Ελευθερια και προγραμματισμος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Ελευθερια και προγραμματισμος.

    Προσωπικα παιρνω μια μικρη συνταξη και επειδη καθυστερησε να βγει πηρα αρκετα αναδρομικα, ετσι ωστε υπολογιζω για κανα δυο χρονια να μην χρειαζεται να εργαστω.

    Τωρα ζω, σχεδον απολυτα ελευθερος. Δηλαδη εχω καποια χρηματα για τις λιγες αναγκες που εχω και δεν εχω σχεδον καθολου υποχρεωσεις.
    Οποτε νυσταζω κοιμαμαι, οποτε πειναω τρωω και μπορω να κανω οτι θελω ολη την ημερα.

    Παρατηρησα ομως οτι η ελευθερια που μου παρεχεται, εχει αρχισει να μην μου προσφερει τοσο καλη ποιοτητα ζωης.

    Συγκεκριμενα διαβαζω ενα βιβλιο για remote working (απομακρυσμενη εργασια) που δινει συμβουλες πως να διαχειριστεις αυτην και να εχεις καλη ποιοτητα ζωης.

    Σε ενα κεφαλαιο αναφερει να φτιαξεις ενα ημερολογιο. Να καταγραφεις τα παντα οπως ποσες ωρες κοιμασαι και ποτε, εαν αθλεισαι, εαν παιρνεις ουσιες που επηρεαζουν οπως φαρμακευτικη αγωγη ή ακομα και καφε, τι τρως οπως αν τρως πολλους υδατανθρακες (οπως ψωμι), και γενικα τα παντα.

    Αυτο σε συναρτηση με το πως αισθανεσαι μετα απο καθε ενεργεια και ποσο αποδοτικος εισαι σε διαφορα θεματα που θες. Για καθε τι που κανεις. Εαν το κανεις για μια εβδομαδα μπορεις να αποκτησεις γνωση για το πως δουλευει ο οργανισμος σου, να του παρεχεις αυτα που χρειαζεται και να επιτυχεις να εχεις με διαφορες ρυθμισεις που θα κανεις μια καλυτερη ποιοτητα ζωης και να κυνηγησεις τους στοχους σου.
    Θελει λιγο δουλεια να τηρεις ημερολογιο πανω σε αυτα αλλα μου φανηκε ενδιαφερον σαν σκεψη.
    Δεν ειναι αυτο που λεμε απολυτη ελευθερια, αλλα μπορει να προσφερει πολλα σε μια καλυτερη ζωη.

    Νομιζω ακουγεται καλο και θα προσπαθησω να το δοκιμασω προσωπικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    Δεν θελω να σε κρινω αλλα αυτο σημαινει οτι ειμαστε βολεψακιδες...
    Εμενα καλως κακος με γκρινια κτλ μου τα παρεχουν ολα... αλλα δεν ειναι παντα καλο αυτο..
    μου θυμιζεις λες και βγηκες στην συνταξη σαν γερος..
    ξανα λεω δεν σε κρινω αλλα εμενα δεν μου αρεσει η ζωη μου... μακαρι να ειχα μια δουλεια και η δουλεια που ειχα να μου αρεσε και να περνουσα ωραια.. αυτο δεν υπαρχει...
    με φοβιζει εμενα αυτη η στασιμοτητα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    εγώ προσωπικά ελευθερία θεωρώ να μην έχεις δεσμά, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.
    αυτή την ζωή την επέλεξες άρα δεν μας πέφτει λόγος.
    εγώ το βλέπω αλλιώς, είναι άλλες οι ανάγκες μου, αυτή η ζωή με θλίβει.
    τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία. χαίρομαι που βρήκες ένα νόημα, έστω κι αν αυτό μοιάζει σε εμάς εγωιστικό, είσαι ελεύθερος να ζεις όπως σου αρέσει.

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by user View Post
    εγώ προσωπικά ελευθερία θεωρώ να μην έχεις δεσμά, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.
    αυτή την ζωή την επέλεξες άρα δεν μας πέφτει λόγος.
    εγώ το βλέπω αλλιώς, είναι άλλες οι ανάγκες μου, αυτή η ζωή με θλίβει.
    τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία. χαίρομαι που βρήκες ένα νόημα, έστω κι αν αυτό μοιάζει σε εμάς εγωιστικό, είσαι ελεύθερος να ζεις όπως σου αρέσει.
    εννοεις οτι σε θλιβει η ζωη το να πχ εχεις ολα ετοιμα και να μην χρειαστει να κοπιασεις για κατι? τι εννοεις?
    και εμενα δεν μου αρεσει αυτο... θα μου πεις κανε κατι να το αλλαξεις...δεκτο..

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Και εμενα αλλες ειναι οι αναγκες μου... να ειμαι με κοσμο να μιλαω να ειμαι χρησιμος και να νιωθω χρησιμος....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    εννοεις οτι σε θλιβει η ζωη το να πχ εχεις ολα ετοιμα και να μην χρειαστει να κοπιασεις για κατι? τι εννοεις?
    και εμενα δεν μου αρεσει αυτο... θα μου πεις κανε κατι να το αλλαξεις...δεκτο..
    το κομμάτι της ευθείας γραμμής, του να ξέρεις τί να περιμένεις.
    του απλά και μόνο ζω ασφαλής. θεωρώ ότι με μπουχτίζει, μου μοιάζει στείρο.
    είναι καλό να γνωρίζεις καλύτερα τον εαυτό σου, αυτό το ενθαρρύνω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Δεν θελω να σε κρινω αλλα αυτο σημαινει οτι ειμαστε βολεψακιδες...
    Εμενα καλως κακος με γκρινια κτλ μου τα παρεχουν ολα... αλλα δεν ειναι παντα καλο αυτο..
    μου θυμιζεις λες και βγηκες στην συνταξη σαν γερος..
    ξανα λεω δεν σε κρινω αλλα εμενα δεν μου αρεσει η ζωη μου... μακαρι να ειχα μια δουλεια και η δουλεια που ειχα να μου αρεσε και να περνουσα ωραια.. αυτο δεν υπαρχει...
    με φοβιζει εμενα αυτη η στασιμοτητα....

    Γιατι βολεψακιας? Δεν εχω πει πουθενα ψεμματα και εχω παρει τα μινιμουμ ποσοστα αναπηριας. Τα λεφτα που παιρνω δεν θα μου φτανουν για λογαριασμους οπως ΔΕΗ, ΟΤΕ και φαγητο. Οποτε θα δουλεψω και εκαπιδευομαι 4 ωρες την ημερα για αυτο, γιατι δεν μπορω να βρω λογω των προβληματων υγειας μου ευκολα δουλεια. Εχω δουλεψει ηδη καμμια 10αρια χρονια και βαλε.

    Αυτο το ποστ το εγραψα ως βοηθητικο σε αλλους και να μου πουν γνωμες, οχι να κριθω επειδη παιρνω συνταξη.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Ναι ρε φιλε οκ! Κανε οτι θες την γνωμη μου ειπα... ισα ισα σε ζηλευω που εχεις δουλεια...!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι οκ, δεν εγραψες κανεις πανω σε αυτα που ειπα. Ως ειπα εχω ελευθερια, γιατι δεν εχω υποχρεωσεις. Με λιγα λογια δεν εχω δημιουργησει οικογενεια να εχω παιδια να φροντιζω και οι γονεις μου τα καταφερνουν μια χαρα. Ειμαι ελευθερος να μαθαινω και ξερω οτι θα αναγκαστω να δουλεψω τουλαχιστον σε δυο χρονια. Χωρις σπαταλες η μονη μου πολυτελεια ειναι το καπνισμα, που σε δυο χρονια δεν θα μπορω να κανω ουτε αυτο.
    Σαφως εχω ελευθερια, αλλα δεν παει να πει οτι εχουν λυθει τα προβληματα και για αυτο αλλωστε επιελγω να διαβαζω βιβλιο για απομακρυσμενη εργασια.
    Το θεμα της καταγραφης για να αυξησεις την ποιοτητα ζωης το πηρα απο αυτο και μου φαινεται καλο, γιατι εργασια απο αποσταση δεν σημαινει οτι θα τεμπελιαζεις, αν το πετυχω. Ισως να δουλευεις πιο σκληρα και πρεπει να εχεις και αυτοπειθαρχια.
    Τεσπα. Δεν ειπα οτι δεν μου λειπει δουλεια, δεν ειπα οτι δεν μου λειπει συναναστροφη με κοσμο, αυτα ειναι υποθεσεις. Ειπα οτι ειμαι ελευθερος και το εκτιμω, γιατι εκτιμω οσα εχω, αλλα νομιζω οτι η πολυ ελευθερια δεν δινει ποιοτητα ζωης και χρειαζεται καποιο προγρμμα σχεδιασμενο στις αναγκες του καθενος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τεσπα, επανεκκινηση του νηματος. Δεν επρεπε να εκνευριστω. Συγγνωμη, παμε παρακατω. Νομιζω το σκεπτικο ειναι καλο, να καταγραφεις ακομα και το υπνο σου, τον καφε σου, το φαγητο σου και να βρεις μια βελτιστη ρουτινα, γιατι ολα στη ρουτινα καταληγουν. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι θα γινεις ρομποτ. Νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα και θα προσπαθησω να την εφαρμοσω, μαλλον θα καταγραφω σε ενα αρχειο στον υπολογιστη μου, μεχρι να αποκτησω πειρα και να ξερω και τι να προσεξω.
    Ισως σε ενα μηνα να εχω αλλαξει πολλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν καθε τεταρτο καφε για παραδειγμα νοιωθεις κοπωση, απανωτα 4 ημερες προφανως πρεπει να την παλεψεις με τρεις καφεδες. Αλλωστε ειναι χαρακτηριστικο της καφεινης, μετα απο καποια ποσοτητα κουραζει που διαφερει στον καθενα.
    Εαν φας μακαρονια το βραδυ, δηλαδη υδατανθρακες μπορει να μην ξυπνησεις με ευχαριστη διαθεση την αλλη ημερα.

    Ζυγιζεις τα υπερ και τα κατα (μου αρεσουν τα μακαρονια)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 28
    Last Post: 08-02-2020, 22:02
  2. ελευθερια λογου
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 27
    Last Post: 16-12-2015, 21:48
  3. Νευρογλωσσικός προγραμματισμός NLP , γνωρίζετε;
    By ioannis2 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 11
    Last Post: 22-10-2014, 10:30
  4. υπαρχει η ελευθερια
    By manic in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 14-04-2010, 02:03
  5. Σχιζοφρένεια και οικογενειακός προγραμματισμός
    By anwnimi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 15-06-2006, 19:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •