Τι ειναι αυτο; Αγχος, κριση πανικου ή καρδια; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 65
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Elenas σε αυτή την περίπτωση ισως βάλε ένα χολτερ για παραπάνω μέρες ή ρωτα για το εμφυτευσιμο. Εσύ τις έχεις εξακριβωσει; Εισαι δλδ σιγουρη οτι δεν θα μπορουσε να ειναι το στομαχι σου πχ; Εγώ πχ εχει τύχει να ακούσω έκτακτη μου στο στηθοσκοπιο. Άλλες φορές που νόμιζα ότι είναι έκτακτη ήταν κινήσεις οισοφάγου που μάλιστα έκαναν παράσιτα και στο καρδιογραφημα. Αν είσαι σίγουρη ότι είναι έκτακτες και φτάνουν να σου χαλάνε την καθημερινότητα αξίζει να ζητήσεις για παραπάνω μέρες σε περιοδο που νιωθεις συχνα, ωστε να καταγραφούν και μετά να πάρεις περιστασιακά μια αγωγή. Ξέρω περίπτωση που είχε βάλει χολτερ , δεν έπιασε τίποτα και έτυχε μετά από κάποιους μήνες να τις πιάσει σε καρδιογράφημα και της έδωσαν χάπι συμπτωματικά αν και οποτε τις νιώθει έντονα.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Δεν ξέρω πως πείθουμε έναν καρδιολόγο που δεν θέλει να βάλει ούτε 24 ωρο να βάλει για παραπάνω μέρες. Θα πάω τώρα και σε έναν άλλον μπας και ασχοληθεί παραπάνω...
    Μακάρι να ήταν οισοφάγος αλλα τις έχω πιάσει με το χέρι (στο λαιμο). Θέλω απλά να καραταγραφουν και να μου πουν ειναι αυτο και αυτό και ας μην μου δώσουν χαπι. Η άγνοια με σκοτώνει όμως...
    Και η αλήθεια είναι ότι το στόρι της Ναγιας που παραπονιοταν χρόνια και της έλεγαν άγχος και εντέλει βρέθηκε τυχαία κάτι επικίνδυνο με ταρακούνησε άσχημα..

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Του λεμε οτι θελουμε χολτερ!! Δεν μπορει να στο αρνηθει! Για ονομα Του Θεου! Πρωτη φορα ακουω γιατρο να αρνειται να ερευνησει την κατασταση του ασθενους του. Ελενα απορια: σε καθοδηγησε γιατρος για να σταματησεις τις δραστηριοτητες σου; Επειδη εμενα μου ειπε οτι με αυτα που εχει για εμενα δεν χρειαζεται να σταματησω τιποτα.
    Η Ναγια ειναι διαφορετικη περιπτωση. Μην συγκρινεις! Γιατι να μην συγκρινεις την κατασταση σου με καποιον αλλο που τα παει καλυτερα; Ο Αντωνης εχει δικαιο. Υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να ειναι οισοφαγικοι σπασμοι ακομα και στομαχικο το θεμα το οποιο βεβαια σου προκαλει και καρδιακες συστολες. Μην αφησεις τιποτα να πεσει κατω. Για να εισαι ηρεμη κανε μαγνητικη για να δεις την μορφολογια της καρδουλας σου και βαλε καο χολτερ. Αν δεν δειξει τιποτα τοτε προσπαθησε να βαλεις αλλου ολη αυτη την σκεψη και ενεργεια. Ασχολησου με κατι αλλο!! Καντε ομορφα πραγματα με το αγορι σου! Εγω πιστεψε με παρολα αυτα εμεινα και εγκυος και στην εγκυμοσυνη η καρδια μου λειτουργουσε τελεια!!! Περιεργο ε;! Και ομως! Ημουν τοσο πολυ χαρουμενη που δεν πηγαινε το μυαλο μου πουθενα αλλου!! Ειχα δυσπεψιες κλπ αλλα ελεγα ειναι της εγκυμοσυνης και προχωρουσα! Τωρα που γεννησα ταλαιπωρουμε αλλα ξεκινησα και ηρεμω παλι. Εχε ονειρα και πραγματοποιησε τα!

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Λία ειλικρινά το λέω έχω παρακαλέσει και μου λένε ελα ψυχίατρο θέλεις έχουμε βάλει χολτερ. Τεστ κοπώσεως που ήθελα να κάνω επίσης δεν μου έκαναν. Και δεν έχω πάει μόνο σε έναν. Τελευταία επίσκεψη ήταν πριν ένα μήνα. Του κάνω δεν σας φαίνεται περίεργο που νιώθω να σβήνω και μου απαντα ναι είναι αλλα τι να κανουμε; Δυστυχώς μένω σε νησί και δεν έχω πολλές επιλογές.
    Οχι δεν μου το έχει πει γιατρός. Είμαι πολλές φορές στα πρόθυρα λιποθυμίας σε σχετικά χαλαρή γυμναστική οπότε δεν μπορώ να συνεχίσω ποσο μάλλον αναρρίχηση που έκανα, ειναι επικίνδυνο. Οι έκτακτες μου έρχονται σε κίνηση και άσκηση και σταματάνε μόνο όταν κάθομαι η ξαπλώνω. Το ακόμα πιο περίεργο είναι πως όταν μιλάω νιώθω έντονα αυτό το σφίξιμο το κενό το πλάκωμα στο στήθος. Εχω φτάσει σε σημείο να αποφεύγω ανθρώπους.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Δεν μπορω να πω κατι αλλο. Ουτε διαγνωση να κανω.. πραγματικα ομως στα νησια απο οτι διαβασα και απο αλλους οι γιατροι σαν να ειναι συνεννοημενοι ρε παιδι μου. Οσον αφορα την ασκηση στη ζωη σου, δοκιμασες τον χορο; Εγω παω latin το οποιο εχει αρκετο cardio και αναλογως καλα τα παω. Μιαμιση ωρα μια φορα την εβδομαδα. Θα ξεκινηαω και γυμναστικη τωρα. Κανε κατι που δεν καταπονεις το σωμα σου. Βοηθα την ψυχολογια! Παρατηρησες ποτε τις εχεις; Περισσοτερο πρωι; Οταν εισαι σε κινηση λες πιο πανω. Αρα οταν βλεπεις στον καναπε μια ταινια εχεις ή οχι; Το σκεφτεσαι ή ξεφευγεις;

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Έπισης εμενα μου εμειναν 7 κιλα απο την εγκυμοσυνη. Απο 53 ειμαι 60 και η καρδιολογος μου, μου ειπε οτι ΠΡΕΠΕΙ να τα χασω. Δεν γινεται να εχουμε επιπλεον βαρος. Και δεν ειμαι και καμια υπερβαρη! Λιγη κοιλιτσα απο την καισαρικη! Αλλα το εβαλα στοχο και θα κανω το κορμι που ειχα!

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Θα ξεκινήσω λάτιν ναι. Έκανα και παλιά οποτε ξέρω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο ζόρι. Δυστυχώς εδώ και το νοσοκομείο δεν έχει γιατρούς. Μας εξετάζουν παιδιά που κάνουν πρακτική και τα ψάχνουν εκείνη την στιγμή στο ίντερνετ τα συμπτώματα οπότε δεν μπορεί κανείς να νιώσει ασφάλεια. Είμαστε λίγο στην μοίρα μας.
    Τις νιώθω στην κίνηση, όταν ανεβαίνω σκάλες, οταν κάνω γυμναστική, όταν ανεβαίνω ανηφόρες. Γενικά όταν ζορίζομαι είτε σωματικά είτε ψυχολογικά. Όταν τρώω δεν έχω έκτακτες μόνο αίσθημα παλμών και ταχυκαρδίες. Έκτακτες νιώθω εοισης τελευταία όταν πάει να με πάρει ο ύπνος. Κενό μου κόβεται η ανάσα και μετά πολύ αργοί και δυνατοί χτυποι.
    Γενικά εδώ μέσα δεν έχω μπει για να βγάλω διάγνωση. Να παρηγορηθώ θέλω και να ακούσω παρόμοιες ιστορίες. Ούτε είμαι σε τέτοιο πανικό όπως λογικά φαίνεται από αυτά που γράφω. Πέρυσι ναι ήμουν δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι καθόλου η καρδιά μου χτυπούσε σαν τρελή πήρα αγωγή μου πέρασαν οι κρίσεις πανικού και οτι άλλο είχα οι έκτακτες όμως όχι. Πιέζομαι να είμαι λειτουργική στην καθημερινότητα μου και δουλεύω και βγαίνω κι κάνω πράγματα αλλά με μιση καρδιά γιατι νιώθω αυτες τις μ@@@@@ κσι δεν έχω όρεξη ουτε να συμμετέχω σε συζητήσεις της παρέας ούτε τιπτοα αλλο.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Όσον αφορά τα κιλά Λία τα 60 είναι πολύ λίγα. Δεν ξέρω βέβαια το ύψος σου αλλά αμφιβάλλω ότι αν είμαστε λίγο πιο μεσογειακοι μπορεί να εμφανισουμε ασθένεια. Προσωπικά πέρυσι ήμουν μείον δέκα κιλά και τα πήρα λόγω αντικαταθλιπτικου και λόγω ψυχογενους πείνας. Όταν έχω έκτακτες το ρίχνω αμέσως στο φαγητό χααχα

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Σε καταλαβαινω παρα πολυ! Νιωθεις ζωντανη νεκρη. Οτι ζεις και υποφερεις. Θα αλλαξει ομως ολο αυτο. Καταρχας η ιατρικη βοηθεια που εχετε βαση οσων αναφερεις ειναι εξευτελιστικη. Κανονισε μια επισκεψη Αθηνα. Ψαξε το, ρωτα, μαθε, κλεισε ραντεβου! Εχεις καποιον να σε φιλοξενησει; Αν όχι τοτε κλεισε με AIRBNB. Υπαρχουν φθηνα καταλυματα. Μην αφησεις την αβεβαιοτητα να σου τρωει τα καλυτερα σου χρονια! Διοτι αυτο ειναι. Θελεις απεγνωσμενα να διαγνωστεις με κατι ή με τιποτα. Θελεις απαντησεις. Κανε το για εσενα! Δεν θα το κανει αλλος για εσενα. Μονο εσυ Ελενα μου.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Ειμαι 1.65. Απλα το αναφερα Ελενα μου.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    728
    Αυτό που λες ελενα με τους πολυ αργους δυνατους κτυπους το παθαινω και εγώ στον υπνο μου και ξυπνάω. Έτσι το νιώθεις και εσυ? Κοιμάσαι η είσαι ξυπνια? Σου κόβεται η ανάσα? Η απλά νιώθεις οτι σταματάει η καρδιά σου πχ ?

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    693
    Λία αν μπορούσα θα είχα ανέβει αλλα δυστυχώς δεν γίνεται να πάρω άδεια...
    Την στιγμή που παω να κοιμηθώ ελλη. Ξέρεις το δευτερόλεπτο εκείνο που σε παίρνει ο ύπνος εγω πετάγομαι λόγω του κενού. Μου κόβεται και η ανάσα. Είναι τρομακτικό. Το παθαίνω κάμποσες φορές μέχρι να εξαντληθω και να αποκοιμήθω. Δεν είναι η πρώτη φορά όμως. Πρόπερσι είχα κάτι παρόμοιο. Το δευτερολεπτο εκείνο παλι ενιωθα ένα ηλεκτρικό ρεύμα να ξεκινά από την κορυφή του κεφαλιού και να καταλήγει στην καρδιά και σε μια πολύ δυνατή έκτακτη. Ήταν τόσο έντονο που 4 5 μέρες δεν με άφησε να κοιμηθώ. Την 6η πηγα ψυχίατρο κλαίγοντας και μου έδωσε αγχολυτικό για να καταφέρω να κοιμηθώ και αντικαταθλιπτικα. Με τα αγχολυτικα σταμάτησα να το νιώθω...

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    188
    Εγω ειμαι σε μια λιγο πρωτογνωρη κατασταση. Νιωθω περιεργα πραγματα. Ζαλαδες, ασταθεια, αγχος, πονοι διασπαρτοι στο στηθος, γενικα στο κεφαλι διαφορα και στο στηθος. Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ειναι ΓΑΔ. Αλλα θα επισκεφτω ψυχοθερεπευτη. Δεν ειναι λογικο να τα παθαινω ολα αυτα χωρις λογο. Βεβαια συνοδευονται απο καταστροφικες σκεψεις! Οταν ειμαι απασχολημενη με κατι ευχαριστο δεν τα πολυνιωθω… κανενας με παρομοια κατασταση;

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    28
    Και εγω παρατηρω ότι όταν έχω άσχημες σκέψεις παντα είμαι χάλια και με πιανουν και έκτακτες και τα παντα και αν αγχωθώ αμέσως γίνονται όλα χειρότερα. Αν ειμαι χαλαρή και ξεχνιέμαι ναι όλα οκ δεν νιώθω πολλα. Απλά πρεπει να διώξουμε τον φόβο μας και δεν ξέρω πως. Επίσης έχω άγχος για αυριο που έχω το κοπώσεως και το χολτερ. Τα έχει κάνει κάποιος και τα δυο μπας και μου πει?

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    243
    Quote Originally Posted by Elenas View Post
    Ναι νοσηρή ξαναλέω. Ο καθένας είναι διαφορετικός. Τα βιώνει αλλιώς, τα επεξεργαζεται αλλιώς, τα αντιλαμβάνεται αλλιώς κτλ κτλ κτλ. Μην συγκρίνεις εσενα με άλλους. Εγώ δεν ηρεμώ με τις έκτακτες και το αίσθημα παλμών όλη μερα τι να κάνουμε. Εχω άπειρα αλλα ψυχοσωματικα που δεν με νοαιζουν οι έκτακτες όμως έχουν αλλάξει τελείως την ζωή μου. Δεν είναι ψυχοσωματικα πλέον. Πήρα αγωγή έφυγαν οι πανικοι και όλα τα υπόλοιπα οι έκτακτες όμως οχι.
    Σαν να το έγραψα εγώ!!! Ειλικρινά. Ότι νιώθω το έγραψες. Πολλές φορές νιώθω στιγμιαία ζάλη, πως σβήνω.. Δεν ζω απλά υπάρχω. Φοβάμαι. Όλη μέρα. Δεν χαίρομαι. Τρελαίνομαι όταν ακούω μην αγχώνεσαι. Πως ρε φίλε?? Πως?? Δεν είναι χέρι, πόδι κεφάλι. Είναι καρδιά που χτυπά αρρυθμα, που φέρνει ζάλη!! Σου γαμ.. τη ζωή κάθε μέρα!! Πως??? Και δεν βλέπω βελτίωση δυστυχώς. Ούτε θεραπεία.
    .

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Similar Threads

  1. Καρδιά η κριση πανικου;;
    By Wendy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2021, 09:12
  2. Καρδιά η κρίση πανικού
    By Kokle99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-02-2019, 10:41
  3. Αγχος,κριση πανικου,αγχος προσμονης
    By manolis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-2019, 00:39
  4. ΑΜΕΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ .(καρδια η κριση πανικου;)
    By skidoo23 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 01-08-2011, 16:16
  5. ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ Η ΑΓΧΟΣ.
    By lena_linaki in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2010, 15:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •