Τι ειναι αυτο; Αγχος, κριση πανικου ή καρδια; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 65 of 65
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Zme μου πρέπει να πας σε κάποιον ψυχίατρο ψυχοθεραπευτη να σε βοηθήσει με τον φόβο και το πανικό σου. Πιθανότατα να μειωθούν και οι έκτακτες σου. Ξέρω τι βασανιστικό είναι να ζεις όλη μερα μέσα στον φόβο. Εγώ δεν σηκώνομουν από το κρεβάτι επί ένα μήνα ακριβώς γιατί σε κίνηση η καρδιά μου πήγαινε σαν τρελή αλλα ήταν κυρίως ο φόβος εντελει. Οι έκτακτες δεν έφυγαν αλλα τουλάχιστον κάπως χαλάρωσα και φύγανε πολλά από τα άλλα ψυχοσωματικα. Κάνε το για τα παιδάκια σου, υποφέρουν και αυτα βλέποντας σε ετσι, αλλά πρωτίστως κανε το για τον εαυτό σου. Διαβάζω καιρό αυτά που γράφεις εδώ και σφίγγεται η καρδιά μου κάθε φορά ξέροντας από εμπειρία τι βιώνεις.

  2. #62
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Ρε παιδια έχει νιώσει κανεις κατά καιρούς τις έκτακτες να γίνονται άλλοτε πιο απαλές ίσα που να τις νιώθεις και άλλες φορές πολυ δυνατές που σε τρανταζουν? Αυτό τι να είναι?

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elikos View Post
    Ρε παιδια έχει νιώσει κανεις κατά καιρούς τις έκτακτες να γίνονται άλλοτε πιο απαλές ίσα που να τις νιώθεις και άλλες φορές πολυ δυνατές που σε τρανταζουν? Αυτό τι να είναι?
    Δεν ξέρω τι είναι αλλά νομίζω όλοι κάπως έτσι είμαστε. Άλλες φορές είναι ήπιες και άλλες τρανταζεσαι ολόκληρος.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Zme μου πρέπει να πας σε κάποιον ψυχίατρο ψυχοθεραπευτη να σε βοηθήσει με τον φόβο και το πανικό σου. Πιθανότατα να μειωθούν και οι έκτακτες σου. Ξέρω τι βασανιστικό είναι να ζεις όλη μερα μέσα στον φόβο. Εγώ δεν σηκώνομουν από το κρεβάτι επί ένα μήνα ακριβώς γιατί σε κίνηση η καρδιά μου πήγαινε σαν τρελή αλλα ήταν κυρίως ο φόβος εντελει. Οι έκτακτες δεν έφυγαν αλλα τουλάχιστον κάπως χαλάρωσα και φύγανε πολλά από τα άλλα ψυχοσωματικα. Κάνε το για τα παιδάκια σου, υποφέρουν και αυτα βλέποντας σε ετσι, αλλά πρωτίστως κανε το για τον εαυτό σου. Διαβάζω καιρό αυτά που γράφεις εδώ και σφίγγεται η καρδιά μου κάθε φορά ξέροντας από εμπειρία τι βιώνεις.
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να πάρω φάρμακα γιαυτό τον λόγο δεν πάω σε γιατρο. Εννοώ ψυχίατρο. Πήγα σε νευρολόγο για άλλο θέμα και η γυναίκα καταλάβε το πρόβλημα μου και μου πρότεινε θεραπεία. Πράγμα που δεν έκανα. Ο καρδιολόγος μου είπε πως κάποιες φορές τα αντικαταθλιπτικα φέρνουν αρρυθμίες!! Μπορεί να έχω αντίθετα αποτελέσματα! Από τότε που μου το είπε τέλος. Ενώ θέλω να ηρεμισω όσο τίποτα σκέφτομαι τα λόγια του. Γενικά κάθε φορά που του κάνω αναφορά με αποτρέπει με τον τρόπο του.

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Κοιτα επειδή καταλαβαίνω απόλυτα την φοβία σου θα σου πω την εμπειρία μου. Καταρχάς έχω πάρει 3 φορές αγωγή. Επίσης αν διαβάσεις περσινά μου ποστ τέτοια εποχή περίπου ο φόβος μου που τον εξέφραζα εδώ ήταν το χαπι και ας το είχα πάρει άλλες δύο φορές. Αυτή την φορά κάπου διάβασα ότι προκαλεί αρρυθμίες και σκάλωσε το μυαλό μου. Και να μου λένε μα το πήρες και ολα καλα πήγαν οχι εγω εκεί δεν το θέλω. Να κλαίει ο πατέρας μου παρε το να σηκωθείς επιτέλους από το κρεβάτι παλι το χέρι δεν έφτανε το στόμα μου. Είχα φάει κόλλημα ότι θα αυξηθούν οι έκτακτες και θα γίνουν χειρότερες. Εντελει το χαπι τα κατάπια καταλαθος τιππτα κακό δεν έγινε. Όλα καλά καταφερα να ζήσω ένα όμορφο και ήρεμο καλοκαίρι. Υπάρχουν σπάνιες περιπτώσεις επομένως που ναι προκαλεί αλλα όλα τα χάπια στις παρενέργειες το γράφουν. Κυρίως τα παλιά αντικαταθλιπτικα έχουν τέτοια θέματα. Από εκεί και πέρα εσυ ξέρεις. Βρες έστω έναν ψυχοθεραπευτη ίσως σε βοηθήσει να ηρεμήσεις. Εγώ πλέον αυτό που σκέφτομαι αν είναι να πάρω πάλι χαπι είναι τι χειρότερο να μου συμβεί όλα τα έχω πάθει πια. Αν γίνει όμως κάτι καλό θα ναι υπέροχο...

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Similar Threads

  1. Καρδιά η κριση πανικου;;
    By Wendy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2021, 10:12
  2. Καρδιά η κρίση πανικού
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2019, 11:41
  3. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  4. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 17:16
  5. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Η ΑΓΧΟΣ.
    By lena_linaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2010, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •