερα να φέρω τον εαυτό μου σε πολύ χειρότερη θέση.

    Το "μέτριος με μικρό πουλί" δεν είναι δυστυχώς δικός μου χαρακτηρισμός. Μου τον έδωσαν. Και καταλαβαίνω αυτό που λες για το άγχος μου και την αυτοεκτίμησή μου. Ισχύει, αλλά για τις γνωριμίες από κοντά. Με αυτό το σκεπτικό μπήκα σε dating site γιατί θεώρησα ότι θα είμαι πιο άνετος, πιο χαλαρός, ότι θα μπορέσω χωρίς να δείξω το άγχος μου να πω πέντε κουβέντες, έτσι ώστε να μπορέσω να βγω ένα ραντεβού, να φύγει η αμηχανία του "αν με απορρίψει και αυτή, τι κάνουμε;". Και με απέρριψε όλος ο γυναικείος πληθυσμός εκεί μέσα. Εκεί που πήγα να αποφύγω ένα πρόβλημα, μου δημιούργησε ένα μεγαλύτερο. Γιατί πίστευα ότι έφταιγε κατά πολύ το πόση αυτοπεποίθηση είχα και τι αέρα εξέπνεα. Το οποίο το αποφεύγεις όταν ξεκινάς από μια φωτογραφία. Ήξερα ότι δεν είμαι κούκλος, ήξερα ότι δεν έχω αρρενωπό βλέμμα, αυτά τα ήξερα. Αλλά δεν περίμενα τόσο μεγάλη απόρριψη.

    Και αισθάνομαι θυμό. Δεν ξέρω προς τα ποιον, προς τον Θεό (αν υπάρχει), προς την κοινωνία; Αισθάνομαι θυμό, γιατί έχω γνωρίσει ανθρώπους οι οποίοι ήταν πραγματικά κακοί, δεν είχαν απλώς κάποιες κακιές στιγμές, και η ζωή τους τα έφερε όλα τόσο βολικά. Ανθρώπους που χωρίς να κοπιάσουν για το παραμικρό έχουν ό, τι ήθελαν. Και εγώ προσπαθώ τόσο πολύ και παλεύω με τον ίδιο μου τον εαυτό, κάνω τεράστιους αγώνες, μαζεύω αποθέματα κουράγιου και προσπαθώ, μήπως και βελτιώσω κάπως την ζωή μου και βγω από το τέλμα μου. Και αποτυγχάνω μονίμως. Αισθάνομαι αδικία. Αδικία για το πώς γεννήθηκα, με τι προσόντα γεννήθηκα, πώς με έχουν αντιμετωπίσει, για το πώς μεγάλωσα, για όλες τις επιλογές που δεν μου δώθηκαν, για τις επιλογές που μου δώθηκαν αλλά μου τις πήραν μέσα από τα χέρια, για εκείνους που μου έκοψαν τα φτερά όταν πήγαινα να τα ανοίξω, για εκείνους που στα λόγια μου έταζαν άλλα πράγματα και στο τέλος μου έδωσαν άλλα.
    Θέλω δουλειά με τον εαυτό μου. Αλλά μια καλή συμπεριφορά, έστω μια καλή κουβέντα, την αξίζω ρε πούστη μου. Δηλαδή απορώ, τι κακό έχω κάνει και σε ποιον, για να μου συμπεριφέρονται σαν σκυλί. Ο χειρότερος άνθρωπος του κόσμου να ήμουν, θα είχα ακούσει έστω και κάτι καλό, θα είχα αισθανθεί ζεστασιά, δεν θα είχα αυτή την κατάντια που έχω τώρα.

    Βγήκε σεντόνι τελικά, δεν το περίμενα, απλώς η σημερινή μέρα είναι μια από αυτές, που πονάει η ψυχή σου για το πώς έχει γίνει η ζωή σου και δεν αντέχεται ούτε η καθημερινότητα. Και κάπου πρέπει να τα πεις

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Τι σημασία έχει να σου πουν καλά λόγια, αν εσύ ο ίδιος δεν τα πιστεύεις; Ίσως εσύ πιστεύεις πως οι δικές σου ανασφάλειες είναι το πρώτο που κοιτάζουν οι άλλοι σε εσένα; Αλλά δεν εξαναγκάζεις κάποιον να είναι μαζί σου, άρα κανένας δεν έχει το δικαίωμα να σε μειώσει. Καλά μην νομίζεις και στα dating apps έχουν όλοι αγαθά κίνητρα.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    671
    Κι εγώ ήμουν περισσότερο ανασφαλής στο παρελθόν από ότι τώρα, έλεγα να ακούσω μια καλή κουβέντα, μετά όταν μου έλεγαν καλή κουβέντα για εμένα έλεγα έλα σιγά μην υπερβάλετε και ένας φαύλος κύκλος. Μέχρι που κατάλαβα πως σημασία είναι εγώ να νιώθω καλά με εμένα, όχι να το ακούω αν δεν το πιστεύω.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    11
    Ab1995 λυπάμαι για την σημερινή σου ημέρα. Ίσως κ εμεις εδω τα λέμε πιο ωμά και σκληρα λόγω της αποστασιοποίησης. Λαθος μας. Μου προξενει εντυπωση και κάτι ακομη. Το γεγονός ότι αν και δεν είχες ωραίες εμπειρίες από σχεσεις, σου λείπει πολυ η σχέση. Γιατί δεν έχεις αποδεχθεί ότι μπορεί να μην κάνει για εσένα αυτό; Το να είσαι σε σχέση δεν είναι πανακεια. Την μοναξιά σου ξεγελάς για λιγο κιολας. Σε παρομοια φάση βρίσκομαι και εγώ. Γιατί πραγματι ουτε ποθητη υπήρξα ποτε, ουτε και ωραίες σχέσεις έκανα. Δεν σου μιλάω δηλαδή έξω από το χορό για να καταλάβεις

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΟΛΑ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 16-07-2017, 15:05
  2. λιγο απο ολα..
    By Zinovaki in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 27-05-2017, 01:22
  3. Λίγο από ολα;!
    By Destiny25 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 4
    Last Post: 09-07-2016, 12:59
  4. Λιγο απο ολα?
    By oduss in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 15-11-2012, 00:53
  5. Λιγο help please!
    By zeta_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 19-04-2008, 01:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •