Τι ειναι αυτο; Αγχος, κριση πανικου ή καρδια; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Νοσηρή κάτι μας είπες τώρα. Η φοβία είναι φοβία τελείωσε.
    Λία μπες σε παρακαλώ και πες μας τι ακριβώς σου είπε γιατι είμαι έτοιμη να πάρω τον καρδιολόγο

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Νοσηρή κάτι μας είπες τώρα. Η φοβία είναι φοβία τελείωσε.
    Λία μπες σε παρακαλώ και πες μας τι ακριβώς σου είπε γιατι είμαι έτοιμη να πάρω τον καρδιολόγο
    Ξερω τι ειναι φοβία,και είχα παρα πολλες.Απαξ ομως και έκανα εξετασεις και εβγαιναν καλες έφευγαν οπως ηρθαν.Μη βασανιζεις το μυαλο σου ενω σε διαβεβαιώνει ο γιατρός οτι είσαι καλα.Απο εκει και περα πρεπει να το δουλέψεις μεσα σου.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Χαίρομαι για εσενα αλλα δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Ξέρω τι πάει καλά τι δεν πάει τι έχει λογική τι οχι όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Κάνω ψυχοθεραπεία έχω πάρει αγωγές όμως σέρνομαι και όταν σέρνομαι και δεν μπορώ να πάω ουτε μια βόλτα με τους φίλους μου χωρίς να νιώσω συμπτώματα εμφράγματος αυτά που μου λένε οι γιατροί καθόλου δεν βοηθάνε.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Χαίρομαι για εσενα αλλα δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Ξέρω τι πάει καλά τι δεν πάει τι έχει λογική τι οχι όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα. Κάνω ψυχοθεραπεία έχω πάρει αγωγές όμως σέρνομαι και όταν σέρνομαι και δεν μπορώ να πάω ουτε μια βόλτα με τους φίλους μου χωρίς να νιώσω συμπτώματα εμφράγματος αυτά που μου λένε οι γιατροί καθόλου δεν βοηθάνε.
    Δηλαδη οταν σου λεει ο γιατρος οτι ολα ειναι ενταξει δε σε βοηθαει;Δε σε ειρωνευομαι, προσπαθώ να καταλάβω.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Λία μπες σε παρακαλώ και πες μας τι ακριβώς σου είπε γιατι είμαι έτοιμη να πάρω τον καρδιολόγο

    Ισχύει αυτό που σου έχει πει ο καρδιολόγος σου : οι έκτακτες δεν είναι επικίνδυνες σε υγιή καρδιά. Προφανώς ο συγκεκριμένος κάτι είχε. Που βέβαια είναι γενικά αμφιλεγόμενο το γιατι επέλεξε να το πει αυτό στη Λια η καρδιολόγος και πώς το συσχέτισε με το εμφυτευσιμο χολτερ. Κάποιες φορές οι γιατροί πετάνε κάτι τέτοια, μην σε πολυαγχωνει. Ή μπορεί η Λία να μην κατάλαβε καλά.

    Εμένα ο καρδιολόγος μου μού έλεγε ότι πολλοί άνθρωποι δεν εχουν έντονο πονο στο έμφραγμα αντιθετα μονο μια ενοχληση στον ωμο. Τρεχα γυρευε.

    Αν πάντως σε ενοχλούν τόσο οι έκτακτες δοκίμασε την αγωγή. Δεν έχεις να χάσεις κατι. Αν δλδ επηρεάζει την ποιότητα ζωής σου.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    181
    Παιδια Οι εκτακτες ειναι καλοηθης και κακοηθης. Αν εχεις καλοηθης καλως! Μου ειπε οτι ενας συγκεκριμενος κυριος εβαλε εμφυτευσιμο χολτερ. Την επομενη μερα δυστυχως η εκτακτη του ηταν μοιραια. Δεν εχει σχεση με το εμφυτευσιμο ομως. Αυτο που ηθελε να μου πει ΕΜΕΝΑ ηταν οτι δεν υπαρχει λογος να προχωρησουμε σε τετοιου ειδους χολτερ με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ δεδομενα (ιστορικο κλπ). Τωρα αν πανικοβληθηκατε λυπαμαι αλλα ο θανατος ειναι καθε μερα στις ζωες μας. Με αυτο που κανετε χειροτερευετε την δικη σας κατασταση. Στην τελικη καλυτερα να μην το εγραφα ετσι οπως εξελιχθηκαν οι πιο πανω συζητησεις σας. Ο γιατρος ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Λυπαμαι που καποιοι δεν ακουσατε αυτα που εσεις ισως θελατε.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    181
    Δεν μου ειπε τιποτα περισσοτερο για αυτη την περιπτωση αυτου του ανθρωπου. Εστιασε στο οτι μετραει πολυ το ιστορικο!! Εχει μεγαλη βαρυτητα. Αλλα οι εκτακτες δεν ειναι επικινδυνες αν ειναι καλοηθης. Ειναι ετσι οι καρδουλες μας ρε παιδια. Ξεκολλατε που πιανεστε απο τα αρνητικα μονο.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ρε συ Αντώνη ξέρεις τι γίνεται δεν μπορώ να πάρω αγωγή εφόσον τα χολτερ δεν έχουν πιάσει κάποια. Αλλα όταν είναι να νιώσω είναι πολύ άσχημες. Τις νιώθω σαν σφίξιμο στην καρδιά μου κόβεται η ανάσα και το χειρότερο είναι ότι έχω 3-4 συνεχόμενες και κει αρχίζω να ζαλίζομαι. Αλλα οι γιατροί δεν με παίρνουν σοβαρά. Τι μπορώ να κάνω. Ξέρω ότι λόγω άγχους ξεκίνησαν αλλα πλέον είναι πολύ άσχημες κάποτε ενιωθα κενό χτυπο και κάπως το είχα συνηθίσει τωρα είναι αλλιώς.
    Νοσηρή φαντασία οχι δεν με βοηθά. Από την στιγμή που νιώθω τόσο σκατα πως να με βοηθήσει.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    181
    Δεν επιασαν ποτε τα χολτερ εκτακτες; Πως ειναι δυνατον να τις νιωθεις και να μην καταγραφονται;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ρε συ Αντώνη ξέρεις τι γίνεται δεν μπορώ να πάρω αγωγή εφόσον τα χολτερ δεν έχουν πιάσει κάποια. Αλλα όταν είναι να νιώσω είναι πολύ άσχημες. Τις νιώθω σαν σφίξιμο στην καρδιά μου κόβεται η ανάσα και το χειρότερο είναι ότι έχω 3-4 συνεχόμενες και κει αρχίζω να ζαλίζομαι. Αλλα οι γιατροί δεν με παίρνουν σοβαρά. Τι μπορώ να κάνω. Ξέρω ότι λόγω άγχους ξεκίνησαν αλλα πλέον είναι πολύ άσχημες κάποτε ενιωθα κενό χτυπο και κάπως το είχα συνηθίσει τωρα είναι αλλιώς.
    Νοσηρή φαντασία οχι δεν με βοηθά. Από την στιγμή που νιώθω τόσο σκατα πως να με βοηθήσει.
    Ναι αλλα δεν σκέφτεσαι οτι ολο αυτο μπορει να ειναι ψυχολογικό;Και εκει ενας καρδιολογος δε μπορει να βοηθήσει..Ειχα παρα πολλα ψυχοσωματικα αλλα παντα ελεγα οτι δεν ειναι κατι παθολογικό και ηρεμουσα.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τι που πιανομαστε από τα αρνητικά Λία μου; Ήμουν αθλήτρια, ταξιδευα παντού, ανέβαινα βουνά και πλέον έχουν κοπεί αυτά γιατι δεν γίνεται αλλιώς. Πως να μην αντιδρώ σε τέτοιες πληροφορίες λοιπον;
    Στο εξωτερικό οι γιατροί σου βάζουν χολτερ ενός μήνα η και εμφυτεύσιμο αμέσως όταν έχεις τέτοια συμπτώματα. Εδω τι περιμένουν ακριβώς;

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Τις 3 φορές που με παρακάλια αποφάσισαν να μου βάλουν όλα αυτά τα χρόνια έτυχε το πρώτο χολτερ να πιάσει μόνο 2 που Εντάξει τότε δεν με ένοιαζε το ενιωθα ότι ήταν οκ. Στα υπόλοιπα δύο έτυχε να είμαι καλά. Την προηγούμενη του χολτερ παραλίγο να λυποθιμισω από τις απανωτές έκτακτες. Άρχισαν να μαυρίζουν όλα. Το είπα στον γιατρό και σήκωνε τους ώμους. Τους έχω βαρεθεί και αυτούς.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Ναι νοσηρή ξαναλέω. Ο καθένας είναι διαφορετικός. Τα βιώνει αλλιώς, τα επεξεργαζεται αλλιώς, τα αντιλαμβάνεται αλλιώς κτλ κτλ κτλ. Μην συγκρίνεις εσενα με άλλους. Εγώ δεν ηρεμώ με τις έκτακτες και το αίσθημα παλμών όλη μερα τι να κάνουμε. Εχω άπειρα αλλα ψυχοσωματικα που δεν με νοαιζουν οι έκτακτες όμως έχουν αλλάξει τελείως την ζωή μου. Δεν είναι ψυχοσωματικα πλέον. Πήρα αγωγή έφυγαν οι πανικοι και όλα τα υπόλοιπα οι έκτακτες όμως οχι.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    181
    Οκ. Ασε πισω οτι δεν μπορει να ξαναγινει και δες μπροστα σου!! Θελω να σε ταρακουνησω σαν φιλη! Πραγματικα θελουμε σφαλιαρες ολοι εδω μεσα! Λοιπον θα σου πω τι μου ειπε ο ντοκτορ. Οσοι εχουμε θεματα με εκτακτες με την καρδια μας αλλα η καρδια μας ειναι δομικα υγιης και οι εκτακτες ειναι καλοηθης (παρολο που τις νιωθουμε και μας τρελαινουν) θα κανουμε οτι μας λεει ο γιατρος μας. Αν ομως υπαρξουν αλλαγες οπως λιποθυμια και εντονοι πονοι παμε στον γιατρο μας για ελεγχο. Αν μετα τον ελεγχο δεν βρουν κατι τοτε ο λογος που συνεβηκε ηταν αλλος (κοπωση, αγχος κλπ). Αν βρουν κατο τοτε δινουν και αναλογη θεραπεια.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    181
    Λογω αυτου δεν σου γραφουν φαρμακευτικη αγωγη; Λογω του οτι δεν εχουν κατεγραμμενες εκτακτες σε χολντερ;

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά η κριση πανικου;;
    By Wendy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2021, 10:12
  2. Καρδιά η κρίση πανικού
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2019, 11:41
  3. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 01:39
  4. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 17:16
  5. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Η ΑΓΧΟΣ.
    By lena_linaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2010, 16:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •