Τι ειναι αυτο; Αγχος, κριση πανικου ή καρδια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 65
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    177

    Τι ειναι αυτο; Αγχος, κριση πανικου ή καρδια;

    Σας παρακαλω βοηθηστε με λιγο...
    ξυπναω μια χαρα και μολις σκυψω να βαλω παπουτσια ξαφνικα νιωθω ενοχληση στο στηθος και χαλαει ολη μου η διαθεση...
    καθομαι σε μια παρεα και σε μια στιγμη παλι νιωθω ενοχληση/πονο/ καψιμο/σουβλια στο στηθος και παλι το ιδιο... μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι ακριβως η ΓΑΔ; Νιωθω οτι ειμαι αγχωμενη συνεχως απαξ και νιωσω καποια ενοχληση στο στηθος... δεν μπορω να περασω ολη μου την ζωη ετσι...
    μηπως με προειδοποιει η καρδια μου;; Ποσους ελεγχους πρεπει να κανουμε; Δεν αντεχω αλλο εχω απελπιστει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    269
    Πρώτον για να αποκλείσεις κάποιο παθολογικό αίτιο πήγαινε σε έναν καρδιολόγο να κάνεις τις απαραίτητες εξετάσεις. Αν πάρεις το εντάξει από εκεί επισκέψου έναν γαστρεντερολόγο γιατί αρκετές φορές οι ενοχλήσεις στο στήθος έχουν να κάνουν με το γαστρεντερικό.
    Δεύτερον αν έχεις ελεγχθεί παθολογικά τότε το πιο πιθανό είναι αυτή η ενόχληση στο στήθος σου να είναι ψυχοσωματικό από το άγχος.
    Η ΓΑΔ είναι μια ψυχική διαταραχή που χαρακτηρίζεται από υπερβολικό άγχος ή ανησυχία που το άτομο αδυνατεί να διαχειριστεί καθημερινές δραστηριότητες ρουτίνας. Αυτός είναι ένας πολύ γενικός όρος.
    Αλλά κανείς εδώ μέσα ή εσύ μόνη σου δεν μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε διάγνωση.
    Αν όπως προείπα έχεις ελέγξει τον παθολογικό παράγοντα τότε απευθύνσου σε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή για αρχή ώστε να διαγνώσει την κατάσταση σου και να το αντιμετωπίσετε μαζί.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    177
    Σε ευχαριστω! Θα το κανω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Γεια σου Λία μου. Δυστυχώς και εγώ νιώθω τα ίδια με σένα και μένα με επηρεάζει αρκετά καθημερινά και δεν νομίζω να έχουμε άδικο γιατί το να νιώθεις όλα αυτά κάθε μέρα είναι τέρμα αγχωτικό και ψυχοφθορο. Ελπίζω να ηρεμήσεις εμένα μετά από ψάξιμο έχω βρει ότι με επηρεάζει πολυ το στομάχι και σε έκτακτες και το άγχος σε όλα τα κάνει πιο σκατα και δεν σταματάει εδώ η λίστα. Δεν ξέρω τι να σου πω περα απο το κανε υπομονή νιώθουμε και άλλοι τα ίδια. Ελπίζω πως κανείς μας δεν θα παθει κάτι και ότι όλα αυτά είναι ως επί τω πλείστων από το άγχος. Αυτό με το σκυψιμο να ξέρεις το νιώθω και εγώ. Και νιώθω και με την ανάσα καμιά φορά. Ακόμα πριν λίγο ένιωθα πως χάνω πολλους κτυπους και απλά επιασα σφυγμό και δεν έτρεψε τίποτα. Άρα το στομάχι πάλι παιζει τα δικά του.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Δεν αντέχω άλλο τις έκτακτες. Ειλικρινά. Δεν αντεχω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ποσες έχεις καθημερινά και πως τις νιώθεις ελλη ;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Τις ένιωθα και όταν ήμουν φοιτήτρια αλλά για λίγες μέρες πχ και μετά σταματουσε. Από όταν όμως έπαθα γαστριτιδα άρχισαν και δεν σταμάτησαν ξανά. Κάπου μειώνονται αλλά πάλι θα νιώσω μέσα στη μέρα και ειδικά προς το βράδυ. Νοσοκομείο και καρδιολογοι που έχω επισκεφτεί μου λένε ότι είναι από άγχος. Από ένα φυσιμα που έχω και μια τάση για προπτωση μιτρωειδους. Εγώ έχω παρατηρησει ότι κρίσεις πανικου που έχω και το στομάχι παντα το επιδεινώνουν. Αλλά δεν παλευεται να νιώθω έκτακτες κάθε μέρα. Δεν αντέχω άλλο. Φοβάμαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Επίσης έχω γενικά χαμηλό σίδηρο και προσεχω τη διατροφή μου. Όταν νιώθω το στομάχι μου καλά δεν έχω ουτε μια αλλά όταν θα νιώσω λίγο ενόχληση ξεκινουν τα όργανα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Να ξέρεις και ο χαμηλός σίδηρος προκαλεί αρρυθμίες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    177
    Σημερα πηγα στην καρδιολογο μου και μου εκανε καρδιογραφημα. Ολα καθαρα εκτος απο αυτα τα αρνητικα ταφ παλι… που δεν ξερει γιατι τα εχω!!! Της ειπα οτι εχω τρελαθει απο τις αρρυθμιες, τις ταχυπαλμιες και γενικα τις ενοχλησεις και μου εγραψε 2,5mg emconcor. Μου ειπε να το περνω οταν νιωθω πολυ εντονα αυτες τις ταχυπαλμιες κλπ. Οχι ομως αν τις νιωθω μια φορα καθε τοσο. Αυριο ομως θα παω και σε αλλο καρδιολογο για δευτερη γνωμη. Αυτος θα μου βαλει και χολντερ ξανα για να με δει. Πρωτη φορα θα τον δω αυτον. Μου τον συστησαν. Ευχηθειτε μου να εχω καλα νεα..
    Οταν τελειωσω θα παω και σε γαστρεντερολογο σιγουρα. Επισης υποφερω απο κρισεις αγχους και πανικου τις οποιες δεν εξωτερικευω. Σημερα σε meeting στο γραφειο ξαφνικα με επιασε ταχυπαλμια και σφιξιμο στην καρδια. Ενιωσα ζαλαδα και ξαφνικα τα εχασα. Δεν εδειξα τιποτα εννοειται αλλα μετα ολα ηταν χαλια. Νιωθω να μου κοβεται η ανασα απο το σφιξιμο στο στηθος. Να σας πω την αληθεια ενα 90% πιστευω ειναι ψυχολογικο… μετα απο ολους τους ελεγχους θα ξεκινησω ψυχοθεραπεια επειγον!! Δεν αντεχω να ζησω ετσι..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Λία επειδή δεν έχω καταλάβει; έχεις συνεχώς αρνητικά τ; σου έχει δώσει η γιατρός μια πιθανή εξήγηση; μπορεί να τα προκαλεί το άγχος;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    177
    Ελενα μου καλημερα. Οχι δεν εχω συνεχεια. Αλλες φορες υπαρχουν αλλες οχι. Μπορει και να τα προκαλει το αγχος αλλα ειναι κατι το οποιο πρεπει να παρακολουθω. Ειναι καποιου ειδους μυοκαρδιοπαθεια. Στην περιπτωση μου ομως δεν εχει διαγνωστει κατι. Βεβαια οτι δεν μας ενοχλει δεν το ψαχνουμε και πολυ. Αυτες οι εκτακτες ειναι που με λυγιζουν σαν ανθρωπο. Καλοηθης ή μη εμενα με ενοχλουν. Ασε να δω και σημερα τι θα μου πει και ο αλλος και θα σας γραψω αποψε…

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Lia22387 View Post
    Ελενα μου καλημερα. Οχι δεν εχω συνεχεια. Αλλες φορες υπαρχουν αλλες οχι. Μπορει και να τα προκαλει το αγχος αλλα ειναι κατι το οποιο πρεπει να παρακολουθω. Ειναι καποιου ειδους μυοκαρδιοπαθεια. Στην περιπτωση μου ομως δεν εχει διαγνωστει κατι. Βεβαια οτι δεν μας ενοχλει δεν το ψαχνουμε και πολυ. Αυτες οι εκτακτες ειναι που με λυγιζουν σαν ανθρωπο. Καλοηθης ή μη εμενα με ενοχλουν. Ασε να δω και σημερα τι θα μου πει και ο αλλος και θα σας γραψω αποψε…
    Καλημερα. Μια από τα ίδια. Δεν ζω απλά υπάρχω. Ο τρόμος μου η καρδιά. Ο άντρας μου έχει κουραστεί να με βλέπει έτσι. Δεν καταλαβαίνει και τον κατανοώ. Δεν το έχει νιώσει και δεν καταλαβαίνει. Φοβάμαι πως θα πεθάνω. Δεν χαίρομαι τίποτα. Δεν κάνω θεραπεία δεν ξέρω τι να κάνω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    544
    Εφ όσον έχεις κάνει καρδιολογικες εξετάσεις και είσαι οκ , άδικα ανησυχείς και ταλαιπωρεισαι για τις εκτακτες...

    Θα προσπαθήσω όσο πιο απλά μπορώ, να στο εξηγήσω.

    Το ηλεκτρικο μήνυμα για τον καρδιακό κτυπο ( τικ) , προέρχεται από ένα σημείο του καρδιακου μυος, που λέγεται φλεβοκομβος.

    Όταν το μήνυμα έρχεται μόνο από εκεί, αισθανόμαστε το ρυθμικό
    τικ τικ τικ ..

    Για κάποιο λόγο που δεν είναι πλήρως κατανοητός, για πάρα πολλούς, από ένα άλλο σημείο του μυος , έρχεται ένα παρόμοιο σήμα
    ΤΑΚ , μεταξύ των δύο κανονικών τικ.

    Στον κτυπο ομως ΤΑΚ ,η κοιλία που σπρώχνει το αίμα προς τον κόλπο,
    δεν έχει προλάβει να γεμίσει, και έτσι δεν αντιλαμβανομαστε τον κτυπο αλλά αισθανόμαστε μια παύση.

    Όταν έλθει η σειρά του κανονικού κτυπου τικ ,τότε υπάρχει περισσοτερο αίμα στην κοιλία, και αισθανόμαστε το τράνταγμα .

    Σε όλο αυτό το διάστημα, η καρδιά μας κτυπά και λειτουργεί κανονικά!

    Όταν εξαλειφθεί το αίτιο του εκτακου μηνύματος, ( άγχος, περίσσεια αδρεναλίνης, καφεΐνη, ανησυχία, επιμονή στην παρατήρηση του κλπ), τα συμπτώματα εξαφανιζονται, μέχρι την επόμενη φορά.

    Παρά πολλοί έχουν τις εκτακτες ,αλλά έχοντας ένα ανθεκτικό νευρικό σύστημα, δεν τις καταλαβαίνουν!!

    Καλή συνέχεια

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Λία μαγνητική έχεις κάνει; Σε νιωθω τόσο πολύ. Με το ζόρι πάω στην δουλειά, με το ζόρι πάω βόλτα...
    Νιώθεις ακόμα ζαλάδες μαζί με τις έκτακτες; Κάποιο άλλο συμπτωμα;
    Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλους μας. Και μακάρι να σου βρουν τον λόγο που συμβαίνει αυτό με τα αρνητικά ταφ πρέπει να είναι βασανιστικό να μην ξέρεις...

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά η κριση πανικου;;
    By Wendy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2021, 10:12
  2. Καρδιά η κρίση πανικού
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2019, 11:41
  3. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  4. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 17:16
  5. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Η ΑΓΧΟΣ.
    By lena_linaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2010, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •